Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Raid Λαμίας 2005: Μετά τον αγώνα!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό LandLover » 09 Νοέμ 2005, 11:19

superspy έγραψε:ΟΜΩΣ το καλύτερο είναι, αφού πλέον μετά από ένα χρόνο, μάταιες ταλαιπωρίες των εμπλεκομένων, να επιστρέψουμε στον κλασσικό τρόπο: Η ΜΩΤ είναι κάλυψη, μια μέτρηση στο τέλος και πραγματικά άπιαστη ΜΩΤ είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ καλύτερη και ασφαλέστερη λύση.
Αλλιώς επιστρέφουμε στη λύση Husky, πάμε βόλτα και παίζουμε ζάρια για το νικητή.

Τα "ΑΡΓΑ" παιχνίδια μπορούν να παιχτούν αλλού όπως γινόταν χρόνια τώρα. :-)


...


Ειμαι καλυμενος

Οσο για το σαββατοκυριακο....

Πολυ ωραια διαδρομη-διαρκεια-εδαφη
Λιγοτερα ασφαλτινα συνδετηρια κομματια θα ηταν καλυτερα
Καλη οργανωση.

ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΑΣ

Εχετε καταλαβει οτι γ@μ@τε και τον αγωνα των μοτοσυκλετων????
Για ποιο λογο γινεται αυτο???
Τα αυτοκινητα δεν ειναι οι φιλοξενουμενοι του θεσμου???

Προσωπικα σταματησα να συμετεχω στο ΕΠΑΘΛΟ ΑΝΤΟΧΗΣ γιατι συχαινομαι τον κλεφτοπολεμο με τους κριτες και το νταραβερι με την ΜΩΤ.
Ας μου πει καποιος αρμοδιος , μηπως πρεπει να σταματισω και τα Trial Raids και να ασχολιθω με το κεντημα καλυτερα?

Υ.Γ Σαββατο 5/11/05 εκκινηση-τερματισμος σχεδον 1 πακετο τσιγαρα
Κυριακη 6/11/05 εκκινηση-τερματισμος περιπου 15 τσιγαρα
Ο Πετρος, ο συνοδηγος μου να σκεφτητε ειχε τα δικα του...!!!!!!!!!

Φιλικα

Το γκρι 110
LandLover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 16:22
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Εντυπώσεις από μια διαδικασία επανένταξης στο χώμα!

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 09 Νοέμ 2005, 11:24

superspy έγραψε:...Οι πρώτες θέσεις για όλες τις κατηγορίες μοτο, έχουν ξεκαθαρίσει...


Συγχαρητήρια Σπύρο :hello1: :hello1: :hello1:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εντυπώσεις

Δημοσίευσηαπό sacram » 09 Νοέμ 2005, 11:54

καλημέρα σε όλους.

Ηθελα να πω οτι κούρασε λίγο η φάση.
Προσωπικά εγώ και αρκετοί ακόμα μπαίνουμε στη θεμ.ενότητα αυτή για να διαβάσουμε σχετικά με το 2ήμερο και κατά κύριο μέρος διαβάζουμε κοκορομαχίες. Φανταστείτε να μπεις καποιος άνθρωπος για πρώτη φορά με σκεπτικό να τρέξει στον πρώτο του αγώνα....θα τρομάξει και θα συνεχίσει τις enduroβολτες μόνος του.

ΥΓ: μη ρίχνεται πυρά σε ανθρώπους οι οποίοι άρρωστοι ξεάρρωστοι, τραυματίες ξετραυματίες, κάνουν ότι μπορούν για τους αγώνες αυτούς.

ΥΓ 2: Συγχαρητήρια για όλες τις θέσεις σε όλες της κατηγορίες

ΥΓ 3: Συγχαρητήρια για τις πολλές και όμορφες φωτογραφίες

ΥΓ 4: off-road, κανόνισε επιτέλους κανα 2ήμερο μοτοχωμάτινο ταξίδι.Ξέρεις τώρα..κατασκήνωση, φωτιά, ψητά κτλ κτλ :razz: :D :wink:
:band:
Τελευταία επεξεργασία από sacram και 09 Νοέμ 2005, 12:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Εντυπώσεις

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Νοέμ 2005, 12:13

Μερικά post κοκορομαχίας μετακινήθηκαν εδω: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-2976.html
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Λαμία

Δημοσίευσηαπό toshmagic » 09 Νοέμ 2005, 15:52

Αυτόν τον αγώνα τον ευχαριστήθηκα και εγώ περισσότερο απ΄όλους τους προηγούμενους, ως νέος στο σπορ.

Για πρώτη φορά ήταν εφικτό να κατανοήσει κανείς καλύτερα το "παιχνίδι" λόγο πολλών θετικών συγκυριών (απουσία λάσπης, στεγνό τερρέν, χαμηλή Μ.Ω.Τ.).

Απίστευτα τα τοπία.
΄
Highlight μας:
Βγάλαμε όλη τη δεύτερη μέρα με μεγάλη πίεση στο SAMI με το μπροστινό αριστερά αμορτισέρ ξεκούμπωτο από την κάτω του βάση στον αέρα.

Πάλι καλά που δεν το πήραμε χαμπάρι παρά μόνο μετά τον τερματισμό.

Μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες τερματίσαντες και μη και στους διοργανωτές.

Πρόταση:
Μήπως είναι εφικτό να πρακάμπτουμε τελείως τα χωρία; Λέω εγώ τώρα.

Φιλικά
Άβαταρ μέλους
toshmagic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 14:41
Τοποθεσία: Πεύκη-Αθήνα

Rally raiders !

Δημοσίευσηαπό geco » 09 Νοέμ 2005, 15:58

Ευχαριστώ και ανταποδίδω τα συγχαρητήρια στον Tedos αλλά δεν νομίζω να είμαι ελπίδα κανενός!

Ευχαριστώ τον Spy γιά τα καλά του λόγια αλλά πρέπει να παραδόσω μαθήματα στον εαυτό μου γιά να μην χάνομαι ! Συνολικά και τις δύο μέρες η καθυστέρηση μου από χασίματα είναι κοντά στην 1 ώρα κάτι που δεν τιμά καθόλου κάποιον τόσο παλιό και έμπειρο!
Φχαριστήθηκα παιχνίδι όμως όταν κυνηγιόμαστε μαζί και με τον Husqy !

Συγχαρητήρια και στον Bleu που πήγε πολύ καλά! Μπράβο Κώστα, χάρηκα που σου άρεσε η φασαρία της Akrapovic πρέπει όμως να την μειώσω λίγο!

Αυτά τα "πανιά" με τα γουρούνια (Πρόεδρος, Κανελλέας κλπ) με έσκισαν στα κλειστά και λασπερά κομμάτια αλλά πήρα το αίμα μου πίσω στα πιό ανοιχτά και ανώμαλα μέρη.
Πάντως ο "μικρός πρόεδρος" έκανε αμέσως άκρη να περάσω όταν άκουσε το XR να φρενάρει σχεδόν πάνω στην ρόδα του (στο κατηφορικό λίγο πρίν το τέλος) όπως τον άφησα και εγώ όταν κορνάρισε!

Όντως επεράσαμε πολύ όμορφα!
Όλοι γιά την Πάτρα !!!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό IzabellaBros » 09 Νοέμ 2005, 16:06

Καλησπέρα και απο μένα... Ευγε στα παιδιά της διοργάνωσης.. Ολα ήταν πολύ σωστά.. Οι κριτές ήταν όντως όλοι τους ευγενικοί και σωστοί στην δουλειά τους..... Η πρώτη μέρα ήταν άψογη.. Το χώμα μαλακό και ιδανικό για κυνηγητο . Τα λάστιχα που φορούσα οτι πρέπει για το τερεν και γω την είχα καταβρεί....
Βοηθούσε και το πολύ εύκολο και καλά γραμμένο roadbook.. Πολύ χάρηκα το κυνηγητό με τα 2 παιδιά με τις γουρούνες Kymko τις οποϊες τις πηγαίναν με οσο γκάζι είχαν..πολυ φάση...Η θέα σε κάτι ανοϊγματα ήταν άπαιχτη... Εμ χάζευα και γω την θέα και έχασα τον τίτλο.... έχασα και το τελευταίο ΣΕΧ με την τζετ οιλ μου ..... &^%$^*
Την δευτερη μέρα λεω θα τους πιω αίμα... ναι ναι.... ξεκινάω απο το 4ο Σεχ χαιρετώ κάμερες βίντεο και λοιπούς μαζεμένους γλυστράω παντοϋ αρκετά στο σκληρο χώμα αλλά λέω θα το συνιθίσω.... και πάνω που το συνίθιζα ΚΡΑΑΑΚ ....αμάν αδερφάκι μου η ντίζα έσπασε;;; ποιά ντίζα υδραυλικός είμαι τρομάρα μου.... συμπλέκτης γιοκ.... " φιλε κατι στάζει κατω απτο μηχανάκι σου" μου λέει μια γουρούνα.... μια πέτρα μου τσάκισε την τρόμπα συμπλέκτη End of story ... περπάτησα πίσω στην εκκίνηση 1 1/2 ωρα το κανα... με μαζέψαν και πήγαμε για μπύρες...

Ακομα και με τέτοιο άδοξο τέλος το δυήμερο ήταν σούπερ το περιββαλον φιλικότατο ..εμείς με τα μηχανάκια όλοι μια παρέα χωρίς κραυγές και ενστάσεις... Δε τρέχουμε και στο παγκόσμιο άλλωστε...

Στην πάτρα θα πιώ ότι δεν ήπια στην Λαμία γυναίκααα το δύκανο... χαχα
Άβαταρ μέλους
IzabellaBros
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 01 Μαρ 2005, 11:27
Τοποθεσία: Aθηνα ,Αττική

Δημοσίευσηαπό sacram » 09 Νοέμ 2005, 17:29

IzabellaBros έγραψε:περπάτησα πίσω στην εκκίνηση 1 1/2 ωρα το κανα... με μαζέψαν και πήγαμε για μπύρες...
Ακομα και με τέτοιο άδοξο τέλος το δυήμερο ήταν σούπερ το περιββαλον φιλικότατο ..εμείς με τα μηχανάκια όλοι μια παρέα χωρίς κραυγές και ενστάσεις... Δε τρέχουμε και στο παγκόσμιο άλλωστε...

Στην πάτρα θα πιώ ότι δεν ήπια στην Λαμία γυναίκααα το δύκανο... χαχα


ιizzabellabross δείξε τον σωστο δρόμο!!!!!! :wink: :wink:


IzabellaBros έγραψε:Στην πάτρα θα πιώ ότι δεν ήπια στην Λαμία γυναίκααα το δύκανο... χαχα


και εγώ μαζί σου
:beer: :beer: :beer: :beer:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό ThePresident » 09 Νοέμ 2005, 18:38

ΥΓ 4: off-road, κανόνισε επιτέλους κανα 2ήμερο μοτοχωμάτινο ταξίδι.Ξέρεις τώρα..κατασκήνωση, φωτιά, ψητά κτλ κτλ


τα γουρουνια ετοιμαζονται
και για το χωμα και για τη φωτια

μηπως ανοιξουμαι αλλο θεμα για το θεμα!!???
που θα παμε, και κυριος τι θα φαμε???

gentlemen eat your pigs
Q. R. T.
quad racing team

The President
Van der Laasp
Άβαταρ μέλους
ThePresident
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 02 Δεκ 2004, 08:54
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό markd » 09 Νοέμ 2005, 21:06

Από τις φωτογραφίες που είδα, θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα δύο πληρώματα 4Χ4που φορούσαν κράνος.
Ένα μεγάλο μπράβο!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό epital » 09 Νοέμ 2005, 23:02

ThePresident έγραψε:
ΥΓ 4: off-road, κανόνισε επιτέλους κανα 2ήμερο μοτοχωμάτινο ταξίδι.Ξέρεις τώρα..κατασκήνωση, φωτιά, ψητά κτλ κτλ


τα γουρουνια ετοιμαζονται
και για το χωμα και για τη φωτια

μηπως ανοιξουμαι αλλο θεμα για το θεμα!!???
που θα παμε, και κυριος τι θα φαμε???

gentlemen eat your pigs



Πρόεδρα,για άνοιξε θέμα για το θέμα,γιατί δεν είναι και άσχημη ιδέα
να τήν κάνουμε καν'α Σαβ/κο με ελαφρά πηδηματάκια!!!



.......Σοκολατάκια θα φέρεις?? :D
η επόμενη μέρα
.....θα είναι νύχτα
Άβαταρ μέλους
epital
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 23:07
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ

Δημοσίευσηαπό tazmania » 10 Νοέμ 2005, 00:31

Μπράβο στην οργάνωση - 0300 & Λέσχη 4Χ4 Εκάλη-, καταπληκτική διαδρομή, αλάνθαστο roadbook κλπ :D

Μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες. Εκτός από τις, μικρής έκτασης, εντάσεις που δημιουργήθηκαν στον τερματισμό της πρώτης μέρας, το κλίμα ήταν φιλικό και “παρεϊστικο”.

Μπράβο στους νικητές, άξιζαν τα κύπελλα :wink:


Τέλος, ένα μεγάλο ευχαριστώ στους χορηγούς μας, για την υλική και ηθική τους υποστήριξη:

Servive Niva "Κωνσταντόπουλος"
Ελαστικά Egglezopoulos - Malatesta
Ergomotors
Iron Team
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Σχόλια για τον αγώνα...

Δημοσίευσηαπό pino » 10 Νοέμ 2005, 10:37

Λίγα λόγια και από μένα για τον αγώνα της Λαμίας.

1η μέρα η διαδρομή απόλυτα στο πνεύμα των αγώνων Rally Raid, μεγάλη διαδρομή με πολύ όμορφα μέρη.
Όλη την ημέρα την έβγαλα με τον Σίφουνα Αργυράκη στο πίσω φτερό μου. Κατάφερα να του ξεφύγω μόνο όταν τσακίστηκε στο τσιμέντο με το νερό πριν το τελευταίο ΣΕΔ-ΣΕΧ. Πάει καλά αλλά έχει ακόμη να μάθει να πηγαίνει γρήγορα και να πλοηγείται σωστά. Σιγά-σιγά Γιώργο, θα γίνει και αυτό.
Ευχαριστώ τον Ψωφάκη που όποτε πάθαινα black out με την πλοήγηση είχε την λύση. Δυστυχώς το σομπρέρο των 12 λεπτών στην πρώτη μέτρηση το κουβαλούσα μέχρι το τέλος και έτσι για την δεύτερη μέρα το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να προσπαθήσω για μια θέση στην κατηγορία μου (450). Οι άλλες θέσεις είχαν καπαρωθεί από τους πολύ έμπειρους Βάγγερ, Woelf, Superspy, Καμαρούλια κλπ.

Για την ΜΩ της πρώτης μέρας μπορώ να πω πως ήταν λογική (43) και με γρήγορο ρυθμό και μερικά χασίματα ήσουν στο παιχνίδι χωρίς πολλούς υπολογισμούς με τα χρονόμετρα. Το μόνο ψεγάδι που βρήκα είναι πως η χρονομέτρηση θα έπρεπε να αρχίζει στην πρώτη μέτρηση (εκεί που αρχίζει το χώμα) και να τελειώνει εκεί που τελειώνει το χώμα για να αποφεύγονται τα καπέλα (7 η ώρα το πρωί είναι κάπως να πηγαίνεις με 40 στην άσφαλτο…κρύοοοοοο).

Επίσης να πω πως το να έχεις το #1 στην εκκίνηση είναι μειονέκτημα, καθώς πρέπει να δείχνεις τον δρόμο και να συναντάς πρώτος τα αυτοκίνητα που έρχονται αντίθετα, (ελπίζω ο άνθρωπος με το φορτηγάκι να μην έπαθε καρδιακή προσβολή όταν με είδε μπροστά του σε μια αριστερή στροφή).

Για το roadbook ένα έχω να πω, άψογο αλλά ρε συ Doc τα σχόλια του στυλ στο 123.65 ευθεία ή στο 34.67 αριστερά κλπ προκαλούν προβλήματα σε εμάς που έχουμε πρόβλημα όρασης στην ηλικία μας και ακόμη μεγαλύτερο στους δυσλεκτικούς…χαχα
Ακόμη θυμάμαι στο Πήλιο που μετά τον ανεφοδιασμό έλεγε …στο επόμενο stop αριστερά και στο επόμενο δεξιά… και εγώ έστριβα δεξιά στον μονόδρομο επί 20 λεπτά.

Το κλίμα των Rally Raid δεν το αλλάζω με τίποτα παιδιά είστε όλοι σας παλικάρια.

Α… και μην ξεχάσω το επόμενο κύπελλο για το «πνεύμα των Trail Ride» να το δώσουμε στον Bergo. Ατελείωτο κέφι, χαλαρότητα, συναδερφικότητα και μοναδικό στόχο την οδηγική απόλαυση. Εύγε «πατέρα» το …δεν έχω σκοπό να κλείσω το γκάζι στα 47 ..είναι όλη η ουσία.

Περαστικά στον Simi που τσακίστηκε άσχημα στο 100χιλ και δεν κατάφερε να ξεκινήσει την δεύτερη μέρα. Σου είπα ρε Γιάννη, το PDS είναι μ@λ@κί@.

Ημέρα 2η. 49ΜΩ και πιστεύω πως τα πράγματα θα στρώσουν με το νούμερο αυτό. Εκκίνηση και αντικρίζω μπροστά μου κάτι από Καππαδοκία, κάτι από τα όνειρα του Κατσιμαλή, ένα πράμα σαν ευθεία αλλά πολύ μακρύ…την κάτσαμε σκέφτομαι, ευτυχώς έχω γραμμένους τους χρόνους στο βιβλίο αλλά …Ξέχασες να πατήσεις το start στο χρονόμετρο ρε τούβλο!!!! Άντε τώρα να το στρώσεις…

Αποφάσισα να πάω όσο μπορώ για να πιάσω κάποιους μπροστά και να υπολογίσω ένα λεπτό διαφορά. Τελικά τα κατάφερα και όλα καλά. Ευχαριστώ τον Ψωφάκη άλλη μία φορά που μου έδινε χρόνο on the fly για το λεπτό μου…

Στο ΣΕΔ του friar έκανα ένα αεροπλανικό και του ζητάω συγνώμη αν τον τρόμαξα αλλά θα έπρεπε να παρκάρει πριν το τσιμέντο με το νερό και τα βρύα (πράγμα που έκανε αμέσως μετά).

Επίσης ευχαριστώ τον Απόστολο ΝΙΞΑΡΛΙΔΗ και τον Χρήστο ΒΑΣΙΛΑΚΟΠΟΥΛΟ για την βοήθειά τους στο σπασμένο μου τρέιλορ όπως και τον tazmania για τα καλώδια που μου δάνεισε το βράδυ της Παρασκευής.

Μπράβο στους οργανωτές με την γαιδουρινή υπομονή...

Τέλος να ευχαριστήσω τους φίλους μου και την οικογένειά μου που με στηρίζουν.

Άντε και του χρόνου
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Σχόλια για τον αγώνα...

Δημοσίευσηαπό friar » 10 Νοέμ 2005, 20:07

Εχεις δίκιο, σκούπισα τα πλατανόφυλλα αλλά δεν ξερίζωσα τα βρύα.
Ευτυχώς ήταν το μοναδικό αεροπλανικό που είδα το ΣΚ.
Το σημείο που στήθηκα ούτε μένα μου άρεσε αφού το ιδανικό ήταν πιασμένο από το μεγαλύτερο τρακτέρ που έχω δει με μία ακόμα μεγαλύτερη καρότσα.
Παρά την απορία μου του πως τα κατάφερες, και μου κόμπλαρες τον βηματοδότη, αφού αλλά δέκα μηχανάκια πρίν εσένα δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα ζήτησα από τους θεατές (ΝΑΙΙΙΙ είχαμε και θεατές) να βρούνε τον monsieur τρακτερίστα για να το μετακινήση. Επιτόπου πιτσιρικάς δέκα χρονών σκαρφαλώνει στην καμπίνα το τρακτέρ εξαφανίστηκε και μετακινήθηκα είκοσι μέτρα για να είμαι σε στεγνό αλλά και ορατός από 200 μέτρα.
Ηταν όμορφα.
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 11 Νοέμ 2005, 08:30

Ποτε με το καλο να αναμενουμε αρθρο για τον αγωνα και βαθμολογια? :)
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 83 επισκέπτες