Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Rally Raid Ταϋγετος 2006 - Εντυπώσεις

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό LC8er » 20 Δεκ 2006, 12:23

superspy έγραψε:....(από το κεντρικό άρθρο)

Στο έδαφος ίχνη απο δύο μοτοσυκλέτες. Μπροστά μου πρέπει να είναι μόνο ο Γιάννης και ο Σωτήρης.
Ένας απ’ τους δύο έχει «καθαρές» γραμμές, ο άλλος πάει από χαντάκι σε θάμνο και από φράκτη σε δεντράκια.
Πρέπει να γίνεται σφαγή μπροστά. Δεν θα έχουν κλείσει πουθενά!



Αυτό που γίνεται με τον Σεβαστόπουλο είναι ανεπανάληπτο.... όπου βλέπω τη γραμμή του να κάνει γωνία στο χείλος κρατιέμαι στην εσωτερική. Όπου κρατά εσωτερική είμαι λίγο πιο έξω.... Όπου καβαλάει το πρανές το καβαλάω και λίγο πιο πάνω... Όσο δεν τον βλέπω μπροστά μου τρελαίνομαι! Όταν κατουράει τον περνάω... Όταν βιδώνω τον λεβιέ των ταχυτήτων με περνάει... Σπύρο, σε σχέση με τη δεύτερη μέρα του Καρπενησίου.... πηγαίναμε κυρίες! εκεί να δείς φιδιές στο δρόμο (και από κάτω)...

...δεν είναι στην κατηγορία μου αλλά αυτόν κυνηγάω - αρκετά δύσκολο με ένα μηχανάκι που αν το καρυδώσεις βλέπεις τον ουρανό με τ' αστρα...

....και αν δεν ήταν μέτριος στα μαθηματικά θα ήταν μπροστά μου... Το πέτυχα να λιμάρει τα νύχια του περιμένοντας ... μετά βέβαια έστριψε αλλού γι' αλλού πριν το τευλευταίο ΣΕΔ... (χε,χε,χε!!!) Ήταν τόση η χαρά που έφαγα τα μούτρα μου (στην κυριολεξία) καθώς το back up plan μίας προσπέρασης δεν μου βγήκε.

Μετά το ποστ για τους "απόλυτους χρόνους" με πείρε τηλ ο Γιάννης με απορία.... Συζητήσαμε για το τι ρυθμό πρέπει να κρατάμε... Νέοι και οι δύο στο θέμα της ΜΩΤ, πηγαίναμε με ρυθμούς βόλτας μέχρι το 75χλμ και μετά ανά διαστήματα ρίχναμε την ΜΩΤ με τον φόβο ενδιάμεσης μέτρησης...

Ερώτηση προς ιθύνοντες: Στο ΣΕΧ, πρέπει να περάσεις μπροστά ή μπορεί να σε "γράψει" από απόστασή? Κάτω από ποιες προϋποθέσεις μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι χρόνοι των ΣΕΔ?

Μάλλον μ@λ@κία κάναμε... αλλά από την άλλη ο φόβος του καπέλου είναι μεγάλος... Και λεω μ@λ@κία όχι γιατί δεν κάναμε τον απόλυτο χρόνο... αλλά γιατί δεν είχαμε ρυθμό...


Σωτήρης & Γιάννης
(άντε δώσ' του κανένα πασγορντ γιατί όλο το ξεχνάει)
LC8er
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
Άβαταρ μέλους
LC8er
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 29 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: ανατολικά...

Δημοσίευσηαπό obelix » 20 Δεκ 2006, 13:57

sirros έγραψε:Χαιρετώ όλους τους αγωνιζόμενους .
Πολύ καλός ο αγώνας , εμείς τον ξεκινήσαμε από την τουλίπα 54 και μετά καθώς ήμουν ο ένας εκ’τον δυο στο πλήρωμα του vitara του ΚΕΝΤΑΥΡΟΥ .
Αν είχε βρέξει πάνω από δέκα αυτοκίνητα δεν θα τερμάτιζαν ή θα έκαναν αρκετές παρακάμψεις .

Τώρα δυστυχώς θα γκρινιάξω λίγο : γιατί δεν έγινε καμία αναφορά κατά την απονομή τον επάθλων ή κατά την προκήρυξη του αγώνα ή ακόμα και στην αφίσα για τον Κένταυρο . η οργάνωση είναι εθελοντική και συντηρείτε αποκλειστικά και μόνο από αυτό , δηλαδή όπως λέει και η υπογραφή του doc <<εθελοντές για χώσιμο >>
Στην Καλαμάτα συγκεκριμένα
1 γιατρός
2 νοσηλευτής + ορεινή διαβίωση
3 νοσηλευτής +φυσιοθεραπευτής
4 νοσηλευτής +επικοινωνίες
5 νοσηλευτής + σπηλαιολόγος
6 2νοσηλευτες .
2 αυτοκίνητα (1vitara εξοπλισμένο με 2 φορεία και 2 φαρμακεία με τα πάντα μέσα )και (1 αυτοκινούμενο με φορεία , κρεβάτια και γενικά μπορούσε να κάνει χρέη κινητής μονάδας ) καθώς ο ιδιοκτήτης και του ενός οχήματος και του αλλού δεν τα λυπούνται .
θεωρό λοιπόν άδικο από μέρος της οργάνωσης μόνο και μόνο για τον κόπο όλων αυτόν που έχουν εκπαιδευτεί για την εθελοντική ομάδα κένταυρος να μην υπάρχει η σχετική αναφορά αλλά να υπάρχει αναφορά στην στην τροχαία Καλαμάτας , στον Μπάμπη το μανάβη κτλ .

δεν ζούμε από αυτό κανένας και οι δουλειές τον περισσότερων δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο αλλά το κάνουμε μόνο και μόνο για να ερχονται εις πέρας με επιτυχία τέτοιες εκδηλώσεις (αγώνες , εκδρομές και φυσικές καταστροφές )
η αναφορά στον κένταυρο λοιπόν δεν αποσκοπούσε σε προσωπική διαφήμιση και ούτε σε διαφήμιση κανενός από τα μέλη αλλά αποσκοπούσε στο να μάθουν και κάποιοι που δεν ήξεραν τον κένταυρο και εφόσον είχαν τα προσόντα και τους ενδιέφερε να μπορούν στο μέλλον να επανδρώσουν κάποιες θέσεις σε ανάλογες εκδηλώσεις .

συγχαρητήρια επίσης στα παιδιά με τα ΚΤΜ 950 ( θέλει @ρχιδια να πας το τέρας στο βουνό )

www.kentavros.eu




Αγαπητε sirro εχεις δικιο μονο για την απονομη στην οποια δεν αναφερθηκε ο Κενταυρος.
ΟΜΩΣ
Στην αφισα του αγωνα που εγινε απο την ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. αναφερεται ο κενταυρος και μαλιστα υπαρχει και το λογοτυπο σας. Ας θυμηθουν οι ανθρωποι του Κενταυρου οτι απο την πρωτη στιγμη που μας ενημερωσαν για την προσφωρα τους (εμενα τηλεφωνικα) η απαντηση ηταν θετικη και μετα απο πολλα τηλεφωνηματα μου που σας εδινα το e-mail και το τηλεφωνο του προεδρου της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. μολλις την τελευταια στιγμη μας στειλατε το λογοτυπο σας.
Η κεντρικη αφισα που ειχε ετοιμασει ο κ. Αθανασουλοπουλος ηταν ετοιμη πριν τη δικη σας ενημερωση για τον αν θα ερθεται, ποιοι και ποσοι. Στην τοπικη αφισα που περιελαμβανε τους χορηγους, εθελοντες υπαρχει το λογοτυπο σας.

Ευχαριστω και συγνωμη για την απονομη
ΠΡΟΕΔΡΟΣ BRAT ΠΕΛΟΠΟNΝΗΣΟΥ
ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ
www.braters.gr
www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
obelix
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2004, 00:05
Τοποθεσία: kalamata

Δημοσίευσηαπό dodo » 20 Δεκ 2006, 14:07

obelix έγραψε:
sirros έγραψε:Χαιρετώ όλους τους αγωνιζόμενους .
Πολύ καλός ο αγώνας , εμείς τον ξεκινήσαμε από την τουλίπα 54 και μετά καθώς ήμουν ο ένας εκ’τον δυο στο πλήρωμα του vitara του ΚΕΝΤΑΥΡΟΥ .
Αν είχε βρέξει πάνω από δέκα αυτοκίνητα δεν θα τερμάτιζαν ή θα έκαναν αρκετές παρακάμψεις .

Τώρα δυστυχώς θα γκρινιάξω λίγο : γιατί δεν έγινε καμία αναφορά κατά την απονομή τον επάθλων ή κατά την προκήρυξη του αγώνα ή ακόμα και στην αφίσα για τον Κένταυρο . η οργάνωση είναι εθελοντική και συντηρείτε αποκλειστικά και μόνο από αυτό , δηλαδή όπως λέει και η υπογραφή του doc <<εθελοντές για χώσιμο >>
Στην Καλαμάτα συγκεκριμένα
1 γιατρός
2 νοσηλευτής + ορεινή διαβίωση
3 νοσηλευτής +φυσιοθεραπευτής
4 νοσηλευτής +επικοινωνίες
5 νοσηλευτής + σπηλαιολόγος
6 2νοσηλευτες .
2 αυτοκίνητα (1vitara εξοπλισμένο με 2 φορεία και 2 φαρμακεία με τα πάντα μέσα )και (1 αυτοκινούμενο με φορεία , κρεβάτια και γενικά μπορούσε να κάνει χρέη κινητής μονάδας ) καθώς ο ιδιοκτήτης και του ενός οχήματος και του αλλού δεν τα λυπούνται .
θεωρό λοιπόν άδικο από μέρος της οργάνωσης μόνο και μόνο για τον κόπο όλων αυτόν που έχουν εκπαιδευτεί για την εθελοντική ομάδα κένταυρος να μην υπάρχει η σχετική αναφορά αλλά να υπάρχει αναφορά στην στην τροχαία Καλαμάτας , στον Μπάμπη το μανάβη κτλ .

δεν ζούμε από αυτό κανένας και οι δουλειές τον περισσότερων δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο αλλά το κάνουμε μόνο και μόνο για να ερχονται εις πέρας με επιτυχία τέτοιες εκδηλώσεις (αγώνες , εκδρομές και φυσικές καταστροφές )
η αναφορά στον κένταυρο λοιπόν δεν αποσκοπούσε σε προσωπική διαφήμιση και ούτε σε διαφήμιση κανενός από τα μέλη αλλά αποσκοπούσε στο να μάθουν και κάποιοι που δεν ήξεραν τον κένταυρο και εφόσον είχαν τα προσόντα και τους ενδιέφερε να μπορούν στο μέλλον να επανδρώσουν κάποιες θέσεις σε ανάλογες εκδηλώσεις .

συγχαρητήρια επίσης στα παιδιά με τα ΚΤΜ 950 ( θέλει @ρχιδια να πας το τέρας στο βουνό )

www.kentavros.eu




Αγαπητε sirro εχεις δικιο μονο για την απονομη στην οποια δεν αναφερθηκε ο Κενταυρος.
ΟΜΩΣ
Στην αφισα του αγωνα που εγινε απο την ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. αναφερεται ο κενταυρος και μαλιστα υπαρχει και το λογοτυπο σας. Ας θυμηθουν οι ανθρωποι του Κενταυρου οτι απο την πρωτη στιγμη που μας ενημερωσαν για την προσφωρα τους (εμενα τηλεφωνικα) η απαντηση ηταν θετικη και μετα απο πολλα τηλεφωνηματα μου που σας εδινα το e-mail και το τηλεφωνο του προεδρου της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. μολλις την τελευταια στιγμη μας στειλατε το λογοτυπο σας.
Η κεντρικη αφισα που ειχε ετοιμασει ο κ. Αθανασουλοπουλος ηταν ετοιμη πριν τη δικη σας ενημερωση για τον αν θα ερθεται, ποιοι και ποσοι. Στην τοπικη αφισα που περιελαμβανε τους χορηγους, εθελοντες υπαρχει το λογοτυπο σας.

Ευχαριστω και συγνωμη για την απονομη
Φίλοι μου,

ως μέλος του Κένταυρου και ενω ήταν να κατέβω αλλα οικογενειακοί λόγοι της τελευταίας στιγμής δεν μου το επετρεψαν, και έχοντας μεσολαβήσει για αυτή τη συνεργασία, εχω να πω οτι δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας με μικροζητήματα..
Οπως είπε και ο φίλος doc
Λάθος μου που δεν το ήξερα, λάθος της ΛΕΜΟΚΑ που δεν με είχε προειδοποιήσει.... λάθος και δικό σας που δεν χτυπήσατε ένα καμπανάκι...
τα λάθη είναι ανθρώπινα... γνωρίζω προσωπικά και τον Obelix και μερικούς της διοργάνωσης και είμαι σίγουρος οτι δέν έγινε εσκεμένα αλλα ήταν απλά μια παράλειψη πάνω στο όλο τρέξιμο...
οτι έγινε εγινε, πάμε γι'άλλα τωρα με καλή καρδιά πάντα...

Ο Κενταυρος θα είναι παντα παρών οπου του ζητηθεί γιατι πανω απ'όλα... η ασφάλεια...
Live free or die...
Άβαταρ μέλους
dodo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2005, 09:07
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά

Δημοσίευσηαπό doc » 20 Δεκ 2006, 14:32

LC8er έγραψε:Ερώτηση προς ιθύνοντες: Στο ΣΕΧ, πρέπει να περάσεις μπροστά ή μπορεί να σε "γράψει" από απόστασή? Κάτω από ποιες προϋποθέσεις μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι χρόνοι των ΣΕΔ?

Μάλλον μ@λ@κία κάναμε... αλλά από την άλλη ο φόβος του καπέλου είναι μεγάλος... Και λεω μ@λ@κία όχι γιατί δεν κάναμε τον απόλυτο χρόνο... αλλά γιατί δεν είχαμε ρυθμό...


Δεν ήταν ΣΕΧ... απλό σημείο χρνομέτρησης ήταν...
Όχι, δεν σε μετράει όπου σε βλέπει, αλλά εκεί που είναι στημένο το φωτοκύτταρο.

Οι χρόνοι των ΣΕΔ είναι ενδεικτικοί για να ξέρουμε πότε περιμένουμε τον αναβάτη - οδηγό στο επόμενο, γιατί έχει καθυστερήσει κτλ. Στην ύστατη περίπτωση, αν "χαλάσει" η χρονομέτρηση ή διακοπεί ο αγώνας, θεωρείται σημείο χρονομέτρησης, όπως έγινε στο 1ο RR της χρονιάς, στο Αττικό.
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό kchatz » 20 Δεκ 2006, 14:41

Γαμώτ.... παιζουμε χωρίς να ξέρουμε τους κανόνες...
κατι πρεπει να γίνει γι αυτο.
Άβαταρ μέλους
kchatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 10 Μαρ 2004, 15:15
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό LC8er » 20 Δεκ 2006, 15:14

kchatz έγραψε:Γαμώτ.... παιζουμε χωρίς να ξέρουμε τους κανόνες...
κατι πρεπει να γίνει γι αυτο.


γι' αυτό θα παίζουμε μέχρι να μάθουμε!!!! (και μέχρι τότε θα μου κάνουν καζούρα οι 3 ομόσταβλοί)
LC8er
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
Άβαταρ μέλους
LC8er
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 29 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: ανατολικά...

Δημοσίευσηαπό sirros » 20 Δεκ 2006, 16:46

Προς τον ovelix:
Φίλε Τάκη τα της αφίσας δεν τα γνωρίζω , άλλωστε δεν είμαι υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων .
Ότι είδα λέω και πάνω απ’όλα τη αισθάνομαι !

Όπως λέει και ο dodo καλή καρδιά και κάνε το καλό και ρίχτω στο γιαλό - τον αράπη κ αν τον πλένεις …

Όποιος από τους καλαματιανούς έχει διαφορετική άποψη για κάτι , το τηλέφωνο μου το έχεις , μπορείς να του το δώσεις .
Όλα τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη και τα παράπονα σας εδώ

ΥΓ εγώ φταίω που δεν σου <<έφαγα>> της κόκα-κόλες να κλαις ακόμα . :lol:
Άβαταρ μέλους
sirros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005, 08:30
Τοποθεσία: ΦΩΚΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 20 Δεκ 2006, 17:02

Στούς κκ Κατσιμαλή και Αθανασουλόπουλο ένα θερμό - θερμότατο ευχαριστώ για τον εξαίσιο αγώνα της Καλαμάτας.
Η ΛΕΜΟΚΑ απέδειξε για άλλη μια χρονιά πως μαζεύεις συμμετοχές και πας μπροστά.
Ο κόσμος υπέροχος, και στη περίπτωση μου που κόλλησα στην αμμουδιά,(Κατσιμαλή ρουφιάνε), αμέσως έτρεξαν να με ξεκολλήσουν.
Σε όλους τους νικητές και τους τερματίσαντες, για να ευλογήσω και τα γένεια μου, συγχαρητήρια θερμά.Σέ όσους δεν τερματισαν να μη ξεχνάνε οτι η Καλαμάτα θα είναι εκεί και του χρόνου.
Καλές γιορτές σε όλους,
Με αγάπη
SUVord, aka, Πάνος Παπανικολάου
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Τα βλέπω !!!

Δημοσίευσηαπό geco » 20 Δεκ 2006, 17:22

doc έγραψε:δηλαδή εσύ τα πας καλά με την όραση?

Ας κάνουμε ένα test για την license σου του χρόνου:

Διάβασε και στείλτα μου email:

4 7 1 4
1 7 4 3
9 4 2 7
1 4 7 9


Tα είδες σωστά?
ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Είδες???? Και εξετάσεις για οθφθφθφθαλμίαττρρρο τζζζάμπα!

...ακολουθεί ο ψυχίατρος...


Thanx Doc !

Mε τον οφθαλμίατρο κάτι θα κάνουμε !

Με τον ψυχίατρο θα τα βρούμε σκούρα, φοβάμαι !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Τα βλέπω !!!

Δημοσίευσηαπό axelkal » 20 Δεκ 2006, 19:25

Υπάρχει περίπτωση να "ανέβουν" φωτογραφίες
από τον αγώνα ;;;;;
"IN MUD WE TRUST"

"TEAM 100+"
Άβαταρ μέλους
axelkal
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 08:04
Τοποθεσία: kantza-pallini

Re: Τα βλέπω !!!

Δημοσίευσηαπό doc » 20 Δεκ 2006, 20:01

axelkal έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να "ανέβουν" φωτογραφίες
από τον αγώνα ;;;;;


Είναι μεγάλη η ανηφόρα....!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Τα βλέπω !!!

Δημοσίευσηαπό supermario » 20 Δεκ 2006, 20:03

doc έγραψε:
axelkal έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να "ανέβουν" φωτογραφίες
από τον αγώνα ;;;;;


Είναι μεγάλη η ανηφόρα....!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nα βαλουμε τα κοντα τοτε......... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
supermario
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 17:46
Τοποθεσία: ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό almak » 20 Δεκ 2006, 21:19

Γεια σας και πάλι

Κύριοι συναθλητές του BRAT δεν συνηθίζω να ειρωνεύομαι γενικά ,και ειδικά εσάς.
Να ευχαριστήσεις αυτόν που σε βοήθησε , μα οι υπόλοιποι (brat και μη) δεν χρειάζονται τις ευχαριστίες σου , είναι πασιφανές.
Όταν βγαίνεις και ευχαριστείς δημόσια αυτό σημαίνει πως θες να δείξεις ότι η συγκεκριμένη πράξη χρήζει μίμησης και όλοι όσοι δεν βοήθησαν θα πρέπει να το ξανασκεφτούν. Δικαίωμα σου να λες ότι θες , μην προσπαθείς να με πείσεις κιόλας.
Η βοήθεια και η συναδελφοσύνη στις βόλτες και στις εκδρομές ( εκεί είναι ένας για όλους και όλοι για έναν)
Αν κάνουμε το ίδιο και στους αγώνες , τότε μάλλον δεν μιλάμε για αγώνα.......το rally raid θα γίνει rally help


Θυμάμαι όμως ότι μέσα σε ένα λεπτό είχαμε καθαρίσει με την βοήθεια του φίλου με το άλλο NIVA εύκολα και απλά και μας έδωσε τη χαρά να συνεχίσουμε και να τερματίσουμε έστω και με χίλια βάσανα. Για αυτό τον λόγο τον ξανά ευχαριστούμε
. Μπορείς να τον πάς σε μία ταβέρνα να του κάνεις το τραπέζι........δεν χρειάζεται να το μάθουν όλοι και μάλιστα με υπονοούμενα.

Μήπως πρέπει να ευχαριστήσω και αυτούς που δεν με βοήθησαν ;
δεν στο ζήτησε κανείς
Ωραία!! ευχαριστώ και εκείνους που δεν με βοήθησαν.



Το ξέρω δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να βοηθήσει αν δεν κινδυνεύεις. Το παιχνίδι έχει κανόνες και τους γνωρίζω, το ξέρω.
Έλα γιατί νόμιζα πως δεν θα συμφωνήσουμε πουθενά.
Όμως κάτι τέτοια σε κάνουν να ξεχωρίζεις. Εξάλλου δεν είμαστε και στυγνοί επαγγελματίες που παίζουμε τα εκατομμύρια μας.
Ξεχωρίζει ο καθείς μας καθημερινά μες την οικογένεια του , στην δουλειά του , στις παρέες του..............άμα χορτάσει κανείς από αυτά δεν του χρειάζεται να ξεχωρίσει και σε έναν αγώνα ταχύτητας και πλοήγησης όπου το ζητούμενο είναι ο τερματισμός σε απόλυτο χρόνο...........το τελευταίο μας έχετε δείξει ότι το κάνετε πάρα πολύ καλά ως πλήρωμα με τον κ Δηλέ.
Αφήστε και μας μέσα στην ουτοπία της καλής θέσης σε έναν αγώνα να παλέψουμε με τους κανόνες και να τερματίσουμε χαρούμενοι.
Δεν σας χρωστώ τίποτα την άλλη μέρα του αγώνα να μου κάνετε μαθήματα ηθικής.
προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο το ευχαριστώ ενός συναθλητή από οποιαδήποτε διάκριση.
Μπράβο σου και κάντο όποτε θες , μην ζητάς από τους άλλους να κάνουν το ίδιο.

Ίσως σκέφτεστε έτσι γιατί μπορεί να μην έχετε νιώσει σε ένα αγώνα την πίκρα της άδικης-χαζής- εγκατάλειψης ενώ βλέπεις ότι με ένα τσακ ενός συναθλητή που έχει την δυνατότητα να βοηθήσει, μπορεί και να τερματίσεις.
Όταν δεν τερματίζεις δεν υπάρχει άδικη-χαζή εγκατάλειψη. Κάτι σου ξέφυγε, κάτι δεν έκανες σωστά ,έγινε το λάθος και βρέθηκες έξω από το παιχνίδι. Ένια σου και έχω εγκαταλείψει αρκετές φορές για σειρά από λόγους....................δεν έχω εγκατάλειψη ακόμα από μηχανική βλάβη ( είτε ως οδηγός , είτε ως συνοδηγός )


Υ.γ δεν παίζω τάβλι (extreme spor??)
ούτε και γω , αλλά αγώνας είναι και αυτό.







Φιλικά

ΠΑΝΤΑ...........και με διάθεση για συνεννόηση και γόνιμο διάλογο. :)

ΥΓ. Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ κι αν είναι πρέπον ας μεταφερθεί κάπου παραδίπλα αν χρειάζεται να το συζητήσουμε περισσότερο.
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό almak » 20 Δεκ 2006, 21:50

doc έγραψε:
almak έγραψε:Αυτό που δεν δέχομαι είναι τα ειρωνικά σχόλια σε κάποιους απο εμάς που δεν τραβήξαμε το Niva.

-Εμείς που οδηγούμε πιο συντηρητικά ευελπιστούμε και στις δικές σας αστοχίες :twisted:


...Ωπ! φάουλ! κανένας δεν ειρωνεύτηκε.... άλλο παράπονο, άλλο ειρωνία!
...για τη γνώμη μου...
Εγώ διαβάζω τα παρακάτω στο ποστ του atlas:.
.......Επιτέλους μετά από αρκετούς που μας έγραψαν κανονικά ( δεν τους ευχαριστούμε), πέρασε συνάδελφος με NIVA (τον ευχαριστούμε).......
και το ξαναδιαβάζω έτσι για να σιγουρευτώ , διότι με βάλατε σε σκέψεις μήπως δεν είδα καλά...........συγνώμη αλλά αυτό που διαβάζω ειρωνικό μου έρχεται και πάλι.

Το ποστ του superspy για τις κάρτες βοήθειας με καλύπτει πλήρως.

Ξέρεις που βλέπω εγώ γιατρέ την ουσία????? Όταν κάνεις κάτι καλό , μέσα από την καρδιά σου ,το κάνεις γιατί αυτό σε γεμίζει και χαίρεσαι διπλά που το κάνεις ( μάλιστα χαίρεσαι πιο πολύ κι από αυτόν που δέχεται την βοήθεια). Αν στο καπάκι λες και στους άλλους ότι έπρεπε να κάνουν κάτι ανάλογο ...............έχει χάσει την αίγλη της η πράξη σου.
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό doc » 20 Δεκ 2006, 22:29

almak έγραψε:...


Άπαξ και δεν υπήρχε τραυματισμός, σαφώς και δεν είχες καμιά υποχρέωση να βοηθήσεις.

Το φάουλ για μένα όπως ανέφερα ήταν στο... "ευελπιστούμε στις δικές σας αστοχίες..."

Αυτό ρε συ Αλέξανδρε... δεν το γράφεις κι ας είναι αλήθεια!
Όπως λένε: Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σκοινί.
Και φυσικά, ο atlas καλά κάνει και ευχαριστεί οποιονδήποτε...

Έλα! τελείωσε...
Χριστούγεννα έρχονται... Χιόνια έρχονται... Πάμε βούντημα για βόλτα...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες