Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πολυήμερος αγώνας αντοχής στην Ελλάδα; Είναι εφικτός;

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Πολυήμερος αγώνας αντοχής στην Ελλάδα; Είναι εφικτός;

Ναί
20
87%
Οχι
1
4%
ΔΞ/ΔΑ
2
9%
 
Σύνολο ψήφων : 23

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 05 Σεπ 2004, 19:54

θα ελεγα οτι ενδιαφέρομαι....πάντα στην normal κατηγορία...
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό superspy » 06 Σεπ 2004, 10:44

HUSQY έγραψε:Έτσι πιστεύω όταν με το καλό γίνει, να υπάρχουν αρκετές συμμετοχές και όχι 10 μηχανές και 10 αυτοκίνητα, πράγμα που θα μας απογοητεύσει όλους και ΚΥΡΙΩΣ εσάς που κάνετε τόσο μεγάλη προσπάθεια και κόπο.

Πώς με "πιάνεις" :thumbleft:

HUSQY έγραψε:Και μια τελευταία ερώτηση. Εμείς ζητάμε αγώνες εσείς έχετε χρόνο να τους φτιάχνεται???? (μακάρι να έχετε).


Με μιά λέξη: ΟΧΙ
Με λίγο πιο πολλές: Οχι, αλλά κάποιος έπρεπε να κάνει το πρώτο βήμα... τώρα να δούμε τι γίνεται....

Υ.Γ. Παραδίδονται μαθήματα σχεδίασης αγώνων αντοχής με πρακτική εξάσκηση, πληροφορίες εντός ! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό epital » 06 Σεπ 2004, 22:05

Φυσικά μέσα! Δεν το συζητώ.Απο τέτοιους αγώνες ποιός χωμάτινος θέλει να είναι απών?
Άβαταρ μέλους
epital
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 23:07
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 07 Σεπ 2004, 14:31

superspy έγραψε:...και περιμένω τις απόψεις σας όχι απλά την ψήφο σας!...

Φίλε superspy,

το πιθανότερο είναι να θεωρηθώ αιρετικός, στον παρόντα χώρο που αποφάσισα να σου γράψω την άποψή μου. Ετσι με όλο το πολιτικό κόστος που θα επωμισθώ αυτόματα με το post αυτό, θεωρώ ότι καλό είναι να υπάρχει και ένας γενικότερος προβληματισμός, πέρα από την "στενή έννοια" της διασκέδασής μας.

Χωρίς πολλά λόγια και επιχειρήματα, που δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν άφθονα, πιστεύω ότι η μεγάλης διάρκειας και έκτασης αγωνιστική "επιδρομή" στην πιο παρθένα φύση που διαθέτουμε ως χώρα, θα έχει άμεσα αρνητικά αποτελέσματα σε αυτή, καθώς είναι γνωστό τι γίνεται κατά και μετά την έλευση των διαγωνιζόμενων τροχοφόρων.

Ως συνέπεια με την πάροδο του χρόνου οι αρνητικές αυτές επιπτώσεις θα γίνουν "όπλο" στα χέρια και τα μυαλά ορισμένων, για αντιδράσεις και απαγορεύσεις σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις και το χειρότερο: η "μπάλα" θα συμπαρασύρει και τις υπόλοιπες ηπιότερες μορφές αγώνων και ακόμα των απλών εκδρομών (των οποίων είμαι θιασώτης :) ).

Αυτά που αναφέρω, μπορούμε να τα δούμε ξεκάθαρα σε χώρες όπου η τετρακίνηση έχει διανύσει αρκετές δεκαετίες, κι όπου οι απαγορεύσεις και οι περιορισμοί έχουν υλοποιηθεί και δεν είναι απλές προφητείες.

Για την αποφυγή κάθε παρεξήγησης, να πω ότι δεν έχω κανένα σκοπό να υπονομεύσω την προσπάθειά σου, η οποία συνεπάγεται τεράστιο προσωπικό κόστος για εσένα αλλά να σε κάνω να αναλογισθείς το ενδεχόμενο να συντομεύσεις έτσι τον ερχομό των απαγορεύσεων, που ούτως ή άλλως θα έλθουν :? . Για να σου "ανοίξω" λίγο την καρδιά μου, σου λέω ότι εδώ και λίγα χρόνια που διατηρώ το site των "εκδρομών" αποφάσισα να μην αναφέρω σε αυτό μερικές "ευαίσθητες" διαδρομές που πιθανότατα θα φέρουν "κόσμο" στο βουνό, που δεν διαθέτει τις αναγκαίες ευαισθησίες που πρέπει να έχει. Εξάλλου όλοι μας έχουμε τουλάχιστον εκνευριστεί από την "απολίτιστη" παρουσία ορισμένων σε ορεινές αλλά και παραθαλάσσιες περιοχές.

Ετσι πιστεύω ότι με τον περιορισμό των διαγωνιστικών δραστηριοτήτων τέτοιας έκτασης, μακροχρόνια, θα διασφαλίσουμε το δικαίωμά μας για ελεύθερη πρόσβαση από όλους σε αυτές τις περιοχές, πράγμα που δυστυχώς σε άλλες χώρες δεν ισχύει :( .

Υ.Γ.: μην βαράτε τον πιανίστα :roll:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 07 Σεπ 2004, 14:47

Με βάση την εμπειρία μου απο τους προηγούμενους αγώνες δεν νομίζω πως η φύση καταπατήθηκε στο ελάχιστο. Το μόνο που ίσως θα πρέπει να προσεχθεί είναι η έγκαιρη ειδοποίηση των κατοίκων των περιοχών απο όπου περνάει ο αγώνας επειδή στον αγώνα της ρούμελης υπήρξε ενας αγρότης που έκανε παράπονα αν και χωρίς να μας πεί ακριβώς τί τον ενόχλησε. Το παραπάνω είναι η μοναδική περίπτωση που έχω υπ'όψιν μου απο αρνητικό σχόλιο ανθρώπων οπου απο την περιοχή τους περνάει ο αγώνας, όλοι οι άλλοι ήταν απο αδιάφοροι μέχρι εξαιρετικά ενθουσιώδης (ειδικά τα παιδάκια !).
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό friar » 07 Σεπ 2004, 15:34

Dr.Format έγραψε: θεωρώ ότι καλό είναι να υπάρχει και ένας γενικότερος προβληματισμός, πέρα από την "στενή έννοια" της διασκέδασής μας.
Υ.Γ.: μην βαράτε τον πιανίστα :roll:


Οι θέσεις τόσο του Superspy όσο και του Pino καθώς και όλων μας των υπολοίπων στο θέμα της ταλαιπωρίας της φύσης από τις εκδηλώσεις μας είναι ξεκάθαρα γνωστές.
http://www.off-road.gr/article47.html
Οι ανησυχίες έχουν εκδηλωθεί πρό πολλού.
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 07 Σεπ 2004, 16:11

Dr.Format έγραψε:.....
....


Υ.Γ.: μην βαράτε τον πιανίστα :roll:



Φίλε Dr. Format, μην ανησυχείς σίγουρα δε σε θεωρώ αιρετικό, ούτε θεωρώ την παρατήρηση σου υπονόμευση!

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι και εγώ έχω τις ίδιες πάνω κάτω ανησυχίες με εσένα και δυστυχώς «βλέπω» το πρόβλημα που θα έχουμε στο μέλλον.

Το να σε διαβεβαιώσω ότι κάνω ότι καλύτερο μπορώ, ώστε να επιφέρουμε την μικρότερη αλλοίωση στο φυσικό περιβάλλον, ίσως να μην σε καλύψει και ίσως να μην καλύψει και άλλους.
Ειλικρινά πάντως θέλω να σου πω ότι με κάθε τρόπο προσπαθώ μέχρι και να «καλύψω» - «αποκαταστήσω» τη διέλευση μας όσο αυτό είναι εφικτό. Μάλιστα πάντα μετά από λίγες μέρες κάνω και βόλτα από τη διαδρομή, άλλοτε με 4Χ4, άλλοτε με μοτοσυκλέτα και φτάνω στο σημείο μέχρι και να μαζεύω χαρτιά η άλλα σκουπίδια του αγώνα. (Την τελευταία φορά, σε ατή τη βόλτα / έλεγχο / εκκαθάριση, μετά τον αγώνα της Ρούμελης, «φουντάρισα» με αποτέλεσμα ένα ραγισμένο αστράγαλο :roll: :( )

Επίσης οι διαδρομές που χρησιμοποιούμε είναι πάντα δρόμοι σε λειτουργία ή εγκαταλελειμμένοι (δεν κάνουμε trial, με ότι αυτό συνεπάγεται στα βουνά).

Είναι γνωστή η μιζέρια που έχει επέλθει στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη, όπου κανείς δε μπορεί να κυκλοφορήσει στο βουνό ελεύθερα και μόνο με «προσεκτικές» κινήσεις θα περιορίσουμε τους... περιορισμούς.

Διέκρινα στο post σου, ένα φόβο για να μην παρεξηγηθείς και θέλω με κάθε δυνατό τρόπο να σε διαβεβαιώσω ότι σέβομαι και εκτιμώ βαθύτατα την καλοπροαίρετη παρατήρηση σου.

Ίσως φαίνεται ουτοπικό και πολύ απλό να ζητάμε από όλους τους εμπλεκόμενους στις εκδηλώσεις μας να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί με το περιβάλλον, αλλά ευτυχώς οι άνθρωποι που έρχονται σε αυτές της εκδηλώσεις καταλαβαίνουν και κυρίως πιστεύω αγαπούν το βουνό και την όμορφη φύση της Πατρίδος μας.



Εικόνα
Καθαρισμός απο τη "Σκοτεινή πλευρά της Πάρνηθας"
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό HUSQY » 08 Σεπ 2004, 00:31

Dr Format έγραψε:
.....
.....

Υ.Γ.: μην βαράτε τον πιανίστα :roll:

Πολύ σωστά προβληματίζεσαι, και μακάρι όλοι όσοι εμπλεκόμαστε σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις να κάνουμε το ίδιο. Όμως δέν πιστεύω ότι η συγκεκριμένη θα επιβαρύνει και θα φέρει πιο κοντά τις «απαγορεύσεις» που ούτος η άλλως όλοι διαισθανόμαστε ότι θα έρθουν στο μέλλον.

Ένας λόγος είναι ότι οι ίδιοι που λαμβάνουν μέρος σε τέτοιες εκδηλώσεις είναι κατά μεγάλο ποσοστό οι ίδιοι που πάνε σε αυτά τα μέρει, άρα ένα μαζικό πέρασμα τους μια φορά τον χρόνο μάλλον δεν δημιουργοί πρόβλημα. Επίσης ο περιορισμένος αριθμός των ανθρόπων που τους αρέσουν οι εξορμίσεις σε δύσπρόσυτες περιοχές και βουνά, αλλα και η μεγάλη απόσταση απο την Αθήνα, ειναι λόγοι που θα αποτρέψουν να γίνει η Πίνδος σαν την Πάρνηθα Κυριακή πρωί.

Από την στιγμή που απο εκεί που θα περάσουμε δεν θα "χτίσουμε" ξενοδοχεία, οικογενειακές ταβέρνες, και χιονοδρομικά κέντρα, το πιο πιθανό είναι οι επίδοξοι εξερευνητές του "τριημέρου" δεν θα ασχοληθούν για να έρθουν, και ας αυξάνονται οι πωλήσεις των τζιπ και enduro.

Αυτές είναι κάποιες σκέψεις που δέχονται πολύ συζήτηση ως αναφορά το θέμα τις γνωστοποιήσεις διαφόρων περιοχών στο ευρύ “κάφρικο” κοινό.

Για το θέμα της προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος πιστεύω οι απαντήσεις του superspy για το είδος της διαδρομής, και των μέτρων που παίρνουν σαν οργάνωση, είναι τουλάχιστον καθησυχαστικές.
Άβαταρ μέλους
HUSQY
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 24 Μάιος 2004, 18:12

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 08 Σεπ 2004, 09:07

Αγαπητέ Dr. Format και λοιποί φίλοι των βουνών,
μην ανησυχείτε για το μέλλον γιατί αυτό είναι ξεκάθαρο.

Κανείς απο την κρατική μηχανή δεν πρόκειται να λάβει υπόψην του την μόλυνση του περιβάλοντος, προκειμένου μελλοντικά να μας απαγορεύσει την είσοδό μας στο δάσος. Αυτό θα γίνει γιατί θα έρθει ντιρεκτίβα απ' έξω, που όπως και στην περίπτωση της Αυστρίας τα μικρά παιδιά διδάσκονται σε φωτογραφίες τι είναι χωματόδρομος, και όπου υπάρχει αυτός δεν μπαίνεις με τροχοφόρο, παρά μόνο με τα πόδια αν θές. Πρίν μερικά χρόνια που βρισκόμουν στην Αυστρία μου είχε προκαλέσει έκπληξη οτι δεν έβλεπα ΚΤΜ πουθενά, παρά μόνο street μηχανές, κάπως έτσι θα καταντήσουμε και εδώ. Θα υπάρχει άσφαλτος παντού και όπου υπάρχει χωματόδρομος θα βρίσκεις και μια μπάρα.
Ακόμη και το χωριό μου στην Ευρυτανία που δεν κατοικείται έφτασε η άσφαλτος , σε λίγο θα φτάσουν οι απαγορέυσεις για την διέλυση σε Δασική οδό.

Οι φόβοι σου καλώς υπάρχουν, αλλά πιστεύω οτι δεν αφορούν την διαοργάνωση rally raid και εκδρομών στην πανέμορφη φύση.
Πιστεύω οτι κακώς , δεν δείχνεις τις εκδρομές σε ωραία μέρη απο τον φόβο της άλωσης.
Σκέψου οτι ακόμη και τα πιο όμορφα χωριά π.χ. Δημητσάνα , Μέτσοβο κ.λ.π. έχουν το καθένα τους μια τεράστια πληγή δίπλα στην πόρτα τους που λέγεται χωματερή και για αυτά κανείς δεν παραπονιέται.
Εχω δεί να πετάνε απο άσχετα μέρη στους γκρεμούς οτιδήποτε σκουπίδι φανταστείς ακόμη και παλιά ηλεκτρικά σκεύη , χωρίς φυσικά πάλι να παραπονιέται κανείς .

Το χειρότερο που έχει ενας αγώνας, είναι στις διαργανώσεις enduro που αφήνουν τις κορδέλες , ενω εμείς αφήνουμε τις πατημασιές μας μόνο.
Χειρότερο ακόμη είναι οι κάτοικοι των περιοχών που πέρνουν οτι θέλουν απο την σπάνια πανίδα και χλωρίδα, ενω εμεις παίρνουμε μόνο φωτογραφίες και αναμνήσεις.

Για να μην σας κουράζω πιστεύω οτι την φύση την βιάζουν πρώτα οι ντόπιοι και μετά όλοι οι άλλοι.

Οι απαγορεύσεις θα έρθουν έτσι κι αλλιώς, αλλά αν έχουν προηγηθεί αγώνες σωστοί και ωραίοι (βλέπε ρούμελη) τότε θα έχω κάτι ωραίο να θυμάμαι. Στο κάτω - κάτω μην ξεχνάς ότι εγω και συ φεύγουμε απο μια μίζερη μεγαλούπολη και θέλουμε να χαρούμε την φύση, είναι δύσκολο λοιπόν να πετάξουμε κάτι ή να της κάνουμε κακό ηθελημένα.
Πιστεύω οτι εμείς την σεβόμαστε .

Και κάτι για το τέλος, τα 10 τελευταία χρόνια με την παρέα μου (Κεράσι club) που αποτελείται απο 9 μηχανές, έχουμε αφήσει αρκετό ζεστό χρήμα σε άγονες διαδρομές. Τα Rally ακόμη και αν δεν σταματάνε για καφέ, αφήνουν μόνο θετικές εντυπώσεις.
Είμαστε ενας κύκλος που τελικά μόνο προσφέρουμε .

Προτείνω λοιπόν να μας γνωρίσεις τις καλές περιοχές και όσους έχεις μαζί σου εξηγησέ τους ότι πρέπει να παίρνουν τα σκουπίδα τους στο τέλος , κάποια εποχή που ήμουνα μέλος στον Πεζοπορικό, μας έδινα και μικρές σακκούλες να κουβαλάμε μαζί μας.

Εγω πάντως δεν σε θεωρώ αιρετικό, αλλά φίλο που αγαπάς ότι και εγώ , τις διαδρομές στην φύση και χάρηκα που εκθέσαμε τις απόψεις μας .

:P :P :P
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 08 Σεπ 2004, 09:41

Με αφορμή την επισήμανση του Dr. Format άνοιξα νέο σχετικό θέμα στις γενικές συζητήσεις με τίτλο:
Εξορμήσεις κάθε είδους στη φύση και οι επιπτώσεις τους http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... 2311#12311
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό IKE » 08 Σεπ 2004, 11:20

Τα σημαντικότερα θα συζητηθούν στο θέμα που άνοιξες αλλα να επισημάνω κάτι για τα trail ride. η μόνη πηγή ρύπανσης πιστευω είναι τα road book για αυτούς που δεν έχουν το "κουτί" και αναγκάζονται (?) να πετάνε κάθε σελίδα που τελειώνει. Το ξέρω πως τα περισσότερα χαρτιά μαζεύονται αλλα θα ήταν καλύτερο να πετιούνται καν. Αν δεν κάνω λάθος το κουτί (πως λέγεται κανονικά?) ήταν υποχρεωτικό στη ρούμελη, αν δεν΄ήταν πάντως ίσως θα πρέπει να γίνει.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Απαγορεύσεις

Δημοσίευσηαπό Adven » 09 Σεπ 2004, 20:48

Παιδιά μην ανησυχείτε !!
Και να μας το απαγορεύσουν μπορείτε πάντα να έρχεστε στην Κρήτη όπου οι απαγορεύσεις «αργούν» να φτάσουν, και όταν φτάσουν συνήθως δεν εφαρμόζονται (είναι θέμα αρχών βλέπετε)!!
Superspy τι λες για κανένα Raid Κρήτης :D ?
Άβαταρ μέλους
Adven
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 30 Δεκ 2003, 14:31
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Re: Απαγορεύσεις

Δημοσίευσηαπό superspy » 10 Σεπ 2004, 09:57

Adven έγραψε:Superspy τι λες για κανένα Raid Κρήτης :D ?


Ναι...Μπαίνουμε Παρασκευή στο πλοίο... λιώνουμε ΣΚ και Δευτέρα πρωϊ πίσω... αλλά όπως είπα και παραπανω.... παραδίδονται μαθήματα σχεδίασης αγώνων Raid με .. πρακτική εξάσκηση.... Πάρε στο 210 9211312 για λεπτομέρειες.....
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό alexandros » 26 Οκτ 2004, 16:37

Είπα να τα πάρω όλα σβάρνα και να γράψω,

οπότε ερώτηση νούμερο 1:

Τι γίνεται με την ιστορία αυτή ?? πως το βλέπει η διοργάνωση, θα μπορέσει να οργανωθεί ένας τέτοιος αγώνας κατάλληλα ?

ερώτηση νούμερο 2:
πιστεύετε ότι μπορούμε να αντεπεξέλθουμε σε ένα τέτοιο αγώνα ?? και οικονομικά και ‘’φυσικά’’ ????

αυτά για αρχή !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 27 Οκτ 2004, 09:41

Alexandre σβαρνιάρη , αν και εμείς βοηθήσουμε μπορούμε να κάνουμε θαύματα , όσο έχουμε την πολύτιμη και γυαλιστερή ουρά μας απ' έξω, κομματάκι δύσκολο.

Οσο για την φυσική αντοχή σου, σε 3ήμερο αγώνα ή και τετραήμερο (make my day ...) πιστεύω ακράδαντα οτι οχι μόνο θα αντέξεις αλλά θα παρακαλάς πότε θα γίνει το επόμενο τριήμερο - τετραήμερο .

Οι πολυήμεροι αγώνες είναι ΠΡΕΖΑ .

Μετά την δεύτερη μέρα αμολάει το σώμα γίνεται ένα με το όχημα .

Να'σαι σίγουρος οτι θα τα καταφέρεις .
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 114 επισκέπτες