Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Trail Ride στις 24-25 Απριλίου

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Θα κατασκηνώνατε στο τέλος της πρώτης μέρας, δίπλα στο όχημα σας στο βουνό σε στυλ DAKAR;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 31 Μαρ 2004, 15:25

Ναι!
31
79%
Όχι!
8
21%
 
Σύνολο ψήφων : 39

Δημοσίευσηαπό nec-r » 11 Μαρ 2004, 22:23

tazmania έγραψε:
kosdros έγραψε:Ένα σημείο που θέλει προσοχή είναι το ότι η δεύτερη μέρα ξεκινά 5.00πμ...


Αυτό είναι αγώνας αντοχής :D


ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΟΡΑΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΟΛΕΙΣ ??? :roll: 8) :roll:
ΣΤΙΣ ΚΟΛΩΝΕΣ,ΣΤΙΣ ΚΟΛΩΝΕΣ :lol:
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό nec-r » 11 Μαρ 2004, 22:34

superspy έγραψε:Σήμερα, εντέλει βρέθηκε η λέσχη που θα αναλάβει τυπικά και ουσιαστικά την οργάνωση του trail ride. Ο αγώνας θα γίνει από την ΑΛΦΑΛ με εκκίνηση και τερματισμό στη Λιβαδειά.


Σοβαρευουν και επισημοποιουνται τα πραγματα ...
Μας βλεπω σε λιγο με κράνη και λισανς :)
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό m38a1 » 12 Μαρ 2004, 09:49

δε θα γινωταν να λειψω απο κατι τετοιο. ΝΑι στη συμετοχη και ΝΑΙ στο καμπινγκ. Ποτε θα δουμε τις δηλωσεις συμετοχης να προλαβουμε.
Άβαταρ μέλους
m38a1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 05 Μαρ 2003, 11:29

Δημοσίευσηαπό kosdros » 12 Μαρ 2004, 19:19

:D :D :D :D
NA ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ

Τα αυτοκίνητα :assshaking: που θα οδηγείτε θα ξεκινήσετε μετά από εμάς τις μοτοσυκλέτες. :dancing: (δηλαδή κατά τις 8.00) Θα είναι μέρα, αν και δεν έχετε πρόβλημα φωτισμού του χώρου.
Οι περισσότερες από τις μηχανές των άλλων (των κακών) :spider: δεν έχουν καν μπαταρία και το φως προέρχεται από το πηνίο με αποτέλεσμα να φωτίζει το πολύ δύο μέτρα :onlyamother:
Μπορούμε να τους το πούμε να βάλουν μπαταρίες ή άλλους προβολείς :flower:
kosdros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 06 Μαρ 2004, 17:26

Δημοσίευσηαπό gc » 16 Μαρ 2004, 12:44

Φιλε Σπυρο

(γνωριστηκαμε στο Ξυλοκαστρο αλλα αμφιβαλλω αν με θυμασαι με τοσο κοσμο :wink: )
εγω δυστηχως δεν ειμαι τυπος του camping οποτε και δεν διαθετω ουτε τον καταλληλο εξοπλισμο, ουτε τη διαθεση για βουνισιο camping.
Απλα στο γραφω επειδη θελεις την αποψη των εν δυναμει διαγωνιζομενων.

Σιγουρα ο αγωνας θα ειναι ακομα καλυτερος του Ξυλοκαστρου, κι ελπιζω να περασετε καλα.
Άβαταρ μέλους
gc
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2003, 13:30

Δημοσίευσηαπό superspy » 16 Μαρ 2004, 12:58

Αναλογιζόμενοι την ταλαιπωρία που θα έχετε, μετά από 240 περίπου χιλιόμετρα χώμα σε 8 ώρες, η διανυκτέρευση θα γίνει στην Λιβαδειά, ώστε να μπορούν, όσοι θέλουν, να μείνουν σε ξενοδοχεία.
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 16 Μαρ 2004, 13:00

Χμ... ετοιμάζεστε για το Trail Ride - Raid της Ρούμελης;

Λοιπόν, το ΣΚ «βγήκαν» τα πρώτα 80 χιλιόμετρα διαδρομής, από την Λιβαδειά, στην περιοχή του Καλλίδρομου. Υπέροχη διαδρομή, στα χαμηλοβούνια της Ρούμελης, ποταμάκια, λιβάδια, δάσος, πέτρα, χώμα, πουρνάρια, μέχρι τώρα η διαδρομή τα έχει όλα.

Αρωγός στην οργάνωση και το Hellenic Jimny Club, που θα συνδράμει ουσιαστικά σε αυτό το πρώτο «σκληρό» trail ride – raid. Αν υπάρχουν εθελοντές που θέλουν να βοηθήσουν, ας στείλουν ενα pm ή email στο superspy@off-road.gr ή στο 697 4095312

Μια και αναρωτιέστε το κόστος συμμετοχής, κυμαίνεται στα (περίπου, αλλά όχι παραπάνω) 100€ για τα αυτοκίνητα και 60 € για τις μοτοσικλέτες, ενώ γίνονται προσπάθειες για μείωση του.

Τετάρτη και Πέμπτη θα είμαι στο βουνό για να συνεχίζω τη σχεδίαση της διαδρομής και θα έχω νεότερα την Παρασκευή.

Την ίδια ημερομηνία, γίνεται στην περιοχή ο αγώνας rally Στερεάς Ελλάδος και έτσι ύστερα από συνεννόηση, για να μην «βρεθούμε» στο βουνό, ο Παρνασσός και η Γκιόνα, βγαίνουν εκτός διαδρομής και έτσι θα κινηθούμε στο Καλλίδρομο, Οίτη και παρυφές του Παρνασσού.

Είστε έτοιμοι;
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Hellenic Jimny Club

Δημοσίευσηαπό panos » 16 Μαρ 2004, 13:44

Eκ μέρους του Hellenic Jimny Club σας ευχαριστούμε που μας δίνετε την ευκαιρεία να βοηθήσουμε στην οργάνωση και διεξαγωγή αυτού του αγώνα. Τα μέλη του Συλλόγου Φίλων Αυτοκινήτου Jimny δέχθηκαν με μεγάλη χαρά αυτή την δοκιμασία και εχουν σκοπό να δώσουν τα μέγιστα σε αυτή την προσπάθεια.

Αρκετά από τα μέλη ήθελαν να βοηθήσουν και είχαν εκδηλώσει αυτή την επιθυμία τους εδώ και πολύ καιρό. Ηταν φυσικό όταν έφτασε αυτός ο αριθμός των μελών ενα μεγάλο ποσοστό να θελήσει μετά ολόκληρος ο Σύλλογος να βοηθήσει. Ειμαστε σίγουροι ότι και αυτό το Trail ride θα στεφθεί από απόλυτη επιτυχία .

Τώρα είναι ώρα για να αρχίσουμε δουλειά , θα τα πούμε στο βουνό Σπύρο. :D
Τελευταία επεξεργασία από panos και 17 Μαρ 2004, 01:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό tazmania » 16 Μαρ 2004, 23:13

superspy έγραψε:Αναλογιζόμενοι την ταλαιπωρία που θα έχετε, μετά από 240 περίπου χιλιόμετρα χώμα σε 8 ώρες, η διανυκτέρευση θα γίνει στην Λιβαδειά, ώστε να μπορούν, όσοι θέλουν, να μείνουν σε ξενοδοχεία.


Για να καταλάβω, θα υπάρχει επιλογή; Όσοι θέλουν διανυκτερεύουν σε σκηνές και όσοι θέλουν σε ξενοδοχείο;

Στα 100€ της συμμετοχής περιλαμβάνονται οι άδειες από την ΕΛΠΑ; Εάν ναι για δύο άτομα;

Στην περίπτωση που υπάρχει επιλογή για τον χώρο διανυκτέρευσης (ξενοδοχείο ή ύπαιθρος) θα υπάρχει και διαφορετική συμμετοχή ή η συμμετοχή δεν περιλαμβάνει διανυκτέρευση;

Σε κούρασα ε;

Το Σάββατο, εγώ σου κόρναρα στην Εθνική την ώρα που έμπαινες στην διασταύρωση για Θήβα. Νομίζω ότι το κατάλαβες :D
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nikglock17 » 17 Μαρ 2004, 01:25

ΒΓΑΛΤΕ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΑΙΤΙΣΕΙΣ :) :) :) .ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ Η ΤΙΜΗ :? :shock: .ΒΑΛΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΣΤΗ ΑΤΥΠΗ ΛΙΣΤΑ :) :) :) ΑΧΑΧ ΤΡΕΧΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΔΕΙΑ.
nikglock17
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 11 Ιαν 2004, 17:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό denis » 17 Μαρ 2004, 21:32

ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. :P
Άβαταρ μέλους
denis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 02 Φεβ 2004, 23:47
Τοποθεσία: N.ΙΩΝΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Tetrakinisi » 18 Μαρ 2004, 01:12

superspy έγραψε:Χμ... ετοιμάζεστε για το Trail Ride - Raid της Ρούμελης;

Λοιπόν, το ΣΚ «βγήκαν» τα πρώτα 80 χιλιόμετρα διαδρομής, από την Λιβαδειά, στην περιοχή του Καλλίδρομου. Υπέροχη διαδρομή, στα χαμηλοβούνια της Ρούμελης, ποταμάκια, λιβάδια, δάσος, πέτρα, χώμα, πουρνάρια, μέχρι τώρα η διαδρομή τα έχει όλα.
Είστε έτοιμοι;


Σπύρο

αν σε βοηθήσω με τη διαδρομή γύρω από το χωριό μου, θα μ'αφήσεις να τρέξω μετα;

Επειδή ξέρω πως η απάντηση θα είναι όχι - όπως πρέπει να είναι - και επειδή θέλω να τρέξω, καλό ξεμπέρδεμα...

Προσοχή μόνο στα φορτηγά! Δουλεύουν και ΣΑΒΒΑΤΟ!!! Αν θες πληροφορίες γί' αυτά παρε με τηλ...
Tetrakinisi
 

Δημοσίευσηαπό forester » 18 Μαρ 2004, 08:09

Tetrakinisi έγραψε:[Σπύρο

αν σε βοηθήσω με τη διαδρομή γύρω από το χωριό μου, θα μ'αφήσεις να τρέξω μετα;

Επειδή ξέρω πως η απάντηση θα είναι όχι - όπως πρέπει να είναι - και επειδή θέλω να τρέξω, καλό ξεμπέρδεμα...

Προσοχή μόνο στα φορτηγά! Δουλεύουν και ΣΑΒΒΑΤΟ!!! Αν θες πληροφορίες γί' αυτά παρε με τηλ...



Αυτό κ. Γιάννη, είναι αθέμιτος ανταγωνισμός :lol:
Εντός έδρας και θέλετε συμμετοχή :?:
Να βοηθήσει όλη η 4κίνηση στον αγώνα :D :D :D
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Μαρ 2004, 11:33

Δύο μέρες μεσοβδόμαδα στο βουνό, μόνος με σκηνή και υπέροχο καιρό, ενώ οι «άλλοι» να πήζουν στην Αθήνα; Ναι.....
Ο καιρός ήταν κα-τα-πλη-κτι-κός.... η φύση έχει αρχίσει να πρασινίζει ενώ η λάσπη ακόμα κρατάει. Υπέροχες μυρωδιές στο βουνό, μηδέν κίνηση στους δρόμους και το κινητό, χωμένο βαθιά μέσα στο σακκίδιο, για να μην το ακούω όταν θα κτυπάει.

Έλιωσα στα χιλιόμετρα και βαρέθηκα να περνάω από λασπολακούβες. Λίγο χιόνι, ήταν αυτό που χρειαζόταν, μετά από ένα κομμάτι, flat out, κοντά στο καταφύγιο του Καλλίδρομου, για να μπει το «εκχιονιστικό» ΚΤΜ σε λειτουργία και να χαράξει την πορεία του, εκεί που ένα 4Χ4 είχε εγκαταλείψει. 600 μέτρα σε 6 λεπτά και στο τέλος ήμουν μούσκεμα στον ιδρώτα, αλλά ήμουν ο πρώτος που πέρναγε φέτος από εκείνο το σημείο, εγκαινιάζοντας τη διαδρομή!

Συνέχεια σε ξεχασμένα δρομάκια και πολλά χιλιόμετρα μπρος – πίσω για «ένωση» διαδρομών. Ωραίο κομμάτι, άλλα θα περάσουν τα 4Χ4 την ανηφόρα στο γρασίδι; Κανένα πρόβλημα, θα κάνω το γύρο του λόφου!
Να την βάλω αυτή την κατηφοριά και να αποφύγω εντελώς το χωριό, η να πάω από μέσα; Θα τη βάλω, ακόμα και ο Forester θα την βγάλει τελικά, με λίγο προσοχή.

Κατασκήνωση στην Αγ. Τριάδα, στην Παύλιανη, στο σημείο ανασυγκρότησης, όπου το χιόνι δεν έχει ακόμα λιώσει εντελώς. Φωτίτσα (περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους γιατί από ζέστη....), μακαρόνια, ψημένο ψωμάκι και ύπνο νωρίς – νωρίς.

Πρωί – πρωί, ξύπνημα, πακετάρισμα και «βρούμ» για αναζήτηση διαδρομής για να ενώσω το χθεσινοβραδινό κομμάτι που βρέθηκε κατά τύχη, με το υπόλοιπο της διαδρομής. 140 χιλιόμετρα χώμα και εξερεύνησης έγιναν μόνο εδώ, για να ενωθεί αυτό το κομμάτι, μήκους 6 χιλιομέτρων με την υπόλοιπη διαδρομή. Αλλά τι κομμάτι, έτσι;

Μεσημέρι πια, συνέχεια για την υπόλοιπη διαδρομή που θα μας φέρει πίσω. Στο κομμάτι επιστροφής στη Λιβαδειά, υπάρχουν αρκετά χιλιόμετρα 20-25, σε ένα δρόμο που διασχίζει μια πεδιάδα κάθετα, με φανταστική ορατότητα και +++χιλιόμετρα που θυμίζει ευθεία από DAKAR!!! Α… μην ξεχάσω και την διάσχιση του Κηφισού, με το νερό να φτάνει τους 50 πόντους περίπου....


Το διήμερο έγιναν συνολικά πάνω από 650 χιλιόμετρα για να «βγουν» 67 χιλιόμετρα διαδρομής. Αλλά τι διαδρομή έτσι; Θα έχει τη δυσκολία που πρέπει χωρίς, να είναι αδιάβατη, με αρκετά σημεία εκτός δρόμου, ποταμάκια και πολύ και καλό χώμα.

Ετοιμάζεστε;
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Μαρ 2004, 11:39

Tetrakinisi έγραψε:
superspy έγραψε:Χμ... ετοιμάζεστε για το Trail Ride - Raid της Ρούμελης;

Λοιπόν, το ΣΚ «βγήκαν» τα πρώτα 80 χιλιόμετρα διαδρομής, από την Λιβαδειά, στην περιοχή του Καλλίδρομου. Υπέροχη διαδρομή, στα χαμηλοβούνια της Ρούμελης, ποταμάκια, λιβάδια, δάσος, πέτρα, χώμα, πουρνάρια, μέχρι τώρα η διαδρομή τα έχει όλα.
Είστε έτοιμοι;


Σπύρο

αν σε βοηθήσω με τη διαδρομή γύρω από το χωριό μου, θα μ'αφήσεις να τρέξω μετα;

Επειδή ξέρω πως η απάντηση θα είναι όχι - όπως πρέπει να είναι - και επειδή θέλω να τρέξω, καλό ξεμπέρδεμα...

Προσοχή μόνο στα φορτηγά! Δουλεύουν και ΣΑΒΒΑΤΟ!!! Αν θες πληροφορίες γί' αυτά παρε με τηλ...


Έλα να τρέξεις εσύ και άσε το "ψάξιμο" (που το τραβάς στους δικούς σου αγώνες, το ξέρω καλά) σε μένα! Να ηρεμήσεις και εσύ λιγάκι. Κανόνισε όμως την επόμενη φορά να μπορώ να τρέξω και εγώ (βάλε και μοτοσικλέτες στο παιχνίδι) :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες