Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εντυπώσεις και μια απορία πρωτάρη

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Εντυπώσεις και μια απορία πρωτάρη

Δημοσίευσηαπό soihiro » 22 Μαρ 2005, 11:32

καλημέρα σε όλους,

ήταν η πρώτη μου φορά και οφείλω να συμφωνήσω με αυτούς που αναφέρουν ότι η οργάνωση ήταν άψογη και το roadbook ήταν πολύ καλό με τις παρατηρήσεις να μας βοηθούν στα δύσκολα σημεία.

Πραγματικά περάσαμε πολύ καλά, αλλά έχω μια απορία:
τα 170,69km, δηλαδή το κρυφό σημείο τερματισμού για την κατηγορία 4x4 όπου σημπληρώθηκε πάνω στην κάρτα η ώρα τερματισμού 15:28, με την ιδανική ΜΩΤ 39,5km/h ήταν δυνατό να πραγματοποιηθούν στον ιδανικό χρόνο 14:58, όπως έιχε αναρτηθεί στον πίνακα κατάταξης, δεδομένου ότι η ώρα εκκίνησης ήταν 10:50;

Ας με διαφωτίσει κάποιος για τους υπολογισμούς και τον τρόπο που γίνονται οι μετρήσεις, έτσι ώστε στον επόμενο αγώνα να κάνουμε καλύτερα τους υπολογισμούς μας, γιατί με απλά μαθηματικά (η συνοδηγός μου είναι μαθηματικός) τα παραπάνω φαντάζουν αδύνατα.
soihiro
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005, 10:15
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Εντυπώσεις και μια απορία πρωτάρη

Δημοσίευσηαπό tazmania » 22 Μαρ 2005, 12:07

soihiro έγραψε:καλημέρα σε όλους,

ήταν η πρώτη μου φορά και οφείλω να συμφωνήσω με αυτούς που αναφέρουν ότι η οργάνωση ήταν άψογη και το roadbook ήταν πολύ καλό με τις παρατηρήσεις να μας βοηθούν στα δύσκολα σημεία.

Πραγματικά περάσαμε πολύ καλά, αλλά έχω μια απορία:
τα 170,69km, δηλαδή το κρυφό σημείο τερματισμού για την κατηγορία 4x4 όπου σημπληρώθηκε πάνω στην κάρτα η ώρα τερματισμού 15:28, με την ιδανική ΜΩΤ 39,5km/h ήταν δυνατό να πραγματοποιηθούν στον ιδανικό χρόνο 14:58, όπως έιχε αναρτηθεί στον πίνακα κατάταξης, δεδομένου ότι η ώρα εκκίνησης ήταν 10:50;

Ας με διαφωτίσει κάποιος για τους υπολογισμούς και τον τρόπο που γίνονται οι μετρήσεις, έτσι ώστε στον επόμενο αγώνα να κάνουμε καλύτερα τους υπολογισμούς μας, γιατί με απλά μαθηματικά (η συνοδηγός μου είναι μαθηματικός) τα παραπάνω φαντάζουν αδύνατα.


Ο ιδανικός χρόνος, από την εκκίνηση μέχρι το σημείο μέτρησης (δεν ξέρω σε ποιο χιλιόμετρο ήταν) είναι 4 ώρες 6' και 32". Άρα, εάν προσθέσεις στην ώρα εκκίνησης το συγκεκριμένο χρόνο, θα βρεις την σωστή ώρα που πρέπει να φτάσεις στο σημείο :wink:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εντυπώσεις και μια απορία πρωτάρη

Δημοσίευσηαπό soihiro » 22 Μαρ 2005, 12:39

δηλαδή το σημείο μέτρησης δεν ήταν το σημείο που σημειώθηκε ο χρόνος τερματισμού στην κάρτα, αλλά ήταν ακριβως 4h 06' και 32'' με ΜΩΤ 39,5km/h και φυσικά κρυφό δεν σημαίνει ότι δεν είναι σημειωμένο στο roadbook, αλλά δεν το γνωρίζεις ούτε το βλέπεις στη διαδρομή.

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

Θα τα πούμε καλύτερα προετοιμασμένοι στη Θήβα.
soihiro
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005, 10:15
Τοποθεσία: Πήλιο

Δημοσίευσηαπό tazmania » 22 Μαρ 2005, 12:49

Κάπως έτσι. Εσύ, πρέπει να υπολογίσεις τον χρόνο άφιξης στις τελευταίες τουλίπες (30%) του road book βάση των χιλιομέτρων και την ΜΩ που σου δίνονται και να μπαίνεις στον χρόνο σου :wink:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 22 Μαρ 2005, 13:25

Η μέτρηση έγινε στη τουλίπα 244 (συν. χλμ. 160,30 αν θυμάμαι καλά) με ιδανικό χρόνο 4.06.32 Στη τουλίπα που σε σταματήσανε απλός σου γράψανε το χρόνο (τον έδινε με VHF ο χρονομέτρης) και σε ενημέρωναν ότι τελείωσε ο αγώνας για να μη συνεχίσεις να πηγαίνεις "αέρα" χωρίς λόγο :D
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα


Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες