Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

TeraTrip ή ...

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

TeraTrip ή ...

Δημοσίευσηαπό panmal » 14 Μάιος 2005, 19:05

Είμαι καινούργιος στους αγώνες Trail Ride και θα ήθελα να πάρω κάποιο ηλεκτρονικό βοήθημα για τη μέτρηση των αποστάσεων, υπολογισμό ΜΩΤ κ.λ.π. Μου πρότειναν το TeraTrip αλλά μου πέφτει λίγο ακριβό. Υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά γι' αυτή τη δουλειά;;;;
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Με ποδηλατικό θα την βγάλεις φθηνά....

Δημοσίευσηαπό superspy » 14 Μάιος 2005, 19:21

Με ποδηλατικό θα την βγάλεις φθηνά....
ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-2108.html

και εδώ είμαστε πάλι.... :twisted: :twisted: :twisted:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: TeraTrip ή ...

Δημοσίευσηαπό tedos » 14 Μάιος 2005, 19:48

panmal έγραψε:Είμαι καινούργιος στους αγώνες Trail Ride και θα ήθελα να πάρω κάποιο ηλεκτρονικό βοήθημα για τη μέτρηση των αποστάσεων, υπολογισμό ΜΩΤ κ.λ.π. Μου πρότειναν το TeraTrip αλλά μου πέφτει λίγο ακριβό. Υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά γι' αυτή τη δουλειά;;;;


Για τι 4Χ4 μιλαμε? Εχεις ξανατρεξει? Για δωσε μας καποιες πληροφοριες για να μπορεσουμε να βοηθησουμε.....
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Re: TeraTrip ή ...

Δημοσίευσηαπό panmal » 15 Μάιος 2005, 15:35

tedos έγραψε:
panmal έγραψε:Είμαι καινούργιος στους αγώνες Trail Ride και θα ήθελα να πάρω κάποιο ηλεκτρονικό βοήθημα για τη μέτρηση των αποστάσεων, υπολογισμό ΜΩΤ κ.λ.π. Μου πρότειναν το TeraTrip αλλά μου πέφτει λίγο ακριβό. Υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά γι' αυτή τη δουλειά;;;;


Για τι 4Χ4 μιλαμε? Εχεις ξανατρεξει? Για δωσε μας καποιες πληροφοριες για να μπορεσουμε να βοηθησουμε.....


Συγνώμη που δεν το ανέφερα εξ’ αρχής αλλά ναι, πρόκειται για 4x4. Έχω τρέξει για πρώτη φορά στους δύο προηγούμενους αγώνες μέχρι τώρα (Εύβοια και Θήβα) και φυσικά περιμένω πως και πως το Πήλιο!

Η λύση που πρότεινε ο superspy μπορεί να είναι φθηνή και τον ευχαριστώ, αλλά θα προτιμούσα κάτι το οποίο να μπορεί να το χειριστεί ο συνοδηγός και να υπολογίζει την ΜΩΤ ανεξάρτητα από το αν το αυτοκίνητο κινείται ή όχι (και φυσικά να κοστίζει λιγότερο από ένα TeraTrip!!!).
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό tedos » 15 Μάιος 2005, 15:50

Χμ....για να δουμε :)

Λοιπον η πρωτιστη λειτουργια του Terratrip ειναι ο ακριβης υπολογισμος αποστασεων και οχι η ΜΩΤ. Στην λειτουργια αυτη το συγκεκριμενο οργανο ειναι απλα ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ! :) (προσωπικη αποψη)

Το μοντελο 303 μετραει και ΜΩΤ αλλα ξαναλεω δεν ειναι ο πρωταρχικος σκοπος του.......

Ενα απλο μοντελο 202 θα το βρεις στα 220-250 ευρω με σενσορα

Για τον υπολογισμο της ΜΩΤ πολλοι χρησιμοποιουν και GPS αλλα και αυτο ειναι καπως αναξιοπιστο (ιδιως αμα χασει το σημα του για κανα πενταλεπτο)

Εγω παλι χρησιμοποιω τον χρονο τουλιπας (υπολογιζω απο πριν τον ιδανικο χρονο για καθε φυλλο του roadbook)

Eλπιζω να βοηθησα....και εδω ειμαστε :)
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό panmal » 15 Μάιος 2005, 16:13

Από την απάντησή σου βλέπω ότι αυτό που ψάχνω το προσφέρει τελικά μόνο η TerraTrip και αν κρίνω από το site τους το μοντέλο που πρέπει να πάρει κανείς είναι το 303 plus με το προαιρετικό οργανάκι για μέτρηση της ΜΩΤ.
Δηλαδή ή αυτό ή κομπιουτεράκι και γρήγοροι υπολογισμοί στο πόδι;
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό tedos » 15 Μάιος 2005, 16:34

To 303 ειναι ενα αρκετα πιο ακριβο μοντελο....περιπου 350 ευρωπουλα!!!

Να σημειωσω οτι στο 303 η λειτουργια της ΜΩΤ δεν ειναι παραλληλη με αυτη της αποστασης δηλαδη για να δεις την ΜΩΤ μπαινεις σε αλλη λειτουργια και δεν βλεπεις παραλληλα τις ενδειξεις αποστασης!! Ουτε βολικο ουτε ευκολο να γινει σε συνθηκες αγωνα οπως καταλαβαινεις.....οι περισσοτεροι χρησιμοποιουμε το 202 γι αυτο το ειδος των αγωνων.

Δηλαδή ή αυτό ή κομπιουτεράκι και γρήγοροι υπολογισμοί στο πόδι;


Τα roadbook δινονται απο το προηγουμενο βραδυ η 2 ωρες πριν την εκκινηση οποτε υπαρχει ικανος χρονος για υπολογισμους! Συνηθως 30 λεπτα ειναι υπεραρκετα! Μια απλη φορμουλα ειναι....

Αν θελεις πληροφορηση γι αυτο ευχαριστως! :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό panmal » 15 Μάιος 2005, 16:57

tedos έγραψε:
Δηλαδή ή αυτό ή κομπιουτεράκι και γρήγοροι υπολογισμοί στο πόδι;


Τα roadbook δινονται απο το προηγουμενο βραδυ η 2 ωρες πριν την εκκινηση οποτε υπαρχει ικανος χρονος για υπολογισμους! Συνηθως 30 λεπτα ειναι υπεραρκετα! Μια απλη φορμουλα ειναι....

Αν θελεις πληροφορηση γι αυτο ευχαριστως! :D


Αστειεύεσαι!
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!!! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό doc » 15 Μάιος 2005, 17:03

tedos έγραψε:Τα roadbook δινονται απο το προηγουμενο βραδυ η 2 ωρες πριν την εκκινηση οποτε υπαρχει ικανος χρονος για υπολογισμους! Συνηθως 30 λεπτα ειναι υπεραρκετα! Μια απλη φορμουλα ειναι....

Αν θελεις πληροφορηση γι αυτο ευχαριστως! :D


Λοιπόν, παίζει ένα οργανάκι στο χώρο της μοτοσυκλέτας, το Trailtech Endurance που είν αι και πολύ φτηνότερο, και υπολογίζει τα πάντα συγχρόνως. Βγάζει συνολικό χρόνο, και βγάζει και χρόνο οδήγησης. Έχει όμως δύο μειονεκτήματα:
1ον Υπολογίζει την ΜΩΤ με βάση τον χρόνο οδήγησης, δηλαδή το χρόνο που κυλάνε οι τροχοί. Αν σταματήσει να παίρνει σήμα για πάνω από τρια δευτερόλεπτα, σταματάει, πάει και το χρονόμετρό του 3 sec πίσω και περιμένει να ξαναξεκινήσεις για να ξαναρχίσει τους υπολογισμούς.
2ον Δεν διορθώνει, δηλαδή δεν ανεβάζει το μερικό χιλιομετρητή...

Στο Πήλιο στην εκκίνηση κάθε κοματιού - ειδικής, θα μαθαίνετε την εκάστοτε ΜΩΤ...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό tedos » 15 Μάιος 2005, 17:15

Panmal ριξε μια ματια εδω :wink:
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-1854.html

doc

Στο Πήλιο στην εκκίνηση κάθε κοματιού - ειδικής, θα μαθαίνετε την εκάστοτε ΜΩΤ...


Αυτο ανηκει στην ενοτητα του Πηλιου! Βαλτο εκει να το σχολιασουμε.
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό panmal » 15 Μάιος 2005, 18:38

[quote="tedos"]Panmal ριξε μια ματια εδω :wink:
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-1854.html

Πολύ καλές συμβουλές και πολύ εύστοχες!
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό padelis » 16 Μάιος 2005, 11:19

tedos έγραψε:To 303 ειναι ενα αρκετα πιο ακριβο μοντελο....περιπου 350 ευρωπουλα!!!

Να σημειωσω οτι στο 303 η λειτουργια της ΜΩΤ δεν ειναι παραλληλη με αυτη της αποστασης δηλαδη για να δεις την ΜΩΤ μπαινεις σε αλλη λειτουργια και δεν βλεπεις παραλληλα τις ενδειξεις αποστασης!! Ουτε βολικο ουτε ευκολο να γινει σε συνθηκες αγωνα οπως καταλαβαινεις.....οι περισσοτεροι χρησιμοποιουμε το 202 γι αυτο το ειδος των αγωνων.


στο 303 plus, βλέπεις
(ΜΩΤ+Μερική απόσταση)
(ΜΩΤ+Ολική απόσταση)
(Ολική+Μερική απόσταση, με stop-play της μερικής χωρίς να χαλάει η ολική)
(χρόνος+Μερική απόσταση)
(Ολική απόσταση+ταχύτητα)
και πολλά άλλα που δεν θυμάμαι!!
Άβαταρ μέλους
padelis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Φεβ 2004, 19:20
Τοποθεσία: athens


Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες