Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό panmal » 30 Οκτ 2007, 15:34

Μετά το πρόσφατο “χαστούκι” της Ροδόπης είναι προφανές ότι κάτι δεν πάει καλά μ’ αυτούς τους αγώνες. Δεν ξέρω αν το πρόβλημα είναι θεσμικό ή οργανωτικό.
Ο σκοπός αυτής της ενότητας είναι εποικοδομητική κριτική και προτάσεις. Όχι γκρίνια. Σκοπός είναι να βοηθήσουμε το Σπύρο, όχι να του τα σπάσουμε.

Θα πρέπει να το δούμε σαν επιχείρηση, ακριβώς σαν αυτό που είναι δηλαδή και όχι συναισθηματικά. Τα συναισθήματα δεν γεμίσουν στομάχια.
Εμείς θέλουμε να κάνουμε τη κ@υλ@ μας και χρειαζόμαστε μια επιχείρηση να μας το προσφέρει αυτό. Η επιχείρηση αυτή πρέπει να είναι επικερδής.

Για να αρχίσω εγώ λοιπόν, εντοπίζω ένας μέρος του προβλήματος στη προβολή και διαφήμιση των αγώνων. Όπως έχω ήδη αναφέρει και παλαιότερα, εγώ ξεκίνησα από μια καταχώρηση σε ένα ένθετο στα ΝΕΑ όπου διαφημιζόταν τότε το Rally Raid της Εύβοιας 2005. Από τότε μέχρι τώρα δεν έχω δει τίποτε άλλο αξιοσημείωτο σε κάποιο ευρείας κυκλοφορίας έντυπο, εκτός βέβαια από δυο-τρεις σελίδες κάθε φορά στο 4x4 Magazine. Η διαφήμιση χωλαίνει. Μια αφίσα δεν έχω δει τόσα χρόνια! Που να το δει ο κόσμος και να έρθουν! Εδώ πάμε σε μέρη να τρέξουμε και τότε μαθαίνουν οι ντόπιοι ότι θα γίνει αγώνας :(
Για να μην το πάμε και ένα βήμα παραπέρα, ότι η ελλιπής διαφήμιση και προβολή δεν προσελκύει (γιατί όχι) και χορηγούς :oops:
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 30 Οκτ 2007, 15:48

Ολοι οι αγώνες μηχανοκίνητων στην Ελλάδα πάσχουν από το ίδιο σύνδρομο.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό Berg » 30 Οκτ 2007, 16:46

panmal έγραψε:Ο σκοπός αυτής της ενότητας είναι εποικοδομητική κριτική και προτάσεις. Όχι γκρίνια.


Συμφωνώ αυτό λοιπόν χρειαζόμαστε: προτάσεις υλοποιήσιμες με βάση τα δεδομένα που υπάρχουν.

1. Αναφορά στα Rally Raid όπου αυτό είναι δυνατόν, (έντυπα, ραδιόφωνο, κλπ), ώστε όλο και περισσότεροι να είναι ενήμεροι, θεατές, κάτοικοι και υποψήφιοι αγωνιζόμενοι.

2. Συνεχής ενημέρωση για προβλεπόμενους αγώνες όπου αυτό είναι δυνατόν, (KTM Club, Λέσχες κατασήματα κλπ). Αρκετά πριν γίνουν οι αγώνες ώστε να προγραματίσει ο κάθε ενδιαφερόμενος τον χρόνο του και την τσέπη του.

3. Ενημέρωση υποψήφιων αγωνιζομένων σε αντίστοιχες διοργανώσεις, (Enduro, Trail Raid, Αντοχής κλπ).
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό markd » 30 Οκτ 2007, 21:40

Να υποβαθμιστεί από πρωτάθλημα σε κύπελλο ώστε να βγαίνει ημερήσια λισάνς !
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό panmal » 31 Οκτ 2007, 11:27

markd έγραψε:Να υποβαθμιστεί από πρωτάθλημα σε κύπελλο ώστε να βγαίνει ημερήσια λισάνς !


Το θέμα μας είναι γιατί δεν έχουμε κόσμο σ’ αυτούς τους αγώνες. Προτάσεις λοιπόν μόνο προς αυτή τη κατεύθυνση.
Ας έχουμε κόσμο και ... τις λεπτομέρειες τις βρίσκουμε.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό Bleu » 31 Οκτ 2007, 11:44

Οι λέσχες της περιφέρειας μηπως πρέπει να ενημερωθούν για το ποιοί είμαστε , τι κανουμε, ποιός μπορεί να τρέξει με τι.?
Γνωρίζει ο κόσμος τι είναι Rally raid.
Ή περιμένουμε να μπουν στο site για να μάθουν .
Πάω στοίχημα ότι οι Σαλονικιοί δεν ξέρουν ας πούμε.
Ούτε οι Βεροιώτες, ουτε οι Γιαννιτσιώτες.
Μια επαφή με τις εταιρείες που πουλάνε μηχανακια τζιπ και αξεσουάρ?
Λέμε τώρα.
Αν όλα αυτά έχουν γίνει και δεν απέδωσαν..... λυπάμαι πολύ... end of story.
Μέχρι εδώ ήταν..
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό markd » 31 Οκτ 2007, 13:38

panmal έγραψε:
markd έγραψε:Να υποβαθμιστεί από πρωτάθλημα σε κύπελλο ώστε να βγαίνει ημερήσια λισάνς !


Το θέμα μας είναι γιατί δεν έχουμε κόσμο σ’ αυτούς τους αγώνες. Προτάσεις λοιπόν μόνο προς αυτή τη κατεύθυνση.
Ας έχουμε κόσμο και ... τις λεπτομέρειες τις βρίσκουμε.


Το θέμα με τη λισάνς είναι μεγάλη υπόθεση !
Έχω μιλήσει με πολύ κόσμο που συμμετείχε το 2006 στα RR και ένας απ' τους λόγους που δεν συμμετείχαν φέτος ήταν η λισάνς ! Είμαι κι εγώ ένας απ' αυτούς !!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό panmal » 31 Οκτ 2007, 14:29

Bleu έγραψε:Οι λέσχες της περιφέρειας μηπως πρέπει να ενημερωθούν για το ποιοί είμαστε , τι κανουμε, ποιός μπορεί να τρέξει με τι.?
Γνωρίζει ο κόσμος τι είναι Rally raid.
Ή περιμένουμε να μπουν στο site για να μάθουν .
Πάω στοίχημα ότι οι Σαλονικιοί δεν ξέρουν ας πούμε.
Ούτε οι Βεροιώτες, ουτε οι Γιαννιτσιώτες.
Μια επαφή με τις εταιρείες που πουλάνε μηχανακια τζιπ και αξεσουάρ?
Λέμε τώρα.
Αν όλα αυτά έχουν γίνει και δεν απέδωσαν..... λυπάμαι πολύ... end of story.
Μέχρι εδώ ήταν..


Δεν νομίζω ότι έχει γίνει τίποτα από όλα αυτά. Αυτό που πιστεύω είναι ότι το ευρύ κοινό δεν γνωρίζει ΤΙΠΟΤΑ.
Θέλετε να το επιβεβαιώσετε; Μιλήστε με διάφορους. Εγώ όπου έχω συζητήσει γι’ αυτούς τους αγώνες το ακούνε για πρώτη φορά.
Από τις 4x4 λέσχες πάλι τι περιμένετε όταν οι περισσότεροι είναι εκδρομικοί τύποι και εν γένει ασχολούνται με το trial. Μη ξεχνάτε ότι το 4x4 στην Ελλάδα είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με ψηλώματα, εργάτες κ.λ.π. Εγώ δεν έχω πατήσει ποτέ το πόδι μου σε μια τέτοια λέσχη και ούτε πρόκειται γιατί είναι κάτι που δε με καλύπτει. Ξέρετε πόσοι σαν κι εμένα υπάρχουν; Ξέρετε πόσοι κοιτάνε τους χωμάτινους αγώνες και ξερογλείφονται; Ένα πολύ μικρό ποσοστό απ’ αυτούς θέλουμε. Πως θα έρθουν όμως αν δεν ξέρουν ότι γίνεται κάτι τέτοιο στη χώρα τους;;;;;;

Μ’ αυτά τα περιοδικά δεν μοιράζετε και καμιά φορά και κανένα DVD του “Dust to Glory” αντί για ατελείωτες ώρες Τrophy … ;;;;;
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό panmal » 31 Οκτ 2007, 14:35

markd έγραψε:Το θέμα με τη λισάνς είναι μεγάλη υπόθεση !
Έχω μιλήσει με πολύ κόσμο που συμμετείχε το 2006 στα RR και ένας απ' τους λόγους που δεν συμμετείχαν φέτος ήταν η λισάνς ! Είμαι κι εγώ ένας απ' αυτούς !!!


Δηλαδή δεν τρέχετε γιατί χρειάζεται να προπληρώσετε για ετήσια license ή είναι ακριβό το παράβολο γιατί είναι πρωτάθλημα;
Για τι κόστος μιλάμε δηλαδή;;;
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό tetrakinisimag » 31 Οκτ 2007, 14:45

H παρακάτω επιστολή έχει σταλεί στα μέλη της ΕΘΕΑ, της εθνικής επιτροπής αγώνων της ΕΛΠΑ.

Αγαπητοί κύριοι

με την επιστολή μου αυτή θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες από τις σκέψεις μου για τους αγώνες 4Χ4 στην Ελλάδα και ιδιαίτερα αυτούς που γίνονται στον ανοιχτό δρόμο και να βοηθήσω, αν αυτές είναι ρεαλιστικές, στο προγραμματισμό των αγώνων για το 2008.

Συνοπτικά η πρόταση αφορά 8 αγώνες και των τεσσάρων τύπων αγώνων που γίνονται αυτή τη στιγμή (Rally Raid, Trail Ride, Enduro και Αντοχής) και έναν κανονισμό που έχει σαν στόχο την ταχεία εξέλιξη αλλά και την ασφάλεια, κατά κύριο λόγο, των πληρωμάτων.

To σύνολο των μέχρι τώρα, Ιούλιος 2007, συμμετοχών, στους 7 αγώνες που έχουν γίνει, είναι 189, με ένα μέσο όρο δηλαδή 27 συμμετοχές ανά αγώνα. Αν για το 2008 μιλήσουμε για 8 αγώνες, άρα για 4 στο πρώτο μισό, αυτό και μόνο μας δίνει ένα μέσο όρο 47 συμμετοχών, που κάνει βιώσιμους, ανταγωνιστικούς και πιο προκλητικούς για το θεατή και τα ΜΜΕ τους αγώνες.

Αν θεωρήσουμε, σωστά, απλοϊκή αυτή τη θεώρηση, μπορούμε να δούμε το θέμα στατιστικά. Υπάρχουν 22 αγωνιζόμενοι που έχουν τρέξει σε 3 ή περισσότερους αγώνες. Δεν είναι λοιπόν άτοπο να πει κανείς ότι ο αριθμός 22 μπορεί να εκφράσει άνετα αυτόν των σταθερών αγωνιζόμενων στον συγκεκριμένο τύπο αγώνων, με δεδομένο ότι το 2007 υπάρχουν τρία έπαθλα για αυτόν τον τύπο αγώνων 4Χ4. Με το συνολικό αριθμό αγωνιζόμενων να φτάνει τους 110, μας μένουν 78 που έχουν κάνει 1 ή 2 αγώνες. Αν θεωρήσουμε ότι αυτοί θα κάνουν έναν αγώνα μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2008, έχουμε σχεδόν άλλους 20 σε κάθε ένα από τους 4 αγώνες του πιθανού προγράμματος, πράγμα πολύ κοντά στην πραγματικότητα, αφού στον αγώνα με τις περισσότερες συμμετοχές φέτος, 22 ήταν αυτοί που έτρεξαν μόνο στο συγκεκριμένο αγώνα. Αυτό μας δίνει σε σύνολο συμμετοχές που φτάνουν τις 42 κατά μέσο όρο, πολύ κοντά στον αριθμό της προηγούμενης παραγράφου.

Τι κερδίζουμε έτσι; Οργανωτές που συμπληρώνουν τον ίδιο αριθμό συμμετοχών με μικρότερο αριθμό αγώνων, πράγμα που σημαίνει τα ίδια έσοδα γι’ αυτούς και την ΕΛΠΑ, περισσότερο χρόνο για πιο σωστή διοργάνωση αγώνων, λιγότερη ενόχληση των περιοχών στις οποίες γίνονται οι αγώνες και μικρότερη απασχόληση κριτών και στελεχών των αγώνων. Ταυτόχρονα οι αγώνες γίνονται πιο δυναμικοί και πιο οικονομικά τα έπαθλα, γεγονός το οποίο μπορεί να ελκύσει περισσότερους αγωνιζόμενους.

H λύση μπορεί κάλλιστα να καλύψει και τους πιο ενεργούς των αγωνιζόμενων, μια και μόλις δύο έχουν ξεπεράσει μέχρι σήμερα τους 4 αγώνες, που συνιστά η πρόταση για το πρώτο εξάμηνο του 2008.

Με δεδομένο ότι οι κανονισμοί στους τύπους αγώνων που αποτελούν τους τρεις θεσμούς σήμερα δεν διαφέρουν ουσιαστικά, είναι εύκολο να δούμε ένα έπαθλο ή κύπελλο, το οποίο να είναι κοινό και να συμπεριλαμβάνει 8 αγώνες: 2 enduro, 2 rally raid, 2 trail ride και 2 αγώνες αντοχής. Η επιλογή αυτή έχει πολλά πλεονεκτήματα.

Πρώτον καλύπτει όλους τους οργανωτές, αφού παραμένουν στο θεσμό και δεν χάνουν σε συνολικό αριθμό συμμετοχών, καταβάλλοντας μικρότερη προσπάθεια. Ταυτόχρονα δεν προκαλεί πρόβλημα στους αντίστοιχους αγώνες μοτοσικλέτας, μια και υπάρχουν 4 κοινοί (2 Rally Raid και 2 Trail Ride).

Δεύτερον δίνει τη δυνατότητα στους αγωνιζόμενους να συμμετάσχουν σε αγώνες με διαφορετική φιλοσοφία. Έτσι θα έχουν περισσότεροι ελπίδα διάκρισης, θετικό γεγονός για το ενδιαφέρον του επάθλου, που πιθανά θα ελκύσει και αυτό νέους αγωνιζόμενους.

Σε τρίτο επίπεδο οι λιγότεροι αγώνες επιτρέπουν καλύτερη τοποθέτησή τους μέσα στο χρόνο. Αυτό δίνει τη δυνατότητα για καλύτερη προβολή των αγώνων από τους οργανωτές, καλύτερη και εκτενέστερη κάλυψη τους από τα ΜΜΕ.

Όσον αφορά τον τεχνικό κανονισμό, σας παραθέτω παρακάτω μία πρόταση, η οποία βγήκε από μία συζήτηση με 30 αγωνιζόμενους αυτού του τύπου αγώνων το 2005, αλλά δεν έφτασε ποτέ στην ΕΘΕΑ, μια και μας πρόλαβαν τα γεγονότα.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το ότι διαβάσατε και μόνο την πρότασή μου και να σας ζητήσω συγνώμη που κατανάλωσα αρκετό από τον πολύτιμο χρόνο σας, ελπίζοντας παράλληλα ότι όλα αυτά είχαν/έχουν κάποια χρησιμότητα.

Στη διάθεσή σας για όποια διευκρίνιση επί της πρότασής μου, οποτεδήποτε το θεωρήσετε απαραίτητο.

Μετά τιμής

Γιάννης Αθανασίου
Διευθυντής Σύνταξης περιοδικού Τετρακίνηση Mag

ΥΓ. Προσθέστε τα σχόλιά σας, μήπως και γίνει κάτι
tetrakinisimag
 

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό leon » 31 Οκτ 2007, 15:00

Πάνο,

Καλά όλα τα ζητούμενα διαφήμισης κλπ τα οποία αφορούν ανανέωση αγωνιζομένων.....
Οι περσυνοί που πήγαν?? Αυτοί που γεμίζαμε τις συμμετοχές και τις κάναμε 20+ πέρσυ!!
Συμπεριλαμβανόμαστε και εγώ και εσύ σε αυτούς ο καθένας μας για διαφορετικούς λόγους
Προστέθηκαν νέες συμμετοχές και αποχώρησαν οι παλιοί....
Και τι θα γίνει ο θεσμός όσον αφορά τα 4Χ4
Κάθε χρόνο έπειτα από διαφήμιση κλπ θα φεύγουν οι παλιοί και θα έρχονται καινούργιοι και ο θεσμός θα έχει πάντα το πολύ 10-20 συμμετοχές 4Χ4

Επίσης ποιά είναι η τρομερή διαφήμιση που κάνει η ΕΚΑΛΗ και πηγαίνουν και τρέχουν πολλοί και επίσης σπάνε τα αυτοκίνητα τους??
Ξέρετε όμως κάτι, όταν θέλει να μαζέψει συμμετοχές παίρνει τους συμμετέχοντες στον προηγούμενο αγώνα και τους ρωτάει αν θα πάνε σε αυτόν που πρόκειται να γίνει

Απλά σε όλα πλέον σήμερα τον πρώτο λόγο έχει ο χρόνος και τα χρήματα που μπορεί η θέλει να διαθέσει ο κάθε ενας μας για τέτοιες εκδηλώσεις
Ολα τα άλλα.................... :?
Λεωνίδας Μασλίας
Άβαταρ μέλους
leon
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 22:34
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό panmal » 31 Οκτ 2007, 16:39

tetrakinisimag έγραψε:H παρακάτω επιστολή έχει σταλεί στα μέλη της ΕΘΕΑ ...


Το βλέπω μόνο σαν λύση ανάγκης.
Ο λόγος είναι στις διαφορές στη φιλοσοφία και στο Terrain με τα άλλα είδη. Ειδικά αυτό το κρυφτούλι με τους κριτές και το χρονόμετρο που έχω ακούσει δεν χωνεύεται με τίποτα. Όσοι ήταν στο Raid της Λαμίας το 2005, θυμούνται φαντάζομαι τη “μαγεία” της πρώτης μέρας με τη χαμηλή μέση ωριαία.
Τώρα θα μου πεις είσαι ευχαριστημένος και με 4 αγώνες το χρόνο; Όχι βέβαια.

Αν τώρα δε γίνεται αλλιώς και η μόνη λύση είναι το παραπάνω σχέδιο, μια πρότασή μου θα ήταν να μην προσμετρούν όλοι οι αγώνες στη τελική βαθμολογία αλλά οι καλύτεροι 6. Έτσι θα δοθεί η δυνατότητα σε κάποιους που δεν συμπαθούν ένα είδος αγώνα, να μη συμμετέχουν καθόλου.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό panmal » 31 Οκτ 2007, 17:19

leon έγραψε:
Απλά σε όλα πλέον σήμερα τον πρώτο λόγο έχει ο χρόνος και τα χρήματα που μπορεί η θέλει να διαθέσει ο κάθε ενας μας για τέτοιες εκδηλώσεις
Ολα τα άλλα.................... :?


Μεγάλη αλήθεια αυτό Λεωνίδα ...
Θεωρώ ότι έχω ηθική υποχρέωση στον εαυτό μου όμως να το παλέψω ... και θα το "στήσω" τελικά ... που θα πάει ... :D :D :D
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό markd » 31 Οκτ 2007, 18:38

panmal έγραψε:
markd έγραψε:Το θέμα με τη λισάνς είναι μεγάλη υπόθεση !
Έχω μιλήσει με πολύ κόσμο που συμμετείχε το 2006 στα RR και ένας απ' τους λόγους που δεν συμμετείχαν φέτος ήταν η λισάνς ! Είμαι κι εγώ ένας απ' αυτούς !!!


Δηλαδή δεν τρέχετε γιατί χρειάζεται να προπληρώσετε για ετήσια license ή είναι ακριβό το παράβολο γιατί είναι πρωτάθλημα;
Για τι κόστος μιλάμε δηλαδή;;;


Δε μίλησα για κόστος !

Για να στο πώ πιό απλά δε θέλω "επισημότητα".

Θέλω να ξυπνήσω την Κυριακή το πρωί και αν δεν έχω τί να κάνω να πάω στον τάδε αγώνα !!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 31 Οκτ 2007, 19:00

Έλα ρε Μήτσο τώρα σιγά...
Αν ξέρεις από την αρχή του έτους ότι θα παρακολουθήσεις όλο το πρωτάθλημα βγάζεις τη λισανς και τελείωσε η ιστορία...
Πάντως για κάποιον που είναι να τρέξει έναν αγώνα η αλήθεια είναι πως με την λισάνς το σκέφτεται
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Επόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες