Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Ιαν 2013, 21:54

Ας δούμε λοιπόν τώρα το παρακάτω άρθρο για τον αγώνα RALLY GREECE OFFROAD του Μαϊου 2013, που συνδιοργανώνει ο atlasteam, Κώστας Θεολόγης:

7.2 TRAFFIC – DRIVING

[b]The event must be considered that take place in roads open to traffic
. Even though Organization Committee will make its best for securing and safeguard the route for T1,T2,T3,TH,Z1, with at list 20 Stewards and 3 checkpoints (except starting and finish points), crews recognize that Selective Stages are conducted in open roads and they are obliged to obey to the Greek Traffic Code. ΄
[/b]


Και αναρωτιέμαι αρχικά:
- Χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από 7 χρόνια για να "διαβαστεί" ξανά και να γίνει κατανοητός ο κανονισμός της FIΑ σχετικά με τις selective stage;
- Μήπως άλλαξε το επίπεδο των αγγλικών;
- Τα αυτοκίνητα rally 4Χ4 τώρα, πάνε πιο αργά από το 2005;
- Τώρα πλέον
Το θέμα είναι η ασφάλεια όλων. Αγωνιζομένων, οργανωτών, και πολιτών.
δεν υφίσταται;
- Το υψηλότερο παράβολο βοηθά τους οδηγούς να οδηγούν πιο σιγά;
- Τελικά αγιάζει ο σκοπός τα μέσα;
- Μήπως ήταν άλλοι οι λόγοι των αντιρρήσεων και των υποδείξεων για "ασφαλείς αγώνες" και "Αγώνες Ραλλυ 4Χ4 σε ανοικτούς δρόμους";
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό tazmania » 13 Ιαν 2013, 23:31

Σπύρο, δεν είμαι δικηγόρος κανενός και το ξεκαθαρίζω από την αρχή. Σας αγωνιζόμενος που ενδιαφέρεται να τρέξει στον αγώνα, ρώτησα και έμαθα ότι οι ειδικές θα είναι κλειστές. Αυτό που παραθέτεις, λέει "must be considered" που με τα φτωχά αγγλικά μου, το μεταφράζω "πρέπει να θεωρείται". Κάνω κάπου λάθος?
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Ιαν 2013, 23:35

...πρέπει να θεωρείται ότι γίνεται σε δρόμους ανοικτούς για την κίνηση - δηλαδή για όλους.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό tazmania » 13 Ιαν 2013, 23:43

superspy έγραψε:...πρέπει να θεωρείται ότι γίνεται σε δρόμους ανοικτούς για την κίνηση - δηλαδή για όλους.


Ναι, αυτό λέω, απλά τονίζω το "θεωρείται". Κοινώς, πρέπει οι αγωνιζόμενοι να προσέχουν. Δεν λέει πουθενά σε ανοιχτούς δρόμους.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Ιαν 2013, 23:46

Γιώργο το "roads open to traffic" σημαίνει δρόμοι ανοικτοί στην κυκλοφορία - καμία σχέση με κλειστές ειδικές, το διευκρινίζει και πιο κάτω στο κείμενο.

Και σύγκρινέ το τώρα με αυτό:
atlasteam έγραψε:...
ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ οργανωτές να θέλουν να βάλουν αυτοκίνητα αντιμέτωπα με το χρονόμετρο χαρακτηρίζοντας όμως τη διαδρομή "ανοικτή στη κυκλοφορία" ....



Για τις κλασσικές ειδικές rally που σχιζόταν ο Κώστας είναι γνωστή η διαδικασία, περιγράφεται αναλυτικότατα στον γενικό κανονισμό ραλι.
Εδώ τουλάχιστον δεν περιγράφεται κάτι τέτοιο. Είναι "θα έχω εγώ κόσμο αλλά να έχετε το νου σας γιατί η διαδρομή είναι ανοικτή στην κυκλοφορία".

Δηλαδή -χειρότερα- τα μασάμε και ουτε τους λέμε ξεκάθαρα ειδική ανοικτή στην κυκλοφορία - ούτε ειδική κλειστή στην κυκλοφορία. Άσε που κάτι τέτοιο πάντως, με την επικεφαλίδα "rally" δεν έχουν συνηθίσει οι ξένοι.

Το θέμα είναι ότι άλλα λέμε και άλλα κάνουμε.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό tazmania » 14 Ιαν 2013, 01:31

Νομίζω ότι σύντομα θα έχουμε διευκρίνιση από τους οργανωτές για αυτό, Σπύρο.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό atlasteam » 14 Ιαν 2013, 12:40

tazmania έγραψε:Νομίζω ότι σύντομα θα έχουμε διευκρίνιση από τους οργανωτές για αυτό, Σπύρο.


Καλημέρα και Καλή Χρονιά και από αυτό το forum ! Για να μην υπάρχουν τέτοιου είδους παρερμηνίες, συζητήσεις κλπ. σύντομα με το 1ο Bulletin του αγώνα θα διευκρινίζονται πολλά θέματα και λεπτομέρειες. Το σίγουρο είναι ένα : Τα αυτοκίνητα της κατηγορίας Ζ1 θα τρέξουν σε κλειστή διαδρομή φυλασόμενη όπως στους αγώνες ράλλυ με πολλούς ενδιάμεσους, κορδέλες κλπ.
Και πάλι καλή χρονιά !
AtlasTeam
atlasteam
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 20 Ιαν 2004, 16:38

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό superspy » 14 Ιαν 2013, 13:27

Καλημέρα και καλή χρονιά Κώστα.

Να υποθέσω ότι εννοείς ότι θα αλλάξεις τον κανονισμό και θα αναφέρεται σαφώς ότι οι ειδικές διαδρομές θα διεξαχθούν σε δρόμους κλειστούς στην κυκλοφορία σε άλλα οχήματα.

Διότι αλλίως αν ο κανονισμός δεν το αναφέρει αυτό, σαφώς ένα "ενημερωρικό bulletin" θα μπορούσε να πεί κανείς ότι είναι για τα μάτια του κόσμου ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό SUVord » 14 Ιαν 2013, 15:58

Και το πρακτικό σκέλος της υπόθεσης.
Κλειστή διαδρομή 5 ή 10 χιλιομέτρων επαναλαμβανόμενη σε μπούκλες;
Και ερωτώ γιατι δεν έχω υπόψιν μου κλειστή διαδρομή 100 και πλέον χιλιομέτρων.
Απο Rally raid κάτι σκαμπάζω αλλα ραλλυ 4χ4 μου ακούγεται λίγο παράταιρο και περιμένω διευκρινήσεις.Ποιά η διαφορά απο ένα κανονικό ραλλυ ή ράλλυ σπριντ όπου μπορούν να τρέξουν και τα 4χ4;

Ναι, στην Αγγλία γίνεται αυτό αλλα για λόγους που ευνοούνται στην συγκεκριμένη χώρα.Οι γεωκτήμονες εκεί καλα κρατούν!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό superspy » 16 Ιαν 2013, 14:06

:-" :-" :-" :-" :discussion: :-" :-" :-" :-"
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό SUVord » 16 Ιαν 2013, 16:59

superspy έγραψε::-" :-" :-" :-" :discussion: :-" :-" :-" :-"


L E E D S U N I T E D και yorkshire pudding !!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό superspy » 16 Ιαν 2013, 18:12

atlasteam έγραψε:Κάνοντας αρκετές συζητήσεις το τελευταίο διάστημα με οργανωτές αλλά και με κάποιους από τους ελάχιστους εναπομείναντες αγωνιζόμενους στα rally 4x4, θα ήθελα να γνωστοποιήσω και δημόσια πλέον την μη διαπραγματεύσιμη θέση μου (που γνωρίζω ότι απεικονίζει και τη θέση των αγωνιζομένων που έχω μιλήσει).
Καταρχήν με τον όρο "αγωνιζόμενοι" περιλαμβάνω εν ενεργεία αλλά και παλιούς οδηγούς, ενώ το θέμα του πως κατάντησαν οι αγώνες αυτοί να μην έχουν συμμετοχές δεν θα το θίξω σε αυτό το post.
Κατά δεύτερον δεν έχω καμία φιλοδοξία για οργάνωση αγώνων ή ότι υποκεινούμε για δικό μου όφελος.
Εχω λοιπόν να πω τα ακόλουθα:
ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ οργανωτές να θέλουν να βάλουν αυτοκίνητα αντιμέτωπα με το χρονόμετρο χαρακτηρίζοντας όμως τη διαδρομή "ανοικτή στη κυκλοφορία"
ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ οργανωτές να σφετερίζονται αλλά και να παρερμηνεύουν τον Διεθνή Κανονισμό της FIA για τα C.C.R. (Cross Country Rallies) που έχει εφαρμογή σε αγώνες που πραγματοποιούνται σε ακατοίκητες ή με ελάχιστο πληθυσμό περιοχές (ως επί το πλείστον Αφρική) και όχι στη Λαμία !!! .... και είναι απαράδεκτο να ερμηνεύονται οι κανονισμοί όπως βολεύει τον εκάστοτε οργανωτή για προσελκύσει 6-7 συμμετοχές.
ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ οργανωτές να αποπροσανατολίζουν και να παραπληροφορούν την ΕΘΕΑ και αυτή με τη σειρά της να δίνει έγκριση τέλεσης αγώνα και μάλιστα στη φόρμα συμμετοχής αυτός να χαρακτηρίζεται "παιδειά" !!!
ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ οργανωτές (που έχουν "σώας τας φρένας") να θέτουν σε κίνδυνο τη σωματική ακεραιότητα των πληρωμάτων αλλά και των κατοίκων της περιοχής που τελείται ο αγώνας, αλλά και να ρισκάρουν τη δική τους ποινική δίωξη σε περίπτωση δυστυχήματος.
ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ σε περίπτωση που συμβεί κάτι, αν το ψάξει η ασφαλιστική εταιρία που καλύπτει τους αγωνιζόμενους (ειδικά προς τρίτους) να μη καλύψει τελικά το συμβάν.
Για να μην μακρυγορώ, και καθώς δεν έχω διάθεση να κάνω ανάλυση κανονισμών ( οργανωτές και αγωνιζόμενοι τους γνωρίζουν καλά) τελειώνω λέγοντας ότι οι οργανωτές αν δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα (λόγω λίγων συμμετοχών) να κάνουν τους αγώνες rally4x4 όπως επιβάλουν οι κανονισμοί, ας μην τους κάνουν καθόλου.
Τα αυτοκίνητα rally μπορούν να συμμετέχουν σε κανονικούς αγώνες rally και γιατί όχι να προκυρηχθεί εκεί το αντίστοιχο έπαθλο.
Τουλάχιστον μέχρι να υπάρχει ικανός αριθμός αυτοκινήτων για πραγματικούς αγώνες rally4x4.
To παρόν post έχει χαρακτήρα ΕΚΚΛΗΣΗΣ να κυριέυσει η λογική και η σύνεση και όχι η λεκτική ή άλλου τύπου αντιπαράθεση.
Γνωστοποιώ επίσης ότι η "παρέα" μας θα απέχει από αγώνες τέτοιας λογικής.
.....και για να μη πει κανείς γιατί τα λέω ενώ δεν τρέχω εδώ και 3 χρόνια, γνωστοποιώ ότι το αυτοκίνητο μου θα είναι και πάλι ετοιμοπόλεμο σε σύντομο διάστημα.

Καλό χειμώνα λοιπόν !
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό SUVord » 16 Ιαν 2013, 18:49

Γιατί ρε παλληκάρια μου ζαλίζεται τον έρωτα.
Που υπάρχει η ορολογία 'rally 4x4';
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό fokion » 16 Ιαν 2013, 19:30

SUVord έγραψε:Γιατί ρε παλληκάρια μου ζαλίζεται τον έρωτα.
Που υπάρχει η ορολογία 'rally 4x4';


Πανο απο την περσινή προκυριξη ( οκ δεν ειναι ραλλυ αλλα σπριντ χωματινα )
APΘPO 20

TITΛOI ΓIA AΓΩNEΣ ΚΥΠΕΛΛΩΝ ΣΠPINT

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα προσμετρήσουν οι παρακάτω αγώνες Σπριντ που θα διεξαχθούν κατά τη διάρκεια του αγωνιστικού έτους.
Γίνονται δεκτά αυτοκίνητα των ομάδων N, A, E, R, Ιστορικών και 4 x 4.
Όλα τα αυτοκίνητα διαγωνίζονται σε κοινή κατηγορία (N - A - E –R- Ιστορικών - 4 x 4) αλλά χωρίζονται σε τέσσερις κλάσεις κατηγορίας:
― έως 1400 cc
― από 1400 έως 1600 cc
― πάνω από 1600 έως 2000 cc
― πάνω από 2000 cc
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

Δημοσίευσηαπό SUVord » 17 Ιαν 2013, 18:55

Φωκίωνα, συμφωνώ και έτσι είναι αλλα συγνώμη σε πρόλαβα επι του συγκεκριμένου.
Λίγο παραπάνω να πας και θα δείς την απορία μου γιατί όλος αυτός ο ντόρος οταν τα ραλλυ και τα σπρίντ είναι ανοικτά και για τα 4χ4.
Η απορία μου είναι που βρέθηκε ξαφνικά η ορολογία "ραλλυ 4χ4".
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες

cron