Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ξανά μανά τα ... ίδια....

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Απρ 2005, 11:06

Επιτέλους αυτή η καραμέλα με την "υψηλή" ΜΩΤ με κούρασε....

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΧΘΕΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΩΝ REG - ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΡΥΦΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ.

ΜΕΧΡΙ 50ΧΙΛ ΜΩΤ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΣΕ ΚΛΑΣΣΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΑ ΣΤΗΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ 70-80!

ΤΑ 50 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΟΧΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!

Μπορώ να πεθάνω και με 3 κατεβαίνοντας τα σκαλοπάτια!
Διάολε - αρκεί ένας μαλάκας να περάσει ένα stop και μέφαγε!
Ευτυχώς που υπάρχουν και οι ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ μορφής αγώνες και βελτιώνομαι ώστε έχω γλιτώσει ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΑΠΑΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!


Έχω πέσει με 20 χιλιόμετρα σε γκρεμό και έχω σπάσει αρκετά μέρη του σώματος μου. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΓΩΝΑ. Βόλτα έκανα. Μήπως να γκρινιάζω που δεν είχε αχυρόμπαλες να με κρατήσουν;

Μεγάλα παιδία είμαστε και καταλαβαίνουμε που μας παίρνει και που όχι. ΑΝ ΟΧΙ ΠΑΜΕ ΕΚΔΡΟΜΗ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΜΑ!

Τη μια είναι μικρή η ΜΩΤ και την άλλη μεγάλη;

Στη Ροδόπη τη δεύτερη μέρα που δεν την έφτασε κανείς δεν ήταν καλά;

Δηλαδή άμα ξεκινήσω να πάω στο Γράμμο από χώμα με πόσο ΜΩΤ να υπολογίσω για να κάνω πήγαινε έλα σε τρεις μέρες ΑΠΟ ΧΩΜΑ; (Το έχω κάνει και με ΜΟΤΟ και με 4Χ4 - Βόλτα!)

Σας λένε ότι βγαίνει η ΜΩΤ και πάλι γκρίνια;
Δηλαδή αν βάλει κάποιος 50 και δεν βγαίνει, δεν θα πάς όπως μπορείς;
Πρέπει να μην προσέχεις στις στροφές;

Πόσα τρακτέρ και αγροτικά συναντήσαμε με τον Αλέξανδρο "ανοίγοντας" το μεσημέρι της Κυριακής το δρόμο;
Δεν προσέχαμε;

Μήπως έμπαινα με το πλάι παντού;
ΟΧΙ, όταν είχα ευθεία και έβλεπα πήγαινα στο 60% της ταχύτητας μου!
Στις στροφές πρόσεχα και ξέρετε κάτι - καλύτερα ΜΩΤ που να μην φτάνω! Το παίρνεις απόφαση και πάς ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ με το ρυθμό σου!
Αυτό είναι!

Υπάρχουν πολλοί που απλώς διαβάζουν και δεν γράφουν και το ξέρετε!
Χαλαρά και βόλτα πάω ( ;; ) εκδρομή - δεν κάνω αγώνα!
Σιγά τις ταχύτητες της Θήβας!
Μια πεδιάδα στο "πουθενά"!
Δηλαδή ο Dista με 39.5 που τον έπιασε και λάστιχο και ήρθε και πρώτος; Ναι μπορεί ( ;; ) να το ζόρισε αλλά βγήκε!
Ο Κουτάς που ήταν ο πιο γρήγορος (και είμαι σίγουρος ότι δεν το πολυζόρισε) και έφαγε και καπέλο προπορείας;
Ξέρετε πόση ΜΩΤ θα έβαζα στα αυτοκίνητα στην Ευβοια; 44!

Δηλαδή στην πεδιάδα στη Γραβία με τα 11 χιλιόμετρα ευθεία (Raid Ρούμελης!) με πόσα πηγαίνατε;
Εδώ γράφοντας εγώ μόνος τον αγώνα της Ρούμελης 2004 και "έκοψα" στα 110-120 για να μην το "ζορίσω"!
Αμάν πια!

Θέλω να πάτε μια μέρα σε ένα χωμάτινο regularite με ιστορικά και 50 (!) και κρυφές μέτρήσεις ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ και 3-4 φορές σε κάθε ειδική να δώ τι θα λέτε μέτα!

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΙΠΑΜΕ - ΤΑ ΒΡΗΚΑΝ ΟΙ ΟΡΓΑΝΩΤΕΣ!
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΣΥΖΗΤΑΝΕ!

- Δηλαδή σε ένα ιστιοπλοϊκό αγώνα στον Ατλαντικό, άμα ξεσπάσει καταιγίδα και σκάσει ένα μεγάλο κύμα και διαλύσει ένα σκάφος - φταίει η οργάνωση που έκανε δύσκολο ένα αγώνα; (Thierry Sabine)-
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Pajo » 15 Απρ 2005, 11:44

jdelis έγραψε:Οι οργανωτές είναι μεγάλα παιδιά. Επαγγελματίες ή μη του χώρου, όλοι έχουν δώσει δείγματα γραφής. Δε χρειάζονται καθοδήγηση, ο καθένας πράττει όπως νομίζει και κρίνεται εκ του αποτελέσματος. Και φυσικά η επιτυχία του ενός δεν είναι αποτυχία του άλλου. Ο καθένας υλοποιεί το δικό του όραμα. Τα δύο έπαθλα δεν είναι ανταγωνιστικά, άσχετα αν κάποιοι το κάνουν να φαίνεται έτσι. Μόνο που πρέπει να λείψουν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις και οι όποιες απόψεις και "κόντρες" να περιορίζονται σε αγωνιστικά θέματα.

Κι ομως συμφωνω! Αφου οι "φιλοσοφιες" ειναι διαφορετικές, καλυτερα να υπαρχουν 2(+) θεσμοί. Και με διαφορετικες φιλοσοφίες, οντως δεν ειναι άμεσα ανταγωνιστικά. Αν φροντισουν να συννενοηθούν για να μη μπερδευονται οι ημερομηνίες, ολοι θα κανουν και θα τρεχουν τους αγωνες οπως θελουν.
Άβαταρ μέλους
Pajo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2004, 20:05

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Απρ 2005, 11:45

Από τις παρατηρήσεις που ακόμα έχω από ΟΛΑ τα trail ride το ιδανικό Trail Ride θα ήταν:
Οργάνωση - Στήσιμο αγώνα – Προβολή αγώνα: Διεθνής αγώνας Ροδόπης (Ήταν λογικό)
Ποικιλία διαδρομής: Raid Καλαμάτας (Πακέτο με την βροχή)
Δυσκολία κλπ: Δεύτερη μέρα Ροδόπης
Μορφή αγώνα: Raid Ρούμελης (δύο ειδικές ανά ημέρα + ενδιάμεση ανασυγκρότηση)

Αυτό είναι το επόμενο βήμα....

Υ.Γ. Ο Doc ταξιδεύει για ... Σέρρες (το γεμάτο ημερολόγιο που λέγαμε!) και θα κανονίσει και τις πρώτες λεπτομέρειες για την Ροδόπη!

Εικόνα
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Pajo » 15 Απρ 2005, 11:49

superspy έγραψε:Στις στροφές πρόσεχα και ξέρετε κάτι - καλύτερα ΜΩΤ που να μην φτάνω! Το παίρνεις απόφαση και πάς ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ με το ρυθμό σου!
Αυτό είναι!

Χμμμ. Με εβαλες σε σκεψεις....
Μπορει και να εχεις καποιο δικιο σε αυτο.
Άβαταρ μέλους
Pajo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2004, 20:05

Δημοσίευσηαπό ANTON1$ » 15 Απρ 2005, 12:20

Να πω μόνο ότι νιώθω πολύ ευχάριστα, που βλέπω να υιοθετούνται τελικά κάποιες από τις απόψεις μας.....
(εννοώ εμένα και του Παντελή)
Άβαταρ μέλους
ANTON1$
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 04 Φεβ 2005, 18:15
Τοποθεσία: ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Δημοσίευσηαπό Pajo » 15 Απρ 2005, 12:51

ANTON1$ έγραψε:Να πω μόνο ότι νιώθω πολύ ευχάριστα, που βλέπω να υιοθετούνται τελικά κάποιες από τις απόψεις μας.....
(εννοώ εμένα και του Παντελή)

...ειπα "θα το σκεφτω" :lol:
Παντως ειναι πιο επικινδυνο απο μια ΜΩΤ εως 40.
Άβαταρ μέλους
Pajo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2004, 20:05

Δημοσίευσηαπό jdelis » 15 Απρ 2005, 12:57

Pajo έγραψε:Παντως ειναι πιο επικίνδυνο απο μια ΜΩΤ εως 40.

Η ΜΩΤ είναι σχετική, μην κολλάμε στα νούμερα. Αν είχαν δώσει στο Αττικό 39,5 έβγαινε ; (από μένα πάντως μάλλον όχι...)
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Pajo » 15 Απρ 2005, 13:44

jdelis έγραψε:
Pajo έγραψε:Παντως ειναι πιο επικίνδυνο απο μια ΜΩΤ εως 40.

Η ΜΩΤ είναι σχετική, μην κολλάμε στα νούμερα.

Σωστο, αλλά καταλαβαινεις τι εννοω...
Άβαταρ μέλους
Pajo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2004, 20:05

Δημοσίευσηαπό pino » 15 Απρ 2005, 15:19

superspy έγραψε:Υ.Γ. Ο Doc ταξιδεύει για ... Σέρρες (το γεμάτο ημερολόγιο που λέγαμε!) και θα κανονίσει και τις πρώτες λεπτομέρειες για την Ροδόπη!

Εικόνα


Έγω φεύγω για διακοπές και ....................θα επιστρέψω του χρόνου τέτοια εποχή.

Αν το κάνουν στις Σέρρες (το εύχομαι) ας βρούνε άλλο όνομα γιατί η Ροδόπη πέφτει κάπως μακριά απο εκεί.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Απρ 2005, 15:34

pino έγραψε:
superspy έγραψε:Υ.Γ. Ο Doc ταξιδεύει για ... Σέρρες (το γεμάτο ημερολόγιο που λέγαμε!) και θα κανονίσει και τις πρώτες λεπτομέρειες για την Ροδόπη!

Εικόνα


Έγω φεύγω για διακοπές και ....................θα επιστρέψω του χρόνου τέτοια εποχή.

Αν το κάνουν στις Σέρρες (το εύχομαι) ας βρούνε άλλο όνομα γιατί η Ροδόπη πέφτει κάπως μακριά απο εκεί.


Χα... Χα... Raid Ροδόπης θα είναι.... και ετοίμασε το ΙΜΟ σου..... Φέτος το βλέπω για 850+
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες