Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εντυπώσεις απο το ΑΤΤΙΚΟ Rally Raid 2006!!!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό zman » 21 Μαρ 2006, 10:59

Παρατηρησεις κλπ. σχολια...
Ο αγωνας ηταν αρχικα προγραμματισμενος για 2 ημερες και 200-250χλμ την ημερα. Θα επρεπε να ειχε επιλεγει πιο ευκολη διαδρομη με δεδομενο οτι πολυς κοσμος θα προτιμουσε να ειχε χρονο (περισσοτερο απο ενα μηνα) να προετοιμαστει για τις απαιτησεις ενος αγωνα 320+ χλμ. Επισης τοσο μεγαλα κομματια χρειαζονται περισσοτερο κοσμο και οχηματα απο την οργανωση για υποστηριξη, ξερω οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα αλλα το γεγονος παραμενει.
Το οριο ταχυτητας στο χωματινο δικτυο ειναι αν δεν κανω λαθος 70χλμ/ωρα και ο αγωνας γινεται συμφωνα με τον ΚΟΚ βασει κανονισμου. Θα επρεπε να υπαρχει χαμηλοτερη μεση ωριαια ωστε να μειωνεται η αναγκη για full speed περασματα απο στενακια, ειδικα απο τα αυτοκινητα. Στο σημειο που ειχαμε σταματησει με τον griou μας περναγαν αυτοκινητα με πανω απο 100χαω στους δεκα ποντους και μας εκαναν κοσκινο στις πετρες (μεγαλες πετρες). Δυο η τρια μονο εκοψαν ταχυτητα απο ευγενεια και σεβασμο στην ασφαλεια και τους ευχαριστω. Αποφασισαμε να συνεχισουμε κατα τη φορα της διαδρομης αντιθετα με την τηλεφωνικη οδηγια της οργανωσης γιατι θα ειμασταν νεκροι σε κανα χαντακι αν περιμεναμε απο τα τζιπ να σταματησουν για να διασταυρωθουμε, ο δρομος δεν μας χωραγε και τους δυο και τα περιθωρια αντιδρασης σε τετοιο χαλαρο εδαφος ειναι μηδαμινα με τετοιες ταχυτητες.
Παλι πετυχα κοσμο να πεταει σελιδες κατω. Τοσα λεφτα κοστιζει ο αγωνας, ας δωσουν τελικα 40 ευρω για ενα Ramirez και ας σταματησει η οργανωση να δινει σπιραλ σε μοτο.
Η διαδρομη ηταν για τατρακινητα γουρουνια ψωνιο, ειχε και μπολικο σκατο και με τον Κωστα πεσαμε σ'ενα χωραφι με πεταμενα καροτα στο χωμα (μαλλον τα γουρουνια πηγαν εκει μονα τους). Ουτε κοπρια πατησα ουτε τιποτα και πηγα μετα απο τον αγωνα για δουλεια καθαρος. Δυστυχως μεχρι τελη Οκτωβρη δεν μπορω να τρεξω αλλο Rally Raid, θα ετοιμαστω για το χειμωνα. Συγχαρητηρια στον Αλεξανδρο για την επιδοση του, ειναι μια κλαση παραπανω και πρεπει να το σκεφτει σοβαρα για να ασχοληθει πιο επαγγελματικα με το θεμα και να αφησει το σπασιμο πετρας για τους Dalton. Συγχαρητηρια και στους υπολοιπους τερματισαντες και μη και σε Doc και Superspy ιδιαιτερα για την προσπαθεια που φανταζομαι οτι θα εριξαν για να βγει τοσες φορες η διαδρομη.
Τα λεμε το χειμωνα... :lol:
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό pino » 21 Μαρ 2006, 11:08

Καλημέρα, σε όλους τους φίλους.

Λίγα λόγια και από μένα.

Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΗ μας έφτασε στα όρια (και τα ξεπέρασε) και σε μήκος και σε δυσκολία. Ο Καζίμ-Αλής ανέβασε πάλι τον πήχη. Περίμενα πως τα παιδιά με τα 4Χ4 θα τον σιχτήριζαν στο τέλος αλλά το ευχαριστήθηκαν:shock:. Τελικά ο καθένας με την λόξα του. Εύγε σε όσους τερμάτισαν εντός ή εκτός χρόνου περαστικά στους τραυματίες και στους άτυχους.

Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ. Ευχαριστούμε, εις ανώτερα και καλή ξεκούραση.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

Ευχαριστώ τον Χάρη Καμαρούλια και τον Κώστα BLEU Παπαδόπουλο που με βοήθησαν να βγώ από την λασπολακούβα που είχα κολλήσει. Ο Χάρης έχασε μερικά λεπτά και αυτό ίσως έκρινε και το αποτέλεσμα στην κατηγορία...σου το χρωστάω Χάρη

ΣΥΓΝΩΜΕΣ

Συγνώμη DOC που δεν μείναμε για την απονομή αλλά μας περίμεναν άλλα 800 χιλ μέχρι το σπίτι. Τελικά φτάσαμε στις 5 τα χαράματα.

ΠΑΡΑΠΟΝΑ

παραμάνες για τα πάνινα νούμερα δεν έχετε; Όχι; Θα σας φέρω εγώ την άλλη φορά.

Όσο για τα σκατά τί παραπονιέστε; DIRT RIDERS δεν είμαστε; Έ ...τώρα έχουμε και το όνομα και την χάρη..πιφ:lol:

Καλή αντάμωση στην Ρούμελη
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό alexandros » 21 Μαρ 2006, 11:15

zman έγραψε:Δυστυχως μεχρι τελη Οκτωβρη δεν μπορω να τρεξω αλλο Rally Raid, θα ετοιμαστω για το χειμωνα.


Τάκηηηηηηηη, μην κάνεις πίσω, γνωρίζω το προγραμμά σου αλλά μην κάνεις πίσω, δεν ήμαστε τόσοι πολλοί για να έχουμε τέτοιες πολυτέλειες, πρέπει να στηρίξουμε τα γουρουνάκια για να δούμε επιτέλους κάποια στιγμή αρκετά παραπάνω. Λέω και πάλι, - ξέρω τους λόγους για τους οποίους δεν μπορείς - αλλά επιμένω και λέω πως δεν πρέπει να το αφήσεις !!

zman έγραψε:Συγχαρητηρια στον Αλεξανδρο... Συγχαρητηρια και στους υπολοιπους τερματισαντες και μη και σε Doc και Superspy ιδιαιτερα για την προσπαθεια που φανταζομαι οτι θα εριξαν για να βγει τοσες φορες η διαδρομη.
Τα λεμε το χειμωνα... :lol:

ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 21 Μαρ 2006, 11:33

Στα αποτελέσματα οι χρόνοι των ποινών είναι σε ώρες.. δηλαδή ο πρώτος είχε 2:40 κάτι ώρες ποινή?
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό stavrosd » 21 Μαρ 2006, 11:36

superspy έγραψε:
stavrosd έγραψε:.... (δε πήρα απάντηση για το χρόνο που χρεώθηκαν τα πληρώματα που σταμάτησαν στην ακυρωμένη ειδική)... :?:


Πήρες :-)

Ο χρόνος που χρεώθηκαν τα οχήματα που ΔΕΝ πέρασαν το κόψιμο είναι ο χειρότερος που έγινε (απο τους τρείς που πέρασαν... )


Ήσουν σαφής στο πρώτο post, απλά υπάρχει ένα «παράθυρο» στον κανονισμό που λέει ότι αν ο χειρότερος χρόνος δε θεωρείτε φυσιολογικός μπορεί να χρεωθεί ένας από τους τέσσερις άλλους χειρότερους ,και όπως εξήγησα σε προηγούμενο post θεωρώ ότι οι συνθήκες που τερμάτισα είναι τέτοιες. :oops: Ξέρω ότι αν δινόταν καλύτερος χρόνος στα πληρώματα που ΔΕΝ πέρασαν το κόψιμο θα ήμουν ακόμη πιο πίσω στη κατάταξη, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα επειδή έχω σκοπό να τρέξω μαζί σας και σε άλλους αγώνες(μακάρι να μπορέσω σε όλους).
Δε θέλω να το κάνω θέμα για αυτόν τον αγώνα, απλά θεωρώ ότι την επόμενη φορά θα πρέπει να το ψάξετε λίγο παραπάνω.
Οι περισσότεροι ,αν όχι όλοι τρέχουμε για να ξεσκάσουμε, αλλά κακά τα ψέματα αν είσαι στη διεκδίκηση καλής θέσης ή και πρωτιάς το αίσθημα της αδικίας μπορεί να σου χαλάσει όλη την εντύπωση για ένα αγώνα.
:wink:
Άβαταρ μέλους
stavrosd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 13:46

Δημοσίευσηαπό bebekos » 21 Μαρ 2006, 11:47

Sacram,

γειά σου Γιαννάκο !! Είσαι καλά ;
Ευχαριστώ για τις ευχές..άντε και στο επόμενο θα πάμε μαζί...
ΠΑΜΕ για..ΠΛΕΞΙΜΟ !! Είναι πιο φτηνό !!
Άβαταρ μέλους
bebekos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 16:13
Τοποθεσία: Νίκαια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Μαρ 2006, 11:50

stavrosd έγραψε:..... Ήσουν σαφής στο πρώτο post, απλά υπάρχει ένα «παράθυρο» στον κανονισμό που λέει ότι αν ο χειρότερος χρόνος δε θεωρείτε φυσιολογικός μπορεί να χρεωθεί ένας από τους τέσσερις άλλους χειρότερους ,και όπως εξήγησα σε προηγούμενο post θεωρώ ότι οι συνθήκες που τερμάτισα είναι τέτοιες. :oops: Ξέρω ότι αν δινόταν καλύτερος χρόνος στα πληρώματα που ΔΕΝ πέρασαν το κόψιμο θα ήμουν ακόμη πιο πίσω στη κατάταξη, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα επειδή έχω σκοπό να τρέξω μαζί σας και σε άλλους αγώνες(μακάρι να μπορέσω σε όλους).
Δε θέλω να το κάνω θέμα για αυτόν τον αγώνα, απλά θεωρώ ότι την επόμενη φορά θα πρέπει να το ψάξετε λίγο παραπάνω.
Οι περισσότεροι ,αν όχι όλοι τρέχουμε για να ξεσκάσουμε, αλλά κακά τα ψέματα αν είσαι στη διεκδίκηση καλής θέσης ή και πρωτιάς το αίσθημα της αδικίας μπορεί να σου χαλάσει όλη την εντύπωση για ένα αγώνα.
:wink:


Stavrosd, κάνεις λάθος.
Αδικία θα ήταν να πάρουν οι υπόλοιποι το χρόνο του 108, που πέρασε με το "τέρας" Range το κομμάτι.
Αδικία θα ήταν να πάρουν οι υπόλοιποι το χρόνο του 106, που .... πήδηξε στο κενό με μαεστρία και πέρασε το χαντάκι.
Ο χρόνος που πήραν ήταν καλός. Η διαδρομή αμέσως μετά ήταν ΣΑΦΩΣ πιο δύσκολη (και όχι απο πέτρες) απο την προηγούμενη, πολύ περισσότερο μια και ήταν και στο τέλος του αγώνα. Τα τελευταία 80 χιλιόμετρα ήταν 28 σελίδες.....

Ο χρόνος που πήραν ήταν αυτός που έπρεπε και ήταν ίδιος για όλους.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό stavrosd » 21 Μαρ 2006, 11:56

superspy έγραψε:
stavrosd έγραψε:..... Ήσουν σαφής στο πρώτο post, απλά υπάρχει ένα «παράθυρο» στον κανονισμό που λέει ότι αν ο χειρότερος χρόνος δε θεωρείτε φυσιολογικός μπορεί να χρεωθεί ένας από τους τέσσερις άλλους χειρότερους ,και όπως εξήγησα σε προηγούμενο post θεωρώ ότι οι συνθήκες που τερμάτισα είναι τέτοιες. :oops: Ξέρω ότι αν δινόταν καλύτερος χρόνος στα πληρώματα που ΔΕΝ πέρασαν το κόψιμο θα ήμουν ακόμη πιο πίσω στη κατάταξη, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα επειδή έχω σκοπό να τρέξω μαζί σας και σε άλλους αγώνες(μακάρι να μπορέσω σε όλους).
Δε θέλω να το κάνω θέμα για αυτόν τον αγώνα, απλά θεωρώ ότι την επόμενη φορά θα πρέπει να το ψάξετε λίγο παραπάνω.
Οι περισσότεροι ,αν όχι όλοι τρέχουμε για να ξεσκάσουμε, αλλά κακά τα ψέματα αν είσαι στη διεκδίκηση καλής θέσης ή και πρωτιάς το αίσθημα της αδικίας μπορεί να σου χαλάσει όλη την εντύπωση για ένα αγώνα.
:wink:


Stavrosd, κάνεις λάθος.
Αδικία θα ήταν να πάρουν οι υπόλοιποι το χρόνο του 108, που πέρασε με το "τέρας" Range το κομμάτι.
Αδικία θα ήταν να πάρουν οι υπόλοιποι το χρόνο του 106, που .... πήδηξε στο κενό με μαεστρία και πέρασε το χαντάκι.
Ο χρόνος που πήραν ήταν καλός. Η διαδρομή αμέσως μετά ήταν ΣΑΦΩΣ πιο δύσκολη (και όχι απο πέτρες) απο την προηγούμενη, πολύ περισσότερο μια και ήταν και στο τέλος του αγώνα. Τα τελευταία 80 χιλιόμετρα ήταν 28 σελίδες.....

Ο χρόνος που πήραν ήταν αυτός που έπρεπε και ήταν ίδιος για όλους.


ΟΚ με κάλυψες.
Αυτό ήθελα ,μια εξήγηση του πώς έγινε η εκτίμηση.
Ευχαριστώ.
:)
Άβαταρ μέλους
stavrosd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 13:46

Δημοσίευσηαπό klri » 21 Μαρ 2006, 12:01

Καλος ο ALEX.Αν ειναι να τρεξουμε και νυκτα θα πρεπει ο DOC να εχει και ελικοπτερα.Θα πεσει πολλης πονος.
Άβαταρ μέλους
klri
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 22:50

Δημοσίευσηαπό Berg » 21 Μαρ 2006, 12:14

superspy έγραψε:Υ.Γ. Το σύστημα με το Radar "παίζει" και θα το δούμε περισσότερες φορές στους επόμενους αγώνες. Ποινές πήραν και 4Χ4 και μοτό, κοντά σε ένα γήπεδο στην Αυλώνα.... ;-)


Σπύρο ξέρεις αναλυτικά ποιές μοτό πήραν ποινή για ταχύτητα?
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Berg » 21 Μαρ 2006, 12:17

bebekos έγραψε:Για τον φίλο και συναγωνιστή Husky :
Εσύ αποκλείεται να έκανες βουντού γιατί είσαι ΚΑΛΟ παιδί !! Σε ξέρω...
Κάποιος άλλος όμως.....;;; χαχαχα...


:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Berg » 21 Μαρ 2006, 12:20

markd έγραψε:
alexandros έγραψε:καλημέρααααααααααααα


Πονάωωωωωωωωωωωωω


Που πονάς να σου στείλω δυο νοσοκόμες να σε γιάνουν? :lol: :lol:

Μπράβο ρε θηρίο τόσες ώρες με τον Bigoula στις πέτρες και νηστικός πως άντεξες? :P :P
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό leon » 21 Μαρ 2006, 12:21

Πάντα εξαρτάται απο τον... πιλότο... ;-)


Όχι.... Η αλήθεια είναι ότι εκτός απο αυτούς που πήραν μέρος 1,5 χρόνο πριν στο Raid Ροδόπης και κανά δύο έμπειροι ακόμα, οι υπόλοιποι δεν έχουν ξανατρέξει σε Rally Raid και τους φάνηκε βουνο.... :-)

Θα δεις ότι σύντομα θα αποκτήσεις την σχετική εμπειρία, θα φυλάς το όχημα σου, θα κινείσαι σβέλτα χωρίς υπερβολές και θα τερματίζεις πιο ξεκούραστος.... :-)


Εχω τρέξει αγώνες ράλλυ του Πανελληνίου πρωταθλήματος την εποχή που ήταν μόνο χωμάτινο και τερμάτιζαν ακριβώς αυτοί που φύλαγαν τα αυτοκίνητα τους και οδηγούσαν σβέλτα χωρίς υπερβολές. Εχω τερματίσει σε όλα - 8 - εκτός από το Ράλλυ Ακρόπολις και το θέμα είναι ότι δεν κάνω για πρωταθληματικά ράλλυ πλέον γαιτί δεν μπορώ να οδηγήσω χωρίς να φυλάω το αυτοκίνητο.
Οπότε στην αρχή πήγα αργά και καθυστέρησα πολύ.
Οταν το κατάλαβα και άρχισα να πηγαίνω πολύ γρήγορα χωρίς υπερβολές δεν έχανα πλέον πολύ χρόνο αλλά απέκτησα 2 κλαταρίσματα.

Επιτρέψτε μου να επιμένω σε χαμηλότερη μουαγιέν (όχι πολύ) γιατί είδα και όπου δεν είδα πιστεύω ότι αυτοί που τερμάτισαν πήγαιναν πολύ γρήγορα παντού.
Επίσης τα αυτοκίνητα της open με τις όποιες μετατροπές τους αντέχουν πολύ περισσότερο στην καταπόνηση από αυτά τις Α2.
Αλλωστε νομίζω ότι το ίδιο ισχύει και στα moto, δεν έχει την ίδια αντοχή ένα enduro παραγωγής με αλλο προετοιμαζμένο για αγώνες

Δεν κουράστηκα!!
Απλά πρέπει να προετοιμάσω καλύτερα το αυτοκίνητο μου για την Ροδόπη
Τα ξαναλέμε τότε
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
leon
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 22:34
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Berg » 21 Μαρ 2006, 12:23

alexandros έγραψε:
Gorgorofteros έγραψε:
alexandros έγραψε:Νυχτα κανεις ?? απλη ρε παιδι μου, δεν λεω !!!!!



Ψηφίζω ΝΑΙ


ετσι μπράβο !!!!!!!!!!!!!!!!

αντε ρε παιδια, κανεις αλλος για νυχτα ??????


ΝΥΧΤΑ ΜΟΥ ΚΛΕΨΑΝ ΤΟ ΤΡΑΚΤΕΡ. :lol: :lol: :lol: :lol:

Το συζητάς? Έχω ήδη κάνει παραγγελιά στην Bajadesigns για φώτα. :D :D
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pino » 21 Μαρ 2006, 12:25

leon έγραψε:Απλά πρέπει να προετοιμάσω καλύτερα το αυτοκίνητο μου για την Ροδόπη
Τα ξαναλέμε τότε
Ευχαριστώ


Μην λές ΡΟΔΟΠΗ γιατί ο DOC βγάζει αφρούς :D :D :D
ΡΟΥΜΕΛΗ να λες....
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 35 επισκέπτες