Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΛΛΑΓΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΩΝ TRAIL RIDE???

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Ζητώ συγνώμη όντως παραξήγησα

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 01 Απρ 2005, 16:06

HUSQY έγραψε:Φίλε AXAROS:
Με παρεξήγησες, (μάλλον διατύπωσα τις σκέψείς μου άτσαλα), δεν περιείχαν καμία τάση ειρωνείας τουλάχιστον προς εσένα.

Απλά πιστεύω ότι μερικοί φίλοι στα προηγούμενα post παρά- γκρίνιαξαν.
Δικοί μου άποψη είναι ότι συμμετέχεις σε ένα παιχνίδι ξέροντας τους κανόνες του και ύστερα άμα σου αρέσει κάνεις τις παρατηρήσεις σύμφωνα με τις οποίες πιστεύεις ότι θα βελτιωθεί.



Φίλε Husky,
συμβαδίζουν άλλωστε και οι απόψεις μας από ότι βλέπω. Και το ξέσπαμα έγινε γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει προς τι η διάκριση "ρομαντικών" και (Θεός φυλάξει ακούγεται σαν κυβερνητική προπαγάνδα) κακών "ρεαλιστών" που δεν κάνουν τα χατήρια στο λαό ...

Τα T.T.R. μου αρέσουν ως έχουν και ναι ζητάω βελτιώσεις του θεσμού όπως όλοι. Αλλά για όνομα του Θεού ρε παιδιά ... Εδώ όπως πάει το πράγμα πάμε να το πνίξουμε πριν καλά καλά γεννηθεί το ορφανό !!!!

Και στην τελική όποιος νομίζει ότι μπορούν να οργανώσουν μία πολυμελή εκδρομή πριν μιλήσουμε για οποιουδήποτε είδους αγώνα γιατί δεν το κάνουν όντως ;
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Re: Trail Ride: Αγώνας πλοήγησης ή ταχύτητας;

Δημοσίευσηαπό doc » 01 Απρ 2005, 16:44

markd έγραψε:
aapo έγραψε:[
Είμαι της γνώμης ότι με δυο κρυφά σημεία χρονομέτρησης σέ μια regularity είναι πιο σωστό. π.χ Μεταξύ χιλιομέτρου 50-100 και μωτ 36.0. Απο χλμ 100-187 και αφου εχετε καλύψει το 60% της συνολικής διαδρομής θα ξαναμετρηθείτε. Καί ο νικητής βγαίνει απο την άθροιση τών δυο διαφορών.
Αυτό όμως δεν σημαινει ότι ο αγώνας είναι λιγότερο επικινδυνος.αα

Αυτό περίπου λέω κι εγώ.
Όταν όμως μιλάω για λιγότερο επικίνδυνους αγώνες αναφαίρομαι στην ΜΩΤ.


Ρε παιδιά!!!! Stop!!!!!!!!!!!!! Time Out!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Γιατί κολλάτε στην μέση ωριαία????????????
Από την μια λέτε για τον ερασιτεχνικό χαρακτήρα και ότι γουστάρετε τα "χύμα", από την άλλη θέλετε το κυνήγι της πρωτιάς?
Στα παλιότερα Trail Ride που δεν υπήρχε τουλάχιστον ο περιορισμός της μέσης ωριαίας ήταν καλύτερα που βλέπαμε μωτ. 55+? Τότε δεν κέρδιζε όποιος έκανε το λιγότερο χρόνο? Τότε ήταν λιγότερο επικίνδυνο???
Τώρα που το περιορίζουμε κάπως, με ακριβέστερο RB, ευκολότερη διαδρομή κι έτσι πιο εύκολη επίτευξη της Μωτ. έγιναν επικίνδυνα???
Κάτι δεν πάει καλά. Προτιμάτε λοιπόν μωτ 35 km/h στις μοτοσυκλέτες?????
No problem!!! Ξεχνάτε όμως κάτι βασικό: Στα αυτοκίνητα υπάρχει ο συνοδηγός, και μερικά όργανα "εκατομμυρίων", ένας προηγούμενος υπολογισμός σε κάθε τουλίπα, και οι "καλοί" - διαβασμένοι πέφτουν "μπαμ" στο χρόνο. Μπορείς να το κάνεις αυτό με την μοτοσυκλέτα???? Σιωπηλά λοιπόν, οι ίδιοι οι αναβάτες προτιμούν μια μωτ που να μην πιάνουν, παρά τις προπορείες που δυσκολεύονται να υπολογίσουν οδηγώντας, και στο τέλος να χρεωθούν περισσότερη ποινή! Είναι 2-3 οδηγοί που αποδεδειγμένα μπορούν να το κάνουν αυτό: (Βάγγερ, Spy, Doc)
ΠΡΟΣ όλους τους παραπονιάρηδες:
ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ για ένα σκληροπυρηνικό Trail Ride μόνο μονοπάτια! Για αυτούς που τους λείπουν...
ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ για διαφορετικές / παράλληλες διαδρομές αυτοκινήτων - μοτοσυκλέτας, που θα είναι πιο μονοπατάτες.
Αυτό που είπα κι επαναλαμβάνω είναι ότι και μεις ακόμη το ψάχνουμε, κάθε ιδέα είναι σεβαστή και καλή, αλλά θέλουμε ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!! Όχι σνομπάρισμα και αποχή. Βοηθείστε να "πατήσει" το πράμα, να βρεθεί και κανένας μεγάλος χορηγός και μετά το διαμορφώνουμε όπως γουστάρουμε.
See you in Thiva....

DOC
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό superspy » 01 Απρ 2005, 16:50

jfk60 έγραψε:Φιλε superspy ξεχασες τα T.R. του ΣΥΜΟΦΕ, και μιας που μιλαμε για T.R. μετα το gatoylis τα επομενα ηταν απο τον ΣΥΜΟΦΕ ο οποιος οργανωσε, και τελικα τα καθιερωσε, με μεγαλη επιτυχια.

Τώρα όμως τι γίνεται;

jfk60 έγραψε:Μονοπατια υπηρξαν σε πολλα T.R. (δερβενοχωρια, μεγαρα, αγωγος, θηβα,
κερατεα, και φυσικα πεντελη, )


5; Κοίτα και εμένα μου αρέσουν οι μονοπατάδες, αλλά... ΠΟΣΟΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ; (Θα δούμε σύντομα, σε μελλοντικο TR που σχεδιάζεται με πολύ μονοπατάδα!)

Απ την άλλη οι διαδρομές στυλ εκδρομικού enduro είναι πιο βατές πιο "κλασσικές", πιο εκπαιδευτικές (μαζεύεις κανονάκια για τις πραγματικές εκδρομές σου) και .... έτσι ήταν τα τελευταία χρόνια και τα TR.


jfk60 έγραψε:Οσο για τις συμμετοχες, εστω και 150 ειναι λιγες?


Όχι, αλλά... πόσοι απο τους 150 φτάνουν στο τέλος; Και ξαναέρχονται την επόμενη φορά; Μηπώς γίνεται πολύ φασαρία για το τίποτα;

Νομίζεις ότι είναι πιο δύσκολο να σχεδιαστεί ένα μικρο TR των 80 χιλιομέτρων ή ένα μεγαλύτερο πχ. 180-250-440-700+;

Οι συμμετέχωντες που θα αποκομίσουν περισσότερο, γνώση, δέσιμο με τη μοτο, αντοχή, εμπειρίες κλπ;
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 01 Απρ 2005, 16:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό geco » 01 Απρ 2005, 16:51

superspy έγραψε:Α. Έχετε σκεφτεί ποτέ πόσο δύσκολο ή εύκολο είναι να βρεθεί, σχεδιαστεί και γραφτεί μια διαδρομή;
Β. Πολύ περισσότερο που να τα έχει όλα;
Γ. Πόσοι θα ερχόντουσαν σε ένα «δύσκολο» μονοπατάτο TR μόνο για ΜΟΤΟ;
Δ. Πόσο νομίζετε ότι θα απείχε το Γ από ένα αγώνα του enduro;
Ε. Η μέση λύση της διαδρομής που ήταν το Αττικό ΚΑΙ η Καλαμάτα (πέρσι) δεν άφησε τη συντριπτική πλειοψηφία (AUTO-MOTO) ικανοποιημένη; (Εξ ορισμού δεν μπορούν 120+ άτομα να είναι όλα ικανοποιημένα)
Στ. Και τέλος, ερωτώ ξανά, ποιος εμποδίζει ποιόν να σχεδιάσει, υλοποιήσει και οργανώσει ένα TR για μοτο, με τη μορφή διαδρομής που θέλει;


Α. Είναι πολύ δύσκολο, θέλει πολύ χρόνο, ψαξιμο, φαντασία & ταλέντο γιά να είναι καλό. Εγώ δυστυχώς δεν διαθέτω σχεδόν τίποτα από αυτά !

Β. Αυτό κι'αν είναι δύσκολο

Γ. ΕΓΩ - ΕΓΩ - ΕΓΩ !!!

Δ. ΑΑΑΑΧΧΧΧ!!! Ας απείχε λίίίίίίίγο !!! (Μήπως τελικά πρέπει να επιστρέψω στα Εντούρο ???)

Ε. ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΔΑΓΚΩΤΟ !!!

ΣΤ. Φυσικά κανένας ! Φτιάξε μας ένα βρε Σπυράκο. Σε παρακαλώ !!!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό doc » 01 Απρ 2005, 17:16

jfk60 έγραψε:Παρακολουθησα ολο το τοπικ με μεγαλη προσοχη, και εχω την αισθηση
οτι υπαρχει μια ψιλοκαμουφλαρισμενη κοντρα (μοτο-4χ4).

Παιδια το θεμα δεν ειναι τα T.R.R. αλλα τα T.R. η ενσταση μας ειναι
(αναβατες μοτο) οτι δεν υπαρχουν τουλαχιστον φετος παραδοσιακα
T.R. οπως ειπε και πιο πανω καποιος φιλος.

Φιλε Αθανασοπουλε και ολοι εσεις του 0-300 πως γινεται να ξεχασατε
τα T.R. που φτασαν μεχρι και τις 250 συμμετοχες?

Αφου λοιπον, καλως η κακως (εγω πιστευω καλως) εσεις (0-300) φτιαχνετε T.R. ξεχωριστε τα τουλαχιστον απο την επομενη χρονια.

Εαν ριξεις μια ματια στις στις συμμετοχες μοτο θα δεις 60 εως 80,
που ειναι οι υπολοιποι?


Όχι φίλε μου,
Δεν τα ξέχασα... Αλλά δεν ξέχασα όταν έκανα και Trail Ride με 35 και 50 άτομα και ακόμη τα πληρώνω από την τσέπη μου. Στάνταρ, τα τελευταία χρόνια, τα TR στην Αττική είχαν 80-110 μοτοσυκλέτες και τα εκτός 35-80. Τώρα, τα δύο πρώτα ξεπέρασαν τον μέσο όρο. Πού την είδατε την πτώση?
Όπως δεν ξεχνάω το πόσο δύσκολο ήταν να διαχειριστούμε 150+ άτομα, όταν διέκοπταν κι έφευγαν ότι ώρα γούσταρε ο καθένας κι εγώ τους έψαχνα στα βουνά μέχρι το βράδυ. Ξέρετε άλλωστε τι ώρα τελείωνα την σκούπα... Ούτε ξέχασα πόσες φωτοτυπίες πετούσα όταν έβγαζα 200 κι έρχονταν 100. Με τέτοιο RB το κόστος είναι φυσικό να ανέβει, ως θεσμός EΛΠΑ έχει κι ασφάλεια, και στο κάτω κάτω κανέναν δεν υποχρεώσαμε να πάει στην τράπεζα... Η Ιωάννα θα σας περιμένει άντα με χαμόγελο, ακόμη και Κυριακή πρωί, πληρώνοντας εκεί, φίλε Ayrton, αρκεί να πέσει ένα τηλεφωνάκι... Να ξέρουμε και μεις μην πετάμε λεφτά σε RB που τώρα κοστίζουν 5€ το ένα. Καλό το "χύμα", δεν λέω, αλλά αν σας συμβεί τίποτα... εγώ θα φταίω. Και αυτό το πράγμα φέρει πολύ άγχος, ευθύνη και προτιμώ να γίνω κακός ακόμη και με τους φίλους μου, τηρώντας κάποια "πρέπει", παρά να διακινδυνέψω για κανένα σας. (π.χ. Κανελλέας που θέλησε να τρέξει χωρίς μπότες κι έφαγε πόρτα...)
Και να μην ξανακούσω για κόντρες αυτοκινήτων - μοτο. Πεθερές μου θυμίζει. Οι περισσότεροι χωματεροί οδηγούν και τα δύο, και ο κανένας δεν έβλαψε κανέναν. Κι όποιος στο κάτω κάτω ζορίζεται... ας μην ασχολείται. Ας το δει ανεξάρτητα το θέμα. Τι τον πειράζει αν είναι κι άλλοι εκεί αν δεν εμπλέκεται μαζί τους; Σαν να μην πηγαίνεις σε ένα εστιατόριο, επειδή δεν σου αρέσει η παρέα που κάθεται στο διπλανό τραπέζι...
Υποχόνδριο μου ακούγεται...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό superspy » 01 Απρ 2005, 17:22

ayrton έγραψε:.......
Η ερώτηση για τα κοντερ σαφώς και ηταν υποθετική μιας και ξέρουμε πολύ καλα πια ειναι τα καλα και τι κανεί το καθένα.......

Βρε Ayrton, τότε αφου ήταν υποθετική, γιατί ξανά-ρώτησες; Ποιος είναι ο στόχος σου; 45ευρώ κάνουν τα κοντεράκια....


ayrton έγραψε:....
Και τέλος εγώ και πάλι πριν από 25 ημέρες αγόρασα αντι για v-Strom 650 για κάθε μέρα ένα ΚΤΜ 625 SXC......

.....Μέ όλα τα παραπάνω απλα θέλω να πω ότι υπάρχουν πολλοί όπως λέει και ο geco που σκέφτονται καθαρά ερασιτεχνικά τα trail ride ασχετα αν τα αντιμετωπιχουμε πολυ επαγγελματικά με τη καλη έννοια όταν έρχεται η ώρα τους.....


Δηλαδή τελικά ταχώσες για ενα ΚΤΜ για τα trail ride και τώρα δεν το τρέχεις;



ayrton έγραψε:.....Χειροκροτώ το άψογο road book και συγχαίρω όποιον κόπιασε για να περνάμε όλοι εμείς καλύτερα (...αλλα και το παραδοσιακά πια τουλάχιστον 1 λάθος στα γραπτά του Doc δεν μας χάλαγε νομίζω την διαθεση), μου αρέσουν οι γιατροί και οι διασώστες στην διαδρομή,μου αρέσουν τα κρυφα και πολλα΄ΣΕΧ ΚΑΙ ΣΕΔ για να μην κλέβει κανείς,μου αρέσει η παραπάνω προβολη απο τα περιοδικά και το Internet.
....
Ξέρω οτι όλα τα καλά έχουν έξοδα και το 0-300 έμπαινε μέσα απο τα trail ride.Να αυξηθεί η συμμετοχη να πάει στα 20 η όσο χρειάζεται τέλος πάντων. Αλλα οχι και στα 40.Ουτε ο Αλογοσκούφης δεν θα σκεφτότανε τέτοια αύξηση.


Δε μπορεί να σου αρέσει και η ποιότητα, αλλά να θές να είναι και 20 ευρώ!
Να είσαι σίγουρος, ότι πάλι μέσα μπαίνει το 0300 με τα 40ευρώ...



ayrton έγραψε:Δεν μου αρεσουν τα πολλα και ανοιχτα στην κυκλοφορία χλμ με τις μεγάλες ταχύτητες για να μην κλαιμε όλοι μαζι καποια στιγμη.


Μη κρυβώμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας.... η μεγάλη ταχύτητα πάντα υπήρχε, δε θέλω να θυμάμαι πόσα έπιασα στο Trail Ride της Αυλώνας - ήταν όλο Flat Out και μόνο στην άσφαλτο έχω "δεί" τετοιές ταχύτητες, άσε που πάντα η ΜΩΤ σχεδόν σε ΟΛΑ τα "παλία" TR, ήταν πολύ πάνω απο τα 55+, τώρα τουλάχιστον υπάρχει και ένας λογικός περιορισμός!


ayrton έγραψε:Δεν μου αρέσουν τα μεγλα σπαστήρια με κροκάλες για να ξεκαθαρίζουν τα jeep και να ταλαιπωρουν μονο και τίποτε αλλο μηχανές και αναβάτες.


Τα σπαστήρια δεν "αρέσουν" στα 4Χ4, αλλά είναι ιδανικά για ΜΟΤΟ!



ayrton έγραψε:Δεν μου αρέσει πανω από όλα που λειπουν παντελώς αναγαστικά τα μονοπάτια και τα τεχνικά κομματια αφου δεν περνουν τα 4Χ4.


Δηλαδή τα... τεχνικά κομμάτια στο Αττικό δεν σου αρέσαν; Δεν δυσκόλεψαν το ίδιο (η και λίγο παραπάνω τις μοτο) αυτοκίνητα και μοτο; Γιατί σε ενοχλούν να είναι μαζί;



ayrton έγραψε:Δεν μου αρέσουν οι τράπεζες τα φαξ και όλη αυτη η φασαρία για το τίποτα.Θέλουμε να πληρώνουμε το πρωί στη ακούραστη Ιωάννα και να της λέμε καλημέρα και να βλέπουμε χαμόγελα.


Βρε Ayrton, δηλαδή, πρέπει οι οργανωτές να μας περιμένουν αν και όταν μας καπνίσει να εμφανιστούμε και αυτοί τότε θα πρέπει να έχουν προνοήσει για όλα;

Την Ιωάννα τη ρώτησες;

Είναι ΤΟΣΟ δύσκολο να πάρεις την απόφασή σου για το αν θα τρέξεις το ΣΚ σε ένα trail ride και να βοηθήσεις την οργάνωση δηλώνοντας τη συμμετοχή σου πιο νωρίς;

Δε νομίζεις οτι τη βοηθά να οργανωθεί καλύτερα, αντί να είναι τελευταία στιγμή με το στομάχι στην πλάτη και να είναι και ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να χαμογελά με την κάθε δυσκολία που παρουσιάζεται;

ΠΧ ΞΕΧΑΣΑ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ!
Α... κοίτα να δείς δεν πήρα χρήματα μαζί μου...
Μα σας τελειώσαν τα road book!
Ε... συγνώμη άργησα λιγο (έχουν αρχίσει ήδη να τερματιζουν οι πρώτοι)
Μα τι... θα έχει και χώμα; (!!!!)
κλπ, κλπ



ayrton έγραψε:Δεν μου αρέσει που πάνε όλοι τάπα για την κούπα.Πού είναι εκέινα τα τσιγαρα και οι φωτο στα ποταμακια? Μια στάλα ξεκούραση, βρε αδελφε χωρίς αγχος που λίγο πολύ όλοι καναμε.


Μα... στις εκδρομές!


ayrton έγραψε:Δεν μου αρέσει που λιγοστεύουν οι συμμετοχές των μοτο.Ουτε στο 0-300 νομίζω.


Μάλλον σταθεροποιούνται φίλε Ayrton!
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 01 Απρ 2005, 17:36, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Trail Ride: Αγώνας πλοήγησης ή ταχύτητας;

Δημοσίευσηαπό geco » 01 Απρ 2005, 17:25

Ο DOC ΕΓΡΑΨΕ :

ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ για ένα σκληροπυρηνικό Trail Ride μόνο μονοπάτια! Για αυτούς που τους λείπουν...
ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ για διαφορετικές / παράλληλες διαδρομές αυτοκινήτων - μοτοσυκλέτας, που θα είναι πιο μονοπατάτες.



ΑΝΤΕ ΝΤΕ !!!

ΤΟ ΄ΠΙΑΣΑ ΤΟ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ !

Κι ας με πιάσει έμφραγμα στο μονοπάτι !

Το Θέλω μικρό & σφιχτό !!! Γίνεται ??? (Εγώ, τουλάχιστον, οι άλλοι ???)
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό doc » 01 Απρ 2005, 17:32

ayrton έγραψε:Φίλε Geco μια χαρα τα λες και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

...Μαλλον η αποψη των οργανωτών θα είναι σαν του berg και πρέπει ισως στα 52 σου να ξαναπάς στην παιδικη χαρα.

Οσο για τον χαμένο χαβαλε που ψαχνεις αρχισε να την βρίσκεις με τις ενστάσεις.Το γνωστό ψωμοτύρι των Ελληνικων όλων των μορφών Αγώνων.Μπορεί και να σ'αρέσει.Ποτε δεν ξέρεις.



Εεεεεπ!!!!!!
Ενστάσεις απαγορεύονται!!! Δια ροπάλου!
Όσο για την "προσωπική επίθεση" του bergου προς τον geco... μην ψαρώνεις... κολλητοί είναι, άσε που ο berg είναι πιο παππούς...
Και φυσικά ως οργανωτής, προτιμώ εντουράδες σαν τον geco, τον berg και τον Γκρέτση να συμμετέχουν σε μια πιο εύκολη διαδρομή και την ολοκληρώνουν με χαρά, παρά να την "στρίβουν" στην πρώτη δυσκολία...

DOC
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό HUSQY » 01 Απρ 2005, 17:38

Τελικά γίναμε όλοι τόσο οδήγαρες που μπορούμε να κάνουμε 300χλμ. την ημέρα βάζοντας μέσα και μονοπάτια. (μονοπάτια εγώ θεωρό: κομμάτια με πεσμένους κορμούς, ανηφορικά με κυλιόμενη πέτρα, ανηφορικά με σκαλοπάτια, ανηφορικά με βράχο και βρεγμένα, κατηφόρες με κροκάλα κλπ κλπ).

Είμαι περίεργος να δω σε ένα τέτοιο αγώνα έστω και 100 χλμ πόση από τους συμμετέχοντες στα ΤRAIL RIDE θα τερματίσουν.
Άβαταρ μέλους
HUSQY
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 24 Μάιος 2004, 18:12

Δημοσίευσηαπό geco » 01 Απρ 2005, 18:01

doc έγραψε:
ayrton έγραψε:Φίλε Geco μια χαρα τα λες και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

...Μαλλον η αποψη των οργανωτών θα είναι σαν του berg και πρέπει ισως στα 52 σου να ξαναπάς στην παιδικη χαρα.

Οσο για τον χαμένο χαβαλε που ψαχνεις αρχισε να την βρίσκεις με τις ενστάσεις.Το γνωστό ψωμοτύρι των Ελληνικων όλων των μορφών Αγώνων.Μπορεί και να σ'αρέσει.Ποτε δεν ξέρεις.



Εεεεεπ!!!!!!
Ενστάσεις απαγορεύονται!!! Δια ροπάλου!
Όσο για την "προσωπική επίθεση" του bergου προς τον geco... μην ψαρώνεις... κολλητοί είναι, άσε που ο berg είναι πιο παππούς...
Και φυσικά ως οργανωτής, προτιμώ εντουράδες σαν τον geco, τον berg και τον Γκρέτση να συμμετέχουν σε μια πιο εύκολη διαδρομή και την ολοκληρώνουν με χαρά, παρά να την "στρίβουν" στην πρώτη δυσκολία...

DOC


Thanks Doc !!!

Αλλά ο Berg είναι "ο μικρός"!

Σαν οργανωτής σωστά τα λες αλλά εγώ έρχομαι σε όλες τις εκδηλώσεις και δεν "στρίβω" σε καμμία περίπτωση άν ζοριστώ. Δώστε ζόρι στον Παπού!!!(Ισως μόνο στα όρια του εμφράγματος). Γιά τσέκαρε καλύτερα τα αρχεία σου !!!
Ενστάσεις δεν έχω κάνει ποτέ. (Οι αγώνες νικιώνται στον στίβο - ποτέ στα χαρτιά !!!)
Χαρά έχω πάντα ! Αφού βλέπω το συνάφι μου και κάνω αυτό που αγαπώ!

Οπως και να 'ναι ΒΑΛΕ ΜΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΜΗ ΜΕ ΒΟΗΘΑΣ !!!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό ayrton » 01 Απρ 2005, 18:32

Γεια και χαρά σε όλους και πάλι.

Καταρχην να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι σε καμμια μα καμμια περίπτωση γκρινιάρης στην ζωή μου και γενικά βλέπω τα πράγματα απο άποψη θετικά πρώτα.

Ανοιξα αυτόν τον διαλογο με σκοπό να κατατεθουν απόψεις από όλους για πράγματα που νομίζω όλοι αγαπαμε το ιδιο άλλος λιγότερο και άλλος περισσοτερο.
Υστερα σε προσωπικό επίπεδο κάποιους συνομιλητές στο φορουμ που γνωρίζω ξέρουν ότι τους εκτιμώ και πανω από όλα τους σέβομαι( Βλεπε Doc,Superspy,geco).
Toυς Doc kai Spy για ένα λόγο παραπάνω μιας και αυτοι τρέχουν,οργανώνουν ,αγχονωνται, σκουπίζουν στο τέλος για περνάμε όλοι εμεις οι υπολοιποι χαρουμενες Κυριακές. Και καμμια φορά στο τέλος τα ακούνε και απο πάνω.

Κατέθεσα την άποψη μου για τα trail ride οχι με σκοπο να τα υπονομεύσω όπως πιθανα λαθεμενα να νομισαν καποιοι ( φιλε Doc) αλλα επειδη και εγω και η παρέα μου τα αγαπαμε και τα περιμένουμε με αγωνία.

Απο τη ανταποκριση και τα διαφορα που εχουν γραφτει εδω απο νεότερους αλλα και παλιοτερους συμμετεχοντες, νομιζω ότι αυτός ο διαλογος μόνο επιδικομιτικά θα λειτουργήσει και για αυτους που τα φτιάχνουν και για αυτους που παίρνουν μέρος.

Το θέμα σαφώς και δεν είναι τα 40 ευρο.Ολοι μας δίνουμε πολύ περισσότερα για να κάνουμε το κέφι μας.

Ουτε να φτιάξουμε τα T.R όσο πιο δυσκολα γίνονται ( ξέρω οτι το μπορείς Δημήτρη) ώστε να τα βγάζουν μόνο οι σκλυροπυρινικοί. Αλλα όχι και χωματινες Autostrta και μονο τέτοια.Μην πάμε μόνο στα άκρα.Μια μέση λύση ρε παιδια.

Προτείνω κοινη διαδρομη μοτο και τουτου, και σε κάποια σημεία που γίνετε οι μοτο απο μια-δυο ψιλοκοπάνες που δεν χωράνε τα 4Χ4 και μετα αντε πάλι όλοι μαζι.Δευτερον,πιθανό σενάριο μικρότερου κυκλου για τον τερματισμό για τις μοτο ώστε τα πολλά χλμ να μην λειτουργουν αποτρεπτικα για αυτούς που θέλουν να λάβουν πρώτη φορά μέρος , αλλα και τους γέρους που δεν αντέχουν. Και βέβαια όλα τα T.R κύκλος για να μην ταλαιπωριούνται αυτοί με τα trailer αλλά και να παίρνει μεγαλύτερη προβολή το γεγονός ιδίως όταν γινονται εκτός Αθηνών πού όλοι ξερουμε ποσο το θέλουν οι μικρές κοινωνίες εξω απο το μεγάλο χωρίο.

Αυτά πρός το παρόν περιμένω προτάσεις απο όλους που αγαπάνε και αγκαλιαζουν τον θεσμό και όχι γκρίνιες και κόντρες.
Ο διάλογος άλλωστε πάντα βοηθάει όταν υπάρχει καή διάθεση από όλους.
Και εμείς απο διαθεση......άλλο τίποτα.

Ναστε όλοι καλά.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευσηαπό Berg » 03 Απρ 2005, 09:42

superspy έγραψε:
Berg έγραψε:Καταθέτω μερικές σκέψεις.

1. Να παραμείνουν τα Trail Ride με την μορφή που είχαν. (Μόνο Μοτό)

2. Να συνεχίσουν τα Trail Ride - Raid με την μορφή και τις απαιτήσεις που έχουν. Πρότυπο ο αγώνας της Δράμας. (Μοτό - 4x4 - 4x4 Rally- αντε και γουρούνια :P )

3. Να δημιουργηθούν εύκολα τοπικά κύπελλα με αγώνες Enduro (για μοτό), και Rally ή Baja (για 4x4), ώστε να μπορούν να διασκεδάζουν πιό ειδικά όλοι.

Κύριοι παρακαλώ για τις ιδέες και προτάσεις σας. :wink: :wink:


1. Ναι
2. ΝΑΙ, αλλα ξέχασες και τα φορτηγά!
3. Ναι... αλλά ποιος θα τα κάνει όλα αυτά; (Berg ετοιμάζεσαι να περάσεις στο οργανωτικό κομμάτι;)


OXI - OXI - OXI :D :D :D
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Berg » 03 Απρ 2005, 09:51

geco έγραψε:Δώστε ζόρι στον Παπού!!!(Ισως μόνο στα όρια του εμφράγματος).


Γιωργάκη πες αλεύρι έχει Τρίπολη Enduro τον Νοέμβριο και αρκετοί της σειράς μας θα τρέξουν. :oops: :oops:

Θέλεις μονοτάτια σφιχτά? :oops: Ετοιμάσου :lol: :lol:

Doc ενημέρωσε τον Doctor Costa :wink: γιατί θα τον χρειαστούμε :P :P :P
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nec-r » 03 Απρ 2005, 20:56

To Αττικό αποτελεσε κατα τη γνώμη μου την optimum λύση , τη χρυσή τομή και αυτος ειναι και ο λόγος που αφησε εαυτούς και αλλήλους ικανοποιημενους.
Η πανέμορφη και πολυπoίκιλη διαδρομή (ναι εντός Αττικής (!)) ειχε ανηφόρες , κατηφόρες , ποτάμια ,λασπη, πολλή λασπη, πετρα , τα παντα χωρις να ειναι ακραία δύσκολα ,αλλά ούτε και flat out . Η δε μωτ ήταν ιδανική μιας και διασφάλιζε οδηγική ευχαρίστηση με ασφάλεια .
Συνηγορούντος και του καιρού νομίζω οτι ηταν αγώνας αναφορά για τους επόμενους μονοήμερους αγώνες του ειδους. :wink:
Ωστόσο επειδή κανενας αγωνας δεν μπορει να ειναι ιδιος με τον άλλο αν η διαδρομή ειναι ευκολότερη θα πρεπει σαν αντιστάθμισμα της ταχύτητας τα χιλιόμετρα να ειναι περισσότερα ,εστω και σαν απλή.Αν ειναι στο ιδιο επίπεδο τοτε νομίζω οτι τα 216 χλμ του Αττικού ηταν αρκετα μιας και αφησαν ενα μεγάλο ποσοστο εκκινούντων εκτός. :oops:
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό alexandros » 04 Απρ 2005, 08:10

doc εγραψε:
ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ για ένα σκληροπυρηνικό Trail Ride μόνο μονοπάτια! Για αυτούς που τους λείπουν...
ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ για διαφορετικές / παράλληλες διαδρομές αυτοκινήτων - μοτοσυκλέτας, που θα είναι πιο μονοπατάτες.


ε ε ε ε συγνωμη αλλα ηθελα να πω πως εμεις οι γουρουναρεοι δεν χωραμε σε ολα τα μονοπατια..... αλλα θελουμε να τρεξουμε οποτε μη μας πεθανετε στα δεντρα και στους κορμους με ενδοιαμεσα νεροφαγωματα οπου δεν περναει ουτε μοτο με τον αναβατη επανω ...

δεν θα ηθελα να βαλω και εργατη στο raptor χε χε !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες

cron