Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Trail Ride: Με τα μάτια ενός αρχάριου - Εντυπώσεις!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό jdelis » 17 Ιαν 2004, 15:59

Σήμερα 17/1 κάναμε με φίλο τη διαδρομή του Trail Ride για να τη δούμε. Θέλαμε μια εξάσκηση για τους αγώνες που έρχονται, και είπαμε ευκαιρία να το δούμε κι εμείς που δεν συμμετείχαμε.. Το αυτοκίνητο Kia Sportage Wagon (το πολύ μακρύ...!) και εγώ στη θέση του συνοδηγού. Μαζί μας 2 φίλοι με RAV4. Αποφασίσαμε να το κάνουμε σε σχετικά γρήγορο ρυθμό, ένα κλικ πιο κάτω από το αν ήταν επίσημος αγώνας. Να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου :

Η διαδρομή δεν ήταν καθόλου δύσκολη (καμία σχέση με το τελευταίο Enduro πχ.). Είχε πέτρα αλλά αν ήξερες πού πατάς δεν υπήρχε πρόβλημα. Όντως έλειπαν κάποια τεχνικά ή δύσκολα περάσματα. Οπότε η μόνη δυσκολία έγκειται στο ρυθμό που θα δώσεις και στους χρόνους που έχουν τεθεί.

Όλα αυτά ίσχυσαν για εμάς, αφού το εντελώς μαμίσιο RAV, με αρκετά χτυπηματάκια, και ένα μικροατύχημα εγκατέλειψε στο τέλος του δεύτερου κομματιού :cry:. Το road book πολύ καλό, δεν χαθήκαμε ποτέ. Δυσκολευτήκαμε μόνο μετά από κάποιο εκκλησάκι νεκροταφείο που τελείωνε ο δρόμος, και έλεγε να ακολουθήσουμε τα ίχνη (που δεν υπήρχαν σήμερα... :? ).

Σαφώς βέβαια ή όποια δυσκολία και το ενδιαφέρον έγκειται (όπως έχω ξαναπει) στην ανάγνωση του road book και την οδήγηση σε σφιχτούς ρυθμούς. Αν ακολουθείς την παρέα σου ή σταματάς για καφέ και φωτογραφίες (!) χάνεις το νόημα. Λογικό είναι κάποιοι, κάτω από αυτό το πρίσμα να μην ευχαριστήθηκαν τη συγκεκριμένη διαδρομή.

Για την ιστορία οι χρόνοι μας ήταν :

Α+Β τμήμα (τα κάναμε μαζί ) 38'
Γ τμήμα 1.13'
Δ τμήμα 1.28'

που σημαίνει πως στα 2 τελευταία φάγαμε αρκετό καπέλο από τους προτεινόμενους χρόνους.

Αλήθεια έχουν δημοσιευτεί πουθενά οι χρόνοι;

Superspy πώς είναι οι παραπάνω...; Άκουσα για ένα X-trail που πέταγε!
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Ιαν 2004, 13:42

Xappas έγραψε:Σήμερα 17/1 κάναμε με φίλο τη διαδρομή του Trail Ride για να τη δούμε. Θέλαμε μια εξάσκηση για τους αγώνες που έρχονται, και είπαμε ευκαιρία να το δούμε κι εμείς που δεν συμμετείχαμε.. Το αυτοκίνητο Kia Sportage Wagon (το πολύ μακρύ...!) και εγώ στη θέση του συνοδηγού. Μαζί μας 2 φίλοι με RAV4. Αποφασίσαμε να το κάνουμε σε σχετικά γρήγορο ρυθμό, ένα κλικ πιο κάτω από το αν ήταν επίσημος αγώνας. Να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου :

Η διαδρομή δεν ήταν καθόλου δύσκολη (καμία σχέση με το τελευταίο Enduro πχ.). Είχε πέτρα αλλά αν ήξερες πού πατάς δεν υπήρχε πρόβλημα. Όντως έλειπαν κάποια τεχνικά ή δύσκολα περάσματα. Οπότε η μόνη δυσκολία έγκειται στο ρυθμό που θα δώσεις και στους χρόνους που έχουν τεθεί.

Όλα αυτά ίσχυσαν για εμάς, αφού το εντελώς μαμίσιο RAV, με αρκετά χτυπηματάκια, και ένα μικροατύχημα εγκατέλειψε στο τέλος του δεύτερου κομματιού :cry:. Το road book πολύ καλό, δεν χαθήκαμε ποτέ. Δυσκολευτήκαμε μόνο μετά από κάποιο εκκλησάκι νεκροταφείο που τελείωνε ο δρόμος, και έλεγε να ακολουθήσουμε τα ίχνη (που δεν υπήρχαν σήμερα... :? ).

Σαφώς βέβαια ή όποια δυσκολία και το ενδιαφέρον έγκειται (όπως έχω ξαναπει) στην ανάγνωση του road book και την οδήγηση σε σφιχτούς ρυθμούς. Αν ακολουθείς την παρέα σου ή σταματάς για καφέ και φωτογραφίες (!) χάνεις το νόημα. Λογικό είναι κάποιοι, κάτω από αυτό το πρίσμα να μην ευχαριστήθηκαν τη συγκεκριμένη διαδρομή.

Για την ιστορία οι χρόνοι μας ήταν :

Α+Β τμήμα (τα κάναμε μαζί ) 38'
Γ τμήμα 1.13'
Δ τμήμα 1.28'

που σημαίνει πως στα 2 τελευταία φάγαμε αρκετό καπέλο από τους προτεινόμενους χρόνους.

Αλήθεια έχουν δημοσιευτεί πουθενά οι χρόνοι;

Superspy πώς είναι οι παραπάνω...; Άκουσα για ένα X-trail που πέταγε!


Xappas, δεν είμαι στον υπολογιστή μου και έτσι θα σου απαντήσω λακωνικά!

Ξεκινώ ανάποδα!
Με πρόχειρους υπολογισμούς θα είχες 29,21 βαθμούς σε σχέση με τα SUV
1. NΙΚΑΣ Ν., X-TRAIL = 29,23
2. ΛΑΣΚΑΡΗΣ Θ., FORESTER = 20,26
3. ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗΣ I., MAVERICK = 19,33

και τα 4Χ4:

1. ΡΟΜΠΑΚΗΣ Δ, CHEROKEE = 24,42
2. ΕΡΡΙΠΗΣ Ι., JIMNY = 24,39
3. ΚΟΥΤΣΙΑΣ Κ., VITARA = 22,41

Τα "τεχνικά" κομμάτια (2), μετά το πέρασμα των 50 τετρακίνητων έγιναν.... δρόμος!

Να προσέχετε και να μην κάνετε υπερβολές, δεν υπάρχει λόγος για ατυχήματα, έτσι;

Εκτιμώ ότι "μπήκες" στη βασική ιδέα του "παιχνιδιού", φαντάσου ότι η Οδύσσεια του 2002, είχε 420 χιλιόμετρα διαδρομής, την πρώτη μέρα, με .... περισσότερη πέτρα όμως και σκόνη (Ιούνιος). Αν είχε τον ίδιο τρόπο μέτρησης, ο πρώτος μοτοσικλετιστής θα είχε περίπου 40-41 βαθμούς μετά απο περίπου, 11 ώρες σε σχέση με τον κορυφαίο στο trail ride που είχε 32,85! :wink:
Δεν έχει ενδιαφέρον;
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό jdelis » 19 Ιαν 2004, 09:03

Για εμένα έχει ενδιαφέρον αλλά κάτω από αυτό το πρίσμα. Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να το εξηγήσω και σε άλλους. Όπως έχω ξαναπει ίσως το επικοινωνήσατε λάθος, πολύς κόσμος ήρθε με τελείως άλλο σκεπτικό εκείνη τη μέρα (φωτογραφίες...;! :shock: ).

Μπορείς να μου εξεηγήσεις λίγο τον τρόπο βαθμολόγησης :?:
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό chriska » 19 Ιαν 2004, 11:57

Xappas έγραψε:Σήμερα 17/1 κάναμε με φίλο τη διαδρομή του Trail Ride για να τη δούμε. Θέλαμε μια εξάσκηση για τους αγώνες που έρχονται, και είπαμε ευκαιρία να το δούμε κι εμείς που δεν συμμετείχαμε.. Το αυτοκίνητο Kia Sportage Wagon (το πολύ μακρύ...!) και εγώ στη θέση του συνοδηγού. Μαζί μας 2 φίλοι με RAV4. Αποφασίσαμε να το κάνουμε σε σχετικά γρήγορο ρυθμό, ένα κλικ πιο κάτω από το αν ήταν επίσημος αγώνας. Να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου :

Η διαδρομή δεν ήταν καθόλου δύσκολη (καμία σχέση με το τελευταίο Enduro πχ.). Είχε πέτρα αλλά αν ήξερες πού πατάς δεν υπήρχε πρόβλημα. Όντως έλειπαν κάποια τεχνικά ή δύσκολα περάσματα. Οπότε η μόνη δυσκολία έγκειται στο ρυθμό που θα δώσεις και στους χρόνους που έχουν τεθεί.

Όλα αυτά ίσχυσαν για εμάς, αφού το εντελώς μαμίσιο RAV, με αρκετά χτυπηματάκια, και ένα μικροατύχημα εγκατέλειψε στο τέλος του δεύτερου κομματιού :cry:. Το road book πολύ καλό, δεν χαθήκαμε ποτέ. Δυσκολευτήκαμε μόνο μετά από κάποιο εκκλησάκι νεκροταφείο που τελείωνε ο δρόμος, και έλεγε να ακολουθήσουμε τα ίχνη (που δεν υπήρχαν σήμερα... :? ).

Σαφώς βέβαια ή όποια δυσκολία και το ενδιαφέρον έγκειται (όπως έχω ξαναπει) στην ανάγνωση του road book και την οδήγηση σε σφιχτούς ρυθμούς. Αν ακολουθείς την παρέα σου ή σταματάς για καφέ και φωτογραφίες (!) χάνεις το νόημα. Λογικό είναι κάποιοι, κάτω από αυτό το πρίσμα να μην ευχαριστήθηκαν τη συγκεκριμένη διαδρομή.

Για την ιστορία οι χρόνοι μας ήταν :

Α+Β τμήμα (τα κάναμε μαζί ) 38'
Γ τμήμα 1.13'
Δ τμήμα 1.28'

που σημαίνει πως στα 2 τελευταία φάγαμε αρκετό καπέλο από τους προτεινόμενους χρόνους.

Αλήθεια έχουν δημοσιευτεί πουθενά οι χρόνοι;

Superspy πώς είναι οι παραπάνω...; Άκουσα για ένα X-trail που πέταγε!

Φίλε Γιάννη,
Σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα του περασμένου Trail Ride στην Πάρνηθα
θα ήθελα και εγώ να πώ ορισμένα πράγματα μετά απο πολύ καιρό γιατί παρατηρώ ότι συνεχώς αναφέρονται οι φωτογραφίες, οι χρόνοι κλπ.
Επειδή συμμετείχα και εγώ μαζί με μια παρέα φίλων και με το αυτοκίνητό μου με μόλις 150 χλμ. στο κοντέρ θα ήθελα να σε ρωτήσω:
1. Ουδείς ακουσε για χρονομετρημένους χρόνους διαδρομών ή τμημάτων
2. Κανείς πιστεύω δεν "έκλεισε" κάποιον και δεν τον άφησε να περάσει
3. Στο πρώτο σκέλος και ειδικά δίπλα στο κανάλι του Μόρνου(στο πατημένο) οι περισσότεροι ακολουθούσαν την "παρέα" για να δούν που πάει ο δρόμος!!!
4.Ηταν επιλογή του καθενός να πάει με τον ρυθμό που ήθελε, να σταματήσει, να κατουρήσει για να μήν σκάσει η φούσκα του,να ταϊσει το μωρό του για να μην κλαίει, να μαζέψει λουλούδια, να το παίξει κοκκινοσκουφίτσα που ψάχνει τον κακό λύκο κλπ.
5. Να είσαι σίγουρος ότι εάν εγώ προσωπικά γνώριζα για χρόνους, σε πολλά κομμάτια, που μου ήταν πολυ γνωστά και πατημένα (απο άλλη δραστηριότητα)κάτι παραπάνω θα έκανα......
6. Σε κάποιο σημείο της διαδρομής βρήκαμε λιμνούλα με λάσπες και ανηφορικό χωράφι και σταματήσαμε να "παίξουμε".Δεν έχει σημασία να αναφέρω ονόματα και κωδικούς.
7.Στην ταβέρνα μετά το τελευταίο σημείο αναγνώρισης μπορούσες να φτάσεις και απο αλλού πιό γρήγορα (κοπάνα)!!
8.Στην ταβέρνα πάντως φτάσαμε την κατάλληλη ώρα για φαγητό(βραδάκι) και το χαρήκαμε αν και κάναμε και το σερβιτόρο(παλιά μας τέχνη), γιατί έτσι το χάρηκα περισσότερο.
8. Τα κύπελλα και οι νίκες είναι καλά αλλά περισσότερο μετράει η προσπάθεια και η συμμετοχή.
9. Μέχρι και έμπειροι γράφοντες απο περιοδικά του χώρου έκαναν πίσω!!!
Χωρίς ίχνος αντιδικίας με κανέναν θέλω να πώ ότι θα ξανασυμμετάσχω σε τέτοιες εκδηλώσεις (βλ.Ξυλόκαστρο) αλλά τότε θα πάω αέρα!!!
Ουφ!
chriska & Highlander
ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
Άβαταρ μέλους
chriska
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 02 Απρ 2003, 17:53
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Ιαν 2004, 12:27

Ιανουάριος 2000 – Αίγυπτος: 15 Πυροβολημένοι, έχουμε κατεβεί για να παρακολουθήσουμε τις τελευταίες ειδικές του DAKAR (Τερμάτιζε στο Κάιρο). Άμμος, ταχύτητα και συναγωνισμός. Η τελευταία ειδική πέρναγε μπροστά από τις πυραμίδες. Κάποια στιγμή, εμφανίζεται WR400, πηγαίνοντας «κομμάτια», με το που περνάει τον τελευταίο αμμόλοφο, με θεαματικό τρόπο, σταματάει, βγάζει από το σακίδιο του μια φωτογραφική μηχανή, φωτογραφίζει τις πυραμίδες και….. συνεχίζει σαν παλαβός την ειδική!


Ναι είναι αγώνας, αλλά εντάξει, δεν πάνε όλοι για την πρωτιά!
Ειδικά σε ένα καινούργιο θεσμό, σημασία έχει ο τερματισμός!

Σίγουρα βέβαια δεν έχει νόημα, να έρθει κάποιος και να βγαλεί τη διαδρομή με ΜΩΤ 10 χιλιόμετρα, μόνο εμπόδιο θα είναι!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό panos » 20 Ιαν 2004, 05:02

Αρκετά δεν τράβηξε το ανέκδοτο :lol: :lol: :lol: . Καταντά μονότονο . Αν ακόμη δεν έχουμε καταλάβει τι έγινε στην Πάρνηθα δεν νομίζω ότι θα το καταλάβουμε ποτέ. Και Bebelac να γίνει οσοι δεν θέλουν να το αντιληφθούν δεν πρόκειτε να το χωνέψουν.

Ειμαστε όλοι τρελαμμένοι με το 4χ4 :riding: αλλά αυτό δεν μας κάνει όλους αυτομάτως κολλητούς ή αγίους . Η αντίθετη θεωρία είναι για τους ρομαντικούς :moon:, τους δημοσιοσχεσίτες :eeeek: και τους ασφαλιστές :shit: .

Αφήστε το να σβήσει .

Πάμε για νέο Trail Ride . Από εδώ και μπρός τι κάνουμε μετράει.
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό jdelis » 21 Ιαν 2004, 10:04

chriska έγραψε:Φίλε Γιάννη,
Σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα του περασμένου Trail Ride στην Πάρνηθα
θα ήθελα και εγώ να πώ ορισμένα πράγματα μετά απο πολύ καιρό γιατί παρατηρώ ότι συνεχώς αναφέρονται οι φωτογραφίες, οι χρόνοι κλπ.
Επειδή συμμετείχα και εγώ μαζί με μια παρέα φίλων και με το αυτοκίνητό μου με μόλις 150 χλμ. στο κοντέρ θα ήθελα να σε ρωτήσω:
1. Ουδείς ακουσε για χρονομετρημένους χρόνους διαδρομών ή τμημάτων
2. Κανείς πιστεύω δεν "έκλεισε" κάποιον και δεν τον άφησε να περάσει
3. Στο πρώτο σκέλος και ειδικά δίπλα στο κανάλι του Μόρνου(στο πατημένο) οι περισσότεροι ακολουθούσαν την "παρέα" για να δούν που πάει ο δρόμος!!!
4.Ηταν επιλογή του καθενός να πάει με τον ρυθμό που ήθελε, να σταματήσει, να κατουρήσει για να μήν σκάσει η φούσκα του,να ταϊσει το μωρό του για να μην κλαίει, να μαζέψει λουλούδια, να το παίξει κοκκινοσκουφίτσα που ψάχνει τον κακό λύκο κλπ.
5. Να είσαι σίγουρος ότι εάν εγώ προσωπικά γνώριζα για χρόνους, σε πολλά κομμάτια, που μου ήταν πολυ γνωστά και πατημένα (απο άλλη δραστηριότητα)κάτι παραπάνω θα έκανα......
6. Σε κάποιο σημείο της διαδρομής βρήκαμε λιμνούλα με λάσπες και ανηφορικό χωράφι και σταματήσαμε να "παίξουμε".Δεν έχει σημασία να αναφέρω ονόματα και κωδικούς.
7.Στην ταβέρνα μετά το τελευταίο σημείο αναγνώρισης μπορούσες να φτάσεις και απο αλλού πιό γρήγορα (κοπάνα)!!
8.Στην ταβέρνα πάντως φτάσαμε την κατάλληλη ώρα για φαγητό(βραδάκι) και το χαρήκαμε αν και κάναμε και το σερβιτόρο(παλιά μας τέχνη), γιατί έτσι το χάρηκα περισσότερο.
8. Τα κύπελλα και οι νίκες είναι καλά αλλά περισσότερο μετράει η προσπάθεια και η συμμετοχή.
9. Μέχρι και έμπειροι γράφοντες απο περιοδικά του χώρου έκαναν πίσω!!!
Χωρίς ίχνος αντιδικίας με κανέναν θέλω να πώ ότι θα ξανασυμμετάσχω σε τέτοιες εκδηλώσεις (βλ.Ξυλόκαστρο) αλλά τότε θα πάω αέρα!!!
Ουφ!
chriska & Highlander


Χρήστο,

1. Έχεις απόλυτο δίκιο. Πηγαίνοντας μακρύτερα θα πω πως δεν είχε περάσει καθόλου το πνέυμα του ανταγωνισμού, με την καλή έννοια πάντοτε.
2. Λάθος, αυτό αναφέρθηκε από αρκετούς και προφορικά. Αυτό με τις φωτογραφίες το έγραψε ο xontros νομίζω.
3........
4. Θεωρητικά αυτή η επιλογή υπάρχει και σε άλλους "αγώνες". Δεν το έχω όμως συναντήσει ή ακούσει ποτέ. Ακόμη και στο experience που δεν υπήρχε πίεση χρόνου δεν είδαμε τέτοια φαινόμενα.
5. Ως προς εσένα τουλάχιστον είμαι σίγουρος :wink:
6. Για αυτό τουλάχιστον δεν σε κατηγορώ, κάτι τέτοιο έκανα και εγώ τη δεύτερη μέρα του experience!
7. Κι αυτό μέσα στο "παιχνίδι" είναι.
8α. :D
8β. Σωστό και αυτό.
9. Αυτό δεν το κατάλαβα.

Δεν θέλω να κατηγορήσω σε καμία περίπτωση κάποιους από τους συμμετέχοντες. Επαναλαμβάνω πως το (πιθανό) λάθος της οργάνωσης ήταν επικοινωνιακό, με αποτέλεσμα να έρθουν άνθρωποι που άλλα περίμεναν και άλλα βρήκαν. Σε κάποιους ίσως δεν ταιριάζει μια τέτοια εκδήλωση και δεν θα ξαναφανούν. Κάποιοι άλλοι (όπως εσύ) κατανόησαν ίσως καλύτερα τι παίζεται και την επόμενη φορά θα έρθουν με άλλες διαθέσεις. Κάποιοι που μπήκαν με το σωστό πνεύμα εξ' αρχής ευχαριστήθηκαν και εκείνον τον αγώνα.

Στο Ξυλόκαστρο, όντας και επίσημος αγώνας αυτή τη φορά, η οργάνωση έχει δώσει σαφώς σωστότερα το στίγμα. Τώρα ποιοί θα έρθουν και με τι διαθέσεις μένει να το δούμε...
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό chriska » 21 Ιαν 2004, 11:38

Xappas έγραψε:
chriska έγραψε:Φίλε Γιάννη,
Σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα του περασμένου Trail Ride στην Πάρνηθα
θα ήθελα και εγώ να πώ ορισμένα πράγματα μετά απο πολύ καιρό γιατί παρατηρώ ότι συνεχώς αναφέρονται οι φωτογραφίες, οι χρόνοι κλπ.
Επειδή συμμετείχα και εγώ μαζί με μια παρέα φίλων και με το αυτοκίνητό μου με μόλις 150 χλμ. στο κοντέρ θα ήθελα να σε ρωτήσω:
1. Ουδείς ακουσε για χρονομετρημένους χρόνους διαδρομών ή τμημάτων
2. Κανείς πιστεύω δεν "έκλεισε" κάποιον και δεν τον άφησε να περάσει
3. Στο πρώτο σκέλος και ειδικά δίπλα στο κανάλι του Μόρνου(στο πατημένο) οι περισσότεροι ακολουθούσαν την "παρέα" για να δούν που πάει ο δρόμος!!!
4.Ηταν επιλογή του καθενός να πάει με τον ρυθμό που ήθελε, να σταματήσει, να κατουρήσει για να μήν σκάσει η φούσκα του,να ταϊσει το μωρό του για να μην κλαίει, να μαζέψει λουλούδια, να το παίξει κοκκινοσκουφίτσα που ψάχνει τον κακό λύκο κλπ.
5. Να είσαι σίγουρος ότι εάν εγώ προσωπικά γνώριζα για χρόνους, σε πολλά κομμάτια, που μου ήταν πολυ γνωστά και πατημένα (απο άλλη δραστηριότητα)κάτι παραπάνω θα έκανα......
6. Σε κάποιο σημείο της διαδρομής βρήκαμε λιμνούλα με λάσπες και ανηφορικό χωράφι και σταματήσαμε να "παίξουμε".Δεν έχει σημασία να αναφέρω ονόματα και κωδικούς.
7.Στην ταβέρνα μετά το τελευταίο σημείο αναγνώρισης μπορούσες να φτάσεις και απο αλλού πιό γρήγορα (κοπάνα)!!
8.Στην ταβέρνα πάντως φτάσαμε την κατάλληλη ώρα για φαγητό(βραδάκι) και το χαρήκαμε αν και κάναμε και το σερβιτόρο(παλιά μας τέχνη), γιατί έτσι το χάρηκα περισσότερο.
8. Τα κύπελλα και οι νίκες είναι καλά αλλά περισσότερο μετράει η προσπάθεια και η συμμετοχή.
9. Μέχρι και έμπειροι γράφοντες απο περιοδικά του χώρου έκαναν πίσω!!!
Χωρίς ίχνος αντιδικίας με κανέναν θέλω να πώ ότι θα ξανασυμμετάσχω σε τέτοιες εκδηλώσεις (βλ.Ξυλόκαστρο) αλλά τότε θα πάω αέρα!!!
Ουφ!
chriska & Highlander


Χρήστο,

1. Έχεις απόλυτο δίκιο. Πηγαίνοντας μακρύτερα θα πω πως δεν είχε περάσει καθόλου το πνέυμα του ανταγωνισμού, με την καλή έννοια πάντοτε.
2. Λάθος, αυτό αναφέρθηκε από αρκετούς και προφορικά. Αυτό με τις φωτογραφίες το έγραψε ο xontros νομίζω.
3........
4. Θεωρητικά αυτή η επιλογή υπάρχει και σε άλλους "αγώνες". Δεν το έχω όμως συναντήσει ή ακούσει ποτέ. Ακόμη και στο experience που δεν υπήρχε πίεση χρόνου δεν είδαμε τέτοια φαινόμενα.
5. Ως προς εσένα τουλάχιστον είμαι σίγουρος :wink:
6. Για αυτό τουλάχιστον δεν σε κατηγορώ, κάτι τέτοιο έκανα και εγώ τη δεύτερη μέρα του experience!
7. Κι αυτό μέσα στο "παιχνίδι" είναι.
8α. :D
8β. Σωστό και αυτό.
9. Αυτό δεν το κατάλαβα.

Δεν θέλω να κατηγορήσω σε καμία περίπτωση κάποιους από τους συμμετέχοντες. Επαναλαμβάνω πως το (πιθανό) λάθος της οργάνωσης ήταν επικοινωνιακό, με αποτέλεσμα να έρθουν άνθρωποι που άλλα περίμεναν και άλλα βρήκαν. Σε κάποιους ίσως δεν ταιριάζει μια τέτοια εκδήλωση και δεν θα ξαναφανούν. Κάποιοι άλλοι (όπως εσύ) κατανόησαν ίσως καλύτερα τι παίζεται και την επόμενη φορά θα έρθουν με άλλες διαθέσεις. Κάποιοι που μπήκαν με το σωστό πνεύμα εξ' αρχής ευχαριστήθηκαν και εκείνον τον αγώνα.

Στο Ξυλόκαστρο, όντας και επίσημος αγώνας αυτή τη φορά, η οργάνωση έχει δώσει σαφώς σωστότερα το στίγμα. Τώρα ποιοί θα έρθουν και με τι διαθέσεις μένει να το δούμε...

Φίλε Γιάννη,
Σε ευχαριστώ για το 8α.Κάποτε μπορεί να ανοίξω και δικό μου μαγαζί και θέλω να με προτιμήσετε :lol: :lol: :lol: Φαντάσου ότι ο Dr.Format κινδύνευε να μείνει νηστικός(απο τις λίγες φορές που τον είδα να πεινάει!!!) :D
Το 7 δεν πρέπει να είναι μέσα στο παιχνίδι γιατί αλλάζουν τα δεδομένα του χρόνου.Δεν ψάχνω την βέλτιστη διαδρομή αλλά ακολουθώ road book.
Οσο για το 9 ήθελα να πώ ότι ορισμένοι μόλις είδαν το κομμάτι του πρώτου ΣΕΔ(ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΛΙΒΑΔΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ), σκέφτηκαν και ξανασκέφτηκαν γιατί να τα σπάσουμε?Εκεί υπήρξε μεγάλη καθυστέρηση και ο ρυθμός(όποιος και να ήταν αυτός) χάθηκε.
Τέλος πάντων όλα ήταν μια αρχή.
Εμπρός τώρα για το επόμενο στο Ξυλόκαστρο όπου και εκεί πάλι με διάθεση παιγνιδιού και με ασφάλεια να φτάσουμε στην παραλία για τα υπόλοιπα(δηλ.τι άλλο, φαγητό και κουβεντούλα για τον ανερχόμενο χώρο του 4χ4 και όχι μόνο :wink: )
chriska & Highlander
ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
Άβαταρ μέλους
chriska
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 02 Απρ 2003, 17:53
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό jdelis » 21 Ιαν 2004, 14:31

Όταν λέω πως είναι μέσα στο παιχνίδι εννοώ πως μπορεί να συμβεί, όχι ότι το επικροτώ κιόλας.

ΥΓ. περίεργο αυτό που λες για τον Dr. Format. Εγώ όποτε τον βλέπω μου λέει πως πειναέι! :D :D
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 01 Φεβ 2004, 20:52

Σημερα 1-2-2004 6 μαχιμοι απετολμησαν την διαδρομη του TRAIL RIDE παρνηθας :D :D :D Αναμεσα τους και 3 αυτοκινητα που θα λαβουν μερος στο Ξυλοκαστρο. Η διαδρομη ειχε τον χαρακτηρα γενικης δοκιμης για τον αγωνα και οι ρυθμοι ηταν ας πουμε γρηγορης βολτας :twisted: :twisted: :twisted:

Η διαδρομη βγηκε σε 3.30 ωρες!
Συνθηκες
1. Λασπη λασπη λασπη :D :D
2. Χιονι παγος Χιονι :D :D :D
3.Νερα νερα νερα :D :D :D
4. Καμποση πετρουλα :twisted: :twisted:
5. Κοψαμε 3 πεσμενα δεντρα για να προχωρησουμε
6. Αψογο το road book ακομη και σημερα που ορισμενα μερη ηταν απατητα για μηνες και με δυσκολια διακρινονταν!

SURERSPY μηπως κατω απο τετοιες συνθηκες να το ξανακανατε??? :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tazmania » 01 Φεβ 2004, 21:04

Είναι γεγονός ότι η διαδρομή είναι τελείως διαφορετική υπό τις συνθήκες που περιγράφει ο tedos. Πραγματικά ήταν απίθανη :D

Μεταξύ των άλλων, εκεί που κοντεύαμε στην Αυλώνα τσουπ, ένα ελαφάκι στο δρόμο μας. είναι υπέροχο να βλέπεις τέτοια ζώα μια ανάσα από την Αθήνα.

ΥΓ Ο Dista επέδειξε τις μηχανολογικές του ανησυχίες, στον υδραυλικό συμπλέκτη ενός KTM 640 (εάν δεν κάνω λάθος), που είχε σπάσει η μανέτα στο σημείο που κρατάει το έμβολο. Dista, τα παιδιά τα είδαμε να περνάν από την Αυλώνα πράγμα που σημαίνει ότι η πατέντα έπιασε :D
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό chriska » 04 Φεβ 2004, 11:47

Φίλε Tedos,
Σας είδα το πρωϊ 1/2/2004 κοντά στη γέφυρα Ασπροπύργου αλλά είχα κατεύθυνση για αλλού.
Ναί να ξαναγίνει η διαδρομή αλλά με μικρές βελτιωσούλες που θα την κάνουν πιό ενδιαφέρουσα και πιό "παιχνιδιάρα" 8)

chriska & Highlander
ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
Άβαταρ μέλους
chriska
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 02 Απρ 2003, 17:53
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ, ΑΘΗΝΑ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες