Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΜΠΡΟΣ προς τα ......ΠΙΣΩ

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Θέλετε Αγώνες Αντοχής

2 μέρες και 600 χιλιόμετρα
6
32%
2 μέρες και 400 χιλιόμετρα
3
16%
2 μέρες και 200 χιλιόμετρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1 μέρα και 300 χιλιόμετρα
3
16%
1 μέρα και 170 χιλιόμετρα (φοβάμαι να πάω μόνος στο βουνό και θέλω 150 άτομα παρέα)
1
5%
Δείτε ΚΑΙ ΑΥΤΟ: 1500 χιλιόμετρα σε 3 μέρες!
6
32%
 
Σύνολο ψήφων : 19

ΕΜΠΡΟΣ προς τα ......ΠΙΣΩ

Δημοσίευσηαπό pino » 21 Μαρ 2005, 17:51

Και τώρα που όλοι είναι ευχαριστημένοι με τους αγώνες Trail Ride Rallye Raid και άλλα τέτοια ξενίστικα ας περάσουμε στο κυρίως θέμα:

Καλά ρε ΄σεις

αγώνες αντοχής της 1 ημέρας και 170 χιλ;;;;;


Όταν λέγαμε αγώνες αντοχής εννοούσαμε ΑΝΤΟΧΗΣ όπως την Ροδόπη (640 χιλ σε 2 ημέρες) ή όπως την Ρούμελη 450χιλ 2 ημέρες.

Ανέβηκε το επίπεδο οργάνωσης (και καλά έκανε) αλλά μειώθηκαν οι απαιτήσεις από τους συμμετέχοντες.

Μου θυμίζει το Motocross όπου αντί να κάνουν τις πίστες δυσκολότερες ώστε να ανεβαίνει το επίπεδο των αθλητών τις έκαναν ευκολότερες για να συμμετέχουν περισσότεροι με αποτέλεσμα όταν γινόταν διεθνής αγώνας (και η πίστα ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα δυσκολίας) οι Έλληνες αναβάτες με δυσκολία περνούσαν τα διπλά τραπέζια πλην μερικών εξαιρέσεων.
Επίσης μου θυμίζει το Supermοto όπου το Ελληνικό πρωτάθλημα γίνετε σε μικρές και σφιχτές πίστες (ενώ το Ευρωπαϊκό και Παγκόσμιο σε ανοιχτές και γρήγορες ) και όταν έρχεται η ώρα να τρέξουμε με τους ξένους μας φαίνετε ότι είναι άλλο άθλημα.

Όλα σε μικρογραφία λοιπόν...ΓΙΑΤΙ;

Και με τους αγώνες αντοχής λοιπόν μια μικρογραφία έχουμε το 2005 (μιλάω για τους αγώνες όπου υπάρχουν μοτό και 4Χ4). Μόνο που είναι τόσο μικρή που όποιος μιλήσει για "αντοχή" καλά θα κάνει να το σκεφτεί 2 φορές.
Κανένας από τους αναβάτες ή οδηγούς που έτρεξαν τους μεγάλους αγώνες του 2004 δεν έφτασε ούτε στο 30% των αντοχών του (όσο για μένα που είμαι και από μακριά δεν αξίζει τον κόπο να οδηγήσω 1600χιλ για να τρέξω μόνο 170 και μια ημέρα μόνο).

Πρότασή μου η συλλογή ψήφων για να περάσουμε το μήνυμα στους μελλοντικούς διοργανωτές ..

ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΩΝΕΣ ΑΝΤΟΧΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ... ή δεν θέλετε;
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό tedos » 21 Μαρ 2005, 18:04

E νομιζω τα ξερουν :wink: Δωστε μας χιλιομετρα και Ξερο Ψωμι (και κανα βενζιναδικο να γεμιζουμε εεεε) :D :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό jdelis » 21 Μαρ 2005, 19:01

Έχω ξαναπεί την άποψή μου στη συζήτηση για μονοήμερα ή διήμερα. Φυσικά ψήφισα το μεγάλο.

ΥΓ. Θοδωρή πάρε diesel να το ξεχάσεις αυτό το θέμα. :wink:
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Μαρ 2005, 19:22

Διαολε!

Κυριακή 20 Μαρτίου

Ξεκίνησα καθυστερημένα (είχα μπροστινό λάστιχο, μάλλον απο το Σάββατο το βράδυ και το είδα Κυριακή πρωί στις 06:00, οπότε μέχρι να το αλλάξω...), έκανα τα χιλιόμετρα μέχρι την Εύβοια, σαβουριάστικα 2-3 φορές, ήπια και τις (πολλές) μπύρες στον τερματισμό και μετά έκανα και τα χιλιόμετρα της επιστροφής με το μηχανάκι σε ερειπιώδη κατάσταση - η πρώτη χύμα ήταν καθοριστική-

Μίλησα με το Γιώργο (το φωτογράφο μας) μέχρι αργά, έβαλα και κανα δυο post στο forum αλλά.... κάτι μου έλειπε... τα χλμ ήταν... λίγα (δεν έκανα πάνω απο 355 χιλιόμετρα από τα οποία τα 160+ ήταν ασφάλτινα – τρίχες!)

ΑΛΛΑ: Το επίπεδο των περισσοτέρων αναβατών και οδηγών δεν τα «βγάζει» πέρα ακόμα!
Και ερωτώ ξανά (το είχαμε και πέρσι αυτό το ερώτημα!)

Α. Θα ερχόσαστε σε ένα τριήμερο αγώνα με 1500 χιλιόμετρα; (αν μαζευτούμε 15-20 δεν είναι αγώνας – εκδρομή είναι!)
Β. Pino θα κάνεις τα χιλιόμετρα της Ροδόπης φέτος 800+;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tazmania » 21 Μαρ 2005, 19:31

superspy έγραψε:Διαολε!

Κυριακή 20 Μαρτίου

Ξεκίνησα καθυστερημένα (είχα μπροστινό λάστιχο, μάλλον απο το Σάββατο το βράδυ και το είδα Κυριακή πρωί στις 06:00, οπότε μέχρι να το αλλάξω...), έκανα τα χιλιόμετρα μέχρι την Εύβοια, σαβουριάστικα 2-3 φορές, ήπια και τις (πολλές) μπύρες στον τερματισμό και μετά έκανα και τα χιλιόμετρα της επιστροφής με το μηχανάκι σε ερειπιώδη κατάσταση - η πρώτη χύμα ήταν καθοριστική-

Μίλησα με το Γιώργο (το φωτογράφο μας) μέχρι αργά, έβαλα και κανα δυο post στο forum αλλά.... κάτι μου έλειπε... τα χλμ ήταν... λίγα (δεν έκανα πάνω απο 355 χιλιόμετρα από τα οποία τα 160+ ήταν ασφάλτινα – τρίχες!)

ΑΛΛΑ: Το επίπεδο των περισσοτέρων αναβατών και οδηγών δεν τα «βγάζει» πέρα ακόμα!
Και ερωτώ ξανά (το είχαμε και πέρσι αυτό το ερώτημα!)

Α. Θα ερχόσαστε σε ένα τριήμερο αγώνα με 1500 χιλιόμετρα; (αν μαζευτούμε 15-20 δεν είναι αγώνας – εκδρομή είναι!)
Β. Pino θα κάνεις τα χιλιόμετρα της Ροδόπης φέτος 800+;


Δηλαδή είναι σίγουρο ότι θα την κάνει και το θέμα είναι τα χιλιόμετρα;

Θέλω ν' αλλάξω την ψήφο μου και να ψηφίσω το τελευταίο!!!!!
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 21 Μαρ 2005, 19:34

Θέλω ν' αλλάξω την ψήφο μου και να ψηφίσω το τελευταίο!!!!!
Και εγω και εγω!!!!!
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό alexandros » 22 Μαρ 2005, 08:43

χμμμμμμμμμμ !!
τα 200 την ημερα ειναι βολικα,
τα 200 Χ 2μερες ειναι ομορφα,
αλλά,
300χλμ την ημερα και 1500 σε 3μερες ειναι απλα αρρωστια !! καντε οτι θελετε !!

δωστε μας αυτο που λειπει και θα ημαστε εκει

pino θα κανεις την Ροδόπη ??

pino θα την κάνεις 800+ χλμ ??

ε τότε θα ερθουμε και εμεις και θα τα κανουμε ολα !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό pino » 22 Μαρ 2005, 09:03

Άντε πάλι.. για να δώ αγώνα πάνω από 400 χιλιόμετρα και 2 μέρες πρέπει να τον κάνω πάλι εγώ; ΟΧΙ..

Θέλω να τρέξω (έχω και γνωμάτευση ιατρού :mrgreen: )....ας το κάνουν οι άνθρωποι που ανέλαβαν το Κύπελλο 2005.

Bergo, Gorgoroftere και λοιποί Rallyτζίδες που είστε?

Το θέμα δεν το άνοιξα για με χώσετε πάλι ......
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό alexandros » 22 Μαρ 2005, 09:09

pino έγραψε:Άντε πάλι.. για να δώ αγώνα πάνω από 400 χιλιόμετρα και 2 μέρες πρέπει να τον κάνω πάλι εγώ; ΟΧΙ..

Θέλω να τρέξω (έχω και γνωμάτευση ιατρού :mrgreen: )....ας το κάνουν οι άνθρωποι που ανέλαβαν το Κύπελλο 2005.

Bergo, Gorgoroftere και λοιποί Rallyτζίδες που είστε?

Το θέμα δεν το άνοιξα για με χώσετε πάλι ......
ΧΑ ΧΑ ΧΑ !!!! ενταξει εγω ηθελα να πω απλα οτι θα ερθουμε σε ολα, αλλα χα χα =D> =D>

θα την κανεις την Ροδοπη?? και αστα τα χωσιματα, θα τρεξεις σε ολα τα αλλα ελα ελα ελα !!! :thankyou:
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό dista » 22 Μαρ 2005, 09:36

Pino κάνε εσύ τη Ροδόπη 2Χ300 και κάποιος θα ζηλέψει να κάνει έναν ακόμα με 2Χ350 για να τρέξεις και σύ :twisted: :twisted: :twisted:
Πάντως όσα και να τα κάνεις της Ροδόπης εμείς θα είμαστε εκεί :P :P :P
Μη σου περάσει όμως καν η ιδέα για τίποτε λιγότερο απο τον περσινό γιατί αλίμονό σου (μας καλόμαθες αγόρι μου :D ).
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό cuspid » 22 Μαρ 2005, 10:23

Φίλε μου PINO, άκουσες τι θέλει ο λαός! Μεγάλο αγώνα στην Ροδόπη ! Άναψες την φωτιά ! Μην την αφήσεις να σβήσει !
:firestarter: :firestarter: :onfire: :forcefeed:
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Δημοσίευσηαπό Berg » 23 Μαρ 2005, 00:22

pino έγραψε:Άντε πάλι.. για να δώ αγώνα πάνω από 400 χιλιόμετρα και 2 μέρες πρέπει να τον κάνω πάλι εγώ; ΟΧΙ..

Θέλω να τρέξω (έχω και γνωμάτευση ιατρού :mrgreen: )....ας το κάνουν οι άνθρωποι που ανέλαβαν το Κύπελλο 2005.

Bergo, Gorgoroftere και λοιποί Rallyτζίδες που είστε?

Το θέμα δεν το άνοιξα για με χώσετε πάλι ......


ΠΑΡΩΝ!
ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΔΙΗΜΕΡΑ ΤΡΙΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ? :P

Φίλε Pino το χώσιμο για να ξανακάνεις την Ροδόπη δεν το γλυτώνεις :oops:

Θα κοιτάξουμε να ψήσουμε κάποιους :wink: να κάνουν και αυτοί διήμερους ώστε να τρέξεις και εσύ. :D

Πάντως πρέπει να συνειδητοποιήσουν οι αναβάτες και οι οδηγοί ότι τα διήμερα είναι Raid και όχι τόσο Ride και χρειάζεται περισσότερη προετοιμασία.

ΦΕΡΤΕ ΔΙΗΜΕΡΑ ΤΡΙΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ [/b]
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό forester » 23 Μαρ 2005, 20:15

Ενώ θα μου άρεσε το 3ήμερο, πρακτικά είναι αδύνατον να λείψω 3 μέρες για αγώνα (σαν οδηγός ή/και σαν συνοδηγός...) συν την ημέρα αποκατάστασης και προετοιμασίας = 5+......

Αυτό γίνεται κάθε χρόνο στο Ράλυ Ακρόπολις :wink: :wink: :wink:
....και καλύπτει όλες τις πολυήμερες άδειες, από την οικογένεια..... :cry:
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα


Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 62 επισκέπτες