Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Διασκεδάζοντας με σεβασμό

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό samy » 14 Οκτ 2007, 22:01

Αγαπητέ κύριε υπέρκατάσκοπε , με όλο το σεβασμό λόγο της φιλοξενίας που μου παρέχετε στο φόρουμ σας και χωρίς καμιά διάθεση αντιδικίας με εσάς προσωπικά ,έχω να εκφράσω κάποιους προβληματισμούς ως προς τον αγώνα .
Παγκόσμια ,αλλά και στην Ελλάδα είναι πλέον λίγα τα μέρη που έχουν μείνει αναλοίωτα από ανθρώπινες παρεμβάσεις ,ένα από αυτά είναι το μέρος που θα κάνετε τον αγώνα σας.
ΓΙΑΤΙ? τόσα στέρφα και ριμαγμένα βουνά έχουμε .Τι σόι ισχυρισμός είναι αυτός, ότι οι αγωνιζώμενοι θα απολαύσουν δασοσκεπής διαδρομές σε απάτητα για χρόνια μέρη?Ο αγωνιζόμενος θα κοιτάει να πηγαίνει μπούνια και όχι να απολαύσει αγαπητέ.
Η απόλαυση του τοπίου, προυποθέτει να ξεπεζέψεις , να αράξεις ,να περπατήσεις.
Η ιστορία γενικότερα με τα τετρακίνητα φόρουμ έχει ξεφύγει .Το μόνο που ενδιαφέρει είναι το ποιός θα το σηκώσει περισσότερο για να κάνει τη πιό απίθανη μ@λ@κία στα πιό απίθανα μέρη.
Ενα ατελείωτο κομβόι από αμάξια ,μηχανές και γουρούνες ,που στο διάβα τους καταστρέφουν , ενοχλούν ,βρωμίζουν το σύμπαν .
Αυτό θέλουμε?
Οι τοπικές κοινωνίες φυσικά και είναι αρωγοί σε τέτοιες πρωτοβουλίες ,ακόμα και το κ@λ@ τους θα ξεπούλαγαν για μερικά ευρώ ειδικά όταν είναι και ξεχασμένες με μεγάλη ανεργεία
Φίλε μου σε παρακαλώ πολύ την επόμενη φορά που θα σκεφτείς να κάνεις αγώνα ή βόλτα σκέψου καλύτερα το που και το γιατί
ΑΝΘΥΠΟΠΡΟΕΔΡΟΣ PRAT
κι αυτό μόνο για λίγους φίλους
samy
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 04:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Berg » 15 Οκτ 2007, 08:39

Αγαπητέ Samy,

Καταλαβαίνω τον προβληματισμός σου αλλά πιστεύω ότι το θέμα και η συζήτηση θα πάει μακρυά οπότε χρειάζεται μάλλον μεταφορά του θέματος σε άλλη ενότητα.

Το θέμα οδήγησης εκτός δρόμου, οικολογίας και προστασίας του περιβάλοντος πάει μακρυά.

Πάντως αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες και παράλληλα διαβάσεις πως εκφράζονται όλοι που έχουν πάει στον προηγούμενο αγώνα (2004), θα καταλάβεις ότι οι περισσότεροι θα πάμε για την Ροδόπη και όχι για τον αγώνα. Η ταχύτητα που πηγαίνει ο κάθε ένας είναι θέμα προσωπικό.

Τώρα το κατά πόσο καταστρέφουν την φύση 70 νοματαίοι που θα περάσουν από μία φορά από ένα σημείο το συζητάμε. Σε σύγκριση πάντως με αγώνες με "κυκλικές" διαδρομές.

