Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Trail Ride 0-300, 30/1/2005 - Εντυπωσεις!!!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό steliosh » 01 Φεβ 2005, 20:37

kotsidakias έγραψε:Για τις γρατζουνιες επειδη τυχαινει να εχω αδερφο με γνωστο βαφειο μοτοσυκλετων και να εχω δουλεψει και εκει περα κοιτα να δεις τι παιζει.
Θα παρεις γυαλιστικη αλοιφη αλλα χοντρη της Valma ειναι καλη και ειναι σε μεταλλικο κουτι.Αφου τριψεις την περιοχη μεχρι να φυγουν οι γρατζουνιες θα περασεις με ψιλη για να γυαλισει και να φυγει η θολουρα.Ολα αυτα με βαμβακι ενα για την καθε αλοιφη και καθαρο για το τριψημο μετα.Υποψην: οι γρατζουνιες δεν θα φυγουνε αν φαινεται να εχει φυγει χρωμα και φαινεται η λαμαρινα αλλα τουλαχιστον θα γινουν αρκετα διακριτικες. 8)


σε ευχαριστώ! Εκανα ακριβώς αυτό, με 3 αλοιφές, πιάστηκα να τρίβω, αλλά άξιζε τον κόπο. Βρήκα μια Simoniz χοντρή, την οποία πέρασα απαλά, πρώτα, και στη συνέχεια χάλασα 2 τ-shirts, με δυό απαλά rubbing compounds της No.7. Αψογο το αποτέλεσμα! Το πρόβλημα ήταν βασικά οι "νυχιές" γύρω γύρω, από τα πεύκα!
Τέλος καλό, όλα καλά!
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

VIDEO!

Δημοσίευσηαπό steliosh » 01 Φεβ 2005, 20:45

Εβαλα και videakia!
Λίγα, μικρά, χαβαλέ... τελευταίοι ήμασταν... σε δουλειά να βρισκόμαστε!

www.steliosh.net/jimny/trailride_video/
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό nec-r » 01 Φεβ 2005, 21:32

tedos έγραψε: Αντιθετα για μενα και τον Χαρη Ευτυχιδη με αριθμους συμμετοχης 213 και 220 ηταν μια υγιεινη βολτα προς τον τερματισμο :D

Υγιεινή βολτα ? Χμ...
Ειμασταν το 208 και ο tetrakinisi το 258 που σημαίνει οτι ήλθε 50 min μετά απο εμάς στο σημείο του κρεμάσματος.Εμεινε εκει και 12 λεπτα αρα συνολο 62.Εσείς φυγατε 2-3 λεπτά πριν φυγει ο tetrakinisi απο το σημειο και 5 λεπτά αργοτερα που ξεκινησατε απο εμας σημαινει οτι συνολικα σας καθυστερησαμε 62-3-5=54μιν περίπου. Το συνολο της καθυστερησής σας ηταν 59,22 λεπτά αρα η διαφορά που προκύπτει ειναι κατι λιγοτερο ή περισσότερο απο 5 λεπτα.Με άλλα λόγια αν δεν ειμασταν εμεις , με το χαλαρό ρυθμό σας θα ησασταν στις θεσεις 4-7 !!!
Δηλαδή αν ''οδηγούσατε'' κιόλας τι θα γινονταν ???
Καταλάβαμε οτι ο ρυθμός σας ''μετά'' ηταν κατι παραπάνω απο σβέλτος και η πλοηγησή σας σχεδόν αλάνθαστη.
Συγχαρητήρια και πάλι και πολλά πολλά ευχαριστώ !
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό kotsidakias » 01 Φεβ 2005, 21:42

steliosh έγραψε:
kotsidakias έγραψε:Για τις γρατζουνιες επειδη τυχαινει να εχω αδερφο με γνωστο βαφειο μοτοσυκλετων και να εχω δουλεψει και εκει περα κοιτα να δεις τι παιζει.
Θα παρεις γυαλιστικη αλοιφη αλλα χοντρη της Valma ειναι καλη και ειναι σε μεταλλικο κουτι.Αφου τριψεις την περιοχη μεχρι να φυγουν οι γρατζουνιες θα περασεις με ψιλη για να γυαλισει και να φυγει η θολουρα.Ολα αυτα με βαμβακι ενα για την καθε αλοιφη και καθαρο για το τριψημο μετα.Υποψην: οι γρατζουνιες δεν θα φυγουνε αν φαινεται να εχει φυγει χρωμα και φαινεται η λαμαρινα αλλα τουλαχιστον θα γινουν αρκετα διακριτικες. 8)


σε ευχαριστώ! Εκανα ακριβώς αυτό, με 3 αλοιφές, πιάστηκα να τρίβω, αλλά άξιζε τον κόπο. Βρήκα μια Simoniz χοντρή, την οποία πέρασα απαλά, πρώτα, και στη συνέχεια χάλασα 2 τ-shirts, με δυό απαλά rubbing compounds της No.7. Αψογο το αποτέλεσμα! Το πρόβλημα ήταν βασικά οι "νυχιές" γύρω γύρω, από τα πεύκα!
Τέλος καλό, όλα καλά!


Παρακαλω και χαιρομαι που διορθωθηκε αρκετα.
Κανονικα αυτη η δουλεια γινεται με αλοιφαδορο ή στο δραπανο με ειδικη πανοβουρτσα και δε κουραζεσαι καθολου και γινεται τρομερο! Αλλα δε συμφερη για λιγο που χρειαστηκε να αγοραζεις τετοια πραματα.Το γεγονος οτι κουραστικες εφερε το αποτελεσμα, γιατι φαντασου τι κανεις: τριβοντας την αλοιφη τρως το βερνικι και το λειαινεις. :D
:rockout3: :rockout3: :rockout3: :eyeslam: :vomit:
Άβαταρ μέλους
kotsidakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Δεκ 2004, 12:42
Τοποθεσία: Β.Προάστεια

Δημοσίευσηαπό superspy » 01 Φεβ 2005, 21:51

Από ότι είδα... το διασκεδάσατε!
Χαίρομαι ιδιαίτερα που περάστε καλά παιδιά!
Ελπίζω να σας μετάφερα λίγο από τον ενθουσιασμό μου για αυτά τα παιχνίδια προσομοίωσης του σκληρότερου και καλύτερου αγώνα του μηχανοκίνητου αθλητισμού!

Αυτή τη φορά ήρθάν ακόμα περισσότεροι φίλοι μαζί μας και από ότι είδα εκτίμησαν την προσπάθεια για μια άρτια οργάνωση.

Χαλάλι λοιπόν τα πάνω από 1200 χιλιόμετρα δικά μου (και δεν ξέρω πόσα ακόμα έκανε ο Ζήσης) για να εξασφαλίσουμε ένα άρτιο δρομοβιβλίο.

Είστε έτοιμοι για … μεγαλύτερες βόλτες;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tedos » 01 Φεβ 2005, 21:57

superspy έγραψε:Από ότι είδα... το διασκεδάσατε!
Χαίρομαι ιδιαίτερα που περάστε καλά παιδιά!
Ελπίζω να σας μετάφερα λίγο από τον ενθουσιασμό μου για αυτά τα παιχνίδια προσομοίωσης του σκληρότερου και καλύτερου αγώνα του μηχανοκίνητου αθλητισμού!

Αυτή τη φορά ήρθάν ακόμα περισσότεροι φίλοι μαζί μας και από ότι είδα εκτίμησαν την προσπάθεια για μια άρτια οργάνωση.

Χαλάλι λοιπόν τα πάνω από 1200 χιλιόμετρα δικά μου (και δεν ξέρω πόσα ακόμα έκανε ο Ζήσης) για να εξασφαλίσουμε ένα άρτιο δρομοβιβλίο.

Είστε έτοιμοι για … μεγαλύτερες βόλτες;


Ηδη ανοιξαμε σχετικη ενοτητα :wink:

ΥΓ. Μεχρι τωρα εβαζες λαθος τονισμο μονο στο επιθετο μου δηλαδη απο Μπάρδης σε Μπαρδής....οκ....αλλα τωρα εκανες και το Θοδωρής σε Θόδωρης!!!!(στο αρθρο που εβαλες) ελεος!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΥΓ. Καμια φωτο απο τους πιο πισω στην καταταξη δεν υπαρχει???
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό superspy » 01 Φεβ 2005, 22:18

tedos έγραψε:Ηδη ανοιξαμε σχετικη ενοτητα :wink:

ΥΓ. Μεχρι τωρα εβαζες λαθος τονισμο μονο στο επιθετο μου δηλαδη απο Μπάρδης σε Μπαρδής....οκ....αλλα τωρα εκανες και το Θοδωρής σε Θόδωρης!!!!(στο αρθρο που εβαλες) ελεος!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΥΓ. Καμια φωτο απο τους πιο πισω στην καταταξη δεν υπαρχει???


Sorry.... θα.... σε φτιάσω αύριο το πρωϊ... ξέρεις... το δικό μου είναι Κατσιμαλής, οπότε... βάζω τους τόνους ....:oops: :oops: :oops:

ΕΧΩ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΟ....
Απλά σήμερα αυτές πρόλαβα να βάλω. :lol: :lol: :lol:
Οι υπόλοιπες είναι απο την ανηφόρα και την ταβέρνα και ... θα τις χώσω αύριο.... :roll: :roll: :roll: :roll:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό nec-r » 01 Φεβ 2005, 22:21

Στο δρομο πoυ χαραξε η F.Pons ?
Οι γυναικες συνοδηγοί οπου διέπρεψαν στο Αττικό τρέιλ ράιντ! Συγχαρητηρια στην Ναταλία (Νο 259)6η γενικής ,στην iron Μαρία που κατευθυνε το 110 στη χαμηλή του πτήση μετα στο συμβαν ,στην Αγγέλα 4wd mama που οδηγησε σε μονοψηφιο νουμερο καταταξης το niva, τη Μαρία που κατευθυνε σε αξιοπρεπεστατο τερματισμό το pinnin και στην Λύδια brittbrat που συνεβαλε στο να τερματίσει στο τερράνο χαλαρά μόλις στο +5.
Ευχομαι συντομα να εχουμε και την Ελληνίδα Γιούτα...
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό nec-r » 01 Φεβ 2005, 22:41

Ενα ακομη σημειο που θα ηθελα να αναφερθώ ειναι η σειρά εκκίνησης , η οποία εκ του αποτελέματος αποδειχθηκε σωστή. Εμείς αν δεν ειχαμε πίσω μας αυτοκίνητα με εργατη θα ειχαμε εγκαταλείψει και θα περιμέναμε απλώς τις σκούπες να μας απεγκλωβίζουν. Τωρα μπορέσαμε και μεις να τερματίσουμε.Τα δυο 110 νομιζω δεν συναντησαν ιδιαίτερα προβληματα συνοστισμου στη πορεια τους να καλύψουν την καθυστέρηση και τερμάτισαν ψηλά.
Βέβαια πιστεύω οτι και η παιδεία των πληρωμάτων εχει βελτιωθεί σημαντικά σε σχεση με το Ξυλόκαστρο ας πουμε , και σχεδόν όλοι όπου μπορόυσαν ''άνοιγαν'' στους ταχύτερους επιβεβαιώνοτας οτι γνωρίζουν τους κανόνες του παιχνιδιου.
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό nec-r » 01 Φεβ 2005, 22:46

steliosh έγραψε:
kotsidakias έγραψε:Για τις γρατζουνιες επειδη τυχαινει να εχω αδερφο με γνωστο βαφειο μοτοσυκλετων και να εχω δουλεψει και εκει περα κοιτα να δεις τι παιζει.
Θα παρεις γυαλιστικη αλοιφη αλλα χοντρη της Valma ειναι καλη και ειναι σε μεταλλικο κουτι.Αφου τριψεις την περιοχη μεχρι να φυγουν οι γρατζουνιες θα περασεις με ψιλη για να γυαλισει και να φυγει η θολουρα.Ολα αυτα με βαμβακι ενα για την καθε αλοιφη και καθαρο για το τριψημο μετα.Υποψην: οι γρατζουνιες δεν θα φυγουνε αν φαινεται να εχει φυγει χρωμα και φαινεται η λαμαρινα αλλα τουλαχιστον θα γινουν αρκετα διακριτικες. 8)


σε ευχαριστώ! Εκανα ακριβώς αυτό, με 3 αλοιφές, πιάστηκα να τρίβω, αλλά άξιζε τον κόπο. Βρήκα μια Simoniz χοντρή, την οποία πέρασα απαλά, πρώτα, και στη συνέχεια χάλασα 2 τ-shirts, με δυό απαλά rubbing compounds της No.7. Αψογο το αποτέλεσμα! Το πρόβλημα ήταν βασικά οι "νυχιές" γύρω γύρω, από τα πεύκα!
Τέλος καλό, όλα καλά!

Την επόμενη φορά συμβουλέψου κατι τρελλόυς με ενα μπλέ ραβ (208)που το μονο που του έλειπε ήταν ο φιόγκος ! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό steliosh » 01 Φεβ 2005, 23:00

NEC-R έγραψε:
steliosh έγραψε:
kotsidakias έγραψε:Για τις γρατζουνιες επειδη τυχαινει να εχω αδερφο με γνωστο βαφειο μοτοσυκλετων και να εχω δουλεψει και εκει περα κοιτα να δεις τι παιζει.
Θα παρεις γυαλιστικη αλοιφη αλλα χοντρη της Valma ειναι καλη και ειναι σε μεταλλικο κουτι.Αφου τριψεις την περιοχη μεχρι να φυγουν οι γρατζουνιες θα περασεις με ψιλη για να γυαλισει και να φυγει η θολουρα.Ολα αυτα με βαμβακι ενα για την καθε αλοιφη και καθαρο για το τριψημο μετα.Υποψην: οι γρατζουνιες δεν θα φυγουνε αν φαινεται να εχει φυγει χρωμα και φαινεται η λαμαρινα αλλα τουλαχιστον θα γινουν αρκετα διακριτικες. 8)


σε ευχαριστώ! Εκανα ακριβώς αυτό, με 3 αλοιφές, πιάστηκα να τρίβω, αλλά άξιζε τον κόπο. Βρήκα μια Simoniz χοντρή, την οποία πέρασα απαλά, πρώτα, και στη συνέχεια χάλασα 2 τ-shirts, με δυό απαλά rubbing compounds της No.7. Αψογο το αποτέλεσμα! Το πρόβλημα ήταν βασικά οι "νυχιές" γύρω γύρω, από τα πεύκα!
Τέλος καλό, όλα καλά!

Την επόμενη φορά συμβουλέψου κατι τρελλόυς με ενα μπλέ ραβ (208)που το μονο που του έλειπε ήταν ο φιόγκος ! :D :D :D


Ax! και το είδαμε, με την παρέα και αναθεματίζαμε που δεν το σκεφτήκαμε πριν από το Σάββατο το βράδι!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 02 Φεβ 2005, 08:25

superspy έγραψε:Είστε έτοιμοι για … μεγαλύτερες βόλτες;


Πές μου σε ποιόν άγιο να πάω να προσευχηθώ.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 02 Φεβ 2005, 10:25

Gorgorofteros έγραψε:
superspy έγραψε:Είστε έτοιμοι για … μεγαλύτερες βόλτες;


Πές μου σε ποιόν άγιο να πάω να προσευχηθώ.


Ασε... εσύ το έχεις χάσει το παιχνίδι.... έχω σκοπό να σου ζητήσω βοήθεια!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Nat » 02 Φεβ 2005, 11:20

NEC-R έγραψε:
steliosh έγραψε:
kotsidakias έγραψε:Για τις γρατζουνιες επειδη τυχαινει να εχω αδερφο με γνωστο βαφειο μοτοσυκλετων και να εχω δουλεψει και εκει περα κοιτα να δεις τι παιζει.
Θα παρεις γυαλιστικη αλοιφη αλλα χοντρη της Valma ειναι καλη και ειναι σε μεταλλικο κουτι.Αφου τριψεις την περιοχη μεχρι να φυγουν οι γρατζουνιες θα περασεις με ψιλη για να γυαλισει και να φυγει η θολουρα.Ολα αυτα με βαμβακι ενα για την καθε αλοιφη και καθαρο για το τριψημο μετα.Υποψην: οι γρατζουνιες δεν θα φυγουνε αν φαινεται να εχει φυγει χρωμα και φαινεται η λαμαρινα αλλα τουλαχιστον θα γινουν αρκετα διακριτικες. 8)


σε ευχαριστώ! Εκανα ακριβώς αυτό, με 3 αλοιφές, πιάστηκα να τρίβω, αλλά άξιζε τον κόπο. Βρήκα μια Simoniz χοντρή, την οποία πέρασα απαλά, πρώτα, και στη συνέχεια χάλασα 2 τ-shirts, με δυό απαλά rubbing compounds της No.7. Αψογο το αποτέλεσμα! Το πρόβλημα ήταν βασικά οι "νυχιές" γύρω γύρω, από τα πεύκα!
Τέλος καλό, όλα καλά!

Την επόμενη φορά συμβουλέψου κατι τρελλόυς με ενα μπλέ ραβ (208)που το μονο που του έλειπε ήταν ο φιόγκος ! :D :D :D


Πάντως εμείς έχουμε βρεί ένα πιό ριζοσπαστικό τρόπο για να μή γρατζουνάμε τα φτερα.... τα ξηλώνουμε ολόκληρα στα πεύκα και τα πετάμε στο port-bagage !!!! :laughing6:

P.S Thanks NEC-R
Nataly - Elliott
SX-JEN crew
Εικόνα
http://www.11aviation.com
Άβαταρ μέλους
Nat
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 22 Ιαν 2005, 09:48

Δημοσίευσηαπό Tetrakinisi » 02 Φεβ 2005, 12:08

Nat έγραψε:Πάντως εμείς έχουμε βρεί ένα πιό ριζοσπαστικό τρόπο για να μή γρατζουνάμε τα φτερα.... τα ξηλώνουμε ολόκληρα στα πεύκα και τα πετάμε στο port-bagage !!!! :laughing6:


Οι πληροφορίες λένε ότι πηγαίνατε αέρα! Δεύτερη επιτυχία, μετά το κύπελο στο 24 Ώρες 4Χ4 2005, μέσα σε 15 μέρες, στο μόλις δεύτερο αγώνα σας, αξίζει δύο φτεράκια!!!

Μπράβο παιδιά. Έχουμε ανάγκη δυναμικές παρουσίες στο χώρο!!!
Tetrakinisi
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 42 επισκέπτες