Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Στα άρματα, Στα άρματα, Εμπρός στον Αγώνα

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Στα άρματα, Στα άρματα, Εμπρός στον Αγώνα

Δημοσίευσηαπό Jero » 14 Νοέμ 2005, 15:23

Μετά από την παρουσία μου σε ακόμα μία ανεδαφική και γεμάτη εμπάθεια, μεταξύ των οργανωτών, συνάντηση, χτες το βράδυ νομίζω, ότι όλοι εμείς οι αγωνιζόμενοι θα πρέπει να κάνουμε κάτι για να πάψουν στην πλάτης μας να παίζουν κάποιοι τα παιχνίδια τους. Παρακολούθησα μια κατ’ ευφημισμό συζήτηση η οποία είχε, θεωρητικά τουλάχιστον, ως σκοπό την πιθανή σύγκλιση των απόψεων των δύο βασικών πλευρών δηλαδή των οργανωτών του κυπέλλου Trail Ride-Raid και αυτών του επάθλου αντοχής. Αυτό βέβαια ήταν αδύνατον να συμβεί γιατί τα προσωπικά οφέλη ή οι μεταξύ τους αντιπάθειες τους εμποδίζουν να βρουν κοινούς στόχους.
Αυτό όμως που με εξοργίζει είναι το γεγονός ότι όλοι αυτοί με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο έχουν λόγο, ως οργανωτές, γιατί υπάρχουν αγώνες (ή παιδιές ή όπως αλλιώς θέλετε να τα λέμε) να διοργανώσουν και υπάρχουν αγώνες γιατί υπάρχουν αγωνιζόμενοι οι οποίοι πληρώνουν παράβολα. Έχουμε με εύκολο τρόπο καταλύσει κάθε έννοια λογικής και σεβασμού όταν ο ωφελούμενος, αυτός που εισπράττει δηλαδή, δεν λαμβάνει υπ’ όψιν του αυτόν που τον ωφελεί, δηλαδή αυτόν που πληρώνει. Κανένας δεν αρνείται ότι πρέπει να υπάρχουν κανόνες οι οποίοι θα πρέπει να τηρούνται αλλά αυτοί θα πρέπει να καταρτίζονται με γνώμονα και την γνώμη των παικτών πέραν από αυτή των αυτοαποκαλούμενων ειδικών.
Σε παλαιότερη συνάντηση μεταξύ των περισσοτέρων από τους τακτικούς συμμετέχοντες είχαν αποφασιστεί, με ψηφοφορία, κάποια δεδομένα τα οποία πιστεύαμε ότι ευνοούν την συνέχιση του παιχνιδιού με πιο δίκαιο και ξεκάθαρο τρόπο. Η «άλλη μεριά» δεν τα υπολόγισε αυτά καθόλου γιατί η συγκεκριμένη συνάντηση έγινε με πρωτοβουλία του Αθανασίου τον οποίο για κάποιο λόγο δεν τον γουστάρουν. Αναρωτιέμαι εγώ που επίσης δεν τον γουστάρω και δεν γουστάρω κανένα από όλους που μου λένε ότι θα κάνουν ότι θέλουν με τα δικά μου τα λεφτά γιατί είμαι παγιδευμένος στη μέση?
Γιατί χτές ενώ έστω και δύσκολα βρέθηκαν οι τρεις βασικοί οργανωτές στο ίδιο τραπέζι ο ένας σηκώθηκε κι έφυγε ενεργώντας όπως οι άλλοι σε προηγούμενες συναντήσεις?
Γιατί ανέχομαι τον Κατσιμαλή να λέει ΕΓΩ δεν κάνω αγώνες με τον τρόπο αυτό λες και είναι προσωπική του υπόθεση (άσχετα αν έχει δίκιο ή άδικο)?.
Γιατί πρέπει να είμαι έρμαιο των αποφάσεων της ΕΘΕΑ η οποία αναγκαστικά ενεργεί ως γονιός ανάμεσα σε δύο κακομαθημένα πιτσιρίκια συμβιβάζοντας με όποιον τρόπο θέλει την κατάσταση ενώ θα μπορούσε να κατατεθεί κοινό σχέδιο.
Γιατί ούτε στις αρχές Δεκεμβρίου δεν προβλέπετε νε γνωρίζουμε με ποιον τεχνικό κανονισμό θα πορευτούμε του χρόνου αλλά και ούτε πόσους αγώνας και πότε θα γίνουν αυτοί.

Για το λόγο αυτό προτείνω την δημιουργία ενός οργάνου των αγωνιζόμενων με σκοπό να μπορούμε να παρευρισκόμαστε στα δωμάτια που παίρνονται οι αποφάσεις για εμάς χωρίς εμάς και παράλληλα να ασκούμε την πίεση που πρέπει σε αυτούς που θέλουν να καταντήσουν και αυτό το σπορ σε club κλειστό για μερικούς που θα έχουν και το πεπόνι και το μαχαίρι χωρίς στην πραγματικότητα να τους ανήκει κανένα από τα δύο

Συγχωρέστε μου και την μακρηγορία αλλά και το ύφος αλλά μπούχτισα και είμαι στον χώρο μόλις 2 χρόνια
Άβαταρ μέλους
Jero
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2005, 15:19

Δημοσίευσηαπό almak » 14 Νοέμ 2005, 15:29

Μεταφέρω εδώ αυτά που έγραψα στο to4x4.gr

Check-Six έγραψε:
Γιατί αγχώνεσαι και εκνευρίζεσαι τσάμπα;Ρίξε μια ματιά στο www.fia.ch και θα λυθούν οι απορίες σου.Μην ξεχνάς κάτι πολύ βασικό:εδώ είναι Βαλκάνια, δεν είναι "παίξε-γέλασε"...

Εγώ ξέρω και κάτι άλλο πολύ βασικό επίσης!!!!!

Όταν επισκέπτομαι το κομμωτηριό μου ή την αγαπημένη μου ταβέρνα γνωρίζω από πριν το
επίπεδο παροχής υπηρεσιών και την ποιότητα των προιόντων που θα μου παρέχουν έκαστος
Εάν για χ-ψ λόγους κάτι δεν μου πάει καλά και παραπονεθώ και ζητήσω βελτίωση της
παρεχόμενης υπηρεσίας το ποιό πιθανό που θα συμβεί είναι:

1) Σπασμοδική προσωρινή βελτίωση....... ΑΝ μπορούσαν θα το είχαν κάνει πριν αισθανθώ πρώτος την
ανάγκη να το ζητήσω.
Το τελευταίο είναι βασική υποχρέωση ελευθερου επαγγελματία που σέβεται εαυτό και πελάτη.

2)Επίσης μπορεί να σας κοιτούν στα μάτια του στυλ ότι ζητάτε λαγούς με.........
Αυτό μπορούν ν'αντιληφθούν και αυτό κάνουν ,δεν λένε ψέματα , τόσο μπορούν τόσο κάνουν.
(min krinete ex idion t' alotria)

Αρα τι κάνουμε :
Για να μην τρελενόμαστε με κομμωτήρια ταβέρνες παράγκες κτλ....αφήστε τους οργανωτές
να διμηουργήσουν τα παιχνίδια που αυτοί νομίζουν ότι θα έχουν απήχοιση και εσείς διαλέξτε
που θα πάρετε μέρος.
Κάποιο απο τα παιχνίδια θα ταιριάξουν στο καθένα , και μην μου πείτε ότι πολλά παιχνίδια
σημαίνει λίγες συμμετοχές στο καθένα ,πολλά έξοδα άρα δεν έχει παιχνίδι!
ΟΧΙ αυτό δεν θα γίνει ποτέ διότι δεν θα το επιτρέψουν οι οργανωτές.
Οι οργανωτές είναι και τρελοί με το αθλημα(παθιασμένοι-ρομαντικοί-εγωιστές-ψιχούλες μερικές φορές)
αλλά είναι και ελευθεροι επαγγελματίες του χώρου!!!!! κι έτσι κάποιος ενστικτοδός θα κάνει
την σωστή κίνηση και θα φτιάξει την "σωστή" σειρά αγώνων παιχνιδιών για "μας".

Εμείς νομίζω τρέχουμε για την πλάκα μας και όχι για 1.000.000$$$$

Φίλοι οδηγοί συνοδηγοί μην τρελένεστε διότι χθές στην συνάντηση (( δική μου εκτίμηση )) είναι ότι
δώσατε την εντύπωση ότι τους παρακαλάτε (έλεος) να τα βρουν

Ας μην τα βρούν ποτέ.
Ο κάθε κύριος να φτιάξει μία σειρά αγώνων και μεις διαλέγουμε.

ΥΓ. Ελπίζω να ξε' 'αγχωσα μερικούς απο εσάς .

ΥΓ. Και όσο για τα βαλκάνια ΝΑΙ βαλκάνια ήμασταν, είμασται,και λογικά θα είμασται.
Εξ'αλλου οι αγώνες στα βαλκάνια δεν γίνονται.
_________________
Αλέξανδρος Μακρής
προσέχω να μην θεωρεί ο άλλος
οτι τον ενοχλώ με το Santa Fe μου 2.7 V6.....
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό markd » 14 Νοέμ 2005, 20:18

Ζήτω οι εκδρομές!!!
ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κάτω οι αγώνες!!!
ΚΑΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό tedos » 15 Νοέμ 2005, 17:21

Γιατί ούτε στις αρχές Δεκεμβρίου δεν προβλέπετε νε γνωρίζουμε με ποιον τεχνικό κανονισμό θα πορευτούμε του χρόνου αλλά και ούτε πόσους αγώνας και πότε θα γίνουν αυτοί.


Σπυρο Δουρακο τα πραγματα για το 2006 ειναι μαλλον απλα....

1. Με τον Αθανασιου εκτος, και τις λεσχες που ανελαβαν αγωνες επαθλου αντοχης (Ναυπλιο, Περιστερι) να καταριουνται την τυχη τους, μαλλον λεμε αντιο στο Επαθλο Αντοχης!! Υπενθυμιζω οτι οι συμμετοχες 4Χ4 φθινουν συνεχως και νεοι οδηγοι δεν μπαινουν στο χωρο αρα.......

2. Μενουν οι οργανωσεις της Εκαλης η οποια θα κανει τα Enduro της μεσα στα οποια πιθανως να συμπεριλαβει και κατηγορια Οpen με regularity για τα δικα μας αυτοκινητα. Το εκανε ηδη δοκιμαστικα τον Οκτωβρη φετος. Αντε το πολυ να κατσει και κανας 24ωρος ετσι για ποικιλια......

3. Το κυπελλο Trail ride-raid εχει τη δικη του δυναμικη αφου συμμετεχουν 60 μοτο κατ ελαχιστον αννελιπως. Αρα και με 30 4Χ4 οι οργανωτες εκει ειναι μια χαρα....

Αρα εγω το βλεπω να στηνουμε για Trail-ride Raid.
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό ANTON1$ » 15 Νοέμ 2005, 18:35

Ρε συ Tedo.....

Πως θα σου φαινότανε αν το Stratego Team αναλάμβανε να διοργανώσει αγώνες του Επάθλου ????????

Γιά φαντάσου τον Dista να χτυπιέται που δεν θα μπορεί να κερδίσει αγώνα αφού θα είναι οργανωτής !!!!!!

Ασε που θα ξέρει από την προηγούμενη που θα είναι οι κρυφοί χρονομέτρες !!!!

Και εμείς θα μπορέσουμε επιτέλους να πάρουμε μιά πρωτιά !!!!!
Άβαταρ μέλους
ANTON1$
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 04 Φεβ 2005, 18:15
Τοποθεσία: ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Δημοσίευσηαπό tedos » 15 Νοέμ 2005, 18:41

ANTON1$ έγραψε:Ρε συ Tedo.....

Πως θα σου φαινότανε αν το Stratego Team αναλάμβανε να διοργανώσει αγώνες του Επάθλου ????????

Γιά φαντάσου τον Dista να χτυπιέται που δεν θα μπορεί να κερδίσει αγώνα αφού θα είναι οργανωτής !!!!!!

Ασε που θα ξέρει από την προηγούμενη που θα είναι οι κρυφοί χρονομέτρες !!!!

Και εμείς θα μπορέσουμε επιτέλους να πάρουμε μιά πρωτιά !!!!!


Χμμμ.....τωρα που το λες..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό aapo » 17 Νοέμ 2005, 17:45

Αν και δεν ήθελα να συμμετέχω στήν παρούσα ενότητα και χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ με κανέναν απλώς θα διευκρινίσω ωρισμένα γραφωμενα προς ενημέρωσή σας και μόνο.

α.-Τεχνικός εφορος στον τελευταίο αγώνα ήταν ο Ηλίας Κούγιας.
β.-Ο ΤΕ εντόπισε τα αυτοκίνητα που δεν εφεραν προφυλατήρες και με ενημερωσε. Του ζήτησα να μήν το λάβη υπ οψιν του ΔΙΟΤΙ στους προηγούμενους αγώνες του ΕΠΑΘΛΟΥ αντοχής δεν απαγορεύονταν η συμμετοχή τους.
γ.- Την επόμενη ημέρα ελαβα τηλεφώνημα απο τον ΤΕ Η.Κούγια οτι ο Νασος Παπακώστας επικεφαλής της ΤΕ της ΕΘΕΑ τού ζήτησε να επιθεωρήση ΕΚ ΝΕΟΥ τα αυτοκίνητα αυτά και αν δεν είναι σύμφωνα με τον ΚΟΚ να μην τρέξουν.
δ.-Επικοινώνησα αμέσως με τον Ν.Παπακώστα του εξήγησα πως τα αυτοκίνητα αυτά ελάμβαναν μέρος στους προηγούμενους αγώνες του επάθλου ΑΝΤΟΧΗΣ και του εζήτησα λαμβάνωντας εξ ολοκλήρου την ευθυνη να μην επιθεωρηθούν εκ νέου και να λάβουν μέρος κανονικά. Δεσμεύτηκα δε οτι από το 2006 να ενημερωθουν οι αγωνιζόμενοι να φέρουν προφυλακτήρα.
ε.- Αμέσως ο Ν.Παπακώστας τηλεφώνησε στον ΤΕ και έδωσε το ΟΚ για την συμμετοχή τους στον αγώνα.
ζ.-Συγχρόνως σε τηλ. επικοινώνία με τον Doc απεφασισθη η χωρίς προβλήματα συμμετοχή των αυτοκινήτων .
η.- Την επόμενη Πεμπτη μετά τον αγώνα μου εζητήθη να παρευρεθώ στην ΕΘΕΑ μαζί με τον Σ.Δουκέρη. Στήν συνάντηση συζήτηση παρευρίσκοντο οι Νασος Παπακώστας Σπύρος Κατσιμαλής Νίκος Κοτρονάρος Τεχνικοι Εφοροι της ΕΘΕΑ. Αλεκος Αποστολίδης Σ.Δουκέρης και ο ΤΕφορος της Λεσχης μας Γιώργος Ραπτόπουλος.
Ο Σ.Κατσιμαλής παρουσίασε τις φωτο που κατά την γνώμη του αυτοκίνητα περασαν τεχνικό ελεγχο παράτυπα. Εγιναν διάφορες συζητήσεις και το θέμα αυτό θεωρείται ΛΗΓΜΕΝΟ.

Μετα απο σχετική συζήτηση εζητήθη απο την ΤΕπιτροπη να συναντηθούμε εκ νέου την 1/12/05 και να συζητήσουμε έναν ΚΟΙΝΟ κανονισμό.

Η Λεσχη 4χ4 Εκάλη λαμβάνοντας υπ όψιν τις ολες τις συζητήσεις των τελευταίων ημερων αν και στην συζήτηση που εγινε στου Ατταρτ δεν................................................... λαμβάνει υπ οψιν τις ολα οσα συνεζητήθησαν ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ διαφορετικές απόψεις να στηρίξει τις απόφάσεις αυτές στην συζήτηση στήν ΕΘΕΑ.
Επίσημα λοιπόν ζητα οι αγωνιζόμενοι να ωρίσουν 2 ατομα να παρευρίσκονται σαν παρατηρητές.
Θα ήταν επίσης επιβεβλημένο ο Γ.Αθανασίου να παρευρεθή σε αυτή τη συζήτηση να υποστηρίξη μαζί μας μια δικιά του ιδέα.

Επίσης θέλω να σας διαβεβαιώσω οτι το επαθλο ΑΝΤΟΧΗΣ το 2006 θα γινη καλλίτερο από το 2005.

ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ
αλεκος αποστολίδης
_________________
aapo
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 14 Οκτ 2003, 17:05
Τοποθεσία: Αγιος Στέφανος

Δημοσίευσηαπό tazmania » 17 Νοέμ 2005, 23:59

aapo έγραψε:Αν και δεν ήθελα να συμμετέχω στήν παρούσα ενότητα και χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ με κανέναν απλώς θα διευκρινίσω ωρισμένα γραφωμενα προς ενημέρωσή σας και μόνο.

α.-Τεχνικός εφορος στον τελευταίο αγώνα ήταν ο Ηλίας Κούγιας.
β.-Ο ΤΕ εντόπισε τα αυτοκίνητα που δεν εφεραν προφυλατήρες και με ενημερωσε. Του ζήτησα να μήν το λάβη υπ οψιν του ΔΙΟΤΙ στους προηγούμενους αγώνες του ΕΠΑΘΛΟΥ αντοχής δεν απαγορεύονταν η συμμετοχή τους.
γ.- Την επόμενη ημέρα ελαβα τηλεφώνημα απο τον ΤΕ Η.Κούγια οτι ο Νασος Παπακώστας επικεφαλής της ΤΕ της ΕΘΕΑ τού ζήτησε να επιθεωρήση ΕΚ ΝΕΟΥ τα αυτοκίνητα αυτά και αν δεν είναι σύμφωνα με τον ΚΟΚ να μην τρέξουν.
δ.-Επικοινώνησα αμέσως με τον Ν.Παπακώστα του εξήγησα πως τα αυτοκίνητα αυτά ελάμβαναν μέρος στους προηγούμενους αγώνες του επάθλου ΑΝΤΟΧΗΣ και του εζήτησα λαμβάνωντας εξ ολοκλήρου την ευθυνη να μην επιθεωρηθούν εκ νέου και να λάβουν μέρος κανονικά. Δεσμεύτηκα δε οτι από το 2006 να ενημερωθουν οι αγωνιζόμενοι να φέρουν προφυλακτήρα.
ε.- Αμέσως ο Ν.Παπακώστας τηλεφώνησε στον ΤΕ και έδωσε το ΟΚ για την συμμετοχή τους στον αγώνα.
ζ.-Συγχρόνως σε τηλ. επικοινώνία με τον Doc απεφασισθη η χωρίς προβλήματα συμμετοχή των αυτοκινήτων .
η.- Την επόμενη Πεμπτη μετά τον αγώνα μου εζητήθη να παρευρεθώ στην ΕΘΕΑ μαζί με τον Σ.Δουκέρη. Στήν συνάντηση συζήτηση παρευρίσκοντο οι Νασος Παπακώστας Σπύρος Κατσιμαλής Νίκος Κοτρονάρος Τεχνικοι Εφοροι της ΕΘΕΑ. Αλεκος Αποστολίδης Σ.Δουκέρης και ο ΤΕφορος της Λεσχης μας Γιώργος Ραπτόπουλος.
Ο Σ.Κατσιμαλής παρουσίασε τις φωτο που κατά την γνώμη του αυτοκίνητα περασαν τεχνικό ελεγχο παράτυπα. Εγιναν διάφορες συζητήσεις και το θέμα αυτό θεωρείται ΛΗΓΜΕΝΟ.

Μετα απο σχετική συζήτηση εζητήθη απο την ΤΕπιτροπη να συναντηθούμε εκ νέου την 1/12/05 και να συζητήσουμε έναν ΚΟΙΝΟ κανονισμό.

Η Λεσχη 4χ4 Εκάλη λαμβάνοντας υπ όψιν τις ολες τις συζητήσεις των τελευταίων ημερων αν και στην συζήτηση που εγινε στου Ατταρτ δεν................................................... λαμβάνει υπ οψιν τις ολα οσα συνεζητήθησαν ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ διαφορετικές απόψεις να στηρίξει τις απόφάσεις αυτές στην συζήτηση στήν ΕΘΕΑ.
Επίσημα λοιπόν ζητα οι αγωνιζόμενοι να ωρίσουν 2 ατομα να παρευρίσκονται σαν παρατηρητές.
Θα ήταν επίσης επιβεβλημένο ο Γ.Αθανασίου να παρευρεθή σε αυτή τη συζήτηση να υποστηρίξη μαζί μας μια δικιά του ιδέα.

Επίσης θέλω να σας διαβεβαιώσω οτι το επαθλο ΑΝΤΟΧΗΣ το 2006 θα γινη καλλίτερο από το 2005.

ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ
αλεκος αποστολίδης
_________________


Αλέκο, όπως είπα και στην κουβέντα που έγινε στην Κηφισιά, θεωρώ λάθος να παρευρεθούν αγωνιζόμενοι σε αυτή την συνάντηση κυρίως γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχει κανένας επίσημος σύνδεσμος.

Ποιοι θα αποφασίσουν, πώς θα αποφασίσουν και με ποια δικαιοδοσία;

Πηγαίνετε εκεί όλοι μαζί οι οργανωτές, ξεκαθαρίστε τον ρόλο του καθενός :wink: και κάντε ότι καλλίτερο για τους αγώνες.

Καλή επιτυχία
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 36 επισκέπτες

cron