Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βιντεοσκόπηση On-Board

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό Boomerang » 24 Ιαν 2005, 15:19

Ξέρει κανένας κανένα τρόπο να βιντεοσκοπήσεις ακριβώς ότι βλέπει το μπροστινό φτερό της μηχανής???Η κάμερα χεριού δεν νομίζω ότι είναι λύση γιατί αντε να την στηρίξεις και να την αδιαβροχοποιήσεις και να της φτιάξεις κάτι αυτοσχέδιο για να αποτρέψεις το σπάσιμο της στην πρώτη τούμπα!!!!Μια ιδέα ήταν με ασύρματη μικροκάμερα αλλά δεν ξέρω πως να καταγράφω την εικόνα που βγάζει ο δέκτης....Αν ξέρει κανείς ας βοηθήσει!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Boomerang
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 24 Ιαν 2005, 01:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό tazmania » 24 Ιαν 2005, 15:24

Υπάρχουν ειδικά συστήματα για αυτοκίνητα και φαντάζομαι για μηχανές. Αλλά μιλάμε για 500€ + χωρίς την κάμερα που θα κάνει την καταγραφή.

Εάν σε ενδιαφέρει ακόμα, να σου πω.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό Boomerang » 24 Ιαν 2005, 15:40

Με ενδιαφέρει ακόμα ,μόνο που ρωτάω το εξής:τα 500€ για το τι είναι αν είναι χωρίς την κάμερα που κάνει την καταγραφή???
Άβαταρ μέλους
Boomerang
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 24 Ιαν 2005, 01:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό superspy » 24 Ιαν 2005, 16:29

Στερεώνεις μικρή, ασύρματη κάμερα με 9volt μπαταρία ~60-90Ε και χώνεις την βιντεοκάμερα στην τσάντα πλάτης και... καθάρισες....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό Boomerang » 24 Ιαν 2005, 19:09

superspy έγραψε:Στερεώνεις μικρή, ασύρματη κάμερα με 9volt μπαταρία ~60-90Ε και χώνεις την βιντεοκάμερα στην τσάντα πλάτης και... καθάρισες....
Μπα δεν γίνεται αυτό γιατί η ασύρματη στέλνει το σήμα σε ένα δέκτη ο οποίος το βγάζει σε τρία καλώδια!!!Τα οποία ναι μεν μπορείς να τα συνδέσεις σε μια τηλεόραση και να δεις εικόνα αλλά δεν μπορείς να τα συνδέσεις σε κάμερα για να μαγνητοσκοπήσεις την εικόνα!!!Το δοκίμασα αυτό και δεν γίνεται!!!
Άβαταρ μέλους
Boomerang
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 24 Ιαν 2005, 01:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό tazmania » 24 Ιαν 2005, 22:57

Η κάμερα σου δεν έχει video in με RCA; Πρέπει να έχει. Το δοκίμασες σε Video ή Play Mode;

Επίσης, δεν είπα ότι το σύστημα λειτουργεί χωρίς κάμερα. Είπα ότι κοστίζει τόσο χωρίς την κάμερα, την οποία βάζεις εσύ. Υπάρχουν διάφορες τιμές. Θα βάλω link σε λίγο.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό tazmania » 24 Ιαν 2005, 23:17

Ρίξε μια ματιά εδώ και τα ξαναλέμε. Ίσως βρεις κάτι που σου κάνει. Αλλά τσούζει βρε παιδάκι μου...

http://www.demon-tweeks.co.uk/catalogue ... 049&page=1
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό jdelis » 25 Ιαν 2005, 10:04

Boomerang έγραψε:Μια ιδέα ήταν με ασύρματη μικροκάμερα αλλά δεν ξέρω πως να καταγράφω την εικόνα που βγάζει ο δέκτης....

Έχω έναν γνωστό που κάνει εγκαταστάσεις σε ξενοδοχεία! Αν θέλεις να σε φέρω σε επαφή. :lol:
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Re: Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό jdelis » 25 Ιαν 2005, 10:05

Boomerang έγραψε:Μια ιδέα ήταν με ασύρματη μικροκάμερα αλλά δεν ξέρω πως να καταγράφω την εικόνα που βγάζει ο δέκτης....

Έχω έναν γνωστό που κάνει εγκαταστάσεις σε ξενοδοχεία! Αν θέλεις να σε φέρω σε επαφή. :lol:
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Re: Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό Boomerang » 25 Ιαν 2005, 14:43

Ναι φέρε με σε επαφή με αυτόν αρκεί να μην ζητήσει τίποτα εξωφρενικά ποσά!!!!ΝΑ ρωτήσω και κάτι άλλο...Τα κόκκινα κράνη δείχνουν τα κυβικά της μηχανής σας???Εγώ γιατί δεν έχω κανένα???Μήπως δεν έχω μηχανή???Το ρυθμίζεις από κάπου αυτό???Άλλο χρώμα δεν υπάρχει να επιλέξουμε????
Άβαταρ μέλους
Boomerang
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 24 Ιαν 2005, 01:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό tazmania » 25 Ιαν 2005, 16:08

Boomerang έγραψε:Ναι φέρε με σε επαφή με αυτόν αρκεί να μην ζητήσει τίποτα εξωφρενικά ποσά!!!!ΝΑ ρωτήσω και κάτι άλλο...Τα κόκκινα κράνη δείχνουν τα κυβικά της μηχανής σας???Εγώ γιατί δεν έχω κανένα???Μήπως δεν έχω μηχανή???Το ρυθμίζεις από κάπου αυτό???Άλλο χρώμα δεν υπάρχει να επιλέξουμε????


Φίλε boomerang, φαίνετε πως δεν βλέπεις Ευαγγελάτο και δεν έπιασες το αστείο :D :D

Τα κρανάκια τα παίρνεις αυτόματα, ανάλογα με τα post που έχεις κάνει.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό Boomerang » 25 Ιαν 2005, 17:13

Αν και κάτι πήρε το αυτί μου δεν το έπιασα το αστείο για τους παρακάτω λόγους:
α)μικροκάμερες στα ξενοδοχεία υπάρχουν και στα γκαράζ, και στην είσοδο και σε διαδρόμους!!!Οπότε κάποιος τα εγκαθιστά όλα αυτά χωρίς να έχει σχέση με το γνωστό κύκλωμα...
β)προσπαθώ καιρό να φτιάξω το εν λόγω σύστημα μπας και καταφέρω να δείξω στους υπόλοιπους ΤΙ ΚΑΝΩ τα Σαββατοκύριακα ,οπότε υποσυνείδητα ήθελα να πιστέψω ότι υπάρχει λύση!!!
γ)Τέλος αδυνατώ να πιστέψω ότι από τα 134 (μέχρι στιγμής..) άτομα που διάβασαν το θέμα συζήτησης, το πιο έξυπνο που μου πρότειναν ήταν να με φέρουν σε επαφή με αυτόν που τοποθετεί τις κάμερες στα προσκέφαλα των κρεβατιών στα ξενοδοχεία!!!! :banging: :clubbed: :bang: :discussion:
Άβαταρ μέλους
Boomerang
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 24 Ιαν 2005, 01:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Ιαν 2005, 17:17

Boomerang έγραψε:Αν και κάτι πήρε το αυτί μου δεν το έπιασα το αστείο για τους παρακάτω λόγους:
α)μικροκάμερες στα ξενοδοχεία υπάρχουν και στα γκαράζ, και στην είσοδο και σε διαδρόμους!!!Οπότε κάποιος τα εγκαθιστά όλα αυτά χωρίς να έχει σχέση με το γνωστό κύκλωμα...
β)προσπαθώ καιρό να φτιάξω το εν λόγω σύστημα μπας και καταφέρω να δείξω στους υπόλοιπους ΤΙ ΚΑΝΩ τα Σαββατοκύριακα ,οπότε υποσυνείδητα ήθελα να πιστέψω ότι υπάρχει λύση!!!
γ)Τέλος αδυνατώ να πιστέψω ότι από τα 134 (μέχρι στιγμής..) άτομα που διάβασαν το θέμα συζήτησης, το πιο έξυπνο που μου πρότειναν ήταν να με φέρουν σε επαφή με αυτόν που τοποθετεί τις κάμερες στα προσκέφαλα των κρεβατιών στα ξενοδοχεία!!!! :banging: :clubbed: :bang: :discussion:


Στερεώνεις μικρή, ασύρματη κάμερα με 9volt μπαταρία ~60-90Ε και χώνεις την βιντεοκάμερα στην τσάντα πλάτης και... καθάρισες....

Ο δέκτης βγάζει εξόδο σε RCA VHS, πρέπει και η βιντεοκάμερα να έχει (το 95% έχουν) είσοδο VHS και γράφεις ότι θες και δουλευεί... ρίξε μια ματία εδώ: http://www.gadgethouse.net/
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό pavlox » 25 Ιαν 2005, 17:24

Το έχω κάνει με r/c αυτοκινητάκι....χεχεχε..
Η λύση που σου λέει ο Sspy ειναι η καλύτερη απο τήν στιγμή που η videocamera σου γράφει ...δηλαδή έχει είσοδο video in...
(Σημείωση...η μπαταρία τής καμερας τελειώνει πολύ γρήγορα...) Βέβαια..το αποτέλεσμα φαντάζομαι θα σε αποζημιώσει !
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Βιντεοσκόπηση On-Board

Δημοσίευσηαπό Boomerang » 26 Ιαν 2005, 01:10

Λοιπόν έστειλα e-mail στον τύπο με τα gadget και περιμένω απάντηση!!!Η κάμερα μου δεν έχει video-in και για αυτό δεν πέτυχε μάλλον όταν το είχα δοκιμάσει....Θα ψάξω να βρω κάμερα με video-in και θα ξαναδοκιμάσω..Ελπίζω να έχουμε on_board σούζες και τούμπες!!!! :elephant:
Άβαταρ μέλους
Boomerang
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 24 Ιαν 2005, 01:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 30 επισκέπτες

cron