Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Trail Ride απο το 0300 στις 30/1/2005

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό superspy » 03 Ιαν 2005, 14:11

violator έγραψε:κατ'αρχην ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

συνεχιζοντας να ρωτησω ενα πραγματακι. εκτος απο λαστιχα θα χρειαζεται τιποτα αλλο το μηχανακι (ΚΤΜ640) ? μηπως να του βαλω καμια προστατευτικη σχαρα απο κατω?
το road book θα ειναι και σε Α4 για οσους δεν εχουν βαση ε?

σπυρο ειχα στο μυαλο μου να αγορασω ενα εντουρο (exc450, mxc525 ή sxc625). αλλα πιο μετα. τωρα που διαβαζω για τη δυσκολια της διαδρομης σκεφτομαι να επισπευσω την κινηση μου.


Γιώργο ότι έχεις καλό είναι....
Η μοτοσικλετα σου βγαζει άνετα τη διαδρομη...
Μια ποδία είναι πάντα καλή, ενώ ακόμα καλυτερο είναι ένα ψηφιακό κοντεράκι (έστω και ποδηλατικό) και φυσικά μια θήκη για roadbook...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tazmania » 03 Ιαν 2005, 14:13

Δώστε λάσπη στον ΛΑΟ

:D :D :D :D :D :D :D

Σπύρο,

Τώρα, είναι στην ίδια κατάσταση;

ΥΓ Δεν νομίζω ότι ο βούρκος στην τελευταία foto βγαίνει χωρίς ΜΤ ελαστικά.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 03 Ιαν 2005, 14:24

tazmania έγραψε:Δώστε λάσπη στον ΛΑΟ

:D :D :D :D :D :D :D

Σπύρο,

Τώρα, είναι στην ίδια κατάσταση;

ΥΓ Δεν νομίζω ότι ο βούρκος στην τελευταία foto βγαίνει χωρίς ΜΤ ελαστικά.


Γιατί στην προτελευταία τι θές; Το Σάββατο ήταν έτσι..... (οι συγκεκριμένες βέβαια φωτό είναι παλαιότερες!)

Μα... τα ΜΤ είναι στον απαραίτητο εξοπλισμό... Μίλησε κανείς για νορμαλ ελαστικά.... :?:

ΜΤ για τα 4Χ4 (και ενα σετ αλυσίδες στην "κάβα") και το λιγότερο Τ63 ή "καθαρά" για τις μοτοσικλέτες... :razz: :razz:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tazmania » 03 Ιαν 2005, 14:59

superspy έγραψε:
tazmania έγραψε:Δώστε λάσπη στον ΛΑΟ

:D :D :D :D :D :D :D

Σπύρο,

Τώρα, είναι στην ίδια κατάσταση;

ΥΓ Δεν νομίζω ότι ο βούρκος στην τελευταία foto βγαίνει χωρίς ΜΤ ελαστικά.


...

Μα... τα ΜΤ είναι στον απαραίτητο εξοπλισμό... Μίλησε κανείς για νορμαλ ελαστικά.... :?:

...


Κανείς, απλά το αναφέρω...
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό finrond » 03 Ιαν 2005, 15:46

Γράφω το παρθενικό μου post σε αυτό το φόρουμ. Καλώς σας βρήκα λοιπόν και καλή χρονιά! :D

Είμαι σχετικά άπειρος αναβάτης και έχω ένα XR 250 (όχι R). Δεν έχω ξανασυμμετάσχει ποτέ στο παρελθόν σε Trail Ride και επομένως δεν ξέρω ακριβώς τί προετοιμασίες πρέπει να κάνω. Μπορεί κανείς να κάνει μια πρόχειρη λίστα με πράγματα που πρέπει να έχει κανείς μαζί του για να ξέρουμε κι εμείς οι άσχετοι που βαδίζουμε; (εκτός από δεύτερο σώβρακο, γιατί με τα όσα διαβάζω έχω ήδη αρχίσει να αγχώνομαι με το επίπεδο δυσκολίας της διαδρομής :oops: ).

Προλαβαίνω μερικές ευτονόητες απαντήσεις λέγοντας ότι θα διαθέτω οπωσδήποτε αγωνιστικά λάστιχα, δεύτερες μανέτες "κομμένες", κανά εργαλειάκι, fast και tire-ups.

thx

Υ.Γ. Α, ξέρει κανείς να μου πει πόσο κοστίζουν οι θήκες RoadBook; Ως σχετικά νέος αναβάτης είμαι αρκετά αργός και σίγουρα θα υπάρχουν κομμάτια που δεν θα μπορώ να ακολουθώ τους ρυθμούς άλλων αναβατών που θα διαθέτουν θήκη RoadBook. Οπότε, αν είναι σχετικά φθηνό, ίσως να άξιζε να αγόραζα ένα.
Άβαταρ μέλους
finrond
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 03 Ιαν 2005, 15:34

Δημοσίευσηαπό superspy » 03 Ιαν 2005, 16:03

finrond έγραψε:Γράφω το παρθενικό μου post σε αυτό το φόρουμ. Καλώς σας βρήκα λοιπόν και καλή χρονιά! :D

Είμαι σχετικά άπειρος αναβάτης και έχω ένα XR 250 (όχι R). Δεν έχω ξανασυμμετάσχει ποτέ στο παρελθόν σε Trail Ride και επομένως δεν ξέρω ακριβώς τί προετοιμασίες πρέπει να κάνω. Μπορεί κανείς να κάνει μια πρόχειρη λίστα με πράγματα που πρέπει να έχει κανείς μαζί του για να ξέρουμε κι εμείς οι άσχετοι που βαδίζουμε; (εκτός από δεύτερο σώβρακο, γιατί με τα όσα διαβάζω έχω ήδη αρχίσει να αγχώνομαι με το επίπεδο δυσκολίας της διαδρομής :oops: ).

Προλαβαίνω μερικές ευτονόητες απαντήσεις λέγοντας ότι θα διαθέτω οπωσδήποτε αγωνιστικά λάστιχα, δεύτερες μανέτες "κομμένες", κανά εργαλειάκι, fast και tire-ups.

thx

Υ.Γ. Α, ξέρει κανείς να μου πει πόσο κοστίζουν οι θήκες RoadBook; Ως σχετικά νέος αναβάτης είμαι αρκετά αργός και σίγουρα θα υπάρχουν κομμάτια που δεν θα μπορώ να ακολουθώ τους ρυθμούς άλλων αναβατών που θα διαθέτουν θήκη RoadBook. Οπότε, αν είναι σχετικά φθηνό, ίσως να άξιζε να αγόραζα ένα.



ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ
ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑ!!!
ΚΡΑΝΟΣ
ΜΠΟΤΕΣ
ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΕΣ
Μπουφάν enduro με πλαστικά κόκκαλα
Γάντια
Κινητό
Η μοτοσικλέτα σε τέλεια λειτουργική κατάσταση
Λάστιχα "καθαρά" ή το λιγότερο Τ63
Χούφτες στο τιμόνι
Εφεδρικές μανέτες + επιλογέα ταχυτήτων
Φαστ Χ2, τρόμπα, 1 σαμπρέλα 21'' τουλάχιστον (μπαίνει και πίσω) + εργαλεία για ξεμοντάρισμα τροχού και ελαστικού (λεβιέδες - κλειδιά)
Μερικά δεματικά + σύρμα
Νεράκι
Ξηρά τροφή
ΟΡΕΞΗ + ΚΕΦΙ

Αμέσως μετά:
Ψηφιακό κοντεράκι -απο 30-3000€
Θήκη Roadbook -απο 50 οι πλαστικές (άστο καλύτερα) έως 1500€ οι καθαρόαιμες Dakar.
Στήσιμο μοτοσικλέτας
Χοντρές σαμπρέλες heavy duty + δύο κοντρες πίσω + 1 κόντρα εμπρός
Χοντρητερες ακτίνες (να χτυπάς τις... πέτρες με άνεση)
Μόλις ραγίσουν οι ζάντες σου, καλύτερες!
Μετατροπές αυτονομίας (αν βγάζεις κάτω απο 100-120 χιλιόμετρα)
...
...
...
και πολλά άλλα που θα τα δείς στην πορεία!


Ρίξε και μια ματία εδώ http://www.off-road.gr/article370.html

Υ.Γ.
Το XR είναι ότι πρέπει για τη διαδρομή...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 03 Ιαν 2005, 17:14

A... Βρήκα και αυτές τις δυό, αλλά είναι απο κινητό....
Απο εδώ περνάμε!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 03 Ιαν 2005, 17:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Berg » 03 Ιαν 2005, 17:15

finrond έγραψε:Γράφω το παρθενικό μου post σε αυτό το φόρουμ. Καλώς σας βρήκα λοιπόν και καλή χρονιά! :D
Είμαι σχετικά άπειρος αναβάτης και έχω ένα XR 250 (όχι R). Δεν έχω ξανασυμμετάσχει ποτέ στο παρελθόν σε Trail Ride και επομένως δεν ξέρω ακριβώς τί προετοιμασίες πρέπει να κάνω. Μπορεί κανείς να κάνει μια πρόχειρη λίστα με πράγματα που πρέπει να έχει κανείς μαζί του για να ξέρουμε κι εμείς οι άσχετοι που βαδίζουμε;

Μήν αγχώνεσαι. Κατ' αρχήν δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις αλλά αυτά που θα χρειαστείς σίγουρα είναι ένα ζευγάρι λάστιχα κατά προτίμηση λασπερά.
Κατά δεύτερον όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες στο χώμα, μέχρι τον αγώνα.
Από εξοπλισμό θα χρειαστείς μπότες μπουφάν και τα συναφή.
Πάρε για αρχή ένα πλαστικό Roadbook, (Αcerbis), και ένα καλό ποδηλατικό κοντεράκι, εκτός αν του XR είναι αρκετά καλό και μπορείς να μηδενίσεις εύκολα τον μερικό χιλιομετρητή.
Κάθε Σάββατο και Κυριακή πρωί γύρω στις 10 θα βρείς αρκετούς που ξεκινάνε για βόλτα στο βενζιναδικο BP δίπλα στα McDonalds στο ύψος της γέφυρας της Βαρυμπόμπης. Επίσης κοντά εκεί υπάρχουν αρκετές πίστες για προπόνηση.
Καλή αρχή.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 03 Ιαν 2005, 17:19

Superspy η διαδρομη φαινεται .....ενδιαφερουσα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ευγε!!!! :D :D :D

ΥΓ. Εκεινα τα κοκκινα τοξακια στη φωτο τι ειναι?? :? :?
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό superspy » 03 Ιαν 2005, 17:23

tedos έγραψε:Superspy η διαδρομη φαινεται .....ενδιαφερουσα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ευγε!!!! :D :D :D

ΥΓ. Εκεινα τα κοκκινα τοξακια στη φωτο τι ειναι?? :? :?


Η διαδρομή....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tedos » 03 Ιαν 2005, 17:25

superspy έγραψε:
tedos έγραψε:Superspy η διαδρομη φαινεται .....ενδιαφερουσα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ευγε!!!! :D :D :D

ΥΓ. Εκεινα τα κοκκινα τοξακια στη φωτο τι ειναι?? :? :?


Η διαδρομή....


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tedos » 03 Ιαν 2005, 17:29

Ειδα οτι συμμετεχει και το γνωστο διδυμο Γεωγραφων-Εξερευνητων Pavlox-Xontros :D :D :D :D

Παυλο κανε μου τη χαρη να τον κρατησεις εντος Αττικης! :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό superspy » 03 Ιαν 2005, 17:46

Φίλε Mytilini....
Από το Δεκέμβριο του 2003 έχουν αρχίσει να παίρνουν μέρος και αυτοκίνητα σε αυτά τα παιχνίδια...
Άρθρα για τα trail ride υπάρχουν αρκετά στο off-road.gr, κάνε τον κόπο και ρίξε μια ματιά.

Οι οργανώσεις του 0300 είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ - το επίπεδο οργάνωσης τους το γνωρίζουν οι μοτοσικλετιστές ενώ οι τετρακίνητοι φίλοι μπορούν να πάρουν μια ιδέα από τα “Trail Ride Ξυλοκάστρου” ή το “Trail Ride της Καλαμάτας”, που έγιναν με συμμετοχή αυτοκινήτων.

ΔΕΝ ειναι RAID επιπέδου όπως της Ροδόπης - εφόσον αυτό γίνει κατανοητό μπορούμε να δούμε παρακάτω.

Η οργάνωση του συγκεκριμένου trail ride γίνεται αποκλειστικά από το 0300, οπότε οργανωτικές λεπτομέρειες μπορείς να πάρεις απευθείας από το περιοδικό στο 210-2851300 εσωτ. 107.

Θα είναι πολύ χρήσιμο για όλους αν το περιοδικό συμπεριλαμβάνει στα μελλοντικά του trail ride και αυτοκίνητα.
Επειδή όμως δεν έχουν ανάλογη εμπειρία στις απαιτήσεις σχεδίασης διαδρομής γιαυτό και το off-road.gr φροντίζει για το road book και προβάλει το trail ride μεσα απο τις σελίδες του.

Ταυτόχρονα, ξεκαθαρίσαμε απο την αρχή, ότι η διαδρομή θα είναι αρκετά δύσκολη... (για τα βαριά on-off και τα SUV) τα χιλιόμετρα είναι λίγα -μόλις 150- η διαδρομή διεξάγεται μέσα στην Αττική -απόσταση αναπνοής απο την Αθήνα- και πέρσι γίναν αρκετά μικρά και εύκολα ώστε να υποψιάσουν τους τετράτροχούς φίλους μας.

Οι τετρακίνητοι πλέον έχουν εμπειρία από ανάλογα παιχνίδια!
Ενημερώσου πρώτα (από τα άρθρα του site καθώς και από τα περιοδικά του χώρου) και μπορούμε να δούμε ξανά τις όποιες απορίες και ενστάσεις έχεις.

Ο στόχος είναι η χρυσή τομή - δυσκολίας / απόστασης. Σίγουρα υπάρχουν πολύ δυσκολότερες καθώς και πολύ ευκολότερες διαδρομές...

Σχετικά με το road book, σε μονοήμερο τόσο μικρό trail ride δεν έχει νόημα να μοιραστεί απο την προηγούμενη. Αυτό γίνεται μόνο σε πολύ μεγάλες διαδρομές (250+ χιλιομέτρων).

Φιλικά
Σπύρος Κατσιμαλής


Υ.Γ. Εσύ τι όχημα έχεις; Μοτοσικλέτα ή τετρακίνητο;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό obelix » 03 Ιαν 2005, 19:49

Εγω απο οσα διβασα στο forum το μονο που με "φοβιζει " ειναι το υψος του νερου που οπως αναφερεται ειναι περιπου στα 70 cm. Θα εχουμε εναλακτικη διαδρομη (με ποινη χρονου) για οσους δεν θελουν να ρισκαρουν να περασουν? Το νερο θα ειναι σε αυτο το υψος η θα μεγαλωσει με τις βροχες? Μην ξεχναμε οτι με αυτα τα αυτοκινητα οι περισσοτεροι παμε και για δουλεια. Μπορω να ερθω με αυτοκινητο χωρις πινακιδες οπως οι moto (καθαρα)? Ο κανονισμος απο οτι θυμαμαι λεει οχι αλλα το προσπερνουσαμε τουλαχιστον για τις moto η αυτο αλλαξε?
Άβαταρ μέλους
obelix
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2004, 00:05
Τοποθεσία: kalamata

Δημοσίευσηαπό denis » 03 Ιαν 2005, 20:25

Tα 50-70 cm νερου με προβληματιζουν και εμενα διοτι στα atv και στα quad
το φιλτροκουτι βρισκεται περιπου στα 40 με 50 cm.Oποτε καταλαβαινετε τις συνεπειες εισχωρισης νερου εκει.:shock:
QUAD GARAGE

Q.R.T
quad racing team
Άβαταρ μέλους
denis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 02 Φεβ 2004, 23:47
Τοποθεσία: N.ΙΩΝΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 26 επισκέπτες