Μήπως πρέπει να μείνουμε σπίτι μας και να το δούμε να καταστέφεται και να καίγεται προτού έχουμε προλάβει να το χαρούμε?? Φτου φτου φτου φτου
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Bleu » 15 Οκτ 2007, 12:02

Αγαπητέ Samy

Δε σε ξέρω δε με ξέρεις
Συγνώμη εκ των προτέρων για το ύφος .
Θα τη πληρώσεις για όλους τους φρέσκους οικολόγους που μας προέκυψαν μετά από τις φωτιές.
Δε μου λες ?
Αυτοκίνητο έχεις?
Πόσα κυβικά?
Πόσο καίει.?
Βγάζεις νεκρό στη κατηφόρα?
Πόσα χιλιόμετρα κάνεις την εβδομάδα?
Καπνίζεις?
Πόσο?
Το νερό όταν πλένεις τα δόντια σου το αφήνεις να τρέχει?
Όταν ξυρίζεσαι?
Με τι ζεσταίνεις το σπίτι σου?
Τα φώτα τα κλείνεις?
Τα σκουπίδια τα ξεχωρίζεις.?
Σε ανακυκλώσιμα και μη?
Τα πας στους αντίστοιχους κάδους ανακύκλωσης?
Air condition έχεις?

Όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν χίλιοι τρόποι να είσαι οικολόγος χωρίς να το φωνάζεις.
Σε παρακαλώ έλα στην Ροδόπη να περάσουμε καλά και να δούμε τι ζημιά θα κάνουμε.
Η μεγαλύτερη ζημιά που θα κάνουμε θα είναι στα ζωντανά που θα φάμε και στις μπύρες που θα πιούμε
Η φύση δε χαλάει από τις ροδιές

Συγνώμη και πάλι για το υφος
Φιλικά
Κώστας Παπαδόπουλος
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

E;;;;;;;;;;;

Δημοσίευσηαπό geco » 15 Οκτ 2007, 12:18

Κοίτα να δεις τι προέκυψε πάλι!

Διαφωνούντες με τους αγώνες Ράλλυ Ρέιντ και ανησυχία γιά την διατάραξη της οικολογικής ισορροπίας στα βουνά και τους κάμπους και προβληματισμός γιά τις ανθρώπινες δραστηριότητες και το φυσικό περιβάλλον και κοινωνικές προεκτάσεις ...

Αγαπητέ samy!

ΟΧΙ ! Δεν χαλάμε την φύση!
Πηγαίνουμε σε πατημένους χωματόδρομους κατά 95% και σε κάποιους λιγότερο πατημένους το άλλο 5%.

ΟΧΙ ! Δεν είμαστε αντικοινωνικά στοιχεία!
Τα χρήματα που δίνουμε στον οργανωτή (Σπύρο) ίσα που καλύπτουν κάποια έξοδά του. Να μην σου πώ ότι βάζει και από την τσέπη του, οπότε πιά χρήματα εισπράτει η τοπική κοινωνία και ποιές παραχωρήσεις κάνει δηλαδή;

Σιγά το ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ κονβόϊ από μηχανές, τετρακίνητα και γουρούνες που θα μολύνουν, θα καταστρέψουν και θα ρημάξουν τα ΑΠΑΤΗΤΑ μέρη!
Ξέρεις να μετράς με τα δάχτυλα; Γιά ποιά απάτητα μέρη μιλάς;

Δεν ξέρω τι σε έπιασε ξαφνικά και άρχισες τις υπερβολές!

Δεν καταλαβαίνω τον σκοπό του ποστ σου!

Ειδικά ο Σπύρος διαθέτει και "κοινό νού" και αντίληψη και ευαισθησία και αίσθηση του μέτρου και ΗΘΟΣ και ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ και ΠΩΣ κάνει τους αγώνες!

Ευχαριστούμε γιά τις επισημάνσεις, φοβάμαι όμως πως είναι περιττές!
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό drMel » 15 Οκτ 2007, 16:10

samy έγραψε:Παγκόσμια ,αλλά και στην Ελλάδα είναι πλέον λίγα τα μέρη που έχουν μείνει αναλοίωτα από ανθρώπινες παρεμβάσεις ,ένα από αυτά είναι το μέρος που θα κάνετε τον αγώνα σας.

Οι τοπικές κοινωνίες φυσικά και είναι αρωγοί σε τέτοιες πρωτοβουλίες ,ακόμα και το κ@λ@ τους θα ξεπούλαγαν για μερικά ευρώ ειδικά όταν είναι και ξεχασμένες με μεγάλη ανεργεία
Φίλε μου σε παρακαλώ πολύ την επόμενη φορά που θα σκεφτείς να κάνεις αγώνα ή βόλτα σκέψου καλύτερα το που και το γιατί


Δίκαιος ο προβληματισμός σου.......

Είναι γεγονός ότι το μηχανοκίνητο γενικώς επιβαρύνει την φύση ειδικά αυτά τα αναθεματισμένα με τον κινητήρα εσωτερικής καύσεως.
Δίκαια όμως και τα επιχειρήματα το υπολοίπων.....

Νομίζω ότι το πιο τίμιο είναι να ανέβεις μαζί μας, να κεράσουμε εμείς το κρασί και να εκτιμήσεις απο κοντά το πόσο ένας τέτοιος αγώνας και οι συμμετεχοντές του επιβαρύνουν το περιβάλλον.

Θα με βρείς αντίθετο όμως σε όσα είπες σχετικά με την επαρχία, την ανεργία και τον κ@λ@ τους που πουλιέται εύκολα για λίγα φράγκα.
Η ευκολία των αστών στις επικρίσεις είναι μεγάλη, αναλογίσου όμως πόσο καλύτερη πατρίδα θα είχαμε αν δεν είχαμε ταμπουρωθεί σε ένα διαμέρισμα όλοι σε λίγα τετραγωνικά περιμένοντας την μαμά πατρίδα να μας ταϊσει και τους "πουλημένους" (κατα τα λεγομενά σου) "επαρχιώτες" να φυτέψουν κανα μαρουλάκι..............
drMel
 

Δημοσίευσηαπό samy » 15 Οκτ 2007, 19:01

Κατ αρχάς οφείλω να σας ευχαριστήσω για τη πρόσκληση ,λυπάμαι όμως που δε θα τη δεχτώ ,γιατί δε μπορώ να λείψω εκείνες τις μέρες .Είμαι σίγουρος ότι θα περνάγαμε καταπληκτικά .Εγώ από το 1991 που πηγαίνω 1-2 φορές κάθε χρονιά περνάω καταπληκτικά στη Ροδόπη

Κάποιος με παρεξήγησε νομίζοντας ότι προσωποποιώ τη κατηγορία εναντίον του Σπύρου σα διοργανωτή .Κάτι ανέφερε για λεφτά που δίνεται για συμμετοχή κλπ .
Λοιπόν για να ξεκαθαρίζουμε, το σχόλιο δεν αναφέρεται σε συγκεκριμένο διοργανωτή , συγνώμη αν δεν έγινα αντιληπτός, δεν έχω παρτίδες με τους αγώνες εκτός από 2-3 που έχω παρακολουθήσει και δε με ενδιαφέρει να κρίνω τέτοια πράγματα απ’ τη στιγμή που δεν γνωρίζω .Έτυχε να είναι αφορμή ο συγκεκριμένος αγώνας με αυτόν το διοργανωτή , θα μπορούσε να είναι οποιοσδήποτε. Το σούπερσπάι έχει τύχει να τον δω 1-2 φορές σε κάτι ανταμώματα και μάλιστα ούτε γεια δεν είχαμε ανταλλάξει ,δεν έτυχε και δεν είχα και λόγο

Οικολόγος ? όχι με την έννοια κάτι τύπων που αναρωτιούνται γιατί ο τσομπάνης δε μαζεύει τις κοπριές και μολύνουν το περιβάλλον.
Ποτέ δεν ήμουν και δε πρόκειται να οργανωθώ πουθενά.
Ενας ανθρωπάκος είμαι που προσπαθεί όσο είναι δυνατόν να μη προκαλεί ζημιές και αν μπορεί κάποιες φορές μόνος του να περιμαζέψει και κάτι

Εξέφρασα μια άποψη γενικότερη και για τα τετρακίνητα φόρουμ και είπα αυτά που είπα ,ότι δηλαδή τις περισσότερες φορές αν όχι και όλες μαζεύονται ένα σωρό πειραγμένοι ,μόνο και μόνο για να φτάσουν στα πιο απίθανα μέρη και να κάνουν τις πιο απίθανες μ@λ@κίες ,μόνο και μόνο για να πουν ότι πήγαν κάπου .Ανεξάρτητα από τη ζημιά που θα προκαλέσουν . Εδώ δεν αναφερόμουν σε αγώνες ,ξέρω ότι οι αγώνες περνάνε από χαραγμένους στη πλειονότητα δρόμους

Δε θέλω να σας κάνω επίδειξη γνώσεων απλά εξέφρασα ταπεινά και ευγενικά μια αντίθετη άποψη .Η περιοχή δυστυχώς δεν έχει κηρυχθεί ακόμα εθνικός δρυμός, έχει τρομερούς πληθυσμούς άγριων ζώων . Δεν πρόκειται για τα ελάφια της Πάρνηθας που κάποιοι τα τάιζαν στη χούφτα τους .Οσο πιο πολλοί και με όσο πιο μεγάλες ταχύτητες …….

Κάτι τελευταίο που ελπίζω να μη το παρεξηγήσετε κι αυτό .
Υπάρχει ένα σημείο πάνω στο βουνό, αρκετά γνωστό σε κάποιους ,το Στραβόρεμα.
Ένα καταπληκτικό ρεματάκι δασοσκέπαστο με ερυθρελάτες. Εκεί το δασαρχείο έχει φτιάξει 2-3 κιόσκια έχει μια βρύση και 2 βαρέλια για τα σκουπίδια.Υπάρχουν εποχές που δε μπορείς να σταθείς από τη πολυκοσμία, μέχρι και πούλμαν με καπή έχω πετύχει ή παρέες μεγάλες που έστησαν ηχητικά και τα τσίτωναν όλα στο τέρμα.
Εντάξει ρε αδέλφια να μη τα μαντρώσουμε ,όλοι πρέπει να έχουν τη δυνατότητα να δούνε κάτι μοναδικό που μας χάρισε η φύση , ΑΛΛΑ
Παρότι έχει ντενεκέδες , το ξέρετε ε? ποια είναι η συνέχεια ? όχι δε τη ξέρετε
Το δασαρχείο που έβαλε αυτά τα ριμαδοβαρέλια αδυνατεί λόγο ελλείψεως προσωπικού και αναρμοδιότητας να καθαρίζει τακτικά. Αποτέλεσμα είναι τις περισσότερες φορές η περιοχή να έχει μαύρα χάλια. Θέλετε και άλλη συνέχεια ? Όταν και όποτε το δασαρχείο καταφέρει να συμμαζέψει τη κατάσταση δεν διαθέτει τα κατάλληλα για τους όγκους αυτούς των σκουπιδιών οχήματα για μεταφορά σε χωματερή μακριά από το δάσος. Οσο αυξάνεται ο τουρισμός ……. Πέρσι λοιπόν το καλοκαίρι πέσαμε σε κάλμα από κόσμο έτσι κατασκήνωσα για 3 μέρες .Στο σημείο είχε κατασκηνώσει και ο διευθυντής του ΜΟΤΟ κι ένας συντάκτης του περιοδικού ( σας κάναν και απιστίες εσάς τους μηχανόβιους ήταν μ’ ένα μερσεντές G :D ) σε κάποια βόλτα τους τα παιδιά εκεί γύρω εντόπισαν και τη χωματερή του δασαρχείου .
Μη μου λέτε για ντόπιους και πρωτευουσιάνους , όλοι ίδια σκατόφαρα είμαστε .
Δυό πήχες απ’ το κ@λ@ μου κι ας είναι όπου λάχει . ας Μη το επεκτείνουμε κι άλλο για πολλά μπορεί να ταλαιπωρούνται χωρίς να φταίνε αλλά δεν είναι και λίγα αυτά που έχουν κάνει από στενομυαλιά και απουσία παιδείας ,που άλλωστε λείπει απ' όλους μας ,πρωτευουσιάνους και χωριάτες

Αυτά και συγνώμη για την ενόχληση ,δεν ήθελα ούτε μαθήματα οδήγησης να σας κάνω ούτε διοργάνωσης αγώνων ,ούτε να καλλιεργήσω την οικολογική σας συνείδηση .


Φιλικά ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΝΤΖΑΚΟΣ
Vice-vice president of PRAT :D
ΑΝΘΥΠΟΠΡΟΕΔΡΟΣ PRAT
κι αυτό μόνο για λίγους φίλους
samy
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 04:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Berg » 16 Οκτ 2007, 08:43

samy έγραψε:Αυτά και συγνώμη για την ενόχληση ,δεν ήθελα ούτε μαθήματα οδήγησης να σας κάνω ούτε διοργάνωσης αγώνων ,ούτε να καλλιεργήσω την οικολογική σας συνείδηση .


Φιλικά ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΝΤΖΑΚΟΣ
Vice-vice president of PRAT :D


Αγαπητέ Samy κατά πρώτον δεν τίθεται θέμα ενόχλησης γιατί χαιρόμαστε να συζητάμε τέτοια θέματα με τέτοιο ύφος. Χαρά μας λοιπον. Κρίμα που δεν μπορείς να έρθεις στην Ροδόπη.

Berg :horseshit:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kyr » 16 Οκτ 2007, 12:03

Samy θα συμφωνήσω μαζί σου σε πολλά.

Απο πρόσφατη εκδρομή στην περιοχή :
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... art-0.html

1. 'Οπως θα είδατε , το Στραβόρεμα το έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους. :evil:
2. Στον καταράκτη της Αγ. Βαρβάρας το καλοκαίρι κάνουν rave party!!! :x
3. Ετοιμάζεται ασφάλτινος δρόμος απο τον παραπάνω κατ/κη έως τη Βουλγαρία. :-x
Κάποιες νύξεις έκανα και εγώ για τη χάραξη της διαδρομής αλλά απάντηση δεν πήρα. Το Φρακτό ούτως ή άλλως είναι ... φρακτό για τους πάντες. Αλλά τουλάχιστον γύρω απο αυτό καλό είναι να μην κυκλοφορήσουμε. Εμπιστεύομαι τον Superspy γι' αυτό.

Δείτε και την καλή μεριά του θέματος:
Με την φασαρία που θα κάνουν 80-100 οχήματα στον αγώνα , θα τρομάξουν τα ζώα και οι κυνηγοί θα μείνουν με την ...καραμπίνα στο χέρι.
5,000 ΚΥΝΗΓΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 16 Οκτ 2007, 20:35

kyr έγραψε:Δείτε και την καλή μεριά του θέματος:
Με την φασαρία που θα κάνουν 80-100 οχήματα στον αγώνα , θα τρομάξουν τα ζώα και οι κυνηγοί θα μείνουν με την ...καραμπίνα στο χέρι.
5,000 ΚΥΝΗΓΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ


καλύτερα να κρυφτούν μη τα σκοτώσουν τα καϊμένα... :wink: ...το κυνήγι εξελίχτηκε απο ανάγκη επιβίωσης σε χόμπι...
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Οκτ 2007, 09:11

Είναι τρεις μέρες που το σκέφτομαι...

Να απαντήσω με συγκρίσεις μιλώντας για το τι είδα να γίνεται από τους πραγματικά αμέτρητους κυνηγούς στα «σκοτεινά» δρομάκια; Τους κάλυκες και τις πινακίδες; Τα διαφημιστικά «καρεκλάκια» από κόκαλα και δέρματα ζαρκαδιών; Τα σκουπίδια που υπάρχουν σε κάθε «καρτέρι»;
Οχι δε θα το πω, δεν έχει νόημα, αυτά είναι γνωστά.

Να πω για τα μεγαλεπήβολα σχέδια να ασφαλτοστρωθεί η δρόμος για την Ελατιά; Μπα, μάλλον τη γλύτωσε για φέτος με πολύ γαρμπίλι.
Να μιλήσω για το υποτιθέμενο «παρθένο δάσος» (Φρακτό); Ακόμα και ανοικτό να ήταν δεν θα περνάγαμε από εκεί, τα πιο «όμορφα» μέρη είναι έξω απο αυτό.


Το γεγονός είναι ένα. Η Ροδόπη χάνει το χρώμα της σιγά-σιγά και μπορεί σε αυτούς που την επισκέπτονται συχνά να μην φαίνεται, όμως σε μένα που το βλέπω και με το «μάτι» του ερωτευμένου με την περιοχή οι αλλαγές είναι ουσιαστικές.

Να πω ότι στους περισσότερους δρόμους έχουν περάσει μπουλντόζες και παίζεις πλέον με ασφάλτινα;

Οχι...


Απλά θα πω ότι οι άνθρωποι που συμμετέχουν στα Rally Raid είναι διαφορετικοί από τους άλλους επισκέπτες του βουνού.
Έχουν οι ίδιοι «έρωτα» με τη φύση. Είναι οι περισσότεροι τους «φτασμένοι» που ξέρουν ακριβώς γιατί και πως το κάνουν. Τη σέβονται και την εκτιμούν και με τίποτα δε θα ήθελαν να τη χάσουν.
Είναι όμως οι περισσότεροι τόσο «πηγμένοι» που η συμμετοχή τους, είναι η δικαιολογία. Η δικαιολογία να «φύγουν» με χίλια ζόρια και κόπο και να βρεθούν επιτέλους κοντά στη φύση που αγαπάνε.
Να πάρουν τη «δόση» τους που ουσιαστικά θα τους κρατήσει για τον υπόλοιπο καιρό. Οι περισσότεροι οδηγούν στο βουνό μόνο τις ημέρες του αγώνα. Δε θέλουν να το χάσουν (το βουνό). Ευτυχώς στα CCRR δεν έχουμε «σηκώματα» και επιδείξεις. Πολύ απλά γιατί ο καθένας είναι μόνος του και δεν έχει να αποδείξει τίποτα σε κανέναν παρά μόνο στον εαυτό του.. Απλά θέλει να ακολουθήσει τη διαδρομή. Τη διαδρομή που επέλεξε / σχεδίασε ένας από αυτούς που είναι το ίδιο «κολλημένος» με τη φύση.

Οι ίδιοι οι αγώνες των Cross Country Rally, αγαπάνε τη φύση. Εδώ δε θα δεις κορδέλες, σήματα, πασαλάκια και άλλα που αλλοιώνουν το περιβάλλον. Δεν τα θέλουμε και μας «χαλάνε».
Το ιδανικό θα ήταν ο καθένας να ήταν μόνος του περνώντας για πρώτη φορά από το σημείο (και όλοι έτσι θα το ήθελαν) εξερευνώντας το μέρος.

Το μόνο που αφήνουμε πίσω μας, είναι τα ίχνη μας και τίποτα άλλο. Ταυτόχρονα οι διαδρομές δεν «ανοίγονται» για πρώτη φορά (όπως πχ σε άλλους αγώνες) αλλά ήταν για πάντα εκεί. Ξεχασμένες αλλά υπάρχουν.
Δεν πάμε για να βεβηλώσουμε τη φύση, τη χρειαζόμαστε για να ζήσουμε.

Θα πρέπει να πω επίσης ότι γνωρίζω την αγάπη του samy για την φύση και αναγνωρίζω την καλοπροαίρετη υπόδειξή του.
Είναι και αυτός ένας από εμάς και αγαπάει όσο και εμείς την περιοχή.

Δε ξέρω αν σας κάλυψα για τις καλοπροαίρετες προθέσεις μου (μας) αλλά πιστέψτε με, είμαι ένας από τελευταίους που θα ήθελε να χαθεί η κάθε «Ροδόπη» της γης μας.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Bleu » 17 Οκτ 2007, 09:26

Αντε να χαθείς πρωινιάτικα.
Χάλια μας έκανες.
Συγκινήθηκα. :( :( :( :(



Μαμαααααααααα.Θελω να παω στη Ροδόπη.
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Δημοσίευσηαπό vagelis » 17 Οκτ 2007, 09:39

Σπυρο επ'ευκαιρια δεν παιρνεις τηλεφωνο αυτους της λεσχης Λαμιας να πανε να μαζεψουν τις κορδελες απο την Αγια Παρασκευη.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Οκτ 2007, 12:29

Ναι ήδη ενημέρωσα τα κατάλληλα άτομα (και για φέτος και για πέρσι) και μου υποσχέθηκαν ότι θα το κάνουν θέμα γιατί τέτοια γεγονότα δεν είναι αποδεκτά. Ελπίζω!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 17 Οκτ 2007, 16:00

Bleu έγραψε:Μαμαααααααααα.Θελω να παω στη Ροδόπη.


Ευτυχώς με αφήνει η δικιά μου.... :lol:
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι


Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες