Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό panmal » 31 Οκτ 2007, 21:53

rene έγραψε:
markd έγραψε:
Θέλω να ξυπνήσω την Κυριακή το πρωί και αν δεν έχω τί να κάνω να πάω στον τάδε αγώνα !!!


Σωστος ,μην ξεχναμε οτι στις μερες μας με τους ρυθμους που ζουμε(οικονομικες-επαγγελματικες υποχρεωσεις,) ειναι πολυ δυσκολο να προγραματισεις το παραμικρο!!


:shock: :shock: :shock:

... παιδιά συγνώμη αλλά το θέμα των θεατών, παρ' όλο ότι είναι πολύ σημαντικό για τους αγώνες, έρχεται σε δεύτερη μοίρα προς το παρόν. Ας επικεντρώσουμε τα σχόλιά μας πρώτα στην ύπαρξή των Rally Raid και μετά βλέπουμε ...
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 31 Οκτ 2007, 21:56

markd έγραψε:Δε μίλησα για κόστος !

Για να στο πώ πιό απλά δε θέλω "επισημότητα".

Θέλω να ξυπνήσω την Κυριακή το πρωί και αν δεν έχω τί να κάνω να πάω στον τάδε αγώνα !!!


Συμφωνώ.
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό toshmagic » 31 Οκτ 2007, 22:48

Ξεκινώντας τη συμμετοχή μου στους αγώνες από σχεδόν την αρχή με το Αττικό του 2005 στο χώρο των αυτοκινήτων από σπόντα (γιατί σκόπευα να λάβω μέρος με ένα ταλαίπωρο XLR ΒΑJA 250 τοτέ, αλλά είχαν κλείσει οι συμμετοχές στις μηχανές) είπα να δοκιμάσω με το Samurai, που είχα μόλις μερικούς μήνες τότε και κόλλησα το μικρόβιο και ασχολήθηκα και στη συνέχεια παρακολουθώντας τους σχετικούς αγώνες από κοντά πιστεύω ότι η εξέλιξη τους ήταν θετική, ανεβάζοντας τον πήχη ολοένα και ψηλότερα.
Προσωπικά γεύτηκα και καλές και κακές διοργανώσεις, απλά είχα την εντύπωση ότι όλοι μαθαίναν από τα λάθη τους

Απλά το τέλμα που παρουσιάζεται τώρα είναι το αναμενόμενο στους αγώνες του είδους γιατί δεν μπόρεσε να υπαρξει κοινή ομπρέλλα διοργάνωσης. Πράγμα που ούτε πρόκειται να υπαρξει μάλλον και στο μέλλον και ίσως να μην είναι και το ζητούμενο.
Απλά έχω διαπιστώσει ότι οι καλύτεροι αγώνες ήταν αυτοί, όπου το κυρίως βάρος το έφεραν οι τοπικές λέσχες προσφέροντας την καλύτερη δυνατή φιλοξενία. Αυτό το RAID Αιγίου το 2006 ακόμη το θυμάμαι.

Και για αυτούς σίγουρα δεν υπήρχε οικονομικό όφελος.

Αν μπορέσει να βρεθεί η συνταγή να μπει και αυτό το κομμάτι με κάποιον τρόπο στις "επαγγελματικές" διοργανώσεις ίσως υπάρξει κάποιο μέλλον.
Ίσως να αυξηθούν και οι συμμετοχές έτσι.
Αλλιώς η οποιαδήποτε ατομική προσπάθεια είναι καταδικασμένη.

Έτσι και αλλιώς πάμε γενικώς κατά διαόλου γιατί δεν έχουμε μάθει να συνεργαζόμαστε και να μοιραζόμαστε κοινά οράματα σε όλους τους τομείς.
Άβαταρ μέλους
toshmagic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 14:41
Τοποθεσία: Πεύκη-Αθήνα

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό markd » 31 Οκτ 2007, 23:20

panmal έγραψε:
rene έγραψε:
markd έγραψε:
Θέλω να ξυπνήσω την Κυριακή το πρωί και αν δεν έχω τί να κάνω να πάω στον τάδε αγώνα !!!


Σωστος ,μην ξεχναμε οτι στις μερες μας με τους ρυθμους που ζουμε(οικονομικες-επαγγελματικες υποχρεωσεις,) ειναι πολυ δυσκολο να προγραματισεις το παραμικρο!!


:shock: :shock: :shock:

... παιδιά συγνώμη αλλά το θέμα των θεατών, παρ' όλο ότι είναι πολύ σημαντικό για τους αγώνες, έρχεται σε δεύτερη μοίρα προς το παρόν. Ας επικεντρώσουμε τα σχόλιά μας πρώτα στην ύπαρξή των Rally Raid και μετά βλέπουμε ...


Ποιός μίλησε για θεατές ???
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό karka » 31 Οκτ 2007, 23:40

αντε... να επαναπροσδιορισουμε το θεμα.

μεχρι τωρα ξεραμε οτι αγωνες κανουν οι λεσχες.
τα τελευταια χρονια μας προεκυψαν "μοναδες" οι οποιοι προσπαθουν αποτυχημενα εκ του αποτελεσματος να αντικαταστησουν τις λεσχες.
μην βιαστειτε να κραξετε, υπαρχουν σε καθε κανονα οι εξερεσεις.

οι μοναδες αυτες χωριζωνται σε δυο υποομαδες.
σε αυτους που κοιτανε "να την κανουν στα μουλωχτα" βαζωντας μπροστα την ιδεα, και το συναισθημα, πρωσπαθωντας να στησουν αγωνες χωρις να ειναι ξεκαθαρες οι οικονομικες τους σχεσεις-απολαβες,
και οι αλλοι που ανοιχτα λενε "εγω ζω απο αυτο και θελω να βγαλω "μεροκαματο"".

φανταζωμε οτι ολοι θεωρουν οτι η δευτερη υποομαδα ειναικαι η πιο εντιμη.

ΟΜΩΣ, δυστυχως δεν γινεται σε εναν χωρο, που υπαρχουν δεν υπαρχου 500 παθιασμενοι χομπιστες να φυτρωσουν ξαφνικα 5-10 οργανωτες οι οποιοι θελουν ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλον τροπο να βγαλουν μεροκαματο.

δυστυχως ο χωρος δεν μπορει να θρεψει τοσα στοματα οποτε αρχιζουν οι περικοπες οι παραληψεις, οι ελαφροτητες σε θεματα ασφαλειας-οργανωσης και να το αποτελεσμα.

επιμενω οτι μονοδρομος για την ελλαδα ετσι οπως εχει διαμορφοθει η κατασταση ειναι και θα ειναι οι λεσχες.
η αφιλοκερδης παρουσια-εργασια των μελων δινει πλεονεκτηματα στην οργανωση και φτηνοτερο κοστος για τον αγωνιζωμενο.


αν η ελλαδιτσα μας ειχε 50-70 εκατομυρια πλυθησμο τοτε το ποσοστο των "αγωνιζωμενων" θα ηταν μεγαλυτερο με αποτελεσμα να ειχαν προσφορο εδαφος επαγγελματιες οργανωτες.

σε ενα "τουκε" το 94 η το 96 δεν θυμαμαι καλα, συζητουσα με καποιος απο την ομαδα της t.s.o που εκανε μεχρι πριν απο λιγο και το ντακαρ, για το πως καταφερναν και μαζευαν 1200 και βαλε συμμετοχες.

μου το θεσαν αναλογικα και το τοποθετησαν ως εξεις:

υπολογηζουν οτι το 1% του πλυθησμου μιας χωρας ασχολειτε με σπορ περαν τον διασημων ομαδικων.
στην Γαλλια των 50-60 εκατομυριων αυτο το νουμερο ειναι 600.000 περιπου αγωνιζωμενοι-χομπιστες, συν τις γυρω χωρες.
ε, απο αυτην την δεξαμενη ευκολα ψαρευεις 1200 συμμετοχες.


βαλε τωρα την ελλαδα.
με 10 εκατομυρια πλυθησμο, συν φτωχια, συν μηδεν κουλτουρα μηχανοκινητου αθλητισμου, μειον υποδομες, μας βγαινει ενα νουμερο ΣΚΑΡΤΑ 100.000 !!!
διερεσε το αυτο με το ποσοι αγωνες γινωνται ανα σαββατοκυριακο σε αυτο μοτο καρτ κτλπ, και φυσικα απο ποσους φορεις πια, και βλεπεις πως φτασαμε ως εδω.

βαλε και εναν χωρο (raid) που μολις τα τελευταια 3-4 χρονια δημιουργειτε,
βαλε και μια σειρα αγωνων με ιδιαιτερα μεγαλες "υποχρεωσεις" οικονομικες, μηχανικες, χρονικες, και οτι αλλο επιρεαζει τον καθενα και δες ξεκαθαρα το αποτελεσμα.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 31 Οκτ 2007, 23:51

Ο σκαρτα 100 εχει ενα δικιο οσοσν αφορα τις οικονομιες κλιμακας που πετυχενουν. Παρολαυτα μην ξεχνας Ανδρεα οτι παιζζει ρολο και η βαρυτητα που δινει ο καθενας στο καθε τι. Ποσα μηχανακια εχει η Γαλλια αναλογικα με τον πλυθησμο της, ποσο χρονο εχουν στην διαθεση τους οι ανθρωποι, τι μεσα, ποσο ενδιαφερονται, τι διαυλοι επικοινωνιας υπαρχουν μεταξυ οργανωσης-αγωνιζωμενων, τι ποιοτητα εχουν οι αγωνιζωμενοι, τι εμπειρεια και ανταγωνισμο ο οργανωτης.
Εδω πχ απλα ΔΕΝ υπαρχει άμεσως ανταγωνισμος για τα RR, ειναι one man show, παρασταση του ενος! Αλλα παρολαυτα δεν τραβαει οπως πρέπει, αρα κατι αλλο που ΔΕΝ βλεπουμε βαση των μεχρι τωρα στοιχειων ειναι αυτο που εχει κανει τους αλλους αγωνες να πιασουν και τον συγκεκριμενο να κρεμεται επι ξυλου απο την αρχη.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό karka » 01 Νοέμ 2007, 00:25

ναι ρε συ, σαφως ειμαστε μειον απο οπου και να το δεις, απο μια οποιαδηποτε αλλη χωρα της ευρωπης.

οσο για το οτι ο κατσιμαλης επαιζε σε αδειο γηπεδο δεν συμφωνω,
(αν και αυτο κανει χειροτερη την κατασταση για αυτον).

καταληλοτερη εκδοχη (εκ του αποτελεσματος μεχρι τωρα) για την παρουσα χρονικη περιοδο ηταν οι αγωνες του ντοκ.

στην αρχη της χρονιας και οι δυο τους κανανε τις επιλογες τους, εκτημησαν και δημιουργησαν συμαχιες, κανονισμους, χρονοδιαγραματα και προχωρησαν στους αγωνες τους.

κοιτα να δεις τι εχει να γινει στην καλαματα απο συμμετοχες.
μονο οι σκαρτοι θα ξεπερασουν τους 15.
στην πατρα 23 αυτοκινητα τρεξαμε!!

ξερεις γιατι?
για ολα αυτα που γραψαμε στην αρχη της χρονιας και βαριεμαι να ψαξω να τα βρω.

δεν υπαρχει κοσμος που θα χωσει το καθημερινο του αυτοκινητο για 500χλμ. και την δευτερα να πρεπει να παει με το ιδιο και τα παιδια στο σχολειο.

στις 50 τοσες συμμετοχες της πατρας απο αυτοκινητα, οι μισες και παραπανω ηταν τετοιες.

βαλε την προετοιμασια και την υποστηριξη που θελει ενα οχημα για να βγαλει 500 χλμ.
μην ξεχνας οτι στην πλειοψηφια τους μιλαμε για τα περιφημα "πατζεροβιταρα δεκαπενταετιας" που τοσο ανετα καποιοι βιαστηκαν να φωναξουν καποτε.

για να δω που ειναι τα νεα αυτοκινητα?
ολοι με πατζερο κοιτανε να την βγαλουν που τα βρησκεις πεθαμενα με 4-5 χιλιαρικα.

στησαν καμια ομαδα?
ειδες εσυ εστω ενα βανακι υποστηριξης?
βγαινουν 400-500-800 χλμ. με σβελτη οδηγηση σε δυο μερες χωρις βλαβη?

μετα απο 10 χρονια μπορει οι αγωνες με το υφος του raid οποως το ενωει σημερα ο κατσιμαλης να εχουν ελπιδα.

στο αμμεσο μελον ομως...χλομο.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό karka » 01 Νοέμ 2007, 01:01

και κατι αλλο.

μην το γυρισουμε στο μελοδραματικο, του στυλ βασιλακης καϊλας,
..."το πολεμανε το παιδι", "δεν το αφηνουν να στεργιωσει" και διαφορα αλλα τετοια κουλα.

μεγαλα παιδια ειμαστε, ο καθις εχει τις αποψεις του, ξερει, βλεπει εκτιμα.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό stavrosd » 01 Νοέμ 2007, 01:30

Να κάνω μερικές ερωτήσεις μπας και με βοηθήσει να καταλάβω τι δεν πάει καλά με τα RR?

Ποιοί αγώνες στο 4χ4 δεν αντιμετωπίζουν αντίστοιχα προβλήματα(στην Ελλάδα)?
Τι διαφορετικό έχουν όσο αφορά την προβολή τους?
Τι απαιτήσεις σε κόστος έχουν?
Τί παροχές προσφέρουν (οργάνωση, ασφάλεια, έπαθλα)?
Ποιοί τους διοργανώνουν (όχι ονόματα αλλά τί είδους δομή)?
Τι συχνότητα έχουν και πόσοι νέοι εντάσσονται στον χώρο τους?

Οι ερωτήσεις μου έχουν σαν μοναδικό σκοπό την ενημέρωση μου.
Αλλά ίσως βοηθήσουν και στο να δούμε κάποιο φώς στο τούνελ!
Άβαταρ μέλους
stavrosd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 13:46

Κατσούλα (αγάπη μου)

Δημοσίευσηαπό Bleu » 01 Νοέμ 2007, 09:01

karka έγραψε:και κατι αλλο.

μην το γυρισουμε στο μελοδραματικο, του στυλ βασιλακης καϊλας,
..."το πολεμανε το παιδι", "δεν το αφηνουν να στεργιωσει" και διαφορα αλλα τετοια κουλα.

μεγαλα παιδια ειμαστε, ο καθις εχει τις αποψεις του, ξερει, βλεπει εκτιμα.



Καμία διάθεση γα μελό.
Ποσες λέσχες ξερεις που να μπορούν, να θελουν , να ξερουν να κανουν RR
Πατρα?
Καλαμάτα?
Άλλη?
Αν θυμασαι και μεταξυ σας προβλημα υπήρχε για κοινό αγωνα.
Μηπως προέχει η ενημερωση?
Η επικοινωνία?
Σορυ για το υφος.
Ξερεις ότι σε αγαπάμε .
Και σένα
Και τις δύο άλλες αδελφές.
Ψυχές.
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό Bleu » 01 Νοέμ 2007, 09:06

fotisalp έγραψε:
markd έγραψε:Δε μίλησα για κόστος !

Για να στο πώ πιό απλά δε θέλω "επισημότητα".

Θέλω να ξυπνήσω την Κυριακή το πρωί και αν δεν έχω τί να κάνω να πάω στον τάδε αγώνα !!!


Συμφωνώ.


Συμφωνείς?
Για ρώτα το Μήτσο τι έχει τραβήξει σε τέτοιο αγώνα.
Η δε το θυμάται και αυτός?
Αντε μη χ#@ω
Ακόμα και αυτό με τη λισανς έλλειμα επικοινωνίας είναι.
Ο Μαρκατος είμαι σίγουρος ότι πίστευε ότι για να βγάλει λισανς έπρεπε να τρέχει απο Νοσοκομείο σε Νοσοκομείο.
Ενα απόγευμα ήταν ρε Μήτσο.
Και μετά θα σε πήγαινα για μπιφτέκια.
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό Bleu » 01 Νοέμ 2007, 09:14

Αυτή η πράσινη λαμπα διπλα από το όνομά μου τί είναι?
Παρακαλώ την Διέυθυνση να γίνει Bleu

Σιμο επιτηδες το κάνεις και δε μιλάς ?
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό Berg » 01 Νοέμ 2007, 09:41

fotisalp έγραψε:
markd έγραψε:Δε μίλησα για κόστος !

Για να στο πώ πιό απλά δε θέλω "επισημότητα".

Θέλω να ξυπνήσω την Κυριακή το πρωί και αν δεν έχω τί να κάνω να πάω στον τάδε αγώνα !!!


Συμφωνώ.


E μην με τρελαίνετε, για αυτό το λόγο δεν έγινε η Μ3 και η Α3? Και είναι και κύπελο που θέλετε. Τι άλλο λοιπόν?

Στα πρωταθλήματα Enduro ΕΛΠΑ & ΑΜΟΤΟΕ καθώς και στο Attika Enduro υπάρχουν αντίστοιχες κατηγορίες, και είναι γεμάτες από συμμετοχές εδώ????
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό Berg » 01 Νοέμ 2007, 10:02

leon έγραψε:Απλά σε όλα πλέον σήμερα τον πρώτο λόγο έχει ο χρόνος και τα χρήματα που μπορεί η θέλει να διαθέσει ο κάθε ενας μας για τέτοιες εκδηλώσεις
Ολα τα άλλα.................... :?


Και από ότι φαίνεται Λεωνίδα τον χρόνο κουτσά στραβά όλοι τον βρίσκουμε. Όσο για τα χρήματα υπάρχει τεράστια διαφορά στο κόστος ανάμεσα στις μοτό και τα 4x4.

Και θέτω το ερώτημα: Λογικά λόγω κόστους θα υπάρχουν λιγότερες συμμετοχές 4x4 αλλά που είναι οι συμμετοχές από τις μοτό? Γιατί δεν έρχονται?

Όπως λέει και ο karka οι περισσότεροι, με το ίδιο αυτοκίνητο που θα λάβουν μέρος στον αγώνα, θα το χρησιμοποιήσουν από Δευτέρα για καθημερινή χρήση.

Άρα θα πρέπει οι διαδρομές να είναι τέτοιες ώστε να μην ταλαιπωρούν όσο το δυνατόν το αυτοκίνητο. Και τίθεται φυσικά το θέμα εάν τελικά για τα 4x4 είναι αγώνες ή παιδιές (χωρίς την παραμικρή ειρωνεία).

Για τo δε θέμα διοργάνωσης πρωταθλήματος και το ποιός μπορεί να το φέρει εις πέρας η συνταγή είναι μία και μοναδική:

Ένας διοργανωτής του πρωταθλήματος, (εταιρεία ή άτομα), σε άμεση συνεργασία με τις τοπικές λέσχες. Να μην το ξαναλέμε. Αμαν πιά
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό markd » 01 Νοέμ 2007, 11:02

Berg έγραψε:
fotisalp έγραψε:
markd έγραψε:Δε μίλησα για κόστος !

Για να στο πώ πιό απλά δε θέλω "επισημότητα".

Θέλω να ξυπνήσω την Κυριακή το πρωί και αν δεν έχω τί να κάνω να πάω στον τάδε αγώνα !!!


Συμφωνώ.


E μην με τρελαίνετε, για αυτό το λόγο δεν έγινε η Μ3 και η Α3? Και είναι και κύπελο που θέλετε. Τι άλλο λοιπόν?

Στα πρωταθλήματα Enduro ΕΛΠΑ & ΑΜΟΤΟΕ καθώς και στο Attika Enduro υπάρχουν αντίστοιχες κατηγορίες, και είναι γεμάτες από συμμετοχές εδώ????


Ξεχνάς ότι δεν επιτρέπεται απ' τον κανονισμό να τρέξουν όλοι Μ3 και Α3 !

Γιατί νομίζεις ότι στο αττικό έκανα σκούπα ?
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες