Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγωνιστικές πινακίδες.

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Αγωνιστικές πινακίδες.

Δημοσίευσηαπό Nektarios » 12 Ιούλ 2006, 08:41

Ερώτηση προς τους οργανωτές και μη.

Μπορεί κάποιος να τρέξει στα RR και στους αγώνες αντοχής με όχημα που φέρει άδεια αγωνιστικού και αγωνιστικές πινακίδες;
Άβαταρ μέλους
Nektarios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 19 Απρ 2006, 08:03
Τοποθεσία: Gerakas

Αγωνιστικές πινακίδες.

Δημοσίευσηαπό superspy » 12 Ιούλ 2006, 08:44

Στα Rally Raid φυσικά!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγωνιστικές πινακίδες.

Δημοσίευσηαπό panmal » 13 Ιούλ 2006, 13:18

Nektarios έγραψε:Ερώτηση προς τους οργανωτές και μη.

Μπορεί κάποιος να τρέξει στα RR και στους αγώνες αντοχής με όχημα που φέρει άδεια αγωνιστικού και αγωνιστικές πινακίδες;


Δεν ξέρω αν το ερώτημά σου είναι ουσιαστικά οικονομικής φύσεως, αλλά είχα βάλει παρόμοιο post http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-3191.html και διασταύρωσα ότι όντως δεν υφίστανται πια αγωνιστικές πινακίδες. Αν τώρα άλλαξε κάτι και δεν το ξέρω ... είμαι όλος αυτιά!!!
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Αγωνιστικές πινακίδες.

Δημοσίευσηαπό Nektarios » 13 Ιούλ 2006, 13:23

Δεν το έχω ψάξει ακόμα καλά λόγω έλλειψης χρόνου. Μόλις βγάλω άκρη θα ενημερώσω με ποστ.
Την ψάχνω ακόμη και για ξένες πινακίδες!!!
Άβαταρ μέλους
Nektarios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 19 Απρ 2006, 08:03
Τοποθεσία: Gerakas

Re: Αγωνιστικές πινακίδες.

Δημοσίευσηαπό panmal » 13 Ιούλ 2006, 13:28

Nektarios έγραψε:...Την ψάχνω ακόμη και για ξένες πινακίδες!!!
Όπως και πολλοί άλλοι φίλε μου ... όπως και πολλοί άλλοι!!!
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Αγωνιστικές πινακίδες.

Δημοσίευσηαπό Caravan » 13 Ιούλ 2006, 23:28

panmal έγραψε:
Nektarios έγραψε:...Την ψάχνω ακόμη και για ξένες πινακίδες!!!
Όπως και πολλοί άλλοι φίλε μου ... όπως και πολλοί άλλοι!!!


1) Δεν άλλαξε τίποτε από την τελευταία φορά που είχαμε θίξει το θέμα.

2) Να βάλεις ξένες πινακίδες δεν είναι δύσκολο αν και έχει μεγάλη δόση παρανομίας όποιος και αν είσαι, ότι άκρες κι αν έχεις. Επίσης, φαντάζεσαι να "στραβώσει" κάποιος μαζί σου στον αγώνα για οποιοδήποτε λόγο και να σε περιμένει στον τερματισμό παρέα με κανένα ασφαλίτικο; Όσα δικαιολογητικά και να έχεις, θα κλείσεις ραντεβού με τα δικαστήρια για την επόμενη πενταετία.

3) Το πολύ πολύ, φέρε αυτοκίνητο 20ετίας και βγάλε πινακίδες Ι.Ο. (Ιστορικό Όχημα). :wink:
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό karka » 13 Ιούλ 2006, 23:54

ναι, μπορεις να εχεις αγωνιστικες πινακιδες ανα αγωνα και φυσικα να εισαι ασφαλισμενος για της ωρες του αγωνα. αυτο τουλαχιστον μου ειπε ο θωμας απο την ελπα σε πολυ προσφατη ερωτηση μου.
αν δεν κανω λαθος 20 ευρω για τα μοτο και 40 για τα αυτοκινητα? δεν θυμαμε καλα.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό panmal » 14 Ιούλ 2006, 01:51

karka έγραψε:ναι, μπορεις να εχεις αγωνιστικες πινακιδες ανα αγωνα και φυσικα να εισαι ασφαλισμενος για της ωρες του αγωνα. αυτο τουλαχιστον μου ειπε ο θωμας απο την ελπα σε πολυ προσφατη ερωτηση μου.
αν δεν κανω λαθος 20 ευρω για τα μοτο και 40 για τα αυτοκινητα? δεν θυμαμε καλα.


Αυτό όμως δεν σου γλυτώνει δυστυχώς τον εκτελωνισμό. Άσε που μάλλον πρέπει να μεταφέρεις το αυτοκίνητο με trailer.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό karka » 14 Ιούλ 2006, 09:34

ναι μπορεις να μην εκτελωνισεις το αυτοκινητο και να το περασεις χωρις χαρτια στην ελλαδα, αλλα μετα η μετακινηση του μονο με τρεϊλερ αν θες να εισαι νομιμος, αν οχι το παιζεις με αλλες πινακιδες και οτι κατσει.
αρκει στο λιμανι που θα ερθει με την αυτοκινηταμαξα ο οδηγος να το γνωριζει και να κανει τα κουμαντα του, γιατι αμα το γραψει το τελωνειο θελει διαδικασια να το διαγραψει (κλοπη, τρακαρισμα,κτλπ)
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό Caravan » 14 Ιούλ 2006, 14:05

karka έγραψε:ναι μπορεις να μην εκτελωνισεις το αυτοκινητο και να το περασεις χωρις χαρτια στην ελλαδα, αλλα μετα η μετακινηση του μονο με τρεϊλερ αν θες να εισαι νομιμος, αν οχι το παιζεις με αλλες πινακιδες και οτι κατσει.
αρκει στο λιμανι που θα ερθει με την αυτοκινηταμαξα ο οδηγος να το γνωριζει και να κανει τα κουμαντα του, γιατι αμα το γραψει το τελωνειο θελει διαδικασια να το διαγραψει (κλοπη, τρακαρισμα,κτλπ)


Για να βγάλεις άδεια ημερήσια, πρέπει να έχεις το δημόσιο έγγραφο της εφορίας ότι έχεις καταθέσει τις πινακίδες και γι αυτό θέλεις την ημερήσια(τώρα άλλαξε κι αυτό και οι εφορίες δεν δέχονται κατάθεση πινακίδων παρά μόνο εάν πας χαρτί ότι το αυτοκίνητο πήγε για ανακύκλωση).
Εάν το αυτοκίνητο δεν έχει Ελληνικά χαρτιά κατατιθεμένα στην εφορία πως θα βγάλεις ημερήσια άδεια;
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό tazmania » 15 Ιούλ 2006, 13:28

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ Νο 20/2006

Ιούνιος 2006

Θέμα: Αγωνιστικές πινακίδες ΕΘΕΑ για χρήση σε αγώνες


Η ΕΘΕΑ ανακοινώνει ότι τα αγωνιστικά αυτοκίνητα που συμμετέχουν σε αγώνες και φέρουν πινακίδες κυκλοφορίας εξωτερικού, θα πρέπει να προμηθεύονται ειδικές αγωνιστικές πινακίδες από την ΕΘΕΑ, σύμφωνα με την Υπ.Απ. ΣΤ-1831/78.

Η διαδικασία για την χορήγηση των πινακίδων αυτών θα γίνεται ως εξής:

Την εβδομάδα πριν από τον αγώνα που θα συμμετάσχει θα καταθέτει στην ΕΘΕΑ αίτηση χορήγησης πινακίδων και αντίγραφο της άδειας κυκλοφορίας.

Η ΕΘΕΑ θα χορηγεί τις πινακίδες και πιστοποιητικό καταχώρησης στον ενδιαφερόμενο την παραμονή του ελέγχου εξακρίβωσης και ο αγωνιζόμενος υποχρεούται να τις επιστρέφει στην ΕΘΕΑ την επόμενη μέρα του αγώνα.

Η μεταφορά του αγωνιστικού αυτοκινήτου στον τόπο εκκίνησης του αγώνα και η επιστροφή από τον τόπο τερματισμού πρέπει να γίνεται με την χρησιμοποίηση πλατφόρμας μεταφοράς (τρέιλερ) ή με φόρτωση του σε φορτηγό αυτοκίνητο, απαγορευμένης της κυκλοφορίας του με τις αγωνιστικές πινακίδες.

Διαπιστωμένη παράβαση σε ότι αφορά τη σύννομη χρήση των αγωνιστικών πινακίδων θα επιφέρει την απώλεια του δικαιώματος χρήσης αγωνιστικών πινακίδων στο μέλλον.

Το κόστος για την χρήση των αγωνιστικών πινακίδων είναι 50€ ανά αγώνα.

Εάν ένας αγωνιζόμενος επιθυμεί την χρήση των πινακίδων για όλο το χρόνο, το κόστος είναι 150€, όμως υποχρεούται μετά από κάθε αγώνα να τις επιστρέφει στην ΕΘΕΑ και να τις παραλαμβάνει εκ νέου στον επόμενο αγώνα.


-----------------------------------

Όσον αφορά τις Αγωνιστικές Πινακίδες που μπορούσε κάποιος να βγάλει από την ΕΘΕΑ βάση του νόμου Ν.1573/85 που αφορά την διαδικασία εισαγωγής αυτοκινήτων προοριζόμενων για αυτοκινητιστικούς αγώνες, δεν μπορεί πλέον να βγουν αφού η ισχύς του νόμου έχει ανασταλεί με απόφαση της Κυβέρνησης εδώ και αρκετά χρόνια.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό panmal » 17 Ιούλ 2006, 14:22

tazmania έγραψε:
Όσον αφορά τις Αγωνιστικές Πινακίδες που μπορούσε κάποιος να βγάλει από την ΕΘΕΑ βάση του νόμου Ν.1573/85 που αφορά την διαδικασία εισαγωγής αυτοκινήτων προοριζόμενων για αυτοκινητιστικούς αγώνες, δεν μπορεί πλέον να βγουν αφού η ισχύς του νόμου έχει ανασταλεί με απόφαση της Κυβέρνησης εδώ και αρκετά χρόνια.


Εμ βέβαια. Χάνανε λεφτά οι ψευτο-θόδωροι απ’ τους εκτελωνισμούς. Δεν πρέπει να ήταν πολλά αλλά άμα δεν κτυπήσεις το κακό στη ρίζα του ...
“Αστειεύεσαι αγαπητέ μου” θα έλεγαν “και αν γίνει δημοφιλές πως θα τους τα πάρουμε μετά. Ποιος θα αναλάβει το πολιτικό κόστος;” :roll: :roll: :shock:
Βολευτές. ΟΥΟΥΣΤ !!!! :evil: :evil: :evil:
Άκουσα ένα ωραίο τις προάλλες. “Είμαι πολιτικός. Όταν δεν φιλάω μωρά (στις δημόσιες εμφανίσεις) τους κλέβω τα γλειφιτζούρια τους”.
Κλέφτες και Απατεώνες εξ ορισμού!!! :evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ


Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες