Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΚΥΠΕΛΛΟ TRAIL RIDE/RAID 2005 απο το 0-300 & Οff-road.gr

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ!!

Roadbook Superspy Special
2
7%
To 1 και Φιλικες Τιμες
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Το 1,2 και τους φιλους μας με τα 4χ4
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τα 1,2,3 και ταβερνα στον τερματισμο!!
4
14%
Τα 1,2,3,4 και ειδικες μεχρι 80 χλμ μαχιμουμ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τα 1,2,3,4,5 και φανερη χρονομετρηση! Δεν ειμαστε ολοι μαθηματικοι!
15
52%
Τα 1,2,3,4,5,6 και φυσικα λιγη πετρα Superspy Special
8
28%
 
Σύνολο ψήφων : 29

Δημοσίευσηαπό forester » 13 Φεβ 2005, 10:39

tedos έγραψε:Τωρα που το σκεφτομαι για τα SUV δεν ειδα κατηγορια.... :? :?


Δεν ξέρω τι γίνεται παγκοσμίως, αλλά εδώ στην καλύτερη περίπτωση μαζευτήκαμε 5.
Έχει νόημα η κατηγορία???? :? :? :?
Προσωπικά, χωρίς πιθανότητες διάκρισης αλλά για τη συμμετοχή όποτε μου κάνει κέφι και μπορώ, δεν έχω πρόβλημα να μπω στο τσουβάλι....των 4Χ4!
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 13 Φεβ 2005, 11:32

forester έγραψε:
Προσωπικά, χωρίς πιθανότητες διάκρισης αλλά για τη συμμετοχή όποτε μου κάνει κέφι και μπορώ, δεν έχω πρόβλημα να μπω στο τσουβάλι....των 4Χ4!


Νομιζω οτι ο Σπυρος συντομα θα απαντησει στις αποριες μας. Παντως αν τα 4χ4 τρεχουν τελειως μα τελειως μαμα (μονο αλλαγη λαστιχα ας πουμε και μαλιστα οχι διασταση) ενα καλα προετοιμασμενο SUV με αποφασισμενο πληρωμα τα χτυπαει στα ισια!
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό forester » 13 Φεβ 2005, 18:14

tedos έγραψε:
forester έγραψε:
Προσωπικά, χωρίς πιθανότητες διάκρισης αλλά για τη συμμετοχή όποτε μου κάνει κέφι και μπορώ, δεν έχω πρόβλημα να μπω στο τσουβάλι....των 4Χ4!


Νομιζω οτι ο Σπυρος συντομα θα απαντησει στις αποριες μας. Παντως αν τα 4χ4 τρεχουν τελειως μα τελειως μαμα (μονο αλλαγη λαστιχα ας πουμε και μαλιστα οχι διασταση) ενα καλα προετοιμασμενο SUV με αποφασισμενο πληρωμα τα χτυπαει στα ισια!


Ναι, έτσι είναι.
Το 50% και βάλε, στα trail ride είναι η πλοήγηση.
Και απαιτείται εξοπλισμός καλός για να μετράς αποστάσεις. Εκεί έγκειται η καλή προετοιμασία.....
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 14 Φεβ 2005, 15:17

jdelis έγραψε:
superspy έγραψε:Tedos, σύμφωνα με τους τελευταίους κανονισμούς της FIA (http://www.fia.com), μόλις ετοιμάσεις αγωνιστικό τετρακίνητο (Τ1,Τ2) θα μπορείς να τρέξεις κανονικά χωρίς ΜΩΤ.

Αυτό ισχύει και σήμερα; Αν έρθει κάποιος με αγωνιστικό μπορεί να τρέξει με χρονόμετρο; Και σε ποιά κατηγορία θα τρέχει;


Δεν έλαβα σε προηγούμενο θέμα απάντηση για το παραπάνω. Και μια και βλέπω κατηγορία rally είπα να το επαναφέρω.

Νομίζω πως χρειάζονται διευκρινίσεις αφού συμπεριλήφθηκε η παραπάνω κατηγορία. Πώς θα τρέχουν αυτά τα αυτοκίνητα, αν θα υπάρχει ελάχιστος αριθμός κλπ.

Επίσης το θέμα της Raid, από εκεί που είχε μπει σε κάποιο καλούπι, ξαναγύρισε στο αόριστο με την τελευταία διατύπωση. Αν το δούμε κυριολεκτικά τα πιο πολλά θα πάνε εκεί. Όλα τα παραπάνω είναι καλό να ξεκαθαριστούν εγκαίρως.

Όσον αφορά το νέο κύπελλο προσωπικά είμαι πάντοτε υπέρ κάθε νέας προσπάθειας. Αν και η συγκεκριμένη δεν είναι νέα, απλώς τώρα πήρε μια πιο καθορισμένη μορφή. Το ερώτημα είναι αν οι αγώνες θα στραφούν (σαν μέγεθος, δυσκολία, οργάνωση κλπ.) στα στάνταρ που έθεσαν η Ρούμελη και η Ροδόπη, ή θα πλησιάζουν τον τελευταίο αγώνα. Αυτό νομίζω θα το δείξει η επόμενη προκήρυξη.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 14 Φεβ 2005, 15:21

Φαντάζομαι ότι με την ανακοίνωση του κανονισμού θα μας λυθούν πολλές απορίες.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pavlox » 14 Φεβ 2005, 15:53

NAI !
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΣΤΗ ΒΡΑΣΗ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 14 Φεβ 2005, 16:30

ΕΥΓΕ,
SuperSpy και σε όσους εμπλέκονται,
γιατί κατά το λεγόμενο "στην Ελλάδα είμαστε ρε παιδιά" είχα κάποιες αμφιβολίες για την αμεσότητα των εξελίξεων ....

Με διαψεύσατε με τον καλύτερο δυνατά τρόπο !!!!

Περιμένω τις ανακοινώσεις ... :P
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΣΤΗ ΒΡΑΣΗ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό finrond » 14 Φεβ 2005, 18:35

Θα βγω ελαφρώς off-topic. Επειδή ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω στο πρωτάθλημα όταν με το καλό οργανωθεί, με ενδιαφέρει να μάθω σχετικά με τον βαθμό δυσκολίας του. Το μόνο trial ride που έχω συμμετάσχει ήταν το τελευταίο. Δεν μου φάνηκαν παιχνιδάκι οι διαδρομές αλλά σαφώς εντός των ορίων μου. Για τα προηγούμενα όμως είχα ακούσει ότι ήταν ιδιαίτερα ζόρικα. Οπότε, αν πούμε ότι από 0 έως 10, το τελευταίο trial ride είχε δυσκολία 5, τα άλλα που έγιναν πιο παλιά και αυτά που θα απαρτίζουν το πρωτάθλημα, τί βαθμό δυσκολίας θα έχουν;

Το ξέρω καλά ότι αυτό είναι υποκειμενικό και η όλη προσέγγισή μου είναι απλοϊκή, αλλά θα με βοηθήσει αρκετά στο να αποκτήσω μια εικόνα για το πού βαδίζω.

thx
Άβαταρ μέλους
finrond
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 03 Ιαν 2005, 15:34

Re: ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΣΤΗ ΒΡΑΣΗ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό jdelis » 14 Φεβ 2005, 18:56

finrond έγραψε:Θα βγω ελαφρώς off-topic. Επειδή ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω στο πρωτάθλημα όταν με το καλό οργανωθεί, με ενδιαφέρει να μάθω σχετικά με τον βαθμό δυσκολίας του. Το μόνο trial ride που έχω συμμετάσχει ήταν το τελευταίο. Δεν μου φάνηκαν παιχνιδάκι οι διαδρομές αλλά σαφώς εντός των ορίων μου. Για τα προηγούμενα όμως είχα ακούσει ότι ήταν ιδιαίτερα ζόρικα. Οπότε, αν πούμε ότι από 0 έως 10, το τελευταίο trial ride είχε δυσκολία 5, τα άλλα που έγιναν πιο παλιά και αυτά που θα απαρτίζουν το πρωτάθλημα, τί βαθμό δυσκολίας θα έχουν;thx


Έχοντας συμμετάσχει σχεδόν σε όλα, δεν θα έλεγα πως το τελευταίο ήταν πολύ ευκολότερο. Η διαφορά με τα μεγαλύτερα έγκειται πρώτον στο μέγεθος και δεύτερον στους (σαφώς σφιχτότερους) χρόνους.

Η δυσκολία αυτών των αγώνων δεν βρίσκεται στο να μη βγαίνει η διαδρομή. Βρίσκεται στο πόσο γρήγορα μπορεί να την κάνει κανείς, δηλ. είναι συνάρτηση της μέσης ωριαίας που θα ζητηθεί. Από το Αττικό βγάλε 2-3 χλμ. μέση ωριαία και βγαίνει από (σχεδόν) όλους. Βάλε 2-3 και θα βγει από ελάχιστους.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Re: ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΣΤΗ ΒΡΑΣΗ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό tedos » 14 Φεβ 2005, 18:59

finrond έγραψε:Θα βγω ελαφρώς off-topic. Επειδή ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω στο πρωτάθλημα όταν με το καλό οργανωθεί, με ενδιαφέρει να μάθω σχετικά με τον βαθμό δυσκολίας του. Το μόνο trial ride που έχω συμμετάσχει ήταν το τελευταίο. Δεν μου φάνηκαν παιχνιδάκι οι διαδρομές αλλά σαφώς εντός των ορίων μου. Για τα προηγούμενα όμως είχα ακούσει ότι ήταν ιδιαίτερα ζόρικα. Οπότε, αν πούμε ότι από 0 έως 10, το τελευταίο trial ride είχε δυσκολία 5, τα άλλα που έγιναν πιο παλιά και αυτά που θα απαρτίζουν το πρωτάθλημα, τί βαθμό δυσκολίας θα έχουν;

Το ξέρω καλά ότι αυτό είναι υποκειμενικό και η όλη προσέγγισή μου είναι απλοϊκή, αλλά θα με βοηθήσει αρκετά στο να αποκτήσω μια εικόνα για το πού βαδίζω.

thx



Κατ αρχας πες μας τι οδηγεις? Μοτο η 4Χ4? Διοτι για μοτο ειμαστε μαλλον αναρμοδιοι να απαντησουμε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Re: ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΣΤΗ ΒΡΑΣΗ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό finrond » 14 Φεβ 2005, 19:59

Ευχαριστώ και τους δύο παιδιά για το ενδιαφέρον. Οδηγώ μοτοσυκλέτα. Βασικά αυτό που με απασχολεί είναι αν βγαίνει η διαδρομή, τον χρόνο κουτσά στραβά θα τον βγάλω. Άλλωστε αν τελικά συμμετάσχω θα το κάνω για τη χαρά της συμμετοχής κυρίως και όχι τόσο με την ελπίδα κάποιας διάκρισης. Απλά επειδή άκουσα για αρκετά ατυχήματα στα προηγούμενα trail rides (δεν ξέρω αν αληθεύουν) είπα να ρωτήσω για να μη μου βγει ξυνή η χαρά της συμμετοχής.

Αλλά από ότι καταλαβαίνω τα πράγματα είναι γενικώς χαλαρά από άποψη βατότητας της διαδρομής.
Άβαταρ μέλους
finrond
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 03 Ιαν 2005, 15:34

Re: ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΣΤΗ ΒΡΑΣΗ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό tedos » 14 Φεβ 2005, 20:02

finrond έγραψε:Ευχαριστώ και τους δύο παιδιά για το ενδιαφέρον. Οδηγώ μοτοσυκλέτα. Βασικά αυτό που με απασχολεί είναι αν βγαίνει η διαδρομή, τον χρόνο κουτσά στραβά θα τον βγάλω. Άλλωστε αν τελικά συμμετάσχω θα το κάνω για τη χαρά της συμμετοχής κυρίως και όχι τόσο με την ελπίδα κάποιας διάκρισης. Απλά επειδή άκουσα για αρκετά ατυχήματα στα προηγούμενα trail rides (δεν ξέρω αν αληθεύουν) είπα να ρωτήσω για να μη μου βγει ξυνή η χαρά της συμμετοχής.

Αλλά από ότι καταλαβαίνω τα πράγματα είναι γενικώς χαλαρά από άποψη βατότητας της διαδρομής.


Νομιζω οτι οι συναδελφοι με τις μοτο θα σε διαφωτισουν πληρως :D

Γιαννη μου (jdelis) βιαστηκες :wink: Ποινη Προπορειας :lol: :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Re: ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΣΤΗ ΒΡΑΣΗ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ !!!!

Δημοσίευσηαπό tazmania » 14 Φεβ 2005, 20:04

tedos έγραψε:
finrond έγραψε:Ευχαριστώ και τους δύο παιδιά για το ενδιαφέρον. Οδηγώ μοτοσυκλέτα. Βασικά αυτό που με απασχολεί είναι αν βγαίνει η διαδρομή, τον χρόνο κουτσά στραβά θα τον βγάλω. Άλλωστε αν τελικά συμμετάσχω θα το κάνω για τη χαρά της συμμετοχής κυρίως και όχι τόσο με την ελπίδα κάποιας διάκρισης. Απλά επειδή άκουσα για αρκετά ατυχήματα στα προηγούμενα trail rides (δεν ξέρω αν αληθεύουν) είπα να ρωτήσω για να μη μου βγει ξυνή η χαρά της συμμετοχής.

Αλλά από ότι καταλαβαίνω τα πράγματα είναι γενικώς χαλαρά από άποψη βατότητας της διαδρομής.


Νομιζω οτι οι συναδελφοι με τις μοτο θα σε διαφωτισουν πληρως :D

Γιαννη μου (jdelis) βιαστηκες :wink: Ποινη Προπορειας :lol: :lol: :lol: :lol:


Το συνηθίζει τελευταία :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 14 Φεβ 2005, 20:53

Superspy o ......"αφαντος" :twisted: :twisted: :twisted:

Μα που χαθηκε αυτο το παιδι??? Φανερωσου "αφαντε" και πες τιποτα γιατι το ραδιο-αρβυλα οργιαζει!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tazmania » 14 Φεβ 2005, 21:06

tedos έγραψε:Superspy o ......"αφαντος" :twisted: :twisted: :twisted:

Μα που χαθηκε αυτο το παιδι??? Φανερωσου "αφαντε" και πες τιποτα γιατι το ραδιο-αρβυλα οργιαζει!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Γράφει κανονισμούς :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες