Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

2ος Αγώνας κυπέλλου Trail Ride-Raid 2005: Θήβα 24/4/2005

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό Bulldog » 16 Απρ 2005, 00:50

ΓΑΒ σε όλους.
Δύσκολα τα πράγματα. Καταρχήν θα μπορούσατε να συνεννοηθήτε ωστε να μη γίνονται 2 αγώνες την ίδια μέρα. Το ξεπεράσαμε... Δευτερο θα πρέπει να ξανα δείτε τον κανονισμό για τα raid , πχ το wrangler εχει roll bar μαμάς και τα ανακλινώμενα μπακετ δεν ειναι δα τοσο τρομερό. Αnyway το ξεπεράσαμε και αυτο.
Αυτό ομως που είναι δύσκολο να το ξεπεράσω, τουλάχιστον εγώ που ετσι και αλλιώς πάω πρώτα να περάσω καλά και μετα ν'αισθανθώ οτι έκανα κατι διαφορετικό, ειναι το θέμα ΜΩΤ. Εαν κάποιος χαθεί,
για να καλύψει τη διαφορά πρέπει να παει ακόμη και με διπλάσια ταχύτητα. Το έπαθα στον αγώνα της Ευβοιας,2 φορες κινδύνεψα και γλύτωσα απο τύχη. Δεν ειμαι ειδικός ούτε εχω εμπειρία σε αγώνες αλλα νομίζω οτι οι χωμάτινοι αγώνες μπορούν να ειναι διαφορετικοί. Να περνάτε καλά.
:animaldog:
Άβαταρ μέλους
Bulldog
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 15 Απρ 2005, 23:29
Τοποθεσία: Χαλκιδα Ευβοια

Δημοσίευσηαπό ANTON1$ » 16 Απρ 2005, 09:08

Ας τα πούμε άλλη μιά φορά...

Παιδιά, μη τρελένεστε με την υψηλή ΜΩΤ.

Ο αγώνας βασίζεται κατά 60% στη σωστή πλοήγηση !
Το ποσοστό αυτό ανεβαίνει ανάλογα όσο ανεβαίνει και η ΜΩΤ !

Είναι απλό, άν χαθείς είναι σαν να παθαίνεις ζημιά. Σχεδόν ξεχνάς την πιθανότητα γιά διάκριση.
Γιατί ακριβώς :
"Εαν κάποιος χαθεί,
για να καλύψει τη διαφορά πρέπει να παει ακόμη και με διπλάσια ταχύτητα
"

Κατά τη γνώμη μας πάντα, υψηλή ΜΩΤ :
- Γιά να μην "πιάνεται" και να παίζει ο καθένας με το δικό του ρυθμό.
- Γιά να στήνουν οι οργανωτές όσα κρυφά σημεία χρονομέτρησης θέλουν.
- Γιατί μεγάλα παιδιά είμαστε και έχουμε ευθύνη των πράξεών μας (Αντώνης τρία παιδια, Παντελής δύο παιδιά).
- Γιατί μας αρέσει ο παράγοντας πλοήγηση (και μην ακούσω τίποτα γιά gagets εκατομμυρίων ευρώ!).
- Γιατί μας αρέσει και ο παράγοντας ταχύτητα, (Ωραίο αυτό με τη διαφορετική ΜΩΤ γιά τα raid, αλλά κολλάει κάπου στην κατάταξη γενικής).
Άβαταρ μέλους
ANTON1$
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 04 Φεβ 2005, 18:15
Τοποθεσία: ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Δημοσίευσηαπό ANTON1$ » 16 Απρ 2005, 09:43

Και κάτι άλλο :
Ανοιξα τώρα να δώ συμμετοχές και είδα μόνο 12 στα αυτοκίνητα !

Κάτι δε μου πάει καλά...

-Μην είναι που δεν θα τρέξει ο lebteo και ο Dista...
-Μην είναι η υψηλή ΜΩΤ...(αν είναι, αγνοήστε το προηγούμενο μου post)
-Μην είναι που η φαγωμάρα στα fora έχει πάρει τα πάνω της...
-Μην είναι που εκτός απ'τους διοργανωτές, έχουν χωριστεί και οι συμμετέχοντες...
-Μην είναι που είμαι βιαστικός...(σε άλλους αγώνες, τόσες μέρες πρίν είχαμε διπλάσιες συμμετοχές)
-....Μην είναι ιδέα μου????
Άβαταρ μέλους
ANTON1$
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 04 Φεβ 2005, 18:15
Τοποθεσία: ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Δημοσίευσηαπό tagre » 16 Απρ 2005, 11:15

Mπον ζουρ ΑΝΤΟΝΙ$,
Οι συμμετοχες ειναι λιγες γιατι στις 24 εχει ΠΠ Εντουρο στη Μυτιληνη, και αγωνα το ΕΚΑΛΗ 4Χ4.
ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ !
Επειδη ξερω καλα τον Ελικωνα αυτη την εποχη ειναι Π Α Ν Ε Μ Ο Ρ Φ Α!!!
ΜΟΝΟ προσεξε το κατεβασμα προς Προδρομο, Αγ.Σεραφιεμ,αν μας πανε απο κει.
TAGRE
Ποσο ειναι τα διδυμα τωρα;
Άβαταρ μέλους
tagre
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 05 Απρ 2005, 18:24
Τοποθεσία: iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό kim » 17 Απρ 2005, 15:54

ANTON1$ έγραψε:Και κάτι άλλο :
Ανοιξα τώρα να δώ συμμετοχές και είδα μόνο 12 στα αυτοκίνητα !

Κάτι δε μου πάει καλά...

-Μην είναι που δεν θα τρέξει ο lebteo και ο Dista...


EMENA DEN ME YPOLOGIZEIS DILADI :shock: :shock: :shock:

.....kala tha se ftiaxo ego.........
kim
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2004, 12:46
Τοποθεσία: 3o Πεύκο Δεξιά

Δημοσίευσηαπό forester » 17 Απρ 2005, 22:25

jdelis έγραψε:
markd έγραψε:ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Προφανώς θεωρείς πως η αγωνιστική σου εμπειρία σου δίνει το δικαίωμα να μιλάς απαξιωτικά για τους οργανωτές και μάλιστα εκ των προτέρων...

Οι υπόλοιποι τουλάχιστον που διαφωνούν τεκμηριώνουν σοβαρά και με επιχειρήματα τις θέσεις τους.



Σωστός ο κ. Δελής!!!
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tagre » 17 Απρ 2005, 23:20

Προς DOG
Σοβαρα τωρα!
1)Γινεται οσοι θελουν να ξεκινησουν απο το ΣΕΔ 1,και να παρουν ενα ειδος ποινης-καπελλο, η να μετρηθουν με διαφορετικο συντελεστη στην καταταξη(1,5-2 ας πουμε)
2)Γινεται να ξεκινησουν τα τζιπ μπροστα, η να κανουν μονο αυτοι μια εξτρα ανασυγκροτηση για να μην μπλεξουν πολυ με τις ΜΟΤΟ(παρολο που οι συμμετοχες δειχνουν λιγες προς το παρον και η διαδρομη ειναι μεγαλη και μαλλον δεν θα γινει της ...Ευβοιας)
3)ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ η εκκινηση να γινει πριν τις 7:30;
4)Και βεβαια Ειδικη στον τερματισμο που να μετρα στο συνολικο χρονο!
5)Γινεται το Σαββατο να κανουμε μια κουβεντα ΤΖΙΠ - ΜΟΤΟ, μπας και πεσει καμμια καλυτερη ιδεα απ' οσους δεν συμμετεχουν σ'αυτο το φορουμ;
Με εκτιμηση
TAGRE
Άβαταρ μέλους
tagre
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 05 Απρ 2005, 18:24
Τοποθεσία: iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό markd » 18 Απρ 2005, 06:08

forester έγραψε:
jdelis έγραψε:
markd έγραψε:ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Προφανώς θεωρείς πως η αγωνιστική σου εμπειρία σου δίνει το δικαίωμα να μιλάς απαξιωτικά για τους οργανωτές και μάλιστα εκ των προτέρων...

Οι υπόλοιποι τουλάχιστον που διαφωνούν τεκμηριώνουν σοβαρά και με επιχειρήματα τις θέσεις τους.



Σωστός ο κ. Δελής!!!


Στον κ. Δελή απάντησα πιό πάνω.
Και να σου πω οτι το "ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ" πάει στις αντιδράσεις και όχι στην οργάνωση.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό alexandros » 18 Απρ 2005, 08:06

καλημέρα και καλη εβδομάδα σε ολους τους φίλους Trail-riders !!

σήμερα Δευτέρα μπαίνουμε στην τελική ευθεία για τον αγώνα της Θήβας, ας αφήσουμε πίσω μας για λίγο την γκρίνια και ας επικεντρωθούμε σε αυτο το μεγάλο event των 320 χλμ.

μην ξεχνάμε οτι είναι η πρώτη φορά που γίνεται trail ride τεραστιων διαστασεων στην Αθήνα, και 2η φορά στην Ελλάδα μετά την περσινή Ροδόπη !!

ραντεβού την Κυριακή στο autofestival !!


φιλικά σε όλους

αλέξανδρος ψωφάκης
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό Pili » 18 Απρ 2005, 11:30

Κανένα νέο με τις συμμετοχές :director: ???
Going fast is one thing, navigating quick is quite another!
Άβαταρ μέλους
Pili
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Φεβ 2005, 21:18
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Απρ 2005, 12:13

Pili έγραψε:Κανένα νέο με τις συμμετοχές :director: ???

Μίλησα τηλεφωνικά με τα παιδιά.... Θα γυρίσουν σημερα το βράδι απο Σέρρες....
Ο Προβιάς μου είπε ότι ήδη απο την Πέμπτη το πρωί (Παρασκευή δεν ήταν εδώ) είχε αρκετές συμμετοχές που θα μου τις στείλει - μάλλον αύριο το απόγευμα - όλες μάζι.
Στο κεντρικό άρθρο ανέβηκε και ο "ειδικός".

Επίσης ο DOC μου έστειλε τα χιλιόμετα των ανεφοδιασμών:
0 Autofestival
41,97 - Μέσα στη διαδρομή
66,39 - Εκτός
99,52 - Μέσα
117,16 - Μέσα
172,02 - Εκτός
211,3 - Εκτός
223,05 - Εκτός σε απλή
279,97 - Εκτός σε απλή
320,88 - Autofestival
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΜΕΣΗ ΩΡΙΑΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό doc » 18 Απρ 2005, 17:27

markd έγραψε:Στο ΣΕΧ 2 υπάρχει ανεφοδιασμός;


Αμέσως μετά το ΣΕΧ 2, υπάρχει ανεφοδιασμός εκτός διαδρομής 5 περίπου χλμ, αλλά βρίσκεσαι πλέον στην απλή
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό doc » 18 Απρ 2005, 17:44

dista έγραψε:Αν και μάλλον δεν θα μπορέσω να έρθω στον αγώνα (θα είμαι στη Κρήτη για 10 μέρες) να πω ότι με πολλά και κρυφά σημεία μέτρησης οι ταχύτητες αυτές μου φαίνονται επικίνδυνες για τις διατηρείς σε όλα τα σημεία του αγώνα με απλά και χωρίς εξοπλισμό ασφαλείας αυτοκίνητα. Αν η διαδρομή είναι τέτοια που να επιτρέπει τέτοιες μέσες ταχύτητες τότε μάλλον ξεφεύγει από τον αγώνα πλοήγησης και αντοχής και πάει σε αγώνα ταχύτητας. Το παιχνίδι γίνετε ακόμη πιο επικίνδυνο από τη στιγμή που δηλώνετε ότι οι ταχύτητες αυτές είναι οριακά εφικτές.
Αλήθεια, τα σημεία μέτρησης θα είναι κρυφά ή άγνωστα, θα είναι σε τουλίπα ή οπουδήποτε, η ποινές πως θα βγουν με τις περισσότερες μετρήσεις σε ένα regularity ?


Τα σημεία μέτρησης θα είναι κρυφά, και πιθανόν όχι μέσα σε τουλίπα. Ανάλογα με τις αποκλίσεις σε κάθε φορά, θα υπάρχουν και ποινές προσθετικά! Αν έπρεπε να ήσουν στις 10:30 και είσαι στις 10:32 έχεις ας πούμε ποινή 2 λεπτά. Αν αργότερα, στην άλλη μέτρηση έπρεπε να φτάσεις 11:45 και έφτασες 11:44, τσιμπάς και άλλο ένα προπορεία. Αν φτάσεις 11:55, παίρνεις 10 λεπτά, στα οποία θα προστεθούν στο τέλος και τα 2 προηγούμενα. Στην τρίτη μέτρηση το ίδιο! Επι της ουσίας δηλαδή, οι ποινές σε κάθε μέτρηση θα είναι προσθετικές. Πως σου φαίνεται?
Στο άλλο τώρα: Τα 320 χιλιόμετρα δεν βγαίνουν με μικρότερη μέση ωριαία σε λιγότερο από οκτάωρο. Αμάν πια! Τι κόλλημα έχετε πάθει με την μέση ωριαία? ο ΑΝΤΟNI$ έδωσε την καλύτερη απάντηση! Ας μην προτρέχουμε, ας κόψουμε την γκρίνια επιτέλους! Όποιος δεν μπορεί να πιάσει τη μέση ωριαία, δεν είναι ανάγκη να πάει χαριλίκι, ας πάει πιο σιγά! Ούτως ή άλλως δεν μπορούν να κερδίζουν όλοι. Προτιμάτε να παίζονται οι νίκες στον "μπαμ" υπολογισμό κάθε τουλίπας με το χρόνο και τους κομπιούτερ? Εγώ Όχι! Προτιμώ να υπάρχει μια δόση ταχύτητας, μια δόση πλοήγησης, μια δόση αντοχής και προστασίας του αυτοκινήτου, μια δόση ρυθμού και στρατηγικής. Αν κάποιος δεν μπορεί να πιάσει την ταχύτητα, δεν φταίει ο οργανωτής που τον αναγκάζει να τρέξει! Και να σου θυμίσω κάτι: ΣΤην Εύβοια, όσοι δεν χάθηκαν, δεν είχαν ατυχία και δεν σταματούσαν σε κάθε τουλίπα, έπιασαν ΟΛΟΙ την ΜΩΤ ή την ξεπέρασαν. Don't worry.
Αλλά μην τα κάνουμε όλα βουνό!
Απλώς θα ανεβοκατέβουμε ένα - δύο βουνά...
Καλή διασκέδαση πάνω από όλα, και να περάσετε όμορφα!
Μην μου ανησυχείτε!!!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό doc » 18 Απρ 2005, 18:02

tagre έγραψε:Προς DOG
Σοβαρα τωρα!
1)Γινεται οσοι θελουν να ξεκινησουν απο το ΣΕΔ 1,και να παρουν ενα ειδος ποινης-καπελλο, η να μετρηθουν με διαφορετικο συντελεστη στην καταταξη(1,5-2 ας πουμε)
2)Γινεται να ξεκινησουν τα τζιπ μπροστα, η να κανουν μονο αυτοι μια εξτρα ανασυγκροτηση για να μην μπλεξουν πολυ με τις ΜΟΤΟ(παρολο που οι συμμετοχες δειχνουν λιγες προς το παρον και η διαδρομη ειναι μεγαλη και μαλλον δεν θα γινει της ...Ευβοιας)
3)ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ η εκκινηση να γινει πριν τις 7:30;
4)Και βεβαια Ειδικη στον τερματισμο που να μετρα στο συνολικο χρονο!
5)Γινεται το Σαββατο να κανουμε μια κουβεντα ΤΖΙΠ - ΜΟΤΟ, μπας και πεσει καμμια καλυτερη ιδεα απ' οσους δεν συμμετεχουν σ'αυτο το φορουμ;
Με εκτιμηση
TAGRE


1. Όχι, θα ξεκινήσουν όλοι από το Autofestival.
2. Μην ανησυχείς, δεν θα υπάρξει πρόβλημα με τα τζιπ. Θα είναι λίγα, καθώς ο "πόλεμος" και η γκρίνια έχει φαίνεται πιάσει τόπο, και θα ξεκινήσουν πολύ πίσω. (30')
3. Όχι! Θα γίνει ΠΟΛΥ πριν τις 7:30. Στις 5:30!
4. Αυτό παίζεται. ΑΝ γίνει δεν θα μετράει στο χρόνο. Θα είναι μόνο για θέαμα.
5. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο ότι γίνεται αν υπάρχει καλή διάθεση!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό doc » 18 Απρ 2005, 18:06

*Πισματάρης* έγραψε:Επειδή τα περισσότερα από αυτά μου μοιάζουν Κινέζικα ( σαν νέος στον χώρο ....) θα χρειαστώ "ιδιαίτερα" ..... Πώς θα υπολογίσω Μ.Ω. και πολλά ακόμα που σίγουρα είναι απλά όμως θα χρειαστώ "πλοήγηση" ...
( superspy και λοιποί .... βοήθεια ...!!! )


Φίλε μου τυχερός είσαι! Θα περάσεις καλύτερα από όλους!
Θα τα πούμε το Σάββατο...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 117 επισκέπτες