Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Trail Ride 0-300, 30/1/2005 - Εντυπωσεις!!!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό Tetrakinisi » 01 Φεβ 2005, 11:47

Για να μην γεμίζουμε με βαρετά text το forum, διαβάστε τις εντυπώσεις μας απο τον αγώνα στο

http://www.tetrakinisi.gr/events/races/0-300/index.html
Tetrakinisi
 

Δημοσίευσηαπό SPULSE » 01 Φεβ 2005, 12:08

ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΩ ΒΑΡΕΤΟΣ. ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΤΑ ΑΨΟΓΑ ROAD BOOKS ΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΤΕ ΣΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΤΡΕΛΛΑΜΕΝΟΥΣ.ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ 'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ' ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ.
EPITAL Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΣΤΡΕΩΣΑΝ ΤΟ ΣΤΑΝΤ ΜΟΥ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΖΩΖΕΦ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΙΔΩΛΟ ΜΟΥ :P :P :P .
ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ :smilecolros: .
ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΙ ΑΝΑΒΑΤΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ''ΑΓΩΝΑ''.ΙΣΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ 0-300 ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝΙΣΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΤΑ TRAIL RIDES ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΙΤΟ ΣΤΟ ΧΟΜΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠ' ΑΥΤΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΕΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ OFF-ROAD ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ.
Άβαταρ μέλους
SPULSE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 11 Φεβ 2004, 14:20
Τοποθεσία: Ν. ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό chriska » 01 Φεβ 2005, 12:22

Tetrakinisi έγραψε:
chriska έγραψε:2. Το δικό μας GPS έδειχνε μέση ωριαία ταχύτητα 34,3.Μετρηθήκαμε απο την οργάνωση 35,31.Μήπως το δικό μας δεν είναι καλό όργανο?


Δυστυχώς το GPS μετρά αποστάσεις σε επίπεδο και μάλιστα στο επίπεδο της θάλασσας!!!

Τί σημαίνει αυτό; Ότι δεν μπορεί να υπολογίσει τις ανηφοροκατηφόρες και το πρόσθετο μήκος απο αυτές. Στα μερικά χλμ. αυτό δεν κάνει διαφορά. Στα ολικά δίνει μία απόκλιση που μπορεί να φτάσει και το 3%.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να υπολογίζεις το χρόνο για το τελευταίο κομμάτι του αγώνα με βάση τα χιλιόμετρα του οργανωτή και όχι το δικό μας δρομόμετρο, όποιο και αν είναι αυτό.

Προσοχή θέλει ακόμη και η απόκλιση που προκαλούν τα χασίματα, οι μανούβρες και ότι μας κάνει να προσθέτουμε μέτρα.

Τί ακριβώς έπαθες; Μία η απόκλιση του GPS, μία τα μέτρα που έκανες παραπάνω, σε ξεγέλασαν. Έχω χάσει αγώνα έτσι. Αγώνα με ένα regularite μόλις 12 χλμ.!!! Ήταν ανηφορικό και έχασα 30 δεύτερα!!!


Γιάννη ευχαριστώ για την απάντηση όσο αφορά το GPS.
Οσον αφορά το roadbook και τους ιδανικούς χρόνους εκεί τουλάχιστον τα καταφέρνουμε :lol: :lol: :lol:
Είχαμε υπολογίσει τον ιδανικό χρόνο σε κάθε section του αγώνα και ιδιαίτερα στο τελευταίο όπου και χαζολογάγαμε μετά το κόλλημα του Dista για να ρίξουμε τη λίγη προπορεία που είχαμε.
Αλλά πάλι κάτι δεν πήγε καλά με τους χρόνους και τις μετρήσεις της regularite και του ιδανικού χρόνου.
Πάντως συγχαρητήρια για την προσπάθεια και τον εκπληκτικό αγώνα που έκανες με το "τριαξονικό" σου :lol: :lol: :lol:
ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
Άβαταρ μέλους
chriska
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 02 Απρ 2003, 17:53
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό alexandros » 01 Φεβ 2005, 12:29

ακόμα μια άψογη διοργάνωση απο τους υπέροχους κυρίους 0-300 & off-road !!
φοβερή εκκίνηση, φοβερή οργάνωση, φοβερες συμμετοχές, φοβερή λάσπη, φοβερά ποταμάκια, φοβερή διαδρομή και όπως πάντα χωρίς βροχή (πάλι καλά αυτή τη φορά βέβαια :)

δυστυχώς δεν τα κατάφερα να τερματίσω ούτε αυτή τη φορά !! χα χα χα !!
βλέπετε κάτι φταίει και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι !! :clubbed: :clubbed: :clubbed:
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό superspy » 01 Φεβ 2005, 12:32

Προσπαθώντας να ... κερδίσω λίγο χρόνο, μέχρι το κεντρικό άρθρο (ουφ ... αυτή τη φορά θέλουν πολύ δουλειά οι φωτό) ρίξτε μια ματιά στο πώς ξεκίνησαν όλα σχετικά με τους Μαραθώνιους Αντοχής στην Ελλάδα εκεί πίσω στο '84 από το Βασίλη Λιάκο, στην πρώτη καταγεγραμμένη περιπέτεια στην Ελλάδα:


http://www.off-road.gr/article41.html


Εικόνα
Απο την ΟΔΥΣΣΕΙΑ '84

και τι έγινε στην αναβίωση της το 2002


http://www.off-road.gr/article42.html


Εικόνα
Απο την απονομή στην ΟΔΥΣΣΕΙΑ 2002

Κάντε τον κόπο και διαβάστε και τα δυο άρθρα.... θα αποζημιωθείτε!

(Κάπου στα αποτελέσματα θα δείτε αρκετούς γνωστούς και κάποιον που τελευταία αλλαξοπίστησε για... quad!)
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 01 Φεβ 2005, 12:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό finrond » 01 Φεβ 2005, 12:43

gorgorofteros έγραψε:Αν και τέσσερα χρόνια που ήμουνα εσώκλειστος σε μοναστήρι έμαθα να εκτιμώ την υπομονή, εν τούτοις μιας και είσαι νέος σου στέλνω εντός ολίγων λεπτών την φωτό σου.

Απο περιέργεια, πόσα λίτρα είναι το τεπόζιτό σου ?


Καταρχάς, σε ευχαριστώ και πάλι για την φωτό! Το ντεπόζιτό μου είναι "μαμά" και πρέπει να είναι περίπου 8.5 lt.
Άβαταρ μέλους
finrond
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 03 Ιαν 2005, 15:34

Δημοσίευσηαπό vidas » 01 Φεβ 2005, 13:03

Καλό μhνα σε όλους. Θέλω να ευχαριστήσω το μπορντό disco και το μαύρο pic-up που έκαναν μεγάλη προσπάθεια να με ανελκύσουν από την ανηφόρα του αγωγού.
Επίσης τους θεατές και τον κύριο λαβδα (τεραντουρα) που μου μάζεψε τα κομμάτια μου!!!
Χαίρομαι ιδιαίτερα που είμαι b.r.a.t και όλοι μου φέρθηκαν σαν αδέλφια.
Μια μεγάλη συγγνώμη σε όσους καθυστέρησα.
ΕικόναΕικόνα
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T. ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ - ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ C.I.A.
Άβαταρ μέλους
vidas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 00:52

Δημοσίευσηαπό superspy » 01 Φεβ 2005, 13:21

vidas έγραψε:Καλό μhνα σε όλους. Θέλω να ευχαριστήσω το μπορντό disco και το μαύρο pic-up που έκαναν μεγάλη προσπάθεια να με ανελκύσουν από την ανηφόρα του αγωγού.
Επίσης τους θεατές και τον κύριο λαβδα (τεραντουρα) που μου μάζεψε τα κομμάτια μου!!!
Χαίρομαι ιδιαίτερα που είμαι b.r.a.t και όλοι μου φέρθηκαν σαν αδέλφια.
Μια μεγάλη συγγνώμη σε όσους καθυστέρησα.


Στο Disco ήταν οι Βαλόντια Ψύχας-Σπύρος Κυριάκης, ενώ στο picup ο Χούντρας (όλοι ex-Camelοβιοι!) και.. σκούπες μαζί με τον Λάσδα...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό LandLover » 01 Φεβ 2005, 13:24

Γεια σας

Να συγχαρώ με την σειρά μου τους νικητές αλλά και όλους όσους έλαβαν μέρος σ'αυτο το όμορφο παιχνίδι , περισσότερο δε αυτούς που άφησαν το αγώνα για να βοηθήσουν δύσκολες καταστάσεις.(Tedos-Xάρης)

Μπράβο Αντώνη. Επιτέλους μετά από σειρά πολύ καλών επιδόσεων τελικά ήρθε αυτό που άξιζες
Μπράβο Γιάννη. Φαντάσου να πηγαίναμε μαζί τον αγώνα με τα δυο 110. Ταινία τρόμου :lol: :lol: .Next time.
Μπράβο Παναγιώτη. Άξιζε τελικά η ταλαιπωρία της Μαρίας.
Μπράβο Μάριε. Άλλος μόνιμος των βάθρων και με την άξια του.

Καταπληκτικός ο Τηλέμαχος Παπαδόπουλος αν σκεφτούμε τον όγκο του και το ‘’χρέπι’’ που καβαλούσε. Τον χάζευα για μερικά χλμ και δεν το πίστευα.(γραμμές, ροή, τέλειος)
Άψογοι οι Αντώνης Σούλιος, (που έκανε το ADVETURE να θυμίζει EXC) και Λεύτερης Μαρουλάκης..620 Rally.
Σταθερή αξία ο Βαγγερ που παρόλο το πρόβλημα με το γκάζι δεν πρόλαβε για μόλις 13 λεπτά.
Είδε ρε παιδιά κανείς αυτόν τον Κανελλέα να μου πει πως το πήγαινε το μπουρδ..λο

Ακόμη ένα μεγάλο Μπράβο στον νικητή .Χάρη Καμαρουλια όπως και στον φίλο μου Βασίλη Βαρβαγιάννη που έκανε την οδήγηση της ζωής του αλλά οι χαλκοσωλήνες είναι για τα καζανάκια στις τουαλέτες , όχι για βάσεις Road Book.


Φιλικά

Το γκρι 110
LandLover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 16:22
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό LandLover » 01 Φεβ 2005, 13:34

Να μην παραλείψω να ευχαριστήσω

Superspy, Doc, Ιωάννα, Σύνθια, τις ‘’σκούπες’’ και όλους όσους βοήθησαν για την ωραία Κυριακάτικη ‘’βόλτα’’ (ο τάπας, του τάπα, ω τάπα) :twisted: :twisted: :twisted:

Φιλικά

Το γκρι 110
LandLover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 16:22
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 01 Φεβ 2005, 13:49

LandLover έγραψε:Γεια σας

Είδε ρε παιδιά κανείς αυτόν τον Κανελλέα να μου πει πως το πήγαινε το μπουρδ..λο


Φιλικά

Το γκρι 110


ρώτα εμένα τον βρεγμένο φωτογράφο της ΕΥΔΑΠ, ακόμη τον ψάχνω που με λάσπωσε.....
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magic » 01 Φεβ 2005, 14:35

Αθλιοι !!!!!!
Με κανατε να ζηλεψω!!!
Περασατε καλα απο οτι καταλαβα!!
Ας ειναι καλα τα μικρα μου που με τρεχανε στο χιονοδρομικο του Μαιναλου (
Την επομενη φορα θα ειμαι εκει!!!!!
Αν υπαρχει το Road Book ..... μπορω να το εχω και εγω(μπας και παω με φιλαρακια???)
Παντως απο την συζητηση ...καταλαβα οτι το Tral Ride δεν ηταν παντα φιλικο!!!
Αν ερθω την επομενη φορα θα παρω ενα απο τα τελευταια νουμερα .... για να μην εχω τρελλους που θα με πατησουν!!!
Σορρυ αλλα εγω γουσταρω ...φυση και οχι @@μησι!!
:)
Να περνατε παντα ετσι καλα
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό jimmy01000001 » 01 Φεβ 2005, 14:49

XERETE PAIDIA

PROTON THELO NA SAS PO POSO TIXAIROI EISTE POU MPORESATE KAI SIMETEXETE SE MIA TOSO ORAIA ORGANOSI... EXO EIMAI ATIXOS KATA KAPOIO TROPO GIATI DEN MPOROYSA NA SIMETEXO LOGO AGGLIAS DEN BRISKOME STHN PATRIDA...

EXO MERIKES EROTISEIS,
POS MPORO NA BRO TO ROAB BOOK
PERASE I DIADROMI APO TON AYLONA???
KAI TELOS AN MPOROYSE KANEIS NA MOU STEILEI FOTO GIA NA MPORESO KAI EGO NA ''ZISO'' TIN EMPIRIA AYTI ESTO KAI APO MAKRIA.

THA EKTIMOYSA POLI TIN BOIITHIA SAS.
KAI MIN KSEXNATE POTE TIS DIADROMES KAI AYTES TIS EDURADES GIATI TELOS TELOS AYTA MENOYN.............. KALA NA PERNATE.
01000001
Άβαταρ μέλους
jimmy01000001
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 01 Φεβ 2005, 14:00
Τοποθεσία: Αυλώνας Αττίκης

Δημοσίευσηαπό finrond » 01 Φεβ 2005, 14:51

magic έγραψε:Παντως απο την συζητηση ...καταλαβα οτι το Tral Ride δεν ηταν παντα φιλικο!!!
Αν ερθω την επομενη φορα θα παρω ενα απο τα τελευταια νουμερα .... για να μην εχω τρελλους που θα με πατησουν!!!
Σορρυ αλλα εγω γουσταρω ...φυση και οχι @@μησι!!


Μάλλον έχει δοθεί λανθασμένη εικόνα, μιας και εμένα με πέρασαν δεκάδες οχήματα αλλά σε καμία περίπτωση δεν κινδυνέψαμε εγώ και το ταπεινό XRάκι μου! Όλα ήταν τέλεια και περιμένουμε πως και πως το επόμενο!!
Άβαταρ μέλους
finrond
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 03 Ιαν 2005, 15:34

Δημοσίευσηαπό ayrton » 01 Φεβ 2005, 16:36

jimmy01000001 έγραψε:XERETE PAIDIA

PROTON THELO NA SAS PO POSO TIXAIROI EISTE POU MPORESATE KAI SIMETEXETE SE MIA TOSO ORAIA ORGANOSI... EXO EIMAI ATIXOS KATA KAPOIO TROPO GIATI DEN MPOROYSA NA SIMETEXO LOGO AGGLIAS DEN BRISKOME STHN PATRIDA...

EXO MERIKES EROTISEIS,
POS MPORO NA BRO TO ROAB BOOK
PERASE I DIADROMI APO TON AYLONA???
KAI TELOS AN MPOROYSE KANEIS NA MOU STEILEI FOTO GIA NA MPORESO KAI EGO NA ''ZISO'' TIN EMPIRIA AYTI ESTO KAI APO MAKRIA.

THA EKTIMOYSA POLI TIN BOIITHIA SAS.


file apo tin Agglia foto kai arthro tha valei o Superspy molis ksekatharisei tis foto.
pros to paron mporis na dis sto site tou filou steliou sto
www.stelioh.net

stin arxiki selida tha vris ta sxetika gia afto to trail ride kai sto session KTM 200 fot kai istories apo ta proigoumena kai kapia apo tin avlona

me to kalo stin patrida
KAI MIN KSEXNATE POTE TIS DIADROMES KAI AYTES TIS EDURADES GIATI TELOS TELOS AYTA MENOYN.............. KALA NA PERNATE.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 50 επισκέπτες