Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Rally Raid Ροδόπη 2007

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό HUSQY » 02 Νοέμ 2007, 08:50

Δεν πρέπει να αναζητηθεί πουθενά!
Απλά έτσι είναι τα πράγματα.

Τόσα χρόνια που όλοι οι ειδήμονες τα αναζητάτε, είδα τα χαΐρια μας.
Άβαταρ μέλους
HUSQY
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 24 Μάιος 2004, 18:12

Δημοσίευσηαπό dakis_patra » 02 Νοέμ 2007, 09:21

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Σήμερα το πρωί ξεκινώντας για τη δουλεία έφαγα τη μεγαλύτερη φρίκη.
Αυτή την ώρα σκέφτηκα θα έφτανα Δράμα.
Ήταν όλα έτοιμα. Καινούργιο αυτοκίνητο. Μέχρι και αγορά τρέιλερ για τη μεταφορά του.
Από τον Ιούνιο μέχρι σήμερα έφυγαν πολλά ευρώ για αυτή την ιστορία αλλά όσο και αν μου λείπουν αυτή τη στιγμή δεν θα σταθώ εδώ.
Αυτό που μας χάλασε περισσότερο ήταν ότι όλο το καλοκαίρι μέχρι και την δευτέρα περιμέναμε με το συνοδηγό μου πως και πως αυτό τον αγώνα. Μετάγαμε τις μέρες και δεν περνούσαν.
Τέλος πάντων τώρα έγινε και δεν αλλάζει.
Μήπως όμως πρέπει να κοιτάξουμε όλοι μας το πώς μπορούμε να αλλάξουμε ορισμένα πράγματα ώστε να μην χάσουμε στο τέλος αυτό που αγαπάμε και που κάποιοι πασχίζουν για να το Κρατάνε ζωντανό?
Ας μην προσπαθούμε λοιπόν αυτή τη στιγμή να δείξουμε εν βρασμό ψυχής ποιος έχει πιο ανεβασμένο το κακό στοιχειό του Έλληνα ( πως θα ρίξω τις ευθηνές σε άλλον?) αλλά να βγάλουμε το ξεχασμένο ( ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ) ? είναι ένας τρόπος πιστεύω ( χωρίς αυτό να σημαίνει πως έχω και δίκιο ) να κερδίσουμε κάτι και όχι να το χαλάσουμε.
Ελπίζω να βοηθήσουμε όλοι και ο καθένας όσο μπορεί και να πιέσουμε ώστε να γίνει ο τελευταίος αγώνας για φέτος με μεγάλη επιτυχία . Σπύρο μην ακυρωθεί και αυτός.
Τέλος ελπίζω από νέα σεζόν ακόμα καλύτερους και περισσότερους αγώνες για περνάμε καλά και να ξεφεύγουμε όλοι.
Άβαταρ μέλους
dakis_patra
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 31 Ιαν 2007, 22:30

NO COMMENT

Δημοσίευσηαπό soihiro » 02 Νοέμ 2007, 23:22

Κύριοι «NO COMMENT»!!

Sorry που δεν πήρα θέση μέχρι σήμερα για το χάλι μας, αλλά ο ψυχίατρος μου πρότεινε 4 μέρες αποχή απ’ όλα, μπας και ηρεμήσω.
Τελικά δεν είμαστε λαός!!
Περισσότερο λυπάμαι γιατί φέτος έχουμε «χώσει» τόσα φράγκα στο RR που θα τελειώναμε το ρημάδι το σπίτι αν ξέραμε εξ’ αρχής…
Δεν βαριέσαι, η πολύ μικρή παρέα που μείναμε τελικά αγαπάμε το ίδιο πράγμα αλλιώς δεν θα…
Πιθανότατα να βρισκόμαστε στο μέλλον και να αναπολούμε τις παλιές καλές μέρες…
Τα λέμε στην πορεία, λοιπόν…

Υ.Γ. Αυτό το Σ/Κ θα πάμε μια εκδρομή Κίσσαβο με την τοπική λέσχη «Σ.ΤΕ.Μ.» για να λασπώσουμε λίγο τα καινούρια λάστιχα και να μας φύγει ο καημός!

Και πάλι NO COMMENT

SOIHIRO
soihiro
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005, 10:15
Τοποθεσία: Πήλιο

Δημοσίευσηαπό toshmagic » 05 Νοέμ 2007, 17:51

Θα μας γράψει κανείς από τους τουρίστες του ΣΚ μερικά πράγματα για τη διαδρομή;

Κάτι άκουσα για πολύ μα πολύ λάσπη......
Άβαταρ μέλους
toshmagic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 14:41
Τοποθεσία: Πεύκη-Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 05 Νοέμ 2007, 22:16

Για σας,
απο θεσ/νικη ειναι ευκολο να πας δραμα ετσι βρεθηκα εκει για ΣΚ με στοχο να κανω τη διαδρομη του αγωνα.
Δυστυχως 'ατσαλα' ξεκινησα να πρωτα 10 χιλ οπου ηταν μια καταπληκτικη διαδρομη που ανεβενε τη κοιτη ενος χειμαρου. με σημανση απο προσφατο enduro....οι πετρες η λασπη τα διαδοχικα περασματα αλλα η 'ατσαλη'(*) οδηγηση μου εκαψε το δισκο και αναγκαστικα στο 100χιλ να σταματισω.
Πολυ λασπη, συνεφα απολυτης ομιχλης. υγρασια μεχρι κοκκαλο αλλα και εκλπηκτικη φυση..... η διαδρομη οση εκακα ηταν υπεροχη για RR και θα μας αφηνε ολους ικανοποιημενους.
Εφυγα χωρις να ευχαρηστησω το Σπυρο αλλα και να ρωτησω για ποια μεση ταχυτητα ελεγε τη πρωτη μερα?

(*) μιλουσα γστο κινητο και δεν εκανα τις αλλαγες .......
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό toshmagic » 05 Νοέμ 2007, 23:34

mike1962 έγραψε:Για σας,
απο θεσ/νικη ειναι ευκολο να πας δραμα ετσι βρεθηκα εκει για ΣΚ με στοχο να κανω τη διαδρομη του αγωνα.
Δυστυχως 'ατσαλα' ξεκινησα να πρωτα 10 χιλ οπου ηταν μια καταπληκτικη διαδρομη που ανεβενε τη κοιτη ενος χειμαρου. με σημανση απο προσφατο enduro....οι πετρες η λασπη τα διαδοχικα περασματα αλλα η 'ατσαλη'(*) οδηγηση μου εκαψε το δισκο και αναγκαστικα στο 100χιλ να σταματισω.
Πολυ λασπη, συνεφα απολυτης ομιχλης. υγρασια μεχρι κοκκαλο αλλα και εκλπηκτικη φυση..... η διαδρομη οση εκακα ηταν υπεροχη για RR και θα μας αφηνε ολους ικανοποιημενους.
Εφυγα χωρις να ευχαρηστησω το Σπυρο αλλα και να ρωτησω για ποια μεση ταχυτητα ελεγε τη πρωτη μερα?

(*) μιλουσα γστο κινητο και δεν εκανα τις αλλαγες .......



Ωραίος ο Μιχάλης :twisted: :twisted: :twisted:

Εύγε

Κι άλλος, κι άλλος

Τώρα κατάλαβα γιατί ακυρώθηκε ο αγώνας :P
Άβαταρ μέλους
toshmagic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 14:41
Τοποθεσία: Πεύκη-Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 06 Νοέμ 2007, 10:16

mike1962 έγραψε:Για σας,
απο θεσ/νικη ειναι ευκολο να πας δραμα ετσι βρεθηκα εκει για ΣΚ με στοχο να κανω τη διαδρομη του αγωνα.
Δυστυχως ξεκινησα 'σβαρνιαρικα' τα πρωτα 10 χιλ οπου ηταν μια καταπληκτικη διαδρομη που ανεβενε τη κοιτη ενος χειμαρου. με σημανση απο προσφατο enduro....οι πετρες η λασπη τα διαδοχικα περασματα αλλα η 'ατσαλη'(*) οδηγηση μου εκαψε το δισκο και αναγκαστικα στο 100χιλιομερο να σταματισω.
Πολυ λασπη, συνεφα απολυτης ομιχλης. υγρασια μεχρι κοκκαλο αλλα και εκλπηκτικη φυση..... η διαδρομη οση εκακα ηταν υπεροχη για RR και θα μας αφηνε ολους ικανοποιημενους.
Εφυγα χωρις να ευχαρηστησω το Σπυρο αλλα και να ρωτησω για ποια μεση ταχυτητα ελεγε τη πρωτη μερα?

(*) μιλουσα γστο κινητο και δεν εκανα τις αλλαγες .......
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 06 Νοέμ 2007, 17:59

toshmagic έγραψε:Θα μας γράψει κανείς από τους τουρίστες του ΣΚ μερικά πράγματα για τη διαδρομή;

Κάτι άκουσα για πολύ μα πολύ λάσπη......


Καλησπέρα και από εμένα,

Καθότι βιδωμένος για Ροδόπη και καθότι δεν είχα πάει ποτέ και έψαχνα ευκαιρία καιρό τώρα, αποφάσισα μετά την ακύρωση του RR να αφήσω τη μηχανή στο γκαράζ και να ανέβω στο χαλαρό με το Galloper (δεν τρέχω με αυτό σε αγώνες).
Φύγαμε με τη γυναίκα μου Παρασκευή μεσημέρι και το βραδάκι φτάσαμε στη Δράμα.Συναντήσαμε Σπύρο,pino και λοιπό κόσμο σε ένα internet cafe και πήραμε ραντεβού για Σάββατο πρωί να κάνουμε όσο από το πρώτο σκέλος προλαβαίναμε σε ρυθμό βόλτας. Εγώ όπως σας είπα δεν έχω ούτε εμπειρία ούτε αυτοκίνητο προετοιμασμένο για τέτοια σκηνικά (πχ φοράω λάστιχα Goodrich AT) και ως εκ τούτου ήμουν ολίγον ανήσυχος.
Ξεκινήσαμε 4 τζιπ το πρωί του Σαββάτου.Κάποιες μηχανές (2-3) είχαν ξεκινήσει από νωρίτερα.
Η διαδρομή άρχιζε αμέσως έξω από τη Δράμα, σε μια πλατανόφυτη κοίτη που είχε πάρει τα χρώματα του φθινοπώρου, απλά μαγεία.Παρακάτω αρχίσαμε να ανεβαίνουμε στο βουνό και να χωνόμαστε στο δάσος. Τα χρώματα ήταν απίστευτα και η διαδρομή παραμυθένια. Το Galloper με έβγαλε ασπροπρόσωπο σε διάφορα ζόρικα σημεία (νεροφαγώματα, λασπουριές).Στο 100ο περίπου χιλιόμετρο αποσπαστήκαμε καθώς είχα διάθεση για πιο χαλαρό ρυθμό (στάσεις για φωτογραφίες, φαγητό σε κανά χωριουδάκι και επιστροφή σε λογική ώρα). Στο ίδιο σημείο έφυγε και ο mike λόγω του προβλήματος που ανέφερε.
Από εκεί και μετά προέκυψαν μεγαλύτερα ζόρια μια και πήραμε ένα χωματοδρόμο για να βγούμε από Παπάδες στη Μικρομηλιά που ήταν της κολάσεως από λάσπη και λούκια, πραγματικά τα χρειάστηκα καθώς είμασταν και μόνοι μας πλέον.Ευτυχώς το Galloper δε μάσησε και τέλος καλό όλα καλά, βγήκαμε Μικρομηλιά, φάγαμε και επιστρέψαμε στη Δράμα κατά της έξι το απόγευμα αφού περάσαμε μια απίστευτη ομίχλη στο Φαλακρό ερχόμενοι από Βώλακα.Την άλλη μέρα, λόγω και αδιαθεσίας της γυναίκας κινηθήκαμε χαλαρά προς Κερκίνη με τελική επιστροφή εχθές.
Ο καιρός γενικά ήταν καλός, ούτε ιδιαίτερο κρύο ούτε βροχή.Απλά συνεφιά και τοπικές ομίχλες.
Φωτογραφίες δεν τράβηξα αρκετές και κυρίως δεν τράβηξα στα δύσκολα κομμάτια για να πάρετε μια ιδέα (μετά τα δύσκολα ήμουν αποσχολημένος να σταυροκοπιέμαι και να φιλάω το τιμόνι του Galloper :D ).Επαναλαμβάνω, δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στα 4χ4, το έχω πάρει εδώ και ένα χρόνο το τζιπ. Φαντάζομαι πιο έμπειροι οδηγοί και με καταλληλότερα οχήματα θα τα έβλεπαν πιο απλά τα πράγματα.Βέβαια 250χλμ σε κάθε περίπτωση δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητα. Το roadbook πάντως ήταν ακριβέστατο και ευανάγνωστο, στο γνωστό επίπεδο που μας έχει συνηθίσει ο Σπύρος.
Το σίγουρο είναι ότι ο αγώνας θα ήταν σούπερ εμπειρία, κρίμα που ήρθαν έτσι τα πράγματα. Ένα ευχαριστώ και στους τοπικούς που εργάστηκαν γι' αυτόν, ελπίζω να γίνει κάποτε και να έχει τη συμμετοχή που του αξίζει.Εγώ πάντως σίγουρα θα ξανανέβω.

ΥΓ: υπάρχει κανείς από τα παιδιά της Δράμας εδώ στο forum που τρέχει με Vitara και που έχει ένα υπέροχο καφενέ στο κέντρο της πόλης? Ήπιαμε ένα καφέ εκεί την Κυριακή το πρωί και τα λέγαμε με τη συμπαθέστατη μητέρα του.
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 06 Νοέμ 2007, 18:05

...
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 06 Νοέμ 2007, 18:07

...
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 06 Νοέμ 2007, 18:09

...
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 06 Νοέμ 2007, 18:12

...
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

ΡΟΔΟΠΗ ΝΑΙ - RAID ... OXI !!!

Δημοσίευσηαπό geco » 06 Νοέμ 2007, 18:26

Εμ, γιατί νομίζεις πως έχω πάθει βαρειά κατάθλιψη που δεν έγινε ο αγώνας αυτός ρε Φώτη ;

Τι μας κάνεις τώρα με τις φωτογραφίες ;
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

ΡΟΔΟΠΗ ΝΑΙ - RAID ... OXI !!!

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 06 Νοέμ 2007, 18:48

Παράδεισος !!!
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Re: ΡΟΔΟΠΗ ΝΑΙ - RAID ... OXI !!!

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 06 Νοέμ 2007, 19:10

geco έγραψε:Εμ, γιατί νομίζεις πως έχω πάθει βαρειά κατάθλιψη που δεν έγινε ο αγώνας αυτός ρε Φώτη ;


Έχεις και καταθλιπτικό προσωπείο? Κάπως έτσι ας πούμε? :D
Μην τα βάφεις μαύρα geco, εκεί είναι η Ροδόπη, θα την κάνουμε και με τα μοτόρια, πού θα πάει...
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες