Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Trail Ride στο Ξυλόκαστρο Κυρ. 8/02/2004 - (Παλιά συζήτηση!)

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Trail Ride στο Ξυλόκαστρο Κυρ. 8/02/2004 - (Παλιά συζήτηση!)

Δημοσίευσηαπό superspy » 24 Δεκ 2003, 09:28

:smilebox: Χε, Χε....

Το ΣΚ των Χριστουγέννων, θα αφιερωθεί στον έλεγχο της διαδρομής του επόμενου trail ride...... \:D/

Θα γίνει στο Ξυλόκαστρο στις 8 Φεβρουαρίου 2004, με μήκος περίπου 90-100 χιλιόμετρα.

Υπάρχει πρόβλεψη για δύο διαδρομές αναλόγως καιρού. Αν έχει πολύ χιόνι ο αγώνας θα γίνει στα χαμηλά της Ζήριας, αλλιώς θα πάμε.... πιο ψηλά.

Η διαδρομή έχει ήδη βγει από τον Β. Λιάκο (βλέπε ΟΔΥΣΣΕΙΑ).

Ετοιμάστε τα οχήματά σας για το αργιλώδες έδαφος της Κορινθίας και ναι... δεν θα έχει πέτρα αυτή τη φορά! :tank:

Περισσότερα σύντομα (ή του χρόνου!!) στο forum και φυσικά σε σχετικό άρθρο..... :wave:
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 16 Ιαν 2004, 16:34, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό IKE » 24 Δεκ 2003, 09:55

Εγώ είμαι μέσα !!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted:

Τώρα προετοιμασία για αργιλώδες έδαφος δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς σπύρο :oops: αλλα όπως και να έχει εγώ θα έρθω :D
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 24 Δεκ 2003, 10:01

Σου λέει τίποτα ο πηλός;;;; Ο βρεγμένος πηλός ίσως;
Ετοίμασε λάστιχα ή αλυσίδες! \:D/

ΙΚΕ σε περιμένουμε οπωσδήποτε..... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 24 Δεκ 2003, 10:31

superspy έγραψε:Σου λέει τίποτα ο πηλός;;;; Ο βρεγμένος πηλός ίσως;
Ετοίμασε λάστιχα ή αλυσίδες! \:D/

Άντε ντε, καιρό έχουμε να κολλήσουμε... :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό panos » 24 Δεκ 2003, 17:10

Ζήρεια , μακριά ακούγεται :? :?

Θα ρθουμε, θα ρθουμε :lol: :lol:
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Δεκ 2003, 16:16

Το ΣΚ των Χριστουγέννων έγινε η πρώτη αναγνώριση της διαδρομής του επόμενου Trail Ride που θα γίνει στις 8 Φεβρουαρίου με αφετηρία το Ξυλόκαστρο!
Πρόκειται για μια λασπερή διαδρομή 90-100 χιλιομέτρων περίπου.

Επισυνάπτω αποδείξεις του αμμοαργιλοπηλώδες εδάφους της Βορειοανατολικής πλευράς της Ζήριας (και είχε να βρέξει τουλάχιστον 4 ημέρες)!

Εικόνα

Εικόνα

Αναφέρω απλώς ότι τα λάστιχα που δεν βλέπετε είναι BF MUD!!!!
(Όπως καταλαβαίνετε δεν έχει και μεγάλη σημασία τελικά! Πάλι μπουκωμένα είναι!)

ΔΕ ΒΡΗΚΑΜΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ!

ΓΙΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ!
Αυτή τη φορά στην ομάδα "ΣΚΟΥΠΑΣ" θα είναι και ένα UNIMOG (όποιος φυλάει τα ρούχα του έχει ..... τουλάχιστον τα μισά!)
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό 747 » 29 Δεκ 2003, 19:54

Και......πόσο είπαμε οτι κάνει το σετάκι οι ερπύστριες? :D :D :D
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό pavlox » 30 Δεκ 2003, 00:25

Ολως τυχαιως θα βρίσκομαι στο Διακοφτό το Σάββατο το βραδυ.....μετά το μαγαζι.......χεχεχεχχε
Οποτε..........
Για δωσε στιγμα Σπύρο !!!!!
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 04 Ιαν 2004, 13:59

Σπύρο, θα υπάρχει χρηματικό αντίτιμο για τη συμμετοχή στο Trail και αν ναι, πόσο :?: :?:
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό superspy » 07 Ιαν 2004, 18:15

Όχι...... η συμμετοχή θα είναι δωρεάν.....
Λόγω όμως του επίσημου, αγωνιστικού χαρακτήρα, θα υπάρχει ασφάλιση μονοήμερη, το κόστος της οποίας θα είναι περίπου 15 € (τα χρήματα αυτά θα πηγαίνουν κατευθείαν στην ασφαλιστική εταιρία).

Θα έχουμε αριθμούς, επίσημη χρονομέτρηση, καρτέλες ελέγχου (καρνέ), επίσημα αποτελέσματα και πολλά άλλα......

Τα trail rides - raids, παίρνουν φέτος επίσημη αγωνιστική μορφή και ήδη υπάρχουν στο πρόγραμμα αρκετές εκδηλώσεις και διήμερα πολλών χιλιομέτρων.
Με την νέα τους μορφή τα Trail Rides - Raids, έρχονται πιο κοντά στους μεγάλους αγώνες αντοχής και θα αποτελέσουν μια οικονομική λύση για αγωνιστική ενασχόληση με τους αγώνες αντοχής. Ο σκοπός είναι μη κερδοσκοπικός και έτσι πρέπει να μείνει.

Είναι έτοιμος και ο κανονισμός που θα ισχύει για όλα τα Trail rides του 2004 και αφού κανονισθούν μερικές μικρές λεπτομέρειες θα ανακοινωθεί επίσημα.

Η οργάνωση στο Ξυλόκαστρο, είναι συνεργασία Μοτολέσχης Ξυλοκάστρου, Off-road.gr και περιοδικού ΜΟΤΟ. Το επίπεδο οργάνωσης είναι γνωστό, θα υπάρχει και το γνώριμο δρομοβιβλίο (η μορφή που είχαμε στην «Σκοτεινή Πλευρά της Πάρνηθας», εγκρίθηκε και θα είναι αυτή που θα υπάρχει σ όλα τα Trail Rides –Raids)

Φυσικά, δεν είναι απαραίτητο να λάβει κανείς μέρος μόνο με αγωνιστικές βλέψεις. Πάντα μπορεί να έρθει κανείς για τον χαβαλέ και την βόλτα.
Οι κανονισμοί που γράφτηκαν έχουν σκοπό απλώς να εξασφαλίσουν ένα επίπεδο σε αυτές τις οργανώσεις για να μην κάνει ο κάθε οργανωτής του κεφαλιού του.

Αρκετές λέσχες αυτοκινήτου και μοτοσικλέτας έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον για οργάνωση τέτοιων αγώνων και ... ψήνεται και κύπελο!!!!

Το βήμα που έκανε το off-road.gr, παρά τα εμπόδια που προσπάθησαν να βάλουν (δυστυχώς) αρκετοί, έγινε με την βοήθεια σας και τώρα είναι στο χέρι οργανωτών και αγωνιζόμενων η διεξαγωγή φθηνών αγώνων με ελάχιστη προετοιμασία από τους αγωνιζόμενους και καλή δουλεία από τους οργανωτές.

Σύντομα θα "ανεβάσω" τον κανονισμό των Trail Ride - Raid!

Ελπίζω να είστε όλοι εκεί να υποστηρίξετε την προσπάθεια ώστε να κάνουμε και εδώ κάποια στιγμή αγώνες αντοχής όπως αυτούς που γίνονται στο εξωτερικό. (Μέχρι και η .... Τουρκία θα κάνει φέτος αγώνα αντοχής!)
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pavlox » 07 Ιαν 2004, 18:22

Μπράβο ρε φιλε....αντε να δουμε....
Για πές καμμια λεπτομέρεια ακομα ντεεεεε
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 07 Ιαν 2004, 18:32

Χμ..... τι λεπτομέρεια;;;;
Βρίσκομαι εδώ για να απαντήσω σε σχετικές σας ερωτήσεις!
Ο κανονισμός είναι περίπου 18 σελίδες, οπότε..... καλύτερα να με ρωτήσεις εσύ!
Φιλικά
Σπύρος
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pavlox » 07 Ιαν 2004, 18:40

superspy έγραψε:Χμ..... τι λεπτομέρεια;;;;
Βρίσκομαι εδώ για να απαντήσω σε σχετικές σας ερωτήσεις!
Ο κανονισμός είναι περίπου 18 σελίδες, οπότε..... καλύτερα να με ρωτήσεις εσύ!
Φιλικά
Σπύρος


Δέν θελω λεπτομέρειες για τον κανονισμό...αλλα για το μέρος..και την διαδρομή... :D
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 07 Ιαν 2004, 18:46

Εεεεε….. Η διαδρομή έχει λάσπη (το είδες φαντάζομαι στις φωτό), περίπου 90-95 χιλιόμετρα, χωρίς πέτρα αυτή τη φορά, ακόμα και αν δεν βρέξει δεν θα βρείτε πέτρες, (όχι τίποτα άλλο, να μην φάω και καμιά στο κεφάλι).

Γενικά λόγω του εδάφους της βορειανατολικής πλευράς της Ζήριας, η κίνηση θα είναι εξαιρετικά δύσκολη, απλώς και μόνο από τη λάσπη και το γλίστρημα αναμένεται να είναι από τα κορυφαία!
Ακόμα και τα MUD τα είδαν όλα! (Βέβαια το disco εχει και δυο τόνους, τα Niva και τα Jimny θα την βγάλουν "καθαρή" πιο εύκολα!)

Στην ομάδα διάσωσης θα έχουμε και ένα Unimog (θα κάτσει στο δυσκολότερο σημείο της διαδρομής στην ανηφόρα με το νεροφάγωμα) για παν ενδεχόμενο.
:tank:
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό jdelis » 07 Ιαν 2004, 19:57

Αγαπητέ Superspy,
βλέπω πως πάει να γίνει μια ενδιαφέρουσα προσπάθεια και μακάρι να πετύχει. Το ότι θα δοθεί κανονικός αγωνιστικός χαρακτήρας είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Την τελευταία φορά πολλοί εξέφρασαν παράπονα για τη διαδρομή (πέτρες κλπ.). Βέβαια κάποιοι ξεκίνησαν λάθος, να το κάνουν περιηγητικό, γκρουπ αυτοκινήτων κλπ, χάνοντας έτσι το πνεύμα και την όποια ικανοποίηση του αγώνα. Είχαμε και ακραίες περιπτώσεις, όπως κάποιους που σταματούσαν να βγάλουν φωτογραφίες, εμποδίζοντας τους μπροστινούς!

Όλα αυτά τα είχες αναφέρει στο άρθρο σου και πολύ σωστά. Τα είχα αναλύσει και εγώ σε κάποιο μου Post (εδώ ή αλλού). Η όλη αξία βρίσκεται στην σωστή ανάγνωση του road book και μάλιστα σε συνθήκες πίεσης. Η ευθύνη σας ίσως έγκειται στο ότι δεν το κάνατε αρκετά κατανοητό εξ' αρχής, με αποτέλεσμα να έρθει κόσμος που άλλα περίμενε και άλλα βρήκε. Δεν αναφέρατε χρονομέτρηση εκ των προτέρων, ούτε έπαθλα, που θα έδιναν ένα κίνητρο και θα έβαζαν κάποιο ρυθμό. Δεν ξέρω αν οι λόγοι ήταν τυπικοί ή κατι άλλο.

Τώρα αυτά δείχνουν να διορθώνονται, πράγμα που είναι καλό. Προσέξτε όμως μήπως εκφράσεις του τύπου "χαβαλέ και βόλτα" παρεξηγηθούν και πάλι. Θέλεις προφανώς να τονίσεις το φιλικό χαρακτήρα του αγώνα και να μην αποθαρρύνεις κόσμο. Αλλά πρέπει να δώσεις το στίγμα που θέλετε να δώσετε ξεκάθαρα. Με το πρηγούμενο υπήρξε σαφώς σύγχυση πάνω σε αυτό.

Παρακολουθώντας πέρισυ τις δημοσιεύσεις για την Οδύσσεια μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον. Θα είχα δηλώσει συμμετοχή αλλά μόλις είχα παραλάβει το pajero και δεν ήταν ακόμη έτοιμο. Κρίμα που ακυρώθηκε τελικά, θα γίνει φέτος;

Για το trail ride δώσε σε παρακαλώ μια πιό ξεκάθαρη εικόνα. Για το πνεύμα και το ρυθμό του αγώνα, όχι για κανονισμούς. Θα προσεγγίζει την Οδύσσεια ή το προηγούμενο; Ώστε ο καθένας να ξέρει τι θα περιμένει και να αποφασίσει ανάλογα.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 49 επισκέπτες

cron