Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Trail Ride στο Ξυλόκαστρο Κυρ. 8/02/2004 - (Παλιά συζήτηση!)

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό panos » 07 Ιαν 2004, 23:01

Σπύρο μας καρατάς σε αγωνία .

Δώσε λεπτομέρειες : μια πιό αναλυτική περιγραφή της διαδρομής.
Εχετε περάσει από την διαδρομή με άλλο 4χ4 πλήν Disco?
Ποιές οι συνθήκες την εβδομάδα που πέρασε στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής;
Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να δουλέψει εργάτης ;

Θα πρότεινα να χρησιμοποιηθεί ένα stock Νιva ή Sammy ή Jimny για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης . Και εννοώ εντελώς stock.

Tί εννοείς όταν λές ότι έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον λέσχες; Θα πρόκειτε για αγώνες που θα αναλαμβάνετε να οργανώσετε μαζί με λέσχες;

Και τέλος ......Χρόνια πολλά στους Γιάννηδες. :D
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό superspy » 07 Ιαν 2004, 23:01

Φίλε Xappas
Την τελευταία φορά, δύο λέσχες και ένα έντυπο, «φρόντισαν» ώστε να υπάρξουν λόγοι ανωτέρας βίας, έτσι ώστε να μην μπορέσουμε ξεκάθαρα να αναφέρουμε ότι πρόκειται για αγώνα και μάλιστα τον πρώτο ουσιαστικά που έγινε στον Ελληνικό χώρο με αυτοκίνητα και μοτοσικλέτες. Σε πληροφορώ ότι μέχρι τελευταία στιγμή, υπήρχε θέμα αναβολής του αγώνα και μόνο, λόγω αντίστοιχης εμπειρίας σε τέτοια θέματα και φυσικά την συναίνεση των κατάλληλων ανθρώπων που «βλέπουν» μπροστά μπόρεσε να γίνει αυτό το Trail Ride πραγματικότητα, πετσοκομμένο βέβαια.
Γνωρίζω ότι «πατάω τον κάλο» μερικών, που υποτίθεται ότι «δεν αποσκοπούν σε κέρδος» κάνοντας μια τέτοια οργάνωση με μηδενική συμμετοχή, αλλά εκτιμώ ότι κάποιος έπρεπε να κάνει το βήμα για κοινούς αγώνες αντοχής. Φυσικά όσοι είχαν λάβει ξανά μέρος σε trail ride ξέρανε γιατί ακριβώς πρόκειται.

Δυστυχώς και στην περσινή Οδύσσεια έγιναν παρόμοια έκτροπα από λέσχη του χώρου αποτρέποντας την συμμετοχή αυτοκινήτων και τελικά την αναβολή του αγώνα.

Φέτος θα γίνει η ΟΔΥΣΣΕΙΑ, διήμερη, μέσα στο Νοέμβριο, για να μην υπάρχουν προβλήματα (και δικαιολογίες από κανένα).

Τα Trail Rides – Raids προσεγγίζουν σε κανονισμούς και ουσία τους αγώνες Cross Country Rallies, (Βλέπε rally Σαρδηνίας, Master Rally κλπ), προσαρμοσμένους έτσι όμως ώστε να έχουν μικρό κόστος οργάνωσης και συμμετοχής.

Στο συγκεκριμένο του Ξυλοκάστρου, τώρα που πια γνωρίζουμε και εμείς και όλοι ότι γίνεται να συνυπάρξουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα σε έναν σωστά οργανωμένο αγώνα χωρίς προβλήματα, θα γίνει δοκιμή των κανονισμών που θα ισχύσουν, με απώτερο σκοπό μονοήμερους ή και πολυήμερους αγώνες αντοχής με πολλά χιλιόμετρα.

Η Οδύσσεια (όσοι είχαν έρθει στον αγώνα του 2002 ξέρουν) ήταν σαν το Trail Ride της Πάρνηθας αλλά με 420, 340 και 370 χιλιόμετρα ανά μέρα αντίστοιχα, σε παρόμοια διαδρομή (ναι με πέτρα, τι να κάνουμε, η Ελλάδα είναι γεμάτη απο αυτή!).

Στο Ξυλόκαστρο λόγω καιρού, ημερομηνίας και δυσκολίας διαδρομής τα χιλιόμετρα θα είναι πάλι λίγα για να έχουν όλοι την ευκαιρία να «δουν» πως είναι ένας αγώνας raid.
Την επόμενη φορά τα χιλιόμετρα θα αυξηθούν.
Υπενθυμίζω ότι τα Trail rides – Raids δεν είναι ούτε αγώνες Enduro ούτε Trial και φυσικά δεν μπορούν να τους υποκαταστήσουν.

Xappas δεν ξέρω αν σε κάλυψα, (και σίγουρα έβγαλα και λίγη πίκρα) αλλά εδώ είμαι πάλι να βοηθήσω και να ενημερώσω.

Φιλικά
Superspy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 07 Ιαν 2004, 23:55

panos έγραψε:Σπύρο μας καρατάς σε αγωνία .

Δώσε λεπτομέρειες : μια πιό αναλυτική περιγραφή της διαδρομής.
Εχετε περάσει από την διαδρομή με άλλο 4χ4 πλήν Disco?

Ναι με Niva & Μοτοσικλέτα.

panos έγραψε:Ποιές οι συνθήκες την εβδομάδα που πέρασε στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής;

Λάσπη και σε μερικά σημεία επιφανειακό χιόνι.

panos έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να δουλέψει εργάτης ;

Χμ…. ακόμα και με το disco των 2 τόνων δεν χρειάσθηκε…. Βέβαια ποτέ δε ξέρεις, ειδικά αν περάσουν 30 οχήματα από το ίδιο σημείο …… στα πιο δύσκολα πάντως θα υπάρχει όχημα της οργάνωσης και άνθρωποι…


panos έγραψε:Θα πρότεινα να χρησιμοποιηθεί ένα stock Νιva ή Sammy ή Jimny για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης . Και εννοώ εντελώς stock.


Ένα σετ λαστιχάκια ή αλυσίδες, θα βοηθήσουν ουσιαστικά αν πας για χρόνους, αλλιώς δεν θα έχεις πρόβλημα, δεν είναι και trial και η διαδρομή μπορεί να βγει και από SUV. Αυτή τη φορά δεν έχει και φυτευτές πέτρες. Όλη η δυσκολία είναι στη λάσπη (γλιστράει!!!!)

panos έγραψε:Tί εννοείς όταν λές ότι έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον λέσχες; Θα πρόκειτε για αγώνες που θα αναλαμβάνετε να οργανώσετε μαζί με λέσχες;

Και τέλος ......Χρόνια πολλά στους Γιάννηδες. :D


Το off-road.gr είναι θα βοηθήσει όπως μπορεί και φέτος θα υποστηρίξει με την προβολή όλων των αγώνων trail ride μέσα από τις σελίδες του. Trail ride – Raid μπορεί να οργανώσει οποιαδήποτε λέσχη μοτοσικλέτας ή αυτοκινήτου ύστερα από αίτηση και έγκριση της ΕΘΕΑ. Εμείς κάναμε απλώς το πρώτο δοκιμαστικό βήμα, δεν κρατάμε τίποτα μονοπωλιακό!!!!

Στο πρόγραμμα της ΕΘΕΑ θα προστεθούν μερικοί αγώνες ακόμα και η ΟΔΥΣΣΕΙΑ.
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό jdelis » 08 Ιαν 2004, 15:13

Superspy,

χρήσιμες οι διευκρινήσεις. Λυπάμαι που ακούω για τέτοιες διαμάχες, γιατί πιστεύω πως ο χώρος του 4Χ4 (ειδικά αγωνιστικά) είναι πολύ μικρός για τέτοιες πολυτέλειες. Ας περιμένουμε να μεγαλώσει πρώτα και μετά μπορούμε άνετα να τρωγόμαστε :P

Περιμένω νεώτερα αφού αρχίζει να με ενδιαφέρει. Δεν κρύβω πως στο τελευταίο κάποια πράγματα μου είχαν ακουστεί λίγο αρνητικά. Είχα βέβαια ήδη κανονίσει να πάω στο Κυνήγι αλλά δεν ξέρω αν θα ερχόμουνα. Με όσα άκουσα μετά μάλλον επιβεβαιώθηκαν κάποιοι φόβοι μου.

Αντίθετα η προκήρυξη της περισυνής Οδύσσειας μου είχε σαφώς κινήσει το ενδιαφέρον και αν ήμουν έτοιμος θα είχα δηλώσει συμμετοχή. Ξέρω πως δεν συγκέντρωσε τις απαραίτητες συμμετοχές και είναι κρίμα. Ίσως να είχατε θέσει τον πήχυ ψηλά (κόστος, αριθμός συμμετεχόντων κλπ.). Δεν χρειάζεται όμως να πάτε στην αντίθετη όχθη.

Προσωπικά αλλά και επαγγελματικά πιστεύω πως ο χώρος πρέπει και μπορεί να διευρυνθεί. Από την πλευρά μας θα προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 08 Ιαν 2004, 15:37

Xappas,

Οι εντυπώσεις της πλειονότητας των ανθρώπων, στο προηγούμενο κοινό Trail ride ήταν τέτοιες (απαντήσεις στο έντυπο προτάσεων / forum / τηλεφωνική επικοινωνία), που μας παρακίνησαν να δουλέψουμε όλη την περίοδο των γιορτών σε συνεργασία με την ΕΛΠΑ και να καταλήξουμε σε δημιουργία κανονισμών που εκτιμούμε ότι θα βοηθήσουν τη συγκεκριμένη μορφή των αγώνων να πάει μπροστά.

Φυσικά πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και κάθε παρατήρηση θα βοηθήσει.
Σίγουρα αγώνες με περισσότερα χιλιόμετρα ή πολυήμεροι θα απαιτήσουν κάποιο κόστος συμμετοχής και από τους αγωνιζόμενους, αλλά αυτό θα μπορεί να είναι σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χαμηλά επίπεδα.

Το σημαντικό είναι ότι υπάρχει κόσμος που ενδιαφέρετε να συμμετέχει με ελάχιστη προετοιμασία του οχήματός του (μοτοσικλέτα – αυτοκίνητο) χωρίς ζημιές και η δυνατότητα διοργάνωσης τέτοιων αγώνων από έμπειρους ανθρώπους με μικρό κόστος και αρκετή δουλειά, ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι.

Από την πλευρά μας σε διαβεβαιώνω, ότι αντιμετωπίζουμε το θέμα με την σοβαρότητα που πρέπει και θα βοηθήσουμε κάθε σχετική σοβαρή προσπάθεια με κάθε τρόπο.
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό kursk » 08 Ιαν 2004, 18:20

Φιλε superspy επειδή η καταγωγή μου ειναι από Ξυλόκαστρο με ενδιαφέρει
πολύ η συγκεκριμένη διοργάνωση αν και μαλλον πεφτει πάνω στην εξεταστική μου.Εχω καποιεσ ερωτησούλες.
1-Η διαδρομή του αγώνα θα ανακοινωθεί νωριτερα η θα μείνει μυστική μεχρι την αρχή του αγώνα?
2-Ειπες οτι τη διαδρομή την κάνατε και με νιβα.Μήπως ήταν μαύρο?
3-Από οτι κατάλαβα θα υπάρχουν ενδιάμεσοι στον αγώνα για βοήθεια (όπως πχ το Unimog).Αν δεν τρέξω θα ενδιαφερόμουνα πολύ να βοήθησω σαν ενδιάμεσος (πχ.) αν υπάρχει ανάγκη
kursk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 18:39
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό 747 » 08 Ιαν 2004, 18:48

Δεν ξέρω κατά πόσο εκφράζω την πλειοψηφία, αλλά η άποψή μου για το θέμα είναι η εξής:

Η μορφή της οργανωμένης και πολυμελούς δραστηριότητας είναι κάτι που από μόνο του σε ελκύει. Ο αγωνιστικός χαρακτήρας δίνει κάποιο παραπάνω κίνητρο, αλλά θα πρέπει να δοθεί προσοχή ώστε να μην γίνει αυτό αιτία να παρεξηγηθεί η διοργάνωση. Εννοώ οτι αν η διοργάνωση αποκτήσει καθαρά αγωνιστικό χαρακτήρα, τότε είναι σαν να αποκλείονται αυτοί που θέλουν απλά να κάνουν τη διαδρομή και να συμμετέχουν χωρίς περαιτέρω διατυπώσεις. Βέβαια, από την άλλη μεριά αυτοί που ενδιαφέρονται περισσότερο για την εμπειρία σε πιο αγωνιστικό και ανταγωνιστικό επίπεδο, καλύπτονται πλήρως. Άρα, το σημαντικό είναι να "χαρακτηριστεί" μια τέτοια προσπάθεια προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση, έτσι ώστε ο κάθε ενδιαφερόμενος να μπορεί να καταλάβει τί πρόκειται να συναντήσει και τί απαιτήσεις του δημιουργεί η συμμετοχή του.

Πάντως στην περίπτωση που μιλάμε για καθαρά αγωνιστική διοργάνωση -και μόνο- πιστεύω οτι δεν θα βρεθεί κάποιος που θέλει να έχει συμμετοχή αλλά θα κολλήσει στα χρήματα. Αντιθέτως, κάποιος που θέλει να συμμετέχει για να συμμετέχει (κι εγώ μέσα) δε δίνει εύκολα.
Φτηνή σε κόστος συμμετοχής και προετοιμασίας αγωνιστική διοργάνωση, σημαίνει και μικρό κύρος. Με λίγα λόγια, ή τα σκάς και τρέχεις, ή απλά συμμετέχεις με μόνο αντίκρυσμα την ικανοποίησή σου.
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό 747 » 08 Ιαν 2004, 18:53

Πάντως φίλε superspy
(και συγγνώμη που στέλνω και δεύτερη απάντηση λόγω αφηρημάδας),

και μόνο η προσπάθεια που έχει καταβληθεί και συνεχίζει να καταβάλλεται από εδώ για την οργάνωση τέτοιων δραστηριοτήτων, είναι άξια πολλών επαίνων και πιστεύω οτι τελικά θα φέρει αποτελέσματα που θα ικανοποιήσουν όλους τους ενδιαφερόμενους (και μάλλον είμαστε πολλοί) :D
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό friar » 12 Ιαν 2004, 18:52

superspy έγραψε:Χμ..... τι λεπτομέρεια;;;;
Βρίσκομαι εδώ για να απαντήσω σε σχετικές σας ερωτήσεις!
Ο κανονισμός είναι περίπου 18 σελίδες, οπότε..... καλύτερα να με ρωτήσεις εσύ!
Φιλικά
Σπύρος


Αφού έχουμε 18 σελίδες, που θα είναι αρκετό διάβασμα, θα ήθελα τουλάχιστον, αυτός ο κανονισμός να αποσταλεί στην Λέσχη 4Χ4 Εκάλη. Σας ενημερώνουμε ότι σκοπεύουμε να λάβουμε μέρος στον επίσημο πλέον αγώνα με δύο ομάδες των τεσσάρων αυτοκινήτων η κάθε μία.

Φαντάζομαι ότι θα μπορείτε να μας τον στείλετε σε ηλεκτρονική μορφή καθώς και ότι ξέρετε που θα μας βρείτε.

Με εξουσιοδότηση του Προέδρου
Στάθης Μανιάτης
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nikglock17 » 12 Ιαν 2004, 20:23

ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΙΔΕΣ ΜΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ GRAND VITARA 2000 KAI ΛΑΣΤΙΧΑ ALL TERRAIN ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΟΥΜΕ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ,Η' ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΔΩΘΟΥΜΕ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΦΕΡΩ ΠΙΣΩ ΚΟΤΛΕ ΑΠΟ ΤΑ ΚΛΑΔΙΑ.ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΩΡΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΙΣ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ.ΕΝΝΟΩ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΙΜΟΙ Η' ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΜΑΤΣΕΤΑΣ,ΚΟΙΝΩΣ ΜΠΑΛΤΑ,ΓΙΑ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΔΡΟΜΩΝ.
nikglock17
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 11 Ιαν 2004, 17:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Μέσαααα!!!

Δημοσίευσηαπό forester » 13 Ιαν 2004, 00:29

Δηλαδή με 4 mud, πώς με βλέπεις :?:
Θα τη βγάλω ή θα με τραβάει ο Friar :lol:
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 13 Ιαν 2004, 02:42

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως το Trail ride είναι φανταστική ιδέα, μπορεί να διασκεδάσει κάποιος με το καθημερινό του αυτοκίνητο και να ζήσει κάτι κοντά στο κλίμα των αγώνων με κλάσμα του κόστους και της βαβούρας.

Καταλαβαίνω πως μια τέτοια οργάνωση με τόσο μεγάλη απήχηση ίσως να κάθισε στραβά σε κάποιους αλλα ο κόσμος δεν είναι χαζός (ελπίσω) και ξέρει να αναγνωρίζει κάποιον που κάνει σωστή δουλειά. Θα ήτανε κρίμα να χαλάσει μια τέτοια προσπάθεια.

Ο κανονισμός πιστευω καλό θα ήτανε μόλις είναι έτοιμος να μπεί στη σελίδα ωστε να έχουνε σε αυτόν πρόσβαση όλοι, είτε είναι σε λέσχες είτε όχι.

Κάτι λίγο άσχετο με τα παραπάνω, ποιος είναι ο Minimum τύπος ελαστικού ? Δηλαδή με τα μαμίσια bridgestone H/T ( άντε γειά δηλαδή :oops: ) μπορεί κάποιος να συμετάσχει ικανοποιητικά ή θα κολάει καθε 2 μέτρα ??



(εγώ πάντως και με slick ακόμα θα έρθω :P )
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Ιαν 2004, 11:10

friar έγραψε:Αφού έχουμε 18 σελίδες, που θα είναι αρκετό διάβασμα, θα ήθελα τουλάχιστον, αυτός ο κανονισμός να αποσταλεί στην Λέσχη 4Χ4 Εκάλη. Σας ενημερώνουμε ότι σκοπεύουμε να λάβουμε μέρος στον επίσημο πλέον αγώνα με δύο ομάδες των τεσσάρων αυτοκινήτων η κάθε μία.

Φαντάζομαι ότι θα μπορείτε να μας τον στείλετε σε ηλεκτρονική μορφή καθώς και ότι ξέρετε που θα μας βρείτε.

Με εξουσιοδότηση του Προέδρου
Στάθης Μανιάτης


Μετά τις τελευταίες αλλαγές που αναμένονται θα μπορείτε να βρείτε τον κανονισμό στο site και φυσικά μέσω της επίσημης οδού (ΕΘΕΑ).
Με την επίσημη ανακοίνωση και το σχετικό άρθρο για το trail ride, θα γίνει και η ανάλογη αναφορά, «μετάφραση» σε απλά λόγια των κανονισμών….
Λίγο υπομονή παρακαλώ……

Στο χέρι όλων είναι να γίνει αυτή η μορφή του παιχνιδιού - αγώνα μια μεγάλη επιτυχία για όλους τους ενδιαφερόμενους!

Πληροφοριακά να ξέρετε ότι ήδη υπάρχουν στο πρόγραμμα από διάφορες λέσχες εκδηλωμένο ενδιαφέρον για 4 μονοήμερα και δύο διήμερα (το ένα διήμερο θα το οργανώσουμε σε συνεργασία με την ΕΛΠΑ)
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Ιαν 2004, 11:16

nikglock17 έγραψε:ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΙΔΕΣ ΜΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ GRAND VITARA 2000 KAI ΛΑΣΤΙΧΑ ALL TERRAIN ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΟΥΜΕ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ,Η' ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΔΩΘΟΥΜΕ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΦΕΡΩ ΠΙΣΩ ΚΟΤΛΕ ΑΠΟ ΤΑ ΚΛΑΔΙΑ.ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΩΡΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΙΣ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ.ΕΝΝΟΩ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΙΜΟΙ Η' ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΜΑΤΣΕΤΑΣ,ΚΟΙΝΩΣ ΜΠΑΛΤΑ,ΓΙΑ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΔΡΟΜΩΝ.


forester έγραψε:Δηλαδή με 4 mud, πώς με βλέπεις :?:
Θα τη βγάλω ή θα με τραβάει ο Friar :lol:


IKE έγραψε:Εγώ προσωπικά πιστεύω πως το Trail ride είναι φανταστική ιδέα, μπορεί να διασκεδάσει κάποιος με το καθημερινό του αυτοκίνητο και να ζήσει κάτι κοντά στο κλίμα των αγώνων με κλάσμα του κόστους και της βαβούρας.

Καταλαβαίνω πως μια τέτοια οργάνωση με τόσο μεγάλη απήχηση ίσως να κάθισε στραβά σε κάποιους αλλα ο κόσμος δεν είναι χαζός (ελπίσω) και ξέρει να αναγνωρίζει κάποιον που κάνει σωστή δουλειά. Θα ήτανε κρίμα να χαλάσει μια τέτοια προσπάθεια.

Ο κανονισμός πιστευω καλό θα ήτανε μόλις είναι έτοιμος να μπεί στη σελίδα ωστε να έχουνε σε αυτόν πρόσβαση όλοι, είτε είναι σε λέσχες είτε όχι.

Κάτι λίγο άσχετο με τα παραπάνω, ποιος είναι ο Minimum τύπος ελαστικού ? Δηλαδή με τα μαμίσια bridgestone H/T ( άντε γειά δηλαδή :oops: ) μπορεί κάποιος να συμετάσχει ικανοποιητικά ή θα κολάει καθε 2 μέτρα ??



(εγώ πάντως και με slick ακόμα θα έρθω :P )


Με κάλυψες ΙΚΕ! :P

Οι δρόμοι είναι προσπελάσιμοι (χώρος, το disco πέρασε χωρίς να "ακουμπήσει" ούτε σε ένα κλαδάκι!) αλλά η αντιπυρική θα είναι όλα τα λεφτά!
Σχετικά με τα ελαστικά…… απλώς ακόμα και τα MUD, μπούκωσαν από τα πρώτα 20 μέτρα, οπότε, δεν έχει και μεγάλη διαφορά.... (εκτός από τα σημεία που η ταχύτητα ανεβαίνει!!!).
Forester δεν θα έχεις πρόβλημα από πέτρες (δεν θα βρεις πέτρα σε όλη τη διαδρομή!), αλλά μπορεί να «ακουμπήσεις» κάτω στη λάσπη!

Καλύτερα να έχετε ένα σετ αλυσίδες μαζί, βοηθούν ουσιαστικά στη λάσπη, αν και βγαίνει και χωρίς αυτές, αλλά θα λιώσετε στα ανάποδα με πρώτη!!!! και στο γλίστρημα... :P :P :P

Πάντως οι μοτοσικλέτες πρέπει να έρθουν με χωμάτινα ελαστικά... (και όχι τα Sahara δεν κάνουν για τη λάσπη!!!) αν θέλουν να το διασκεδάσουν οδηγώντας και όχι γλιστρώντας.... (δεν έχουν τη σιγουριά των τεσσάρων τροχών, έτσι;)

Η μέσες ωριαίες σε αυτό το trail ride – raid αναμένονται πολύ μικρότερες από το προηγούμενο (περίπου 20-24 για τα αυτοκίνητα και 20-28 για τις μοτοσικλέτες). Το θέμα είναι καθαρά λάσπης!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Ιαν 2004, 14:04

Χμ.... μέχρι το άρθρο (σήμερα - αύριο θα είναι έτοιμο!) μια ματιά στις αφίσες του αγώνα απο το ΜΟΤΟ & το DRIVE!

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες