Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

6-7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2004 RAID Ροδόπης στην Δράμα-(Παλαιά συζήτηση)

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Re: Νεά από το μέτωπο

Δημοσίευσηαπό forester » 01 Μαρ 2004, 23:45

pino έγραψε:Εχθές κάναμε μαζί με τον smokie την πρώτη αναγνωριστική διαδρομή για το trail ride της Δράμας.
Έχουμε μερικά διλήματα και θα θέλαμε να τα μοιραστούμε μαζί σας.

Α) διαδρομή που τα έχει όλα και πολύ σε διάφορα τμήματά της (λάσπη παχιά, πέτρα νταμάρι, νεροφαγώματα ΜΕΓΑΛΑ, ποτάμια, δάση σκεπαστά, καταπληκτική θέα;)συμ. ότι η διαδρομή είναι δύσκολη με ή χωρίς λάσπη για 150χιλ περίπου.
Β) διαδρομή με μικρή δυσκολία και χωρίς πέτρα αλλά με καταπληκτικό χώμα που θα έκανε τον Mcray να παραμιλάει, αλλά με μέτρια θέα;
Για τα μοτό και τους έμπειρους τετρακίνητους είναι απλά τα πράγματα στην Α. περίπτωση, αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι οι άπειροι offroaders με SUV που θα έρθουν για απλή βόλτα

Εσείς αποφασίζετε

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:


Ευελπιστώ , ότι το FORESTER θα είναι σε θέση (...και ύψος!) , μέχρι το Νοέμβριο, να περάσει την Α διαδρομή :wink: :wink: :wink:
Αν όχι, ας είναι καλά οι σύμμαχες δυνάμεις!!!!
Κάπου θα μπω συνοδηγός.....
Α! στη 2η (κακή ) περίπτωση , το "αγωνιστικό" με τραίνο, και άνετο ταξίδι μέχρι Δράμα!!!!
Όλα τα κάνω για τη Β. Ελλάδα!!!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Re: Νεά από το μέτωπο

Δημοσίευσηαπό pino » 02 Μαρ 2004, 08:32

forester έγραψε:Ευελπιστώ , ότι το FORESTER θα είναι σε θέση (...και ύψος!) , μέχρι το Νοέμβριο, να περάσει την Α διαδρομή :wink: :wink: :wink:
Αν όχι, ας είναι καλά οι σύμμαχες δυνάμεις!!!!
Κάπου θα μπω συνοδηγός.....
Α! στη 2η (κακή ) περίπτωση , το "αγωνιστικό" με τραίνο, και άνετο ταξίδι μέχρι Δράμα!!!!
Όλα τα κάνω για τη Β. Ελλάδα!!!!!!


Το forester μπορεί (αρκεί να χρησιμοποιείς τα σωστά πατήματα) δεν είναι TRIAL.
Το τρένο μεταφέρει αυτοκίνητα μέχρι Θεσ/νίκη. :shock:
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό IKE » 02 Μαρ 2004, 10:37

Να ρίξω και εγώ μια ψήφο στο Α αν και δεν μπορώ να ξέρω απο τώρα αν θα τα καταφέρω να έρθω (μπορεί να με έχει καλέσει η μαμα πατρίδα).

Πάντως φίλε forester εδώ λέμε να πάμε με το jimny μέχρι τη Δράμα και εσύ μου παραπονιέσαι? :P

Πριν μερικά χρόνια είχα κάνει το ταξίδι Αθήνα - Δράμα με seicento 900αράκι. Δεν ήταν και ότι πιο άνετο αλλα οπως και να έχει το ταξίδι είχε πλάκα (ακόμα και αν στο 99% της διαδρομής το γκάζι ήτανε στο πάτωμα:) )
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό forester » 12 Μαρ 2004, 19:31

Καλοί , εν τροχοίς αδελφοί μου....
Παρεξηγήσατε...
Δεν είπα ότι δεν ταξιδεύω με το Forester!
Αντιθέτως μάλιστα!
Είπα, ότι αν το Forester δεν κάνει - δεν περνάει, κι έρθω με άλλο αυτοκίνητο που θα είναι ψηλό, άβολο για ταξίδι, κλπ.... τότε βάζω το δικό μου ως μέσο μετάβασης ως εκεί!
Σιγά μην το πάω με τραίνο :P :P :P
Ο ΤΑΖ μου είναι ο Βασιλιάς των δρόμων :D :D :D
Τώρα που έχω και διαβεβαίωση από τον Pino ότι δεν πρόκειται για Trail καταστάσεις.....
Ποιός μας πιάνει!!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 30 Μαρ 2004, 12:01

Θέλουμε νεότεραααααααααααααααααα :!: :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Συμμετοχική Δημοκρατία? Μάλλον μονόδρομο το βλέπω.

Δημοσίευσηαπό panjo » 30 Μαρ 2004, 14:26

(Α)

φιλικά

ΥΓ. Στην περίπτωση (β) οι 'άπειροι' ραλίστες (κι εγώ ένας απο αυτούς) είναι πολύ περισσότεροι απο τους 'άπειρους' offroaders, αλλά και πιό επικίνδυνοι.
panjo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 19:13

Δημοσίευσηαπό SeNNinhA » 05 Απρ 2004, 19:51

Και εγώ θα προσπαθήσω να είμαι εκεί μιας και έχω και φίλους εκεί πάνω (αν και είναι νωρίς να το φιξάρουμε).

Από διαδρομή σαν πρώτος εκπρόσωπος των μηχανών θα επιλέξω το (Α). Αν και πιστέυω ότι τελικά δεν θα είναι όσο δύσκολη την πετύχατε τώρα γιατί μάλλον δεν θα έχει βροχές εκείνη την περίοδο (όπως μας έχει συνηθήσει τα τελευταία χρόνια ο καιρός).
Άβαταρ μέλους
SeNNinhA
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 06 Δεκ 2003, 23:05
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό forester » 05 Απρ 2004, 21:57

Άντε γράψτε κανένα νέο :!: :!:
Είμαι και πεσμένος ψυχολογικά λόγω μη συμμετοχής στη Ρούμελη :( :( :(
και πρέπει να σχεδιάζω από τώρα για να ανέβω.....
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pavlox » 06 Απρ 2004, 10:01

Α Εγώ θα είμαι εκει.. καθ΄ότι και η πατρίδα μου......βέβαια η καλύτερη λύση για το ταξίδι...Αθήνα Θεσ/νίκη με αυτοκινητοτραινο... και μετα είναι 2 ώρες... :D
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό forester » 08 Απρ 2004, 19:10

pavlox έγραψε:Α Εγώ θα είμαι εκει.. καθ΄ότι και η πατρίδα μου......βέβαια η καλύτερη λύση για το ταξίδι...Αθήνα Θεσ/νίκη με αυτοκινητοτραινο... και μετα είναι 2 ώρες... :D


Καλά, βάλε το NIVA στο τραίνο και πάμε με το δικό μου. Τα FEDIMA στη σκάρα και με ασφάλτινα στο FORESTER θα κάνουμε ΤΟ ταξίδι :D :D :D
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 27 Απρ 2004, 08:52

Μετά την εμπειρία του πρόσφατου Trail Ride Ρούμελης να πω κι εγώ τη γνώμη μου.

Η διαδρομή πρέπει να τείνει προς το σκληρό και όχι το γρήγορο. Στην πρώτη περίπτωση αν κάποιος το παρακάνει θα γίνουν μικροζημιές στο αυτοκίνητο (άντε και καμιά μεγαλύτερη). Στη δεύτερη όμως όχι μόνο οι ζημιές μπορεί να είναι τεράστιες αλλά να υπάρχουν και τραυματισμοί. Baja υπάρχουν και μάλιστα χρειάζονται συμμετοχές. Όποιος θέλει φτιάχνει το αυτοκίνητό του με τις προδιαγραφές ασφαλείας που απαιτούνται και τρέχει εκεί. Εδώ θέλουμε αγώνες αντοχής.

Με προβληματίζει το μονοήμερο του αγώνα. Αν θέλετε βασικά τοπικές ή κοντινές συμμετοχές εντάξει. Δύσκολα πάντως κάποιος θα έρθει από μακριά για μία ημέρα αγώνα. Πιστεύω για παράδειγμα πως στο Trial της Ορεστιάδας δεν θα μαζευτούν τα αυτοκίνητα που πήγαν στο Trophy. Όταν κάποιος κάνει τον κόπο και τα έξοδα για τέτοιο ταξίδι θέλει να τρέξει και να το ευχαριστηθεί.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 27 Απρ 2004, 11:18

Συμφωνώ με τον Xappas , για μια ημέρα αγώνα λίγο δύσκολο να έρθουμε επάνω .
Για Διήμερο είμαστε ήδη μέσα τουλάχιστον 2 συμμετοχές .
Εγω πάντως απο τώρα ονειρεύομαι νυχτερινά κομμάτια με πλοήγηση σε χωματόδρομο και ημερήσια με χωραφόδρομους και τεχνιτά σημεία .
Τα στραμπουληχτά κομμάτια καλό θα είναι να τα έχουμε ημέρα.

Πιστεύω οτι τα 500 χλμ. είναι πολύ ωραία απόσταση . :assshaking:

Νομίζω ο Σπύρος μου είχε αναφέρει κάτι για τραίνο , έστω και ως την Θεσσαλονίκη να πάμε , είναι σπαστήρι για τις μοτοσυκλέτες η Εθνική οδός , χώρια τις κλιματολογικές συνθήκες που μπορεί να επικρατούν , αλλά και αν δεν υπάρχει τραίνο , δεν πειράζει θα ανέβουμε έτσι κι αλλιώς .

Ακόμη στον Απρίλη είμαστε ?????

Μήτσος ΚΤΜ.
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pino » 27 Απρ 2004, 11:46

Το μύνημα το πήραμε. Στόχος μας είναι να ευχαριστηθούν οι άνθρωποι που ξέρουν τί κάνουν και γιατί το κάνουν..
Για το τρένο θα σας πώ μέσα στην εβδομάδα τι γίνετε.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό tazmania » 27 Απρ 2004, 16:18

Συμφωνώ κι εγώ με τον Xappa.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pino » 28 Απρ 2004, 16:13

Σήμερα ρώτησα στον ΟΣΕ για τρένο από Αθήνα Δράμα Αθήνα. Η απάντηση ήταν θετική και το μόνο που μένει είναι να περιμένουμε ως το Φθινόπωρο για τα ωράρια.
Με λίγα λόγια έχει ως εξής το σχέδιο:

1) Μηχανές φορτώνονται στην Αθήνα το μεσημέρι της Πέμπτης ή Παρασκευής για να αναχωρίσουν για Δράμα το απόγευμα.
2)Οι αναβάτες δεν μπορούν να ταξιδέψουν στο ίδιο τρένο καθώς είναι αποκλειστικά φορτηγό τρένο.(τα φορτηγά κινούντε με χαμηλές ταχήτητες σε αντίθεση με τα επιβατηγά).
3) Πρωί Παρασκευής ή Σαββάτου τα μηχανάκια είναι Δράμα όπου και τα παραλαμβάνετε και τα μεταφέρετε στο park ferme.
4) Βράδυ κυριακής μετά τον αγώνα τα φορτώνετε στο ίδιο βαγόνι και την Δευτέρα ή Τρίτη είναι στην Αθήνα.
5) Κόστος περίπου 50 ευρώ.
6) Όλα τα σταθμαρχεία Αθηνών Θεσσαλονίκης Δράμας θα είναι ενήμερα.
7) Το δέσιμο πρέπει να γίνει από εσάς προσωπικά, φροντίστε για ιμάντες σκοινία και αφρολέξ για να βάζετε ανάμεσα στις μοτό.
8. Άδεια ρεζερβουάρ επιβάλονται.
9) Απορίες εντός...
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες

cron