Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εντυπώσεις απο το ΑΤΤΙΚΟ Rally Raid 2006!!!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Εντυπώσεις απο το ΑΤΤΙΚΟ Rally Raid 2006!!!

Δημοσίευσηαπό Pili » 19 Μαρ 2006, 21:37

Εμείς δεν τα καταφέραμε τελικά να δούμε την σημαία του τερματισμού

Μέχρι τα 2/3 του αγώνα πηγαίναμε μάλλον καλά (το ότι ακόμα τρέχαμε μετά από 2 σκασμένα λάστιχα στο ίδιο σημείο, σημαίνει ότι πηγαίναμε σίγουρα καλά), αλλά κάποια στιγμή σε ένα ανηφόρι η μηχανή έκανε ένα πφφφ και ψόφησε.

Όσο και να προσπαθούσε ο Αντώνης δεν έπαιρνε μπροστά. Αυτό ήταν και μείναμε με την απορία αν θα τα καταφέρναμε μέχρι το τέλος, για να περάσουμε τα ποτάμια και να ξεπλύνουμε τα σκατά που είχαν γεμίσει τους θόλους!

Μήπως αν πατάγαμε περισσότερο στα σκατά θα είχαμε λίγο παραπάνω τύχη!!
Άραγε ο άτυχος αναβάτης που κόλλησε στα σκατά είχε αργότερα καλύτερη τύχη?

Αρκετά με τα σκατά.

Ήταν ωραίος αγώνας με πολύ υψηλή μέση και πρακτικά άπιαστη με τόσο δύσκολο έδαφος. Φαντάσου και να έβρεχε.

Ήταν η πρώτη φορά που το Roadbook δεν είχε τα υπενθυμητικά σχόλια «Αλλαγή κατεύθυνσης, προσοχή μη το χάσεις». Όταν τα έβλεπα σε παλαιότερους αγώνες ήταν σαν να μου έλεγε Hello..μην ξεχάσεις να μπεις στον πίσω δεξιά.
Συνεχίστε και στους επόμενους αγώνες έτσι με λιτό Roadbook και αν η ιχνηλάτηση έχει τη βαρύτητα που πρέπει δεν θα χρειάζεται (ίσως) και τόσο υψηλή μωτ.

Συγχαρητήρια στους νικητές και όσους τερμάτισαν.

Περαστικά στον άτυχο αναβάτη που είχε σπασμένο χέρι. Ελπίζω ένας άλλος αναβάτης, που είχε μια άσχημη πτώση μπροστά στο αυτοκίνητό μας το πρωί, να είναι ΟΚ.

Καλή τύχη σε όλους στον επόμενο αγώνα.
Going fast is one thing, navigating quick is quite another!
Άβαταρ μέλους
Pili
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Φεβ 2005, 21:18
Τοποθεσία: Αθήνα

Εντυπώσεις απο το ΑΤΤΙΚΟ RALLY RAID 2006.!!!!

Δημοσίευσηαπό ayrton » 19 Μαρ 2006, 22:03

Εγκατέλειψα νωρίς σε ένα αγώνα που εμοιαζε να ήταν ιδανικος.
...Γράφω μόνο με το αριστερο μια και το δεξί χέρι δεν τα καταφέρνει και πολύ καλά. Δεν μπορώ να βήξω , να φταρνιστώ η και να γελασω ακόμα μιας και πρέπει να έχω ραίσει κανα δυο πλευράκια. Κάκωση ΔΕ ακρωμοκληδικής όπως έγραψε και ο γιατρός στο ΚΑΤ.
Βγαίνοντας μπαταρισμένος με τον ΦΙΛΟ Στέλιο είδαμε και άλλο αυτοκίνητο με τραιλερ σαν εμας και αυτοκόλλητα του αγώνα. Μέσα ο Λεανδρος με ένα ξύλο στο χέρι. Ο ενας έφευγε και άλλος πήγαινε. Περαστικά φίλε!!!!

Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον φίλο μου Στέλιο Χατζόπουλο που παράτησε τον δικό του αγώνα για να γυρίσει πίσω και να φερει το τραιλερ στον Συρριο να με μαζέψει αφού ειχε οδηγήσει το 625 έως εκέι με την ζάντα. Ηταν πολύ βαρύ για την κατάσταση του ώμου μου. Ο Θύμιος από ότι έμαθα συνέχισε μέχρι το βράδυ... ο σκύλος με την Africa.

Eλπίζω ο φίλος με το Νο 102 Jeep Cherokee XJ 2.5 που είρθαμε φάτσα κάρτα να τερμάτισε και ενα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον του. Δεν ήθελα όμως με κανένα τρόπο να του χαλάσω τον αγώνα και να τον καθυστερίσω.

Αυτα προς το παρον και για αρχίστε να γράφετε με λεπτομέρειες.


.....και πανω από όλα φοράτε όσα μπορείτε στο βουνό δεν είναι παιξε γέλασε.
Πάρτε και μια φωτο της επιγονατίδας μου και φανατστειτε το γονατο μου άν δεν την φόραγα.

Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ όλα τα παιδιά της Οργάνωσης.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Εντυπώσεις απο το ΑΤΤΙΚΟ RALLY RAID 2006.!!!!

Δημοσίευσηαπό steliosh » 19 Μαρ 2006, 22:09

καλά... η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται!
Ξύπνησα από τηλέφωνο του Ayrton στις 6.20!
Ακόμα κοιμάσαι?! Φτου το ξυπνητήρι του κινητού δε βάρεσε!
Τρέχουμε τώρα!
6.55 στην εκκίνηση πάντως! Ουφ!
Και πάνω που είχαμε ένα πολύ καλό ρυθμό, και μας έχουμ περάσει ΜΟΛΙΣ 4-5 αναβάτες, ο Ayrton μπροστινό λάστιχο στο 625, πάνω από την Αυλώνα... λίγα μόλις μέτρα αφού έχουμε περάσει ένα αλλό φουκαρά με LC8 που άλλαζε σαμπρέλα μπροστά! Περίπου στο 41-42 χλμ του αγώνα...

Βάλαμε ένα φάστ, βάλαμε δεύτερο, δεν έπαιξε... οπότε σιγά σιγά γυρνάμε πίσω... Σε μια ανηφορική δεξιά ο Αυρτος έπεσε μπροστά στο Jeep No. 102! Aπαλά μάλλον, και τελικά από οτι φάνηκε δεν χτύπησε άσκημα...

Οπότε... εκγαταλείψαμε... στις 8.11 το πρωί! Νωρίς νωρίς!
Υγεία, στο επόμενο!
Παρεπιπτόντως... το γόνατό του που έσπασε την επιγονατίδα... ΔΕΝ έχει πονέσει καθόλου!
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό toshmagic » 19 Μαρ 2006, 22:24

Πολύ σκληρός για να πεθάνει....για όσους κατάφεραν να τερματίσουν.
Όλα τα λεφτά η γούρνα με την κοπρία.
Ευγε σε όσους την πέρασαν με μηχανή.
Δισρομή με λάσπη σε καλή αναλογία και πέτρα ατελείωτη σε όλες τις παραλλαγές.
Κάποια περάσματα δύσκολα για τα αυτοκίνητα αν δεν τα πρόσεχες.

Ένα μεγάλο μπράβο!!! στο συνοδηγό-πλοηγό μου το Γιαννάκη, που έτρεξε όλο τον αγώνα με πυρετό μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.

Θα κλείσω με με μια έκκληση: Όχι τόσο πέτρα την άλλη φορά.

Κατά τα άλλα περάσαμε όμορφα.
Άβαταρ μέλους
toshmagic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 14:41
Τοποθεσία: Πεύκη-Αθήνα

Δημοσίευσηαπό klri » 19 Μαρ 2006, 23:27

Εχω τελειωσει πριν απο λιγο την μπουγαδα μηχανης και ρουχων με λιγο ζορι.Ο πονος στην μεση δεν με αφησε να τερματισω.Δεν πειραζει καλα ηταν μεχρι το σημειο που εφτασα.Καλη αναρωση σε οσους προεκηψε προβλημα και τα καλητερα στους επωμενους αγωνες.Στους τερματισαντες συγχαρητηρια
Άβαταρ μέλους
klri
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 22:50

Δημοσίευσηαπό steliosh » 20 Μαρ 2006, 02:26

χμμ... για να μην έχουμε άλλες αναφορές απόψε, μάλλον δεν... τερμάτισαν όλοι ακόμα ε?
Ουχ!
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό ayrton » 20 Μαρ 2006, 08:04

......Δευτέρα πρωί.Εχω κάνει μπάνιο με Voltaren.
Φτού γαμωτ' πονάω χειρότερα.
Και το 'πε ο γιατρός αυριο θα είσαι χειρότερα. Μου την δεινει όταν οι γιατροί έχουν δίκιο σε κάτι τέτοια.
Από ότι φαινεται κανείς δεν είχε κουράγια να γραψει χτές.
Για να δουμε σήμερα αναλυτικές περιγραφές.

Geco που είσαι??? .....Ανάλυσε το!!!....γλαφυρά όπως ξέρεις.!!!!
Να δούμε και εμείς οι γκαντέμηδες τι χάσαμε.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευσηαπό markd » 20 Μαρ 2006, 08:53

Την περασμένη Κυριακή είχα πεί ότι η διαδρομή του enduro 4Χ4 ήταν για ΑΝΔΡΕΣ!!!
Η χθεσινή διαδρομή ήταν για ΑΝΔΡΕΣ ΜΕ @&*%$#@!!!
Συγχαρητήρια σε όσους κατόρθωσαν να τερματίσουν, γιατί περι κατορθώματος πρόκειται!!!
ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ!!!
Doc - Superspy ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!
Όσο για τα σκατά, δεν ήταν ανάγκη να περάσεις από μέσα, περνούσε κι από δεξιά!

ΠΟΝΑΩ!!!!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό geokat » 20 Μαρ 2006, 09:33

Συγχαρητήρια στους σχεδιαστές της διαδρομής. Τόση πέτρα δεν έχω ξαναφάει συνολικά σε όλη την εντουράδικη διαδρομή. Επίσης πρώτη φορά έχω κολλήσει σε σκατά!!!

Τελικά καταφέρουμε να τερματίσουμε κατά τις 19.00 έπειτα από πολλές ατυχίες 3 αναβάτες μαζί.

Η μεγάλη απογοήτευση ήρθε όταν νύχτα πια φτάσαμε στο τέλος της ειδικής και η οργάνωσε δεν ήταν παρούσα! Σας είχαμε ειδοποιήσει μέσω άλλου συνάδελφου αναβάτη ακριβώς σε ποιες τουλίπες είμασταν την τελευταία ώρα, οπότε περιμέναμε κάποιον να βρίσκεται εκεί να βάλει την υπογραφή του στο βρεγμένο και τσαλακωμένο "χαρτάκι". Δυστυχώς όμως ουδείς ήτανε εκεί!

Τώρα περιμένουμε με λαχτάρα τον επόμενο αγώνα.

Συχαρητήρια σε όσους τερμάτισαν και ιδίως σε όσους αλλάξανε στην διαδρομη και σαμπρέλα (ες).

Αα μην ξεχάσω,αν στείλουμε και σε εκείνον το ταλαίπωρο αλβανό στην κοπριά κανένα μπουκάλι κρασί που βοηθούσε τον κόσμο να ξεκολλήσει!
Άβαταρ μέλους
geokat
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 21 Ιαν 2006, 20:28

Δημοσίευσηαπό Pili » 20 Μαρ 2006, 09:47

markd έγραψε:Όσο για τα σκατά, δεν ήταν ανάγκη να περάσεις από μέσα, περνούσε κι από δεξιά!



Αυτό λέω και εγώ. Εμείς περάσαμε από δεξιά και ίσα που τα πατήσαμε. Μήπως αν μπαίναμε μέσα στη γούρνα είχαμε καλύτερη τύχη :shock: :D :D
Going fast is one thing, navigating quick is quite another!
Άβαταρ μέλους
Pili
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Φεβ 2005, 21:18
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Μαρ 2006, 09:56

Μόλις ξύπνησα.....

Για αρχή πάρτε τα αποτελέσματα:

Αποτελέσματα 4Χ4

Αποτελέσματα Moto

Τα παραπάνω είναι ύστερα απο την προσθήκη ποινών (ΣΕΔ / Ταχύτητας κλπ). Κάποια κύπελλα που δόθηκαν χθές με τα προσωρινά αποτελέσματα αλλάζουν χέρια....

Ενημερωτικά στις μοτο έγινε μόνο μέτρηση στο τέλος της διαδρομής, ενώ στα αυτοκίνητα έγιναν δυο μετρήσεις.

Μετά το "κλείσιμο" του ποδηλατόδρομου, οι επόμενοι τετρακίνητοι πήραν όπως προβλέπεται απο τον γενικό κανονισμό, το χειρότερο χρόνο που έκανε πλήρωμα που "πέρασε" τη διαδρομή.

Περισσότερα + φωτογραφίες σύντομα. (Αμέσως μόλις ανασυνταχθούμε.. :-) )



Συγχαρητήρια ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΕΥΓΕ!

Ήταν ένας πραγματικά δύσκολος ΑΓΩΝΑΣ.



Περαστικά στους τραυματισμένους και ... καλές επισκευές στους ... τουμπαρισμένους.... :-)
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 20 Μαρ 2006, 10:14, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Berg » 20 Μαρ 2006, 10:08

Ρε σεις έχει τόση πέτρα η Αττική ή φέρατε και από αλλού? :lol: :lol:

1. Συγχαρητήρια στον Δημήτρη -MARKD- Μαρκάτο το να φέρεις τον bigoula στον τερματισμό με όλο αυτό το κοτρόνι είναι άθλος.

Βέβαια στο τέλος όταν κατάλαβα ότι ήσουν μπροστά μου και πήγαινες για την ταβέρνα σκέφτηκα ότι θα μείνω νηστικός. :lol: :lol: :lol: :lol:

2. Το να κάνεις μεγάλο κομμάτι τις διαρομής πίσω από τον Denis και τον Κανελέα με τις γουγούνες τους να έχουν πέσει στα σκατά :oops: :oops: δεν το εύχομαι σε κανένα.

3. Περαστικά στον Λέανδρο Κατσαρό και σε όποιον άλλο έχει χτυπήσει.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Μαρ 2006, 10:18

Berg έγραψε:Ρε σεις έχει τόση πέτρα η Αττική ή φέρατε και από αλλού? :lol: :lol:


Έχει και άλλη αλλά.... την αφήνω για άλλη φορά....
Άσε που χθές το βράδυ -αργά- στην ταβέρνα (Ρεεεε τα φάγατε όλα .... μόνο παϊδάκια και φέτα είχε! Ούτε καν ψωμί!) κάποιος πρότεινε να φέρει 4-5 πλοία ζαχαρόπτετρα απο τη ΜΗΛΟ, γιατί δεν είδε πουθενά στη διαδρομή...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 20 Μαρ 2006, 10:22

Συγχαρητήρια σε όσους τερμάτισαν :thumbup: :cheers: και περαστικά στούς τραυματίες. :alright:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό geokat » 20 Μαρ 2006, 10:40

superspy έγραψε:Μόλις ξύπνησα.....

Για αρχή πάρτε τα αποτελέσματα:

Αποτελέσματα 4Χ4

Αποτελέσματα Moto

Τα παραπάνω είναι ύστερα απο την προσθήκη ποινών (ΣΕΔ / Ταχύτητας κλπ). Κάποια κύπελλα που δόθηκαν χθές με τα προσωρινά αποτελέσματα αλλάζουν χέρια....

Ενημερωτικά στις μοτο έγινε μόνο μέτρηση στο τέλος της διαδρομής, ενώ στα αυτοκίνητα έγιναν δυο μετρήσεις.

Μετά το "κλείσιμο" του ποδηλατόδρομου, οι επόμενοι τετρακίνητοι πήραν όπως προβλέπεται απο τον γενικό κανονισμό, το χειρότερο χρόνο που έκανε πλήρωμα που "πέρασε" τη διαδρομή.

Περισσότερα + φωτογραφίες σύντομα. (Αμέσως μόλις ανασυνταχθούμε.. :-) )



Συγχαρητήρια ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΕΥΓΕ!

Ήταν ένας πραγματικά δύσκολος ΑΓΩΝΑΣ.



Περαστικά στους τραυματισμένους και ... καλές επισκευές στους ... τουμπαρισμένους.... :-)






που είναι οι 27, 28, 55 που τερματίσαμε όπως περιέγραψα πριν κατά τις 1900 αλλά δεν βρήκαμε κανέναν στο τέλος της ειδικής να μας καταγράψει. το αναφέραμε και στην ομάδα σου χθές στο "χαγιάτι", όταν φτάσαμε.
Άβαταρ μέλους
geokat
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 21 Ιαν 2006, 20:28

Επόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες