Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Trail Ride απο το 0300 στις 30/1/2005

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό tedos » 05 Ιαν 2005, 21:34

NEC-R αποσυρατε τη συμμετοχη σας?? Δεν σας βλεπω στη λιστα :? :?
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό nec-r » 05 Ιαν 2005, 22:44

tedos έγραψε:NEC-R αποσυρατε τη συμμετοχη σας?? Δεν σας βλεπω στη λιστα :? :?


Θεόδωρε εισαι πολύ παρατηρητικός...
Κοντοσταθήκαμε ,σκεφθηκαμε , ματαιώσαμε αρχικά , αλλά δεν αντεξαμε εκτός entry list γιά πάνω απο μία ημέρα. Ηδη ενημερώσαμε τους οργανωτές να μας επανεντάξουν και πιστευουμε την Κυριακή το πρώί Θεόυ θελοντος να ειμαστε παρόντες!
Τελευταία επεξεργασία από nec-r και 05 Ιαν 2005, 23:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό nec-r » 05 Ιαν 2005, 22:58

superspy έγραψε:To Σάββατο το μεσημέρι θα ανακοινωθούν σημεία για τους θεατές (Αν προλάβω - ΑΝ - Θα φτίαξω και ένα road book για αυτό το λόγο για ένα απο τα θεαματικότερα σημεία. :twisted: )

:D :D :D
Εμείς δεν ξερω αν θα φτασουμε ως εκεί αλλά λέμε τωρα. :lol:
Αν μπορούσατε να κατεβάσετε και το road book σε pdf , με τη μωτ το Σάββατο μετά τις 20:00 pm δεν θα ήταν και άσχημα. 8) 8) :D
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό VITARAKIAS » 06 Ιαν 2005, 01:34

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!
ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΛΟΓΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ FAX ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟ ΠΡΩΤΕΡΟΝ!!
Άβαταρ μέλους
VITARAKIAS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2003, 15:54
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 06 Ιαν 2005, 01:46

VITARAKIAS έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!
ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΛΟΓΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ FAX ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟ ΠΡΩΤΕΡΟΝ!!


Κατέβασε τη δήλωση συμμετοχής, συμπλήρωσε τη και στείλε τη με email στο superspy@off-road.gr
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό VITARAKIAS » 06 Ιαν 2005, 02:03

ΟΚ
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ !!
Άβαταρ μέλους
VITARAKIAS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2003, 15:54
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό tedos » 06 Ιαν 2005, 06:48

NEC-R έγραψε:
tedos έγραψε:NEC-R αποσυρατε τη συμμετοχη σας?? Δεν σας βλεπω στη λιστα :? :?


Θεόδωρε εισαι πολύ παρατηρητικός...
Κοντοσταθήκαμε ,σκεφθηκαμε , ματαιώσαμε αρχικά , αλλά δεν αντεξαμε εκτός entry list γιά πάνω απο μία ημέρα. Ηδη ενημερώσαμε τους οργανωτές να μας επανεντάξουν και πιστευουμε την Κυριακή το πρώί Θεόυ θελοντος να ειμαστε παρόντες!


Φιλε μου θα ηταν κριμα να μην σε εχουμε κοντα μας... :D :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό pino » 06 Ιαν 2005, 12:06

doc έγραψε:
.......επειδή δεν έχουν καθιερωθεί τέτοιου είδους συμβιώσεις δίτροχων και τετράτροχων εν Ελλάδι, και είναι δύσκολο (όχι όμως ακατόρθωτο) να υπάρξει εννιαίο πλαίσιο κανονισμών, αυτοί βρίσκονται στην διακριτική ευχέρια του διοργανωτή και είναι φυσικό να αλλάζουν συχνά. Εκεί είναι και η διαφωνία μου με τον superspy που τα θέλει όλα τυπολατρικώς τέλεια - και καλά κάνει.

Φίλε doc, η "Σκοτεινή πλευρά της Πάρνηθας" το "Trail Ride Ξυλοκάστρου" το "Raid Ρούμελης" το "Raid Ροδόπης" και το "Trail Ride Ταΰγετου" που έγιναν μέσα στο 2004 έδειξαν πως η συμβίωση έχει επιτευχθεί με τον καλύτερο τρόπο. Ποτέ δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα μεταξύ των τετρα και των διτρο - χων.
Ο superspy προσπαθεί με κάθε τρόπο να θέσει το πλαίσιο των κανονισμών και μέχρι τώρα το έχει καταφέρει με ελάχιστα λάθη. Η τυπολατρεία του κουράζει αλλά το αποτέλεσμα ανταμοίβει οργανωτές και συμμετέχοντες (το έζησα από κοντά σαν συμμετέχων στην Ρούμελη και σαν οργανωτής στην Ροδόπη).

doc έγραψε:Κάτι τέτοιο όμως κοστίζει, υποδομή δεν υπάρχει, χορηγοί λίγοι, συμμετοχές ακόμη λιγότερες, με απογοητευτικό αποκορύφωμα την εις διπλούν ματαίωση της περίφημης ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ.

Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ στόχευσε νωρίς πολύ ψηλά με τα γνωστά αποτελέσματα. Υποδομή υπάρχει στις περισσότερες λέσχες αυτοκινήτου και σοβαρές μοτοσυκλέτας που διοργανώνουν αγώνες Πρωταθλήματος. Χορηγοί λίγοι έτσι κι αλλίως. Για τις συμμετοχές θα διαφωνήσω λίγο περισσότερο. Το Raid Ροδόπης είχε 80 από όλη την Ελλάδα (και μόνο 2 από την Δράμα). Δυστυχώς δεν μπόρεσες να συμμετέχεις λόγω του ατυχήματος σου (εύχομαι περαστικά) ώστε να δεις από κοντά τα στανταρ που τέθηκαν για τους αγώνες Raid στην Ελλάδα. Επίσης να προσθέσω πως κανένας αναβάτης αγωνιστικού enduro (εκτός από εσένα) δεν έχει τρέξει σε Raid. Το "κοινό" είναι διαφορετικό (και στις μοτο και στα 4χ4) και πολύ πολύ πορωμένο με το νέο παιχνίδι.
doc έγραψε:Εμείς πάντως ως διοργανωτές (και εγώ κι ο Σπύρος ο Κατσιμαλής) απλώς θέλουμε να προχωρήσει σωστά, προς το καλύτερο ο θεσμός και τέτοιους είδους εκδηλώσεις. Να είστε ότι θα προτιμούσαμε να συμμετέχουμε και να τρέχουμε, αλλά ποιος θα τα στήσει?

Με μεγάλη μου χαρά βλέπω πως οι πιο έμπειροι οργανωτές στον χώρο της μοτοσυκλέτας (0300) ενδιαφέρονται για τα Raid. Τις ευχές μου για ότι καλύτερο για το 2005.

Σίμος Μιχαηλίδης off-road.gr
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό 747 » 06 Ιαν 2005, 19:02

Σχετικά με τα συνολικά χλμ και τις ώρες εκκίνησης και τερματισμού, ήθελα να παρατηρήσω το εξής:

με εκκίνηση στις 09:00 και τερματισμό στις 14:00, έχουμε 5 ώρες για να καλύψουμε τα 150χλμ της διαδρομής. Αυτό σημαίνει 30χλμ ΜΩΤ, χωρίς μάλιστα να υπολογίζουμε και τους χρόνους ακινησίας των οχημάτων για διάφορους λόγους. Στην πράξη δηλαδή, η μέση ταχύτητα κίνησης θα είναι παραπάνω από 30, ίσως να φθάνει και τα 35 ΧΑΩ.
Με τέτοιες ταχύτητες (ΜΩΤ 30-35) έγιναν τα trail rides του Ξυλοκάστρου και του Ναυπλίου, τα οποία χαρακτηρίστηκαν από γρήγορα έως rallye, αφού και το τερραίν βοηθούσε σε αυτό.
Στο προκείμενο trail, όπου όπως μαθαίνουμε το τερραίν είναι δύσκολο, γίνεται αντιληπτό οτι οι περίοδοι χαμηλής ταχύτητας ή ακόμα και ακινησίας των οχημάτων θα είναι μεγαλύτερες. Για να συντηρηθεί η ΜΩΤ των 30 ΧΑΩ, οι ταχύτητες κίνησης θα πρέπει να είναι πάρα πολύ υψηλές.
Αν δεν έχει γίνει λάθος στην αναγραφή των ωρών και των χιλιομέτρων στην ανακοίνωση, μου γεννιέται η απορία μήπως πάμε για άλλο ένα "rallye"...

Κάνω κάτι λάθος εγώ στους υπολογισμούς?
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 06 Ιαν 2005, 19:43

747 έγραψε:Σχετικά με τα συνολικά χλμ και τις ώρες εκκίνησης και τερματισμού, ήθελα να παρατηρήσω το εξής:

με εκκίνηση στις 09:00 και τερματισμό στις 14:00, έχουμε 5 ώρες για να καλύψουμε τα 150χλμ της διαδρομής. Αυτό σημαίνει 30χλμ ΜΩΤ, χωρίς μάλιστα να υπολογίζουμε και τους χρόνους ακινησίας των οχημάτων για διάφορους λόγους. Στην πράξη δηλαδή, η μέση ταχύτητα κίνησης θα είναι παραπάνω από 30, ίσως να φθάνει και τα 35 ΧΑΩ.
Με τέτοιες ταχύτητες (ΜΩΤ 30-35) έγιναν τα trail rides του Ξυλοκάστρου και του Ναυπλίου, τα οποία χαρακτηρίστηκαν από γρήγορα έως rallye, αφού και το τερραίν βοηθούσε σε αυτό.
Στο προκείμενο trail, όπου όπως μαθαίνουμε το τερραίν είναι δύσκολο, γίνεται αντιληπτό οτι οι περίοδοι χαμηλής ταχύτητας ή ακόμα και ακινησίας των οχημάτων θα είναι μεγαλύτερες. Για να συντηρηθεί η ΜΩΤ των 30 ΧΑΩ, οι ταχύτητες κίνησης θα πρέπει να είναι πάρα πολύ υψηλές.
Αν δεν έχει γίνει λάθος στην αναγραφή των ωρών και των χιλιομέτρων στην ανακοίνωση, μου γεννιέται η απορία μήπως πάμε για άλλο ένα "rallye"...

Κάνω κάτι λάθος εγώ στους υπολογισμούς?


Μάλλον εννοείς Καλαμάτα και όχι Ναυπλιο (δεν έχει κάνει ποτε trail ride)

Τα trail ride δεν είναι "αργά" παιχνίδια σε καμιά περίπτωση, για τέτοια υπάρχουν άλλες οργανώσεις που προσπαθούν ακόμα να τους μοιάσουν....

Τις ΜΩΤ θα τις μάθετε το πρωϊ της εκκίνησης.... τα 30 για τα αυτοκίνητα είναι λίγα.

Επίσης ένας καλός αναβάτης θα κάνει με άνεση κάτω απο 4 ώρες χωρίς να το "ζορίσει". Οι δυσκολίες δεν είναι τέτοιες που να χαλάσουν τη ΜΩΤ.

Το off-road.gr ήταν το πρώτο που έβαλε ΜΩΤ μεγαλύτερες απο 30 (στα τουτου) και τώρα μέχρι και στα enduro 4X4 ξεπέρασαν τα 40ΜΩΤ!!!

Σε κάθε περίπτωση η επιλογή της ΜΩΤ γίνεται με γνώση του αντικειμένου και είναι μέσα στα όρια. Επίσης η ΜΩΤ δεν σε υποχρεώνει να πας γρήγορα αν δε θες... η το αντίθετο, ότι ΜΩΤ και να σου δώσει ένας οργανωτής, δεν εξασφαλίζει ότι κάποιος δεν θα την ξεπεράσει...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Berg » 06 Ιαν 2005, 22:41

pino έγραψε:Επίσης να προσθέσω πως κανένας αναβάτης αγωνιστικού enduro (εκτός από εσένα Doc) δεν έχει τρέξει σε Raid. Το "κοινό" είναι διαφορετικό (και στις μοτο και στα 4x4) και πολύ πολύ πορωμένο με το νέο παιχνίδι.

Σίμος Μιχαηλίδης off-road.gr


Eεεεεεεεεεεπ! :oops: Αδιάβαστος φίλε Σίμο.

Ο Τασούλης και εγώ δεν μετράμε :?: Μήπως δεν υπολογίζονται οι 40+ :?: :P :P

Συγκεντώσου..........................
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό epital » 06 Ιαν 2005, 23:30

berg??
Μήπως τα λέγαμε στο καραβάκι από Ωρωπό προς Ερέτρεια,
μαζύ με τα παιδιά με τις Γουρούνες??

Πάντως ,έτσι η αλλιώς,Χρόνια πολλά και καλή Χρονιά!!
η επόμενη μέρα
.....θα είναι νύχτα
Άβαταρ μέλους
epital
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 23:07
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ

Δημοσίευσηαπό alexandros » 07 Ιαν 2005, 09:29

Χα χα χα χα χα χα χα !!!!!!!!!

Berg τι λένε ????? δεν νομίζω να μην μας έχεις πει τίποτα ακόμα και να ……… δεν ξέρω, λέω μόνο μήπως ….
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 07 Ιαν 2005, 15:24

Οι κατηγορίες στα τετρακίνητα πώς θα παίξουν τελικά; Τα κριτήρια θα είναι τα περισυνά ή τα φετινά; (υπήρξαν κάποιες αλλαγές νομίζω...).
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 07 Ιαν 2005, 16:53

jdelis έγραψε:Οι κατηγορίες στα τετρακίνητα πώς θα παίξουν τελικά; Τα κριτήρια θα είναι τα περισυνά ή τα φετινά; (υπήρξαν κάποιες αλλαγές νομίζω...).


Jdelis.... Οι κατάλληλες προτάσεις έχουν γίνει στην ΕΛΠΑ.... μέχρι τώρα μόνο για τα 24ώρα έχει βγεί κανονισμός και αυτός... λείπουν κομμάτια, όπως θα παρατήρησες....
Υποτίθεται την επόμενη εβδομάδα θα ξέρουμε και θα σας ενημερώσουμε....
Πάντως σε κάθε περίπτωση οι αλλαγές δεν είναι πολύ μεγάλες....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 71 επισκέπτες