Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

trail ride - asfalia

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό violator » 05 Μαρ 2004, 13:50

θα ηθελα να πω κι εγω τη γνωμη μου για αυτο το θεμα.
πηρα μερος στο trail ride του 0-300 στη αυλωνα.εχω ενα ΚΤΜ LC4 18L. η διδρομη ηταν αρκετα βατη για μεγαλα ον-οφ. σιγουρα ισως για καποιον εντελως απειρο να ειχε δυσκολια το τελευταιο κομματι που ειχε περισσοτερη λασπη. ολη η υπολοιπη διαδρομη ηταν στεγνη(οπως στο ξυλοκαστρο ή στην πισω πλευρα της παρνηθας).
οσον αφορα τη διοργανωση σου εδινε στο ξεκινημα τηλεφωνα για ολα τα μελη των οργανωτων και της σκουπας και των παιδιων στα ΣΕΔ.επειδη ημουν μαρτυρας σε βλαβη στη μια γουρουνα η σκουπα βοηθησε και ενα απο τα παιδια στα σεδ με το φορτηγακι τον ρυμουλκησε.οπως ειχε βοηθησει και στο trail ride στο βαρναβα ενα transalp.
πιστευω οτι οταν παιρνεις μερος σε ενα μια τετοια διοργανωση που δεν ειναι αγωνας πρεπει να δειχνεις κι εσυ μια υπευθυνοτητα. στη διαφημιση ελεγε οτι η διαδρομη ηταν για μεγαλα ον-οφ και τονιζε οτι ηταν απαραιτητος ο εξοπλισμος εντουρο. η διαδρομη δεν ειχε ουτε ενα μονοπατι και ηταν ανετη και για 4Χ4. απο εκει και περα με βαση την εμπειρια του καθενα απο εμας κρινουμε αν πρεπει να παρουμε μερος σε μια αναλογη διοργανωση. αλλα αν δεν εχουμε ουτε τον εξοπλισμο τοτε προκαλουμε κι εμεις την τυχη μας.
κατι ακομα.πολλοι συμμετεχοντες στα trail ride τα βλεπουν σαν απλες εντουροβολτες και οταν καποια στιγμη θελουν(ή πχ.βλεπουν οτι εχει περασει η ωρα) φευγουν απο τη διαδρομη με πρρορισμο το σπιτι τους χωρις να ειδοποιησουν κανενα.δε μπορει η οργανωση να τους ψαχνει ολους. σιγουρα ομως θα πρεπει να βρεθει μια φορμουλα να αποφευγονται περιπτωσεις σαν του Imbaby οσο σπανιες κι αν ειναι.
ελπιζω ο φιλος Imbaby με το ΚΤΜ 950 (το οποιο ειδα στην πλατεια αυλωνα και το γουσταρω τρελλα σα μηχανακι) να ξεπερασει το εγκαυμα και στην επομενη διοργανωση να τον ξαναδουμε με τον καταλληλο εξοπλισμο και με ενα καταλληλοτερο μηχανακι ισως. και αυτη η κακη εμπειρια να μην τον αποθαρυνει να ασχοληθει με το χωμα γιατι ειναι ωραια φαση και αξιζει τον κοπο.

υγ. στην πισω πλευρα της παρνηθας εσκασε το λαστιχο και ετρεχα μεχρι τα βιλια να το φτιαξω. δεν ειδοποιησα κανενα.ειχα τα τηλεφωνα του σπυρου και αλλων παιδιων του μοτο.αν δεν καταφερνα να γυρισω σπιτι μου δε θα εφταιγαν αυτοι αφου δε τους ειδοποιησα.
υγ2.Imbaby στειλε το mail και στο 0-300 στην ιωαννα αρβανιτακη (jarv@0300.gr) και ενημερωσε μας για την απανηση των οργανωτων αν θες.
violator
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 14:18
Τοποθεσία: νεα σμυρνη,αθηνα

Δημοσίευσηαπό ayrton » 05 Μαρ 2004, 14:23

kataarxin perastika sou,
exontas analogi empiria trexontas prin 2 xronia se ena apo ta diskolotera kai pio laspomna trail ride tou 0-300 stin parnitha me BMW F-650 me asfaltina lastixa kai xwris eksoplismo xwmatino mono kai mono gia tin empiria kai tin parea exw na sou pw ta eksis.
prwton mega lathos pou me tin mi empiria sou se naloges diorganoseis ksekinises me ena megalo kai bari mixanaki na treksis monos sou.to trail ride thelei parea mias kai den einai agwnas enduro alla agwnas ploigisis pio poli.
defdteron esi apo monos sou den tha eprepe na ksekiniseis mi exontas toulaxiston ton sosto eksoplismo.
stin diki mou periptosi thimame kala ton Doc opou sxedon me parakalouse na min ksekinisw tonizontas mou tis diskolies pou tha evriska.
den ton akousa.... ksekinisa me apotelsesma na exw akoma ena spasmeno nixi sto daxtilo tou podiou mias kai oi mpotes mou itan asfltines kai kapies apolies stin mixani.
omws.....ksekinisa me parea pou den me egatelipse stigmi, sproksame to bmw apires fores oloi mazi 5 atoma kai tin alli mera agorasa pliri xwmatino eksoplismo kai....ena dt-200 gia na to fxaristieme kai ligo me elaxisto kostos.
apo tote i parea megalwse kiallo,den exei xasei kanena trail ride, kai perimenoume to epomeno kathe fora ektos tis voltes apo monoi mas kata kairous opote mporoume panta.....oloi mazi.
des tis foto an thes sto site tou filou steliou sto www.steliosh.net.

simperasma kai na mou epitrepis kaifiliki simvouli.
sto taril ride alla kai stin volta panta me kali parea me diathesi boithias o enas ston allo kai ola tha pane kala.
oi agwnes trail ride den apefthinonte alloste se epaggelmaties anavates oti kai afto an simeni pragma pou apo mono tou simeni oti to epipedo einai xamilotero ara kai i boithia apo anthropous kai filous pou empistevese aparatiti sxedon.
sou exome perastika kai pali kais to epomeno na eisai ekei me parea kai kalitera proitimasmeno mixanaki kai panw apo ola eksoplismo.
tha se swsei apo polles asximes sxedon anodina.
filika kostas hatzigiannakis.

ta parapanw bebea den aneroun oti sta trail rides xwraei beltiwsi stin organosi tous pou omos oloi tha prepei na sinisferoume gia na pername akoma kalitera.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευσηαπό lmbaby » 05 Μαρ 2004, 19:38

Αγαπητοί φίλοι

Θα απαντήσω σε όλους σας με ένα απλό παράδειγμα γιατί πόλη με παρεξήγησαν και έδωσαν διαφορετικοί ερμηνεία σε αυτό που έγραψα .
Όλοι έχουμε ευθύνη ως ενήλικες για ότι κάνουμε ,άρα αποδέχομαι την ευθύνη για την συμμετοχή μου .αλλά διαβάστε το παράδειγμα και ο νοών νοητό.
Πάμε λυπών για bungee jumping και ρωτάμε τους υπεύθυνους-οργανωτές.

Θα μπορέσω να το κάνω και εγώ αυτό ?(και μιλάμε για τώρα )
Λέτε να ζαλιστώ εκεί πάνω?
Ήρθα απλά να χαζέψω…. (άρα όχι και να συμμετάσχω )
Φοβάμαι πώς έχω και ένα πρόβλημα με την καρδιά μου …λέτε να πάθω τίποτα?
Και σαν απάντηση παίρνεις. Δεν είναι τίποτα ,εύκολο είναι, δεν θα ζαλιστείς ,αφού το έχεις ξανακάνει και από πιο ψηλά.!

Λιπών αφού το κανείς βρίσκεσαι λιπόθυμος να κρέμεσαι ανάποδα στο λάστιχο!

Λιπών φίλοι εκτός από εμένα παίρνει και κάποιος άλλος την ευθύνη?

Αυτά απλά και το θέμα έκλεισε για μένα.._
lmbaby
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 17:51

eyxaristo

Δημοσίευσηαπό lmbaby » 05 Μαρ 2004, 19:45

min ksexaso na eyxaristiso olous sas gia ta perastika kai gia to oti asxolithikate me to thema!!!tora ego eimai kala kai to KTM kalitera!na prosexete kai min akoute kanenan oti kian sas lene ,apla min toys logariazete gia to kalo sas!!
lmbaby
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 17:51

eyxaristo

Δημοσίευσηαπό lmbaby » 06 Μαρ 2004, 17:24

eyxaristo olous sas gia to endiaferon kai ta perastika...
tora eimai kala kai to KTM kalitera eyxome me tin sira moy kalitera kai pio organomena trail rides gia oloys kalous dromoys opoy kai na odigite.Na eistai kala!!! :D
lmbaby
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 17:51

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 110 επισκέπτες