Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγώνες Μεγάλων Αποστάσεων(Cross Country Rallies) στην Ελλάδα

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Θα πέρνατε μέρος σε ένα Cross Country Rally

Το δημοψήφισμα λήγει στις 18 Μαρ 2003, 10:00

Ναι
5
50%
Όχι
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ναι, αλλά θέλω περισσότερες πληροφορίες
5
50%
 
Σύνολο ψήφων : 10

Αγώνες Μεγάλων Αποστάσεων(Cross Country Rallies) στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό pino » 08 Δεκ 2002, 10:00

Επειδή υπάρχει η θέληση να πραγματοποιηθεί ένας ακόμα Αγώνας Cross Country μαζί με την Οδύσσεια αλλά αυτή τη φορά στην Β. Ελλάδα θα θέλαμε να γνωρίζουμε τις προθέσεις σας. Ο αγώνας θα έχει διάρκεια 3 μέρες και θα διανηθούν περίπου 1200 χλμ συνολικά σε δασικούς και επαρχιακούς δρόμους (όχι μονοπάτια).

Ευχαριστούμε για την συμμετοχή σας στο δημοψήφισμα
και αν έχετε προτάσεις ή απορίες παρακαλούμε να τις υποβάλετε.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Re: Αγώνες Μεγάλων Αποστάσεων(Cross Country Rallies) στην Ελ

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Δεκ 2002, 12:28

pino έγραψε:Επειδή υπάρχει η θέληση να πραγματοποιηθεί ένας ακόμα Αγώνας Cross Country μαζί με την Οδύσσεια αλλά αυτή τη φορά στην Β. Ελλάδα θα θέλαμε να γνωρίζουμε τις προθέσεις σας. Ο αγώνας θα έχει διάρκεια 3 μέρες και θα διανηθούν περίπου 1200 χλμ συνολικά σε δασικούς και επαρχιακούς δρόμους (όχι μονοπάτια).

Ευχαριστούμε για την συμμετοχή σας στο δημοψήφισμα
και αν έχετε προτάσεις ή απορίες παρακαλούμε να τις υποβάλετε.


Ωραία......
Το πρώτο και το κυριώτερο για την επιτυχία....
Ανακοίνωση ημερομηνίας απο νωρίς (Χθές) και όχι άλλοι αγώνες κοντά
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγώνες Μεγάλων Αποστάσεων(Cross Country Rallies) στην Ελ

Δημοσίευσηαπό I.Kaltsas » 13 Δεκ 2002, 13:54

pino έγραψε:Επειδή υπάρχει η θέληση να πραγματοποιηθεί ένας ακόμα Αγώνας Cross Country μαζί με την Οδύσσεια αλλά αυτή τη φορά στην Β. Ελλάδα θα θέλαμε να γνωρίζουμε τις προθέσεις σας. Ο αγώνας θα έχει διάρκεια 3 μέρες και θα διανηθούν περίπου 1200 χλμ συνολικά σε δασικούς και επαρχιακούς δρόμους (όχι μονοπάτια).
.


Ακούγεται καλό και ενδιαφέρον. Θα θέλαμε αν είναι δυνατόν περισσότερες λεπτομέριες και για τις δύο εκδηλώσεις
I.Kaltsas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 19:52

Re: Αγώνες Μεγάλων Αποστάσεων(Cross Country Rallies) στην Ελ

Δημοσίευσηαπό pino » 13 Δεκ 2002, 17:38

I.Kaltsas έγραψε:
Ακούγεται καλό και ενδιαφέρον. Θα θέλαμε αν είναι δυνατόν περισσότερες λεπτομέριες και για τις δύο εκδηλώσεις


Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα για την ΟΔΥΣΣΕΙΑ στο παρακάτω άρθρο. Όσο για τον αγώνα στην Β.Ελλάδα θα μάθετε εν καιρό...

http://off-road.gr/modules.php?op=modlo ... =0&thold=0
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Cross Country Rallies στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Δεκ 2002, 20:26

I.Kaltsas έγραψε:
pino έγραψε:Επειδή υπάρχει η θέληση να πραγματοποιηθεί ένας ακόμα Αγώνας Cross Country μαζί με την Οδύσσεια αλλά αυτή τη φορά στην Β. Ελλάδα θα θέλαμε να γνωρίζουμε τις προθέσεις σας. Ο αγώνας θα έχει διάρκεια 3 μέρες και θα διανηθούν περίπου 1200 χλμ συνολικά σε δασικούς και επαρχιακούς δρόμους (όχι μονοπάτια).
.


Ακούγεται καλό και ενδιαφέρον. Θα θέλαμε αν είναι δυνατόν περισσότερες λεπτομέριες και για τις δύο εκδηλώσεις


Μερικές πληροφορίες για την Οδύσσεια 2003:

Θα πραγματοποιηθεί πάλι το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος, μία εβδομάδα μετά το Ακρόπολις και θα υπάρχουν κατηγορίες, μηχανών, αυτοκινήτων 4Χ4 με roll cage και αυτοκινήτων 4Χ4 χωρίς.

Θα έχει σαν σημείο εκκίνησης το Ξυλόκαστρο, με πρώτη διανυκτέρευση στην Ολυμπία, δεύτερη στο Κ. Τυρό - Λεωνίδιο και τερματισμό στο Ξυλόκαστρο.
Αναμένεται μεγάλη ανταπόκριση από το εξωτερικό και ο αγώνας, επιτέλους, θα διεξαχθεί με κανονισμό rally και όχι του enduro, ευτυχώς.

Οι διαδρομές όπως και στον τελευταίο αγώνα, θα είναι χωματόδρομοι, περιφερειακοί και κεντρικοί, με δύο κλειστές ειδικές κάθε μέρα.

Τα χιλιόμετρα ανά ημέρα υπολογίζονται σε 300 - 340. Οι δυο διανυκτερεύσεις εκτός Ξυλοκάστρου, θα γίνουν σε οργανωμένα κάμπινγκ.

Για την διευκόλυνση κυρίως των αναβατών, προβλέπεται μεταφορά, συγκεκριμένου μεγέθους, σάκου, για κάθε αγωνιζόμενο, που θα περιέχει σκηνή, προσωπικά είδη και ανταλλακτικά, δεν προβλέπεται κάτι αντίστοιχο για τα αυτοκίνητα.

Περισσότερα θα μάθετε μετά την επιστροφή μας από την Τυνησία. Ο αγώνας αυτός θα είναι μια από τις επόμενες εκδηλώσεις, που το off-road θα συμμετέχει ενεργά σε όλους τους τομείς.

Μείνετε κοντά μας...
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 13 Δεκ 2002, 23:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγώνες Μεγάλων Αποστάσεων(Cross Country Rallies) στην Ελ

Δημοσίευσηαπό I.Kaltsas » 13 Δεκ 2002, 23:49

superspy έγραψε:
Ωραία......
Το πρώτο και το κυριώτερο για την επιτυχία....
Ανακοίνωση ημερομηνίας απο νωρίς (Χθές) και όχι άλλοι αγώνες κοντά


Καταρχήν ευχαριστώ pino & superspy για τις πληροφορίες.

Θα συμμετέχω σίγουρα στην ΟΔΥΣΣΕΙΑ.

Φοβάμαι όμως φίλε superspy ότι εκείνη την εποχή θα είναι αρκετοί αγώνες 4Χ4.
Σίγουρα θα είναι ο αγώνας BAJA που οργανώνει η λεσχη ΕΚΑΛΗ 4Χ4 και μετρά στο Πανευρωπαικό Πρωτάθλημα BAJA.
Ας ελπίζουμε να μην συμπέσουν και οι ημερομηνίες.
I.Kaltsas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 19:52

Ερωτήσεις Rally

Δημοσίευσηαπό michalis » 20 Ιαν 2003, 13:41

Θα γούσταρα να λάβω μέρος σε κάποιο τέτοιο rally, αλλά αυτομάτως μου δημιουργούνται απορίες σαν τις παρακάτω:

Πόσο ρόλο παίζει η πείρα για τον τερματισμό; (δεν πάμε για τη νίκη...)
Τι γινεται σε περίπτωση βλάβης / λάστιχου / ατυχήματος;
Η διαδρομές περνάνε αποκλειστικά από δρόμους;
Τι θα συμβεί στις "κλειστές ειδικές"; θα ζήσω γιατρέ μου;
Με άλλα λογια, μπορεί κάποιος να λάβει μέρος για την εμπειρία (ειδικά με μηχανή) και την πλάκα του;

Φιλικά,
Μιχάλης.
michalis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Δεκ 2002, 14:19
Τοποθεσία: Αθήνα, γαμώτι

Re: Ερωτήσεις Rally

Δημοσίευσηαπό pino » 20 Ιαν 2003, 18:19

michalis έγραψε:Θα γούσταρα να λάβω μέρος σε κάποιο τέτοιο rally, αλλά αυτομάτως μου δημιουργούνται απορίες σαν τις παρακάτω:


Πόσο ρόλο παίζει η πείρα για τον τερματισμό; (δεν πάμε για τη νίκη...)

Αρκετά μεγάλο καθώς οι μέρες και τα χιλιόμετρα είναι πάρα πολλά και οι ικανότητές σου πρέπει να είναι πολύπλευρες. (Δεν φτάνει μόνον να πας "τάπα")
Τι γινεται σε περίπτωση βλάβης / λάστιχου / ατυχήματος;

Βλάβη; Ατύχησες...
Λάστιχο; Αλλάζεις...
Ατύχημα; Σε μαζεύει το ασθενοφόρο...
Η διαδρομές περνάνε αποκλειστικά από δρόμους;

Ναι. Δασικούς και επαρχιακούς
Τι θα συμβεί στις "κλειστές ειδικές"; θα ζήσω γιατρέ μου;

Θα πρέπει να πετύχεις τον ταχύτερο δυνατό χρόνο (είναι κλειστή με την έννοια ότι δεν είναι ανοικτές για την δημόσια κυκλοφορία)
Με άλλα λογια, μπορεί κάποιος να λάβει μέρος για την εμπειρία (ειδικά με μηχανή) και την πλάκα του;

Φυσικά όλα γίνονται για την "πλάκα" μας. Ακόμα και αυτοί που κερδίζουν το διασκεδάζουν. Ο καθένας ορίζει τα όριά του και και στο τέλος βλέπουμε την κατάταξη!

Πες μου όμως τι μοτό έχεις, και πόσο καιρό οδηγάς στο χώμα;

Φιλικά,
pino
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

CV

Δημοσίευσηαπό michalis » 20 Ιαν 2003, 19:23

Pino, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Εχω ένα gsdakar, φοράει τα sahara-3, δεν έχει πειραχτεί (αρκετά κουσούρια έχει από τη μάνα του) και πάω χώμα βόλτα (βαρκάδα) για την πλάκα μου και "να δώ που πάνε οι δρόμοι"...
Εύβοια, Ζήρεια, Χελμό, Γεράνεια, Αττική, μονοήμερα συνήθως.

Εννοείται δρόμους και όχι μονοπάτια και γκρεμοτσακίδια.

Δεν μπαίνω επίσης λάσπες-άμμο (κολώνω) αλλά με την σελάρα οδηγάω κάνα 4ωρο άνετα, όσο δηλαδή με κρατάνε τα πόδια μου και τα χέρια μου.

Μπάινω σε χώμα 4-5 χρόνια από το dr200 που έιχα τότε και χωνόμουν στην Πάρνηθα. (μακάρι να το είχα ακόμα. το βαρύ GS με τρόμάζει αλλά έχει καθαρίσει και μερικές φορές που δεν το περίμενα.)

Αυτά! Αν παντως κανονιζόταν καμμιά βόλτα με φλωροχωματερούς σαν και του λόγου μου είμαι μέσα.

Φιλικά, Μιχάλης
michalis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Δεκ 2002, 14:19
Τοποθεσία: Αθήνα, γαμώτι

Re: CV

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Ιαν 2003, 19:47

michalis έγραψε:Εχω ένα gsdakar, φοράει τα sahara-3, δεν έχει πειραχτεί (αρκετά κουσούρια έχει από τη μάνα του) και πάω χώμα βόλτα (βαρκάδα) για την πλάκα μου και "να δώ που πάνε οι δρόμοι"...
Εύβοια, Ζήρεια, Χελμό, Γεράνεια, Αττική, μονοήμερα συνήθως.

Πέτατα στα σουπίδια και φορέσε το λιγότερο για αρχή Τ63 πίσω (καλό για χώμα μέχρι 60% και φανταστικό στην άσφαλτο) και brigestone ED12 μπροστά (χωματερό όσο χρειάζεται και μαλακό για να σωθούμε στο βρεγμένο) και κάνε μια βόλτα στο χώμα με το νέο σου μηχανάκι....

michalis έγραψε:Εννοείται δρόμους και όχι μονοπάτια και γκρεμοτσακίδια.

Ναι....

michalis έγραψε:Δεν μπαίνω επίσης λάσπες-άμμο (κολώνω) αλλά με την σελάρα οδηγάω κάνα 4ωρο άνετα, όσο δηλαδή με κρατάνε τα πόδια μου και τα χέρια μου.


Η αλλαγή στα λάστιχα θα σου δώσει άλλον αέρα.... μην ξεχάσεις στο χώμα να χαμηλώσεις πιέσεις, αρχικά 18 πισώ - 20 εμπρός και μετά μπορείς να φτάσεις με ασφάλεια 14-15 πίσω 18 εμπρός.

michalis έγραψε:Μπάινω σε χώμα 4-5 χρόνια από το dr200 που έιχα τότε και χωνόμουν στην Πάρνηθα. (μακάρι να το είχα ακόμα. το βαρύ GS με τρόμάζει αλλά έχει καθαρίσει και μερικές φορές που δεν το περίμενα.)

Γενικά όλα είναι στο μυαλό σου....

michalis έγραψε:Αυτά! Αν παντως κανονιζόταν καμμιά βόλτα με φλωροχωματερούς σαν και του λόγου μου είμαι μέσα.

Μη μασάς, με τα λάστιχα και αν δεν σε νοιάζουν οι γρατζουνιές, αν το θέλεις, μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα

Θα ενημερωθείς με νεώτερο...
Superspy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Ερωτήσεις Rally

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Ιαν 2003, 19:53

michalis έγραψε:Πόσο ρόλο παίζει η πείρα για τον τερματισμό; (δεν πάμε για τη νίκη...)

Α. Να το λεεί η καρδιά σου, γιατί τα χιλιόμετρα είναι πολλά, άλλα όχι δύσκολα

michalis έγραψε:Τι γινεται σε περίπτωση βλάβης / λάστιχου / ατυχήματος;

Α. Έμεινες και το φτιάχνεις μόνο σου, αφού παραδώσεις καρνέ...
Β. Συνεχίζεις με σκασμένο μέχρι να το φτιάξεις
Γ. Σε μαζεύουν στα χοντρά, συνεχίζεις στα ψιλά

michalis έγραψε:Η διαδρομές περνάνε αποκλειστικά από δρόμους;

Ναι, είναι αγώνας rally όχι enduro

michalis έγραψε:Τι θα συμβεί στις "κλειστές ειδικές"; θα ζήσω γιατρέ μου;


Εκτός απο το να πάς γρήγορα, οι αγώνες αντοχής είναι αυτό ακριβώς... αντοχής.... δεν φτάνει η ταχύτητα ή τουλάχιστον δεν έχει σημασία αν είσαι ηλίθιος και δεν μπορείς να διαβάσεις ένα road book. Πολύ ήταν οι "γρήγοροι" το 2002, άλλα όλο πίσω βρισκόντουσαν.... χε.. χε..

michalis έγραψε:Με άλλα λογια, μπορεί κάποιος να λάβει μέρος για την εμπειρία (ειδικά με μηχανή) και την πλάκα του;


Φυσικά, αρχικά πας για τερματισμό....

superspy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

με φτιάχνεις άσχημα...

Δημοσίευσηαπό michalis » 21 Ιαν 2003, 12:20

Superspy, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όντως με το ποδήλατο κατεβάζω πολύ πίεση (από 60 στην άσφαλτο πέφτω σε 20-25) και είναι καλύτερα στα γκρεμίδια. Με το μηχανάκι όμως κολώνω γιατί μετά δεν ξέρω τι θα γίνει στην άσφαλτο μέχρι το βενζινάδικο. Πάντως όταν μπάινω χώμα με ίδια πίεση (28) και απλά μειώνω λίγο την προφόρτιση πίσω για να "ρουφάει" τις πέτρες, πετυχαίνω το σκοπό μου αλλά σπινιάρει το πίσω και γλυστράει στις στροφές ανοίγοντας το μπροστά αν δεν καβαλήσω το τιμόνι.

Πάντως τσέκαρα το http://www.tiresunlimited.com/bridgesto ... ffroad.htm και δεν δίνει τα ed12 για μπροστά (που έχω 21') αλλά τα ed11 - αν σου λέει κάτι αυτό. Οσο για τα t63 τα έχω συναντησει σε ένα άλλο dakar και ο τύπος τα υμνούσε. Είναι στο πρόγραμμα η αλλαγή. Με τα sahara σε μαλακά-λασπωμένα εδάφη, ειδικά με το μπροστινό γίνεται μακελειό.

Ομως έχω στο πρόγραμμα μέχρι τον Σεπτέμβριο πολλά μεγάλα ασφάλτινα δικάβαλλα ταξίδια και τα sahara βαστάνε 8-10.000 χλμ ακόμα οπότε θα γίνει το φθινόπωρο μάλλον η αλλαγή.

Ευχαριστώ και πάλι,
φιλικά, Μιχάλης.
michalis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Δεκ 2002, 14:19
Τοποθεσία: Αθήνα, γαμώτι

Re: με φτιάχνεις άσχημα...

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Ιαν 2003, 12:32

michalis έγραψε:Όντως με το ποδήλατο κατεβάζω πολύ πίεση (από 60 στην άσφαλτο πέφτω σε 20-25) και είναι καλύτερα στα γκρεμίδια. Με το μηχανάκι όμως κολώνω γιατί μετά δεν ξέρω τι θα γίνει στην άσφαλτο μέχρι το βενζινάδικο.


Κανένα πρόβλημα, θα συνεχίσεις με ταχύτητες μέχρι 100-110 και όχι βέβαια "φέτα" στις στροφές μέχρι το βενζινάδικο....

michalis έγραψε: Πάντως όταν μπάινω χώμα με ίδια πίεση (28) και απλά μειώνω λίγο την προφόρτιση πίσω για να "ρουφάει" τις πέτρες, πετυχαίνω το σκοπό μου αλλά σπινιάρει το πίσω και γλυστράει στις στροφές ανοίγοντας το μπροστά αν δεν καβαλήσω το τιμόνι.

Δεν δουλεύει το ίδιο..... χαμήλωσε πίεση...

michalis έγραψε:Πάντως τσέκαρα το http://www.tiresunlimited.com/bridgesto ... ffroad.htm και δεν δίνει τα ed12 για μπροστά (που έχω 21') αλλά τα ed11 - αν σου λέει κάτι αυτό.

Ναι, συγνώμη... ED11


michalis έγραψε: Οσο για τα t63 τα έχω συναντησει σε ένα άλλο dakar και ο τύπος τα υμνούσε. Είναι στο πρόγραμμα η αλλαγή. Με τα sahara σε μαλακά-λασπωμένα εδάφη, ειδικά με το μπροστινό γίνεται μακελειό.
Ομως έχω στο πρόγραμμα μέχρι τον Σεπτέμβριο πολλά μεγάλα ασφάλτινα δικάβαλλα ταξίδια και τα sahara βαστάνε 8-10.000 χλμ ακόμα οπότε θα γίνει το φθινόπωρο μάλλον η αλλαγή.

Πέτατα στα σκουπίδια σου λέω.....
Τα ED11-Τ63 θα σε βγάλουν και σε άσφαλτο και σε χώμα και με λίγη πίεση και δικάβαλο....

Superspy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Ρουχισμός!

Δημοσίευσηαπό michalis » 21 Ιαν 2003, 13:51

superspy ευχαριστώ.

Μια που βρήκα παπά ρωτάω κι άλλα:
Θέμα : Ρουχισμός

Πρόκειται να αγοράσω μπότες και παντελόνι.
Ηθελα δέρμα παντελόνι με γόνατα γιατί αναπνέει και αντέχει σε χύμες (δεν πεφτω συχνα προς το παρόν) Ολοι οι μαγαζάτορες μου λένε όμως γκορντούρα με επένδυση για τη χρήση που θέλω. Με τις ζέστες όμως τί γίνεται;

Οσο για τις μπότες, επέλεξα touring και όχι εντούρο. Ακριβή κατηγορία με goretex, προστασία αστραγάλων, κνήμης και δακτύλων. Μάλλον SIDI GT ή Daytona.

Οσο για μπουφάν έχω ένα καλό goretex dainese και θα πάρω κι ένα δερμάτινο για καλοκαίρια αν δεν φοράω το τζηνάκι μου.

κάποιο σχόλιο;
michalis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Δεκ 2002, 14:19
Τοποθεσία: Αθήνα, γαμώτι

Re: Ρουχισμός!

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Ιαν 2003, 15:28

michalis έγραψε:superspy ευχαριστώ.

Μια που βρήκα παπά ρωτάω κι άλλα:
Θέμα : Ρουχισμός

Πρόκειται να αγοράσω μπότες και παντελόνι.
Ηθελα δέρμα παντελόνι με γόνατα γιατί αναπνέει και αντέχει σε χύμες (δεν πεφτω συχνα προς το παρόν) Ολοι οι μαγαζάτορες μου λένε όμως γκορντούρα με επένδυση για τη χρήση που θέλω. Με τις ζέστες όμως τί γίνεται;

Οσο για τις μπότες, επέλεξα touring και όχι εντούρο. Ακριβή κατηγορία με goretex, προστασία αστραγάλων, κνήμης και δακτύλων. Μάλλον SIDI GT ή Daytona.

Οσο για μπουφάν έχω ένα καλό goretex dainese και θα πάρω κι ένα δερμάτινο για καλοκαίρια αν δεν φοράω το τζηνάκι μου.

κάποιο σχόλιο;


Οι επιλογές σου δείχνουν: 95% άσφαλτο 5% χώμα.....
Στα σοβαρά τώρα...

Α. Την προστασία που σου παρέχουν οι enduro μπότες δεν θα τη βρεις αλλού.

Β. Στο βουνό τη βγάζεις καθαρή και χωρίς παντελόνι, με ένα τζινάκι, φυσικά με επιγονατίδες πάντα... Αν επιμένεις πάντως, μην πάρεις δέρμα για το βουνό. Το καλοκαίρι θα σκάς με οτιδήποτε άλλο εκτός απο τζιν.

Γ. Μπλουζάκι, (οτιδήποτε) και απο μέσα θώρακας, ή τουλάχιστον μπουφάν enduro με σκληρά πλαστικά (το προτιμώ προσωπικά)

superspy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Επόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες