Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δρομοβιβλίο Αττικού Trail Ride 2005 και.. άλλα!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δρομοβιβλίο Αττικού Trail Ride 2005 και.. άλλα!

Δημοσίευσηαπό superspy » 03 Φεβ 2005, 14:40

Κάποιος φίλος - πολύ έμπειρος τετρακίνητος εκτός οργάνωσης - που έμαθε ότι είχα σκοπό να «ανεβάσω» το roadbook του Trail Ride, μου είπε ....

«Μα… είσαι μ@λ@κ@ς, θα δώσεις όλη αυτή τη δουλειά, έτοιμη στα χέρια των άλλων (εταιριών, οργανωτών κλπ), γιατί;
Ξεχνάς ότι σε πολλούς άλλους 4Χ4, απαιτούν οι συμμετέχοντες να ... επιστρέψουν (αν είναι δυνατόν) το roadbook στον οργανωτή;»

Το σκέφτηκα, το ξανασκέφτηκα....
Τελικά το roadbook είναι πλέον στο κεντρικό άρθρο του trail ride σε μορφή pdf, για τους παρακάτω λόγους, τους οποίους θέλω να τους ξέρετε:

1ον Το μέγεθος του είναι ... λογικό και δεν δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα!

2ον Τα παιδιά που ήρθαν με μοτοσικλέτα, το κατάστρεψαν - οι περισσότεροι - κατά τη διάρκεια του Trail ride, από λάσπη, νερά κ.α. ενώ αρκετοί δεν κατάφεραν να το κάνουν όλο για διάφορους λόγους - μηχανικές βλάβες - κούραση κ.α.

3ον Η δουλειά που κάναμε, έγινε με αγάπη για το παιχνίδι, κατά γενική ομολογία ήταν άψογη και το σημαντικότερο... δεν ανακαλύψαμε εμείς τον «τροχό».

4ον Οι παραπάνω «άλλοι» ούτως η άλλως, με κάποιο τρόπο θα το είχαν στα χέρια τους και θα είχαν όλη τη δυνατότητα - με τη λογική αυτή - να το... πουλήσουν πλέον ολόκληρο η μέρος του, με μορφή υπηρεσίας, εκδρομής, παιδιάς κα - Τώρα τουλάχιστον η διαδρομή θα είναι γνωστή.

5ον Όσοι περισσότεροι το χρησιμοποιήσουν, θα έχουμε την ηθική ικανοποίηση ότι η δουλειά, έπιασε τόπο καθώς και ότι «εκπαιδεύονται» για μελλοντικά παιχνίδια - ΟΛΟΥΣ μας συμφέρει να ανέβει το επίπεδο και αυτό μπορεί να γίνει φυσικά ΚΑΙ μέσα από την προπόνηση των συμμετεχόντων

6ον ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ .... Γιατί έτσι μου γουστάρει!

Απολαύστε λοιπόν τη διαδρομή ξανά και ξανά, κρατήστε την ομορφιά της φύσης και αφήστε πίσω ΜΟΝΟ τα ίχνη σας.

Το δρομοβιβλίο είναι σε μορφή PDF, κατεβάστε το με ΔΕΞΙ ΚΛΙΚ και Save target AS... στο δίσκο σας.

Θα εκτυπωθεί σε 45 σελίδες Α4, οι οποίες όταν τις κόψετε στη μέση, θα σας δώσουν δύο ξεχωριστά road book. Οι τελευταίες 3 σελίδες αφορούν την παράκαμψη του τελευταίου τμήματος, που το ΣΚ δεν "πέρναγε".

Αν υπάρχει δυνατότητα, προτιμήστε να το κατεβάσετε αργά το βράδυ, ή νωρίς το πρωί που η γραμμή έχει λιγότερο traffic, αποφύγετε με κάθε τρόπο τις ώρες 17:00-23:00.

Καλές βόλτες!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 03 Φεβ 2005, 14:53

Μπραβο Σπυρο για αλλη μια φορα... :D
και βαριομουν απελπιστικα να βγαζω φωτοτυπιες για φιλους που δεν μπορεσαν να ερθουν :wink: :wink:
Σ'ευχαριστω και εκ μερους τους :razz: :razz: :razz:
Εικόνα
Για να περνάμε καλά
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δρομοβιβλίο Αττικού Trail Ride 2005 και.. άλλα!

Δημοσίευσηαπό violator » 03 Φεβ 2005, 14:54

thanks spy. νομιζω οτι επραξες σωστα.και για τον 2ο λογο ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ για τον 6ο λογο.
να'σαι καλα για την ωραια κυριακη που μας προσεφερες.
violator
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 14:18
Τοποθεσία: νεα σμυρνη,αθηνα

Δρομοβιβλίο Αττικού Trail Ride 2005 και.. άλλα!

Δημοσίευσηαπό coupe333 » 03 Φεβ 2005, 15:08

Μραβο!! αυτο εινει το σοστο πνευμα!!!!!
www.goo-design.com


ΣΙΓΝΟΜΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΙΝΙΚΑ ΜΟΥ .. ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΙΤΑΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
coupe333
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 20 Οκτ 2004, 18:24
Τοποθεσία: Athens

Re: Δρομοβιβλίο Αττικού Trail Ride 2005 και.. άλλα!

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 03 Φεβ 2005, 15:30

superspy έγραψε:Κάποιος φίλος - πολύ έμπειρος τετρακίνητος εκτός οργάνωσης - που έμαθε ότι είχα σκοπό να «ανεβάσω» το roadbook του Trail Ride, μου είπε ....

«Μα… είσαι μ@λ@κ@ς, θα δώσεις όλη αυτή τη δουλειά, έτοιμη στα χέρια των άλλων (εταιριών, οργανωτών κλπ), γιατί;



Γαιτί ????

Επειδή :

α) οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι μοιράζονταν την γνώση, έτσι αυτή δεν έμενε στα Ιερατεία.

β) Πρίν πολλά χρόνια πρίν ανακαλύψω το χώμα όταν ακόμη είχα DUCATI, πέτυχα σε ενα κυριακάτικο ένθετο ενα αρθράκι που περιέγραφε μια βόλτα στον μαραθώνα με μηχανή εκτός δρόμου, περιλάμβανε διαδρομές και απο το Αττικό εντούρο της εποχής.
Οταν λίγο αργότερα πήρα ενα TRANSALP, για να δω τι θα πεί χώμα, έκανα το roadbook που είχε δημοσιεύσει το παλληκάρι στο ένθετο και μαγεύτηκα.

Πιστεύω σε μεγάλο ποσοστό αν ο τύπος δεν το είχε δημοσιοποιήσει, ίσως τώρα να μην έγραφα κάν στο off-road.

Superspy γράψε σε παρακαλώ στα @ρχίδι@ σου τους κακοπροαίρετους, αν θές κάποια στιγμή να γεμίσουν τα βουνά απο χωματερούς.

Μια σπουδαία κίνηση που έχει γίνει απο τον Πεζοπορικό Ομιλο Αθηνών είναι η εξής , τα παλληκάρια δημοσιοποιούν τα στίγματα των διαδρομών τους σε GPS, για να διευκολύνονται οι νεώτεροι.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Re: Δρομοβιβλίο Αττικού Trail Ride 2005 και.. άλλα!

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 03 Φεβ 2005, 15:54

Πάρα πολύ καλά έκανες για όλους τους λόγους που ανέφερες.Μπράβο και πάλι
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Re: Δρομοβιβλίο Αττικού Trail Ride 2005 και.. άλλα!

Δημοσίευσηαπό IKE » 03 Φεβ 2005, 16:30

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό LandLover » 03 Φεβ 2005, 17:13

Φίλε Σπύρο γεια χαρά

Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά για την πολύ σοβαρή δουλειά στο Road Book.
Βέβαια για μένα δεν ήταν κάτι καινούριο μια και έχω βρεθεί σε ότι δικό σου παίζει εκτός από την ‘’Σκοτεινή πλευρά της Πάρνηθας’’
Για το θέμα της δημοσιοποίησης του νομίζω ότι καλά έκανες και συμφωνώ με τους λόγους που παρέθεσες.

Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω (παρακαλέσω) κάτι.

Τα Fond των μερικών μιας και υπάρχει νομίζω λίγος χώρος μήπως μπορεί να μεγαλώσει λίγο για τα επόμενα events, έτσι ώστε και εμείς οι πρεσβύωπες να το βλέπουμε καλύτερα. :roll: :roll:

Π.χ βλέπω το 0.65 σαν 0.85 η 0.05 η ότι άλλο φανταστείς

Φιλικά

Το γκρι 110
LandLover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 16:22
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 03 Φεβ 2005, 17:27

Μήπως θα μπορούσες να βάλεις και τα ποιό παλιά roadbook καπου για να τα τυπώσουμε?Ζητάω πολλά εεεε???
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό superspy » 03 Φεβ 2005, 17:58

LandLover έγραψε:.....

Τα Font των μερικών μιας και υπάρχει νομίζω λίγος χώρος μήπως μπορεί να μεγαλώσει λίγο για τα επόμενα events, έτσι ώστε και εμείς οι πρεσβύωπες να το βλέπουμε καλύτερα. :roll: :roll:

Π.χ βλέπω το 0.65 σαν 0.85 η 0.05 η ότι άλλο φανταστείς

Φιλικά

Το γκρι 110


Θα το μεγαλώσω όσο παίρνει.....
Η πρώτη ανάλογη παρατήρηση είχε γίνει απο τον Τασούλη στη Ρούμελη για τα Font στα σχόλια και το έκανα.
Την επόμενη θα δώ και για τα μερικά.....

Νά 'σε καλά και μπράβο για το "τιμόνι" την Κυριακή!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό LandLover » 03 Φεβ 2005, 18:33

[/quote]

Θα το μεγαλώσω όσο παίρνει.....
Η πρώτη ανάλογη παρατήρηση είχε γίνει απο τον Τασούλη στη Ρούμελη για τα Font στα σχόλια και το έκανα.
Την επόμενη θα δώ και για τα μερικά.....

Νά 'σε καλά και μπράβο για το "τιμόνι" την Κυριακή![/quote]

Eίμαστε ίδια σειρά σχεδόν, εγώ λιγό πιό παλιός, αλλά νομίζω πως θα υπάρχουν κι'άλλοι στραβοί. :lol: :lol: :lol:
Ευχαριστώ γιά το ψυχολογικό Boost. :lol:

Φιλικά

Το γκρι 110
LandLover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 16:22
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 03 Φεβ 2005, 18:46

THANOS_KTM έγραψε:Μήπως θα μπορούσες να βάλεις και τα ποιό παλιά roadbook καπου για να τα τυπώσουμε?Ζητάω πολλά εεεε???


Στα Downloads -> RoadBook, θα βρεις της Σκοτεινής πλευράς της Πάρνηθας και του Ξυλοκάστρου, ενώ στο άρθρο της Καλαμάτας, υπάρχει και το road book.

Της Ρούμελης και της Ροδόπης δεν είναι τεχνικά λογικό να κατεβούν απο το net, αλλά υπάρχουν τυπωμένα (έχω μερικά) και … το κανονίζουμε
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό forester » 03 Φεβ 2005, 19:43

Δε σχολιάζω.... :D :D :D
Είσαι μακράν μπροστά, στο πνεύμα που πρέπει να αποκτήσουμε όλοι!!!
Τότε όμως, τι θα κάνουν οι εταιρείες κι οι "ειδήμονες"??? :P :P :P
Μπράβο Σπύρο!
ΥΓ: Εγώ σαν συμμετέχων με αυτοκίνητο σε 3 διοργανώσεις, δεν πέταξα τα δρομοβιβλία και τα 2 πρώτα (Σκοτεινή πλευρά και Ξυλόκαστρο) τα έχω ξανακάνει!!!
Επειδή το εκεί που έπαθα το λάστιχο (περίπου στο 37 χλμ) χάθηκα και λίγο.... :cry: :cry: :cry: , μου έχει "κάτσει στο λαιμό" η διαδρομή και θα την κάνω από 'κει και πέρα πάλι... :wink: :wink: :wink:
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nec-r » 03 Φεβ 2005, 21:35

Απλά εύγε !
Το κλίμα που επικράτησε κατα τη διαρκεια του αγώνα και που όλοι χειροκρότησαν συνεχίζεται...:wink: Μακάρι και οι επόμενες διοργανώσεις να συνεχιστούν στο ίδιο στύλ!
Εμείς πάντως τον tedo και τον Χάρη δεν τους ξανασταματάμε! :oops: :)
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό blackchris » 04 Φεβ 2005, 08:16

Μπράβο ρε Σπύρο μου κάνεις πολύ !!! Αυτό που μου αρέσει περισότερο είναι οτι δεν έχεις την συμπεριφορά του μικροεμποράκου.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Επόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες