Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σκληρονεροπυρηνικόν MUD RIDE - Εντυπώσεις!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Πώς σας φάνηκε; (Όσο προλάβατε!)

Πολύ καλό - ήθελε λίγο πιο δύσκολο!
5
36%
Εγώ δεν το ζόρισα!
1
7%
Ακόμα στο δρόμο είμαι....
4
29%
Παραήταν Hard Core!
1
7%
Έχετε ξεφύγει ρεεεεε!
3
21%
 
Σύνολο ψήφων : 14

Re: Περάσαμε υπέροχα ! (?)

Δημοσίευσηαπό ayrton » 04 Ιούλ 2005, 07:57

Geco μην κωλώνεις. Σιγά που θα μας πέσει το ηθικό επειδή εγκαταλείψαμε.
Εντάξει δεν είναι και ότι καλύτερο και για εμάς ήταν η πρώτη φορά αλλά πάνω από όλα το διασκεδάσαμε.
Σκηνή πρώτη:Σταματάμε στην τουλίπα «ταρατατζουμ» όπου έχουν χαθεί πολλοί και ανάμεσα τους και εμείς μεταξύ μας και σταματάμε για το πρώτο τσιγάρο. Σε λίγο το μικρό δασάκι γίνεται σημείο συνάντησης για τους μισούς αγωνιζόμενους. Την πατήσαμε νομίζοντας ότι θα μάμε κλασσικά στα ίσια το μονοπάτι που βγαίνει στον δρόμο του Μερκούρη και χάσαμε το στρίβει αριστερά. Τι να κάνεις η πολύ σιγουριά μας έφαγε.
Ο bebekos βρίσκει ευκαιρία να επισκευάσει το Sigma του μιας και είναι αναγκασμένος να μας ακολουθεί από το Τατόι. Έρχεται νέα παρέα και αναγγέλλει ότι είδαν τον Οικονομάκο να πηγαίνει κατά κάπου τον οποίο και εμπιστεύονται μιας και έχει λέει όργανα και road bookκαι πείρα. Με μια φωνή εγώ και Steliosh γελώντας του λέμε ότι μην ανησυχείς σε λίγο θα τον δεις να έρχεται ξανά από άλλη κατεύθηνση. Ειναι βέβαιο ότι ο Geco μας προσπερνάει 2-3 φορές σε κάθε αγώνα. Αμα ανοίξει το γκάζι ξεχνάει να το κλείσει.

Σκηνή δεύτερη
Τελικά το ανηφορικό κομμάτι στην Πεντέλη πριν την Βάση όπου ήταν του στυλ τραβήξου άνοιξε μόνος σου μονοπάτι συν το άρχισε η βρόχα να πέφτει right throe και καμιά 15 μηχανάκια σπρώχνουν όλοι όλους ,πέφτουν μέσα στα πουρνάρια υπάρχουν απώλειες στα μηχανάκια. Τα μισά έβρασαν , μανέτες έσπασαν κοντέρ βραχυκύκλωσαν και μετά ήρθε η εγκατάλειψη. Τα δύσκολα ερχόντουσαν , η βροχή απίστευτη, τα ισοτονικά τελείωσαν, και να κατέβουμε την γλιστερή πέτρα γκρεμό αν μην τι άλλο επικίνδυνο.

Κρίμα που δεν καταφέραμε να φτάσουμε έστω από τον δρόμο στο Maui να πιούμε μια μπύρα και ευχηθούμε από κοντά στον DOC για τα γενέθλια του.

Για αυτό σου λέω Doc μην ξαναφήσεις τον Σπύρο να βγάλει διαδρομή στα γενέθλια σου. Οχι 9 που τα κατάφεραν αλλά θα είστε οι δυό σας…στον τερματισμό.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Περάσαμε υπέροχα ! (?)

Δημοσίευσηαπό ayrton » 04 Ιούλ 2005, 08:02

Ayrton είσαι Κορυδαλλιώτης ; Εϊμαστε γείτονες και δεν το ξέρουμε ; Να τα λέμε !

Στον Κορυδαλλό μένω τα τελευταιά 12 χρόνια.Κορυδαλλίωτης δεν είμαι, από Ν.Ηράκλειο κρατώ.
στειλε μου π.μ να βρεθούμε εχω και κάτο φωτό σου.
Νασαι καλά για την βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Το βγάλατε ρε θηρία ;

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 04 Ιούλ 2005, 08:22

Άτιμη κοινωνία που άλους τους ανεβάζεις και άλλους τους ρίχνεις στα τάρταρα ... Να μην έχω μηχανάκι ...

Απο ότι βλέπω στις φωτο ξεχαρμανιάσατε για τα καλά !!!
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Δημοσίευσηαπό IzabellaBros » 04 Ιούλ 2005, 08:46

[quote="doc"]ΑΠΟ DOC:
Έχουμε και λέμε: 7 έφτασαν στο Maui + 1 από άσφαλτο! Άλλοι 2 έφτασαν Terrandura αλλά κρατήθηκαν εκεί...
1ος Σεβαστόπουλος 1ος 450
2ος Ανανιάδης 2ος 450
3ος Τζαμαλούκας 3ος 450
4ος Ψωφάκης 1ος 125 2Τ-250 4Τ
5ος Καμαρούλιας 2ος 125 2Τ-250 4Τ
6ος Κανελλέας 1ος ΟPEN
7ος Ζήσης 3ος 125 2Τ-250 4Τ

8os IZABELLABROS
9os WR200

Tώρα μάλιστα! Ρε τι λάσπη φάγαμε στην τέραντουρα... Λοιπόν αφεντικά 2 κυππελάκια για τον 8ο και 9ο τα πουλήσατε;
Άβαταρ μέλους
IzabellaBros
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 01 Μαρ 2005, 11:27
Τοποθεσία: Aθηνα ,Αττική

Δημοσίευσηαπό alexandros » 04 Ιούλ 2005, 09:12

βροχή, λάσπη, ιδρώτας, χασιματα, μονοπατια, πρωτη στο σασμαν μονο, χωρις θηκη για roadbook, χωρις κοντερ και πρωτη μου φορα σε αγωνα με 2τροχους !!!!!!

τωρα καταλαβαινω τι περνατε με τα μηχανακια !! δεν εχω καταλαβει ομως αν σας αρεσε η διαδρομη εχθες με τοσααα μονοπατια κατηφορες ανηφορες κλπ κλπ !! εμενα ναι, αλλα ψωφησα-ψωφακης !!

τετοια βροχη ειχαμε να φαμε απο τον Ταυγετο !

σκληροπυρηνικο σου λενε μετα !!! δηλαδη ρε παιδια αυτο τωρα σας αρεσε ??? εγω ενταξει, ξετρελαθηκα και γουσταρα την τρελη ταλαιπωρια αλλα αναρωτιεμαι αν ειναι αυτο που λεγατε πως σας ελειπε ??? χα χα !! ποιος να περιμενε τετοια καταληξη με τον καιρο ετσι !!!!!

εκεινη η ανηφορα με τις πετρες, τις λάσπες και το τρεχουμενο νερο που εκανε την αναβαση αδυνατη ηταν too much αλλα αξιζε την προσπαθεια !!

η terradura θυμισε λιγο απο Hard Core Enduro με τις γουβες και τα ανεβασματα να ειναι super, αγορασα και τους κορμους, μου ανηκουν πλεον αφου καταφερα να σωριαστω !!!

στην απλη ηθελα να ρωτησω ΓΙΑΤΙ εβαλε παλι πετρες ??? μα δεν εφτανε ολο το προηγουμενο δηλαδης ??? επρεπε να φτυσουμε αιμα και εκει ετσι !!!! αχ ρε superspy, καποια στιγμη θα βγουμε ολοι εμεις να κανουμε ενα trail ride το οποιο θα πρεπει να τρεξεις μονος σου για να βγαλουμε το αχτι μας λιγακι !!!!

ευχαριστηθηκα παρα πολυ το 125, αποδειχθηκε η σωστη επιλογη σε κυβικα και κιλα. ευχαριστω το ON-OFF KΑΤΣΑΦΑΡΟΣ για την ευκαιρια που μου εδωσε να τρεξω και εγω για πρωτη φορα με μηχανη, αλλωστε παντα μου αρεσαν πιο πολυ οι 2 τροχοι αλλα η γουρουνιτσα ειναι απο αλλο ανεκδοτο βεβαια !!

χαρηκα για ακομα μια φορα που βρεθηκα αναμεσα με τοοοσους φιλους, γνωστους και μη, εισαστε η παρεα μου τον τελευταιο χρονο και χαιρομαι ιδιαιτερα για αυτο !! να ειστε ολοι καλα και ραντεβου στον επομενο αλλα επιτρεψτε μου να ερθω με το μηχανακι μου με τις βοηθητικες ροδες ετσι !! χα χα !!!

νομιζω παντως οτι με την συμβολη του καιρου εχθες εγινε ενας ανεπαναληπτος αγωνας που ομοιος του δυσκολα να ξαναγινει. Για μια ακομα φορα η συνεργασια των 2 παλαβων απεδειχθει ''θανατηφορα'' και αναφερομαι στους συνηθεις υποπτους, superspy και doc, παιδια να ειστε καλα, παντα τετοιες επιτυχιες και μητσε πολυχρονος !! περασες τα γενεθλια σου επι του εργου !! αξιοι παιδια !!

ε ψιτ, να πω και μια μπούρδα ????
ρε σπυρε, δηλαδη οταν το εγραφες σου εβγαινε μισος ? οργη ? τσαντιλα ? τι σκ@τ@ τελωσπαντων γινεται ? θες να μας πεθανεις ???? αστειευομαι ετσι, ηταν ολα τελεια και ακριβως αυτο που ειχατε πει, τιποτα λιγοτερο και πολλα περισσοτερα !!!

φιλια σε ολους !
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 04 Ιούλ 2005, 11:13

An kai den etreksa emena mou fanike polu kalos agwnas. Eixe ousiastikes dyskolies, it was the definiton of the word "endurance".
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό kenny » 04 Ιούλ 2005, 11:36

κάτι μου λέει οτι καλά εκανα και έφυγα απο την αθήνα για να εχω δικαιολογία...απο οτι φαίνεται περασατε πολυ καλά(αν και οι περισσότεροι ακομα θα βλαστημάνε).οι εντυπώσεις πρέπει να είναι καλές,είχα απ`ευθείας μετάδωση ενω ελιωνα σιγα-σιγα σε μια παραλία της κεφαλλονιας.
:microwave:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΑΥΤΗ
Άβαταρ μέλους
kenny
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 11 Μάιος 2005, 12:02

Δημοσίευσηαπό alexandros » 04 Ιούλ 2005, 11:43

μηπως υπάρχει το video που τραβαγατε απο την super ειδικη στην terradura ?? μπορω να παρω μια κοπια ??
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Re: Περάσαμε υπέροχα ! (?)

Δημοσίευσηαπό superspy » 04 Ιούλ 2005, 12:13

geco έγραψε:Και ταλαιπωρία δώσατε στον Λαό ! Τι άλλο έμεινε ;


Έχω στα χέρια μου τα εξής Road book:

2 μέρες απο το Paris Dakar 2000 στην Αίγυπτο
3 μέρες απο το Paris Dakar 2003 στην Τύνιδα
4 μέρες απο το Rally D' Orient 2004 στην Τουρκία.

Επίσης μπορώ να έχω όλο το road book απο το Paris Dakar του 2005.

Λοιπόν;

Τι κάνουμε; Μια Τύνιδα την πρωτοχρονία;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Περάσαμε υπέροχα ! (?)

Δημοσίευσηαπό superspy » 04 Ιούλ 2005, 12:15

Σύντομα θα "ανεβεί" και το road book απο το "Σκληρο-νερο-πυρηνικόν!" στο site.....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Περάσαμε υπέροχα ! (?)

Δημοσίευσηαπό ayrton » 04 Ιούλ 2005, 12:30

Σύντομα θα "ανεβεί" και το road book απο το "Σκληρο-νερο-πυρηνικόν!" στο site.....

ΜΠΡΑΒΟ γιατι το θέλουμε μπας και το βγαλουμε μόνοι μας στεγνο ότι μας έμεινε .....
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 04 Ιούλ 2005, 12:34

alexandros έγραψε:....
ε ψιτ, να πω και μια μπούρδα ????
ρε σπυρε, δηλαδη οταν το εγραφες σου εβγαινε μισος ? οργη ? τσαντιλα ? τι σκ@τ@ τελωσπαντων γινεται ? θες να μας πεθανεις ???? αστειευομαι ετσι, ηταν ολα τελεια και ακριβως αυτο που ειχατε πει, τιποτα λιγοτερο και πολλα περισσοτερα !!!

φιλια σε ολους !


A. Λόγω κήλης δίσκου που χρήζει "άνοιγμα" συν το ότι, εκτός από την Πεντέλη ΟΛΗ την υπόλοιπη διαδρομή την έκανα μόνος μου, δεν είχα βάλει πολύ δύσκολα έτσι ώστε να μπορώ να τα "βγάζω" μόνος χωρίς βοήθεια....

Β. Το φχαριστήθηκα πολύ όταν το σχεδίαζα και όχι.... δεν μου έβγαινε τίποτα, άλλα μόνο που είχα την απορία.... μήπως το έκανα πολύ εύκολο;

Οι Doc και Dr. Προβιάς θέλανε να βάλω τον Αγ. Λουκά ανέβασμα... :crazy:
αλλά έκτιμούσα ότι θα ήταν πολύ..... (βασίκα θα ... τελείωνε το παιχνίδι εκεί...)

Τέλος πάντων, με τη βοήθεια των ουρανών, το παιχνίδι έγινε όσο έπρεπε hard core....

Δοκιμάστε να πάτε με ήλιο ..... οι μυρωδιές απο τους θάμνους είναι τέλειες το μεσημεράκι....

Υ.Γ. Μόλις γίνει το χέρι του DOC καλά..... (και κάτι γίνει με τη μέση μου) θα σχεδιάσουμε ένα Hard Core Χειμωνιάτικο για ομάδες......

Τα δύσκολα θα τα σχεδιάσει ο DOC..... εγώ θα κάνω τα εύκολα.....
Θυμάστε τα "τρελά" των Γερμανών στο OffRoad Magazine, με τα σχοινιά τα ποτάμια και τους γκρεμούς....
Ε για κάτι τέτοιο σκεφτόμαστε για ομάδες των τριών αναβατών, φυσικά προσαρμοσμένο στα Ελληνικά δεδομένα, όχι σαν τα αδελφίστικα των Γερμανών...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό alexandros » 04 Ιούλ 2005, 12:40

superspy εγραψε :

Υ.Γ. Μόλις γίνει το χέρι του DOC καλά..... (και κάτι γίνει με τη μέση μου) θα σχεδιάσουμε ένα Hard Core Χειμωνιάτικο για ομάδες......

Τα δύσκολα θα τα σχεδιάσει ο DOC..... εγώ θα κάνω τα εύκολα.....
Θυμάστε τα "τρελά" των Γερμανών στο OffRoad Magazine, με τα σχοινιά τα ποτάμια και τους γκρεμούς....
Ε για κάτι τέτοιο σκεφτόμαστε για ομάδες των τριών αναβατών, φυσικά προσαρμοσμένο στα Ελληνικά δεδομένα, όχι σαν τα αδελφίστικα των Γερμανών...


ναι ενταξει τωρα, μετα απο αυτο λεμε και τους γερμανους .... :fag: :fag:

ρε καθηστε καλα !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Και μετά μου κάνεις και προσυλιτισμό κ.Ψωφάκη

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 04 Ιούλ 2005, 12:54

alexandros έγραψε:βροχή, λάσπη, ιδρώτας, χασιματα, μονοπατια, πρωτη στο σασμαν μονο, χωρις θηκη για roadbook, χωρις κοντερ και πρωτη μου φορα σε αγωνα με 2τροχους !!!!!!

τωρα καταλαβαινω τι περνατε με τα μηχανακια !! δεν εχω καταλαβει ομως αν σας αρεσε η διαδρομη εχθες με τοσααα μονοπατια κατηφορες ανηφορες κλπ κλπ !! εμενα ναι, αλλα ψωφησα-ψωφακης !!


:P Κάνα - δυό hardcore ακόμα και σε βλέπω να πετάς τη γουρούνα σε κάνα γκρεμό !!!! :P

Ομολόγησε το : κατα βάθος είσαι δίτροχος ....
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Re: Περάσαμε υπέροχα ! (?)

Δημοσίευσηαπό bebekos » 04 Ιούλ 2005, 13:06

superspy έγραψε:
geco έγραψε:Και ταλαιπωρία δώσατε στον Λαό ! Τι άλλο έμεινε ;


Έχω στα χέρια μου τα εξής Road book:

2 μέρες απο το Paris Dakar 2000 στην Αίγυπτο
3 μέρες απο το Paris Dakar 2003 στην Τύνιδα
4 μέρες απο το Rally D' Orient 2004 στην Τουρκία.

Επίσης μπορώ να έχω όλο το road book απο το Paris Dakar του 2005.

Λοιπόν;

Τι κάνουμε; Μια Τύνιδα την πρωτοχρονία;


Σπύρο, ΕΓΙΝΕ !!
Αν θυμάσαι, κάτι σου είχα "πετάξει" μετά τον τερματισμό στο Πήλιο στην ταβέρνα.Εγώ είμαι ΜΕΣΑ !!!!
Ακούμε προτάσεις και πλάνο.
Βρήκα κι άλλον ένα συνάδελφο (Adventure) που γουστάρει τρελλά κι αυτός.
Τώρα για το χτεσινό,ήταν πολύ καλό αλλά όχι για κουλούς σαν κι εμένα.Αν δεν έβρεχε,υπήρχε μια πιθανότητα να τερματίσουμε (λέμε και καμιά μ@.@κία να περάσει η ώρα) .Με το "ψιλόβροχο" όμως... πνίγηκαν οι όποιες ελπίδες μαζί με το μπουζί του EXC.
Άντε να δούμε και το χειμωνιάτικο Hard Core !!
Άβαταρ μέλους
bebekos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 16:13
Τοποθεσία: Νίκαια, Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 45 επισκέπτες