Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Raid Λαμίας 2005: Μετά τον αγώνα!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό spiros » 07 Νοέμ 2005, 17:13

HUSQY έγραψε:Υποτίθεται ότι ο χρόνος όταν περνάει εκτός από τις άσπρες τρίχες που μας χαρίζει, μας κάνει και πιο πλούσιους σε εμπειρίες, άρα σοφότερους.
Μπορεί κάποιος να μου πει ύστερα από έναν χρόνο τι είναι αυτό που συμμετάσχουμε??

Παιχνίδι? Μπαααα. Με κούπες στα τραπέζια, τεχνικούς ελένχους, computer, χρονομέτρες στο βουνό, απονομές, αυτοκόλλητα με αριθμούς συμμετοχής στις πόρτες, παράβολο συμμετοχής, κλπ, κλπ, μάλλον ξεφεύγει από κυριακάτικη βόλτα στο βουνό.

Αγώνας? Εδώ γελάνε!

Υπάρχουν δύο θέματα 1) Μ.Ω.Τ. 2) Τρόπος χρονομέτρησης

1) ΜΩΤ
α) Θέλουμε μικρή Μ.Ω.Τ. με γνωστό σημείο χρονομέτρησης για να μην τρέχουμε και σκοτωθούμε.
Οδηγός: Μήπως θα έπρεπε να πάμε πιο γρήγορα από την Μ.Ω.Τ. για να έχουμε καβάντζα, και περιμένουμε μωρέ μπροστά στον χρονομέτρη.
(έχω άδικο ότι συμβαίνει??????)
Άρα η ασφάλεια πάει περίπατο.

β) Θέλουμε μικρή Μ.Ω.Τ. με άγνωστα σημεία χρονομέτρησης, άρα φίλε σε υποχρεώνω συνέχεια να πηγαίνεις το ίδιο.
Οδηγός: Μπορείς ρε φίλε να εγκιειθείς ότι όλα τα περάσματα έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας? Τότε να βάλω cruise control στο όχημα μου και να την αράξω άσχετα αν μπροστά μου έχει λούκια, χωριά, γκρεμούς, λάσπες, αγκωνάρια, εθνική, φιδίσιο δρόμο κλπ κλπ.
Άρα η ασφάλεια πάει περίπατο.

2) Τρόπος χρονομέτρησης
α) Δεν υπάρχει περίπτωση ακρίβειας δευτερολέπτου σε μέτρηση με το μάτι.
(υπάρχει κανείς να το συζητάει??)

β) Υποθέτω ότι υπάρχει φωτοκύτταρο σε γνωστή τουλίπα, έχουμε μαζευτεί λοιπόν όλοι πριν, (που πηγαίναμε με χαμηλή Μ.Ω.Τ. για να μην σκοτωθούμε !!!!!) περιμένουμε, κάνουμε το τσιγαράκι μας, και μόλις έρθει το λεπτό μας περνάμε.
ΕΞΗΓΗΣΤΕ μου ποίος είναι ο πιο γρήγορος?? Μάλλον ζάρια μου θυμίζει!

Συμπέρασμα κατά την γνώμη μου:
Μ.Ω.Τ που να μην πιάνεται, με κρυφό σημείο χρονομέτρησης και φωτοκύτταρο.

Μετά από όλα αυτά πια είναι η επόμενη σκέψη?

΄΄Τι λες ρε μεγάλε, θα κάνουμε αγώνες RALLY σε δρόμους ανοικτούς στην κυκλοφορία!!΄΄

Συμφωνώ με τον προβληματισμό και προτείνω:
Στην επόμενη διοργάνωση να μην δηλώσει κανείς συμμετοχή και να πάμε μια βόλτα όλοι μαζί στο βουνό



Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα!
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

Δημοσίευσηαπό tedos » 07 Νοέμ 2005, 17:14

tazmania έγραψε:
superspy έγραψε:Αποτελέσματα Trail Ride Raid Λαμίας:

...Αυτοκίνητα

...

Έπαθλο Αντοχής 2005
http://www.off-road.gr/uploads/files/su ... _ANT.pdf...



Αυτά είναι τα επίσημα αποτελέσματα;


Μαλλον οχι, υπαρχει λαθος στις κατηγοριες (Αντοχης)!! Εκτος αν pajo Ευτυχιδης Τedos αποφασισαν να τρεχουν στην raid χωρις να μας το πουν!!! :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό Pili » 07 Νοέμ 2005, 17:32

tazmania έγραψε:


Φαντάζομαι ότι το έχετε ρίξει στην πλάκα, έτσι; Γιατί στο τέλος θα μας παρεξηγήσουν κι όλας :wink:



Χαίρομαι που τουλάχιστον εσύ φίλε ΤΑΖ το κατάλαβες. Ας αφήσουμε την ενότητα στο κανονικό της θέμα. :wink:
Going fast is one thing, navigating quick is quite another!
Άβαταρ μέλους
Pili
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Φεβ 2005, 21:18
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 07 Νοέμ 2005, 17:45

Στιγμες Αγωνα........

Λιγο πριν το τελευταιο επιμαχο ΣΕΧ παμε δεξια δηλαδη λαθος!! Αkολουθουν σε κονβοι πισω μας οι Tazmania Kill Bill & Π. Μηλας (Αγωνοδικης)

Caravan : Παμε λαθος...
Tedos: Για να δω....
Tedos: Να το βυτιο....
Caravan: Φορτηγο ψαχνουμε....
Tedos: Δεν μας κανει το βυτιο??
Caravan:....
Tedos: Ειδα ενα φορτηγο πιο πριν....
Caravan: Γυρνα
Τedos: Mα δες ποσοι πανε απο εδω!!! :lol: :lol: :lol:
Caravan: (Με το βλεμμα "θα πνιξω τον οδηγο μου τωρα") Αυτοι εμας ακολουθουν!!!
Tedos:Να ρωτησω τον ΜΗΛΑ
ΜΗΛΑΣ¨δεν ξερω το δρομοβιβλιο ακολουθω και εσας :lol: :lol: :lol:
Τedos pros Caravan μεσα στο αυτοκινητ﨨Ρε συ ουτε οι οργανωτες δεν ξερουν την διαδρομη!!! :lol: :lol: :lol:

Γυριζουμε πισω και σωνουμε τον αγωνα!!! :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

ΤΟΥ Gecoura o τραχηλος......

Δημοσίευσηαπό tedos » 07 Νοέμ 2005, 18:52

Συγχαρητηρια για τον τερματισμο και τις καλες θεσεις στον geco (Εισαι η ελπιδα μας!!!!) blue (αν και διαφωνουμε συχνα 8) ) Alexandro, Denis, Husqy, Pino , Superspy, Spulse, Sacram, Epital, President, Κανελεα. Μπραβο παιδια!!! :D :D :D

Ρε συ Παρη δεν μου ειπες....το παιχνιδι ποσο εληξε? :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό doc » 07 Νοέμ 2005, 19:35

tazmania έγραψε:
Ευχαριστώ Δημήτρη :D

ΥΓ Για τις φωτογραφίες πότε το βλέπετε;


Τετάρτη πρωί... Να μη μας απολύσουν κιόλας...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: ΤΟΥ Gecoura o τραχηλος......

Δημοσίευσηαπό doc » 07 Νοέμ 2005, 19:40

tedos έγραψε:Ρε συ Παρη δεν μου ειπες....το παιχνιδι ποσο εληξε? :lol: :lol: :lol:


Είσαι πολύ κακός ρε Tedos... Παίζεις με τον πόνο του...
Αφού ο άνθρωπος ήθελε να κάνει πρόβα για το βράδυ που θα πήγαινε στο Καραϊσκάκη...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: ΤΟΥ Gecoura o τραχηλος......

Δημοσίευσηαπό tedos » 07 Νοέμ 2005, 19:56

doc έγραψε:
tedos έγραψε:Ρε συ Παρη δεν μου ειπες....το παιχνιδι ποσο εληξε? :lol: :lol: :lol:


Είσαι πολύ κακός ρε Tedos... Παίζεις με τον πόνο του...
Αφού ο άνθρωπος ήθελε να κάνει πρόβα για το βράδυ που θα πήγαινε στο Καραϊσκάκη...


Oχι Γιατρε μου δεν ειμαι κακος! Αυτος ειναι μοναχοφαης......δεν σου ειπε για το Λυκειο Θηλεων που παρακολουθουσε τον αγωνα εεεε???? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό doc » 07 Νοέμ 2005, 19:57

sacram έγραψε:Εχω την εντύπωση οτι ο χιλιομετητής του δρομοβιβλίου την δεύτερη μέρα, σε κάποια σημεία είχε κάποια λαθάκια. Τι λέτε?


Πιθανόν, αλλά πρέπει να έχετε κάτι υπόψιν σας: Σε μεγάλες τουλίπες, με μοτοσυκλέτα, όταν υπάρχουν συνεχείς στροφές, μπορεί να υπάρχουν αποκλίσεις γιατί:
1. Μπορεί η μέτρηση να έγινε οδηγώντας γρήγορα, σε πιο κλειστές εσωτερικές γραμμές, "κλέβοντας" μέτρα.
2. Μπορεί η μέτρηση να έγινε οδηγώντας αργά, ακολουθώντας την ιδανική πορεία αυτοκινήτου που κινείται στο ρεύμα του, ακολουθώντας δηλαδή την καμπυλότητα της στροφής.
Σε μια διαδρομή 7 χλμ, στα Ψαχνά είχα απόκλιση 400 μέτρα!
Αυτό είναι φυσικό.
Πάντως, ομολογώ ότι σε κάποιες τουλίπες σε πολύ γρήγορη ευθεία διαδρομή - οδήγηση, έβαζα την μέτρηση λίγο νωρίτερα (έγραφα λιγότερα τα μέτρα), ώστε να είναι πιο έγκαιρα προετοιμασμένος ο οδηγός όταν συναντήσει τη διασταύρωση. Από 10 έως 30 μέτρα, αναλόγως ταχύτητας.
Παρακάτω το διόρθωνα στην πιο αργή τουλίπα.
Και ΟΧΙ, ΔΕΝ έγιναν μετρήσεις σε τέτοιες τουλίπες!!!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: ΤΟΥ Gecoura o τραχηλος......

Δημοσίευσηαπό doc » 07 Νοέμ 2005, 20:12

tedos έγραψε:Oχι Γιατρε μου δεν ειμαι κακος! Αυτος ειναι μοναχοφαης......δεν σου ειπε για το Λυκειο Θηλεων που παρακολουθουσε τον αγωνα εεεε???? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Α! τον @#$%^&*!!! Για αυτό σήμερα το πρωί η μοτοσυκλέτα του πήρε μπροστά μια χαρά???
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό HUSQY » 07 Νοέμ 2005, 20:13

Να κάνω και μια διευκρίνιση για όσους διαβάσαν το post μου σε αυτή την ενότητα.
Οι σκέψεις μου αυτές βγήκαν ύστερα από τον χθεσινό αγώνα γιατί ως αναβάτης πρώτη φορά έτρεξα με Μ.Ω.Τ. που βγήκε με την λογική που έβγαινε μέχρι τώρα μόνο για τα 4Χ4, και κατά την γνώμη μου έκανε την διοργάνωση κωμωδία.
Βλέπω τελικά ότι μετά τους αγώνες τις Ρούμελις και της Δράμας η έντονη και συνεχιζόμενη γκρίνια κάποιον (λίγων σε αριθμό) για το ύψος της Μ.Ω.Τ. επηρέασε και τους οργανωτές οι οποίοι νομίζοντας ότι είναι η πλειοψηφία οδηγήθηκαν λάθος κατά την γνώμη μου στις χαμηλές Μ.Ω.Τ. με τα γνωστά επακόλουθα, και σαν να μην φτάνει αυτό η γκρίνια να συνεχίζεται.
Τώρα για το θέμα της επικινδυνότητας, ας μην γελιόμαστε, είναι επικίνδυνο, και εμένα δεν με ενδιαφέρει για τον συμμετέχοντα, μόνος του το επέλεξε, ο άλλος τη φταίει?

Ωραία ρε φίλε εσύ τότε γιατί συμμετέχεις???

Γιατί στο ENDURO θέλει επίπεδο φυσικής κατάστασης το οποίο δεν έχω, γιατί το ΕNDURO έχει μία διαδρομή την οποία επαναλαμβάνεις πολλές φορές, άρα χάνεις αυτήν την ομορφιά του απροσδόκητου μετά την κάθε στροφή (αναφέρομαι στην μορφολογία του εδάφους και όχι στο αντίθετα ερχόμενο όχημα :D :D ), γιατί μου αρέσει η περιήγηση, γιατί μου αρέσει αυτή η παρέα που μαζευόμαστε, που μέχρι την προηγούμενη διοργάνωση, το βράδυ πριν τον αγώνα έκανε πλάκα για το ποιος θα ρίξει σε ποιόν, και δεν ήταν αγχωμένη πως θα βγάλει χρόνους τουλίπα τουλίπα και να μην ευχαριστιέται την οδήγηση.

Και στο τέλος θέλω να πιστεύω ότι ελέγχω μόνος μου το πόσο ανοίγω το γκάζι για να είμαι ασφαλής, και με αυτή την λογική θα κάνω και τους επόμενους ΄΄αγώνες΄΄, και όχι της ΄΄τουλίπας τουλίπας΄΄.
Άβαταρ μέλους
HUSQY
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 24 Μάιος 2004, 18:12

Δημοσίευσηαπό Caravan » 07 Νοέμ 2005, 20:14

Pili έγραψε:
tazmania έγραψε:


Φαντάζομαι ότι το έχετε ρίξει στην πλάκα, έτσι; Γιατί στο τέλος θα μας παρεξηγήσουν κι όλας :wink:



Χαίρομαι που τουλάχιστον εσύ φίλε ΤΑΖ το κατάλαβες. Ας αφήσουμε την ενότητα στο κανονικό της θέμα. :wink:


Κι εγώ τα ίδια κατάλαβα ρε παιδιά!!!
Είπα για τους αρραβωνιάρηδες εννοώντας ότι στον τερματισμό όλοι έλεγαν για το λάθος που τους στέρησε τη νίκη. Είπα ότι ένας είναι ο νικητής, δεν εννοούσα όμως τον Dista συγκεκριμένα. Σε κάθε αγώνα υπάρχει ένας νικητής είτε από ικανότητα, είτε από τύχη, είτε απ' όλα μαζί.
Τι σας κάνει να νομίζετε ότι κοροϊδεύω; Εδώ εγώ μίλησα για τα δικά μου λάθη που εάν διαβάσετε το post του Tedοu θα δείτε πόσο ηλίθια ήταν.

Θοδωρή (Tedo) :evil: , έσωσες τον εξευτελισμό μου με το δεύτερο post :lol: :lol:

Και για να μην postaρω άσχετα, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, ο αγώνας ήταν φανταστικός :!: .
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό tedos » 07 Νοέμ 2005, 20:37

Στιγμες Αγωνα....... :twisted: :twisted: :twisted:

Ημερα 1η στο περιφημο "Χωραφι"

Τedos: Μπαινουμε αριστερα και.....
Caravan: Μισο.....
Τedos: Kαλα παμε απο δω μου φαινεται (100μ λαθος εκτος τουλιπας) :lol: :lol: :lol:
Caravan: Δεξια
Tedos: Oxι μωρε απο εδω παει (200μ λαθος εκτος τουλιπας) :lol: :lol: :lol:
Caravan:........
Tedoς΄¨ Στο ειπα να και ο Χρηστακεας και ο Ευτυχιδης!!! (300μ εκτος τουλιπας) :lol: :lol: :lol:
Caravan: Δεν νομιζω.....
Tedos: (500 μ εκτος τουλιπας) Ρε συ γιατι γυριζει ο Χρηστακεας?? Λες να καναμε λαθος??? :lol: :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

ΜΩΤ

Δημοσίευσηαπό doc » 07 Νοέμ 2005, 20:58

HUSQY έγραψε:ΕΞΗΓΗΣΤΕ μου ποίος είναι ο πιο γρήγορος?? Μάλλον ζάρια μου θυμίζει!

Συμπέρασμα κατά την γνώμη μου:
Μ.Ω.Τ που να μην πιάνεται, με κρυφό σημείο χρονομέτρησης και φωτοκύτταρο.

Μετά από όλα αυτά πια είναι η επόμενη σκέψη?


Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα τα παραπάνω. Θέλαμε μια φορά να κάνουμε έναν αγώνα με χαμηλή ΜΩΤ, για να καταλάβουν πως λειτουργεί το παιχνίδι και αναβάτες που συνήθως τερματίζουν πολύ αργότερα από το καθορισμένο. Μια "βόλτα" όπως την είπες, όπου οι γρήγοροι θα φρενάρουν, και οι πιο αργοί θα το φχαριστιώνται. Δεν πέτυχε όμως έτσι ακριβώς, καθώς η διαδρομή έγινε πιο εύκολη ακόμη κι από όταν ήταν τελείως ξερή! Τότε, δεν μπορούσες να πιάσεις τόση ΜΩΤ, γιατί γλίστραγε και σπίνιαρες συνέχεια!
Τι θα γίνει πλέον? ΜΩΤ που σαφώς δεν θα πιάνεται, τουλάχιστον τόσο εύκολα, και πιο κλειστές διαδρομές. Πιθανόν και ξεχωριστή διαδρομή 2Τ και 4Χ4, ώστε κάποια μοτοπάτια να ρίχνουν την ΜΩΤ...! Νομίζω πως το 50 και 46 km/h μια χαρά ακούγεται...
Πως θα σας φαινόταν μια "διπλή" regularite για όσους θέλουν να επιλέξουν πιο αργό παιχνίδι?
Off topic... ανοίγω καινούργιο θέμα...
Τελευταία επεξεργασία από doc και 07 Νοέμ 2005, 21:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

ΜΩΤ

Δημοσίευσηαπό superspy » 07 Νοέμ 2005, 21:29

Οι κατηγορίες στα αποτελέσματα του επάθλου αντοχής, διορθώθηκαν και αυτά συνεχίζουν να βρίσκονται στο link: http://www.off-road.gr/uploads/files/su ... X4_ANT.pdf
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 92 επισκέπτες