Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συνάντηση για... κουβεντούλα για τα RALLY-RAID στην Ελλάδα!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό Tetrakinisi » 22 Νοέμ 2004, 11:01

spiros έγραψε:Ή εγώ έχω χάσει επεισόδια.


Μάλλον έχεις χάσει Σπύρο.

Πάράθεση απο συζήτηση σε άλλο forum

2. Έπαθλο Περιπέτειας με 7 αγώνες, 3 Mad Challenge και 4 Trophy, απο τους οποίους προσμετρούν οι 6.

3 Έπαθλο Αντοχής με 6 αγώνες, 3 24ωρους και 3 Trail Ride, απο τους οποίους προσμετρούν οι 5.


Οργανωτές: Ιχνηλάτης, Περιστέρι, Εκάλη, off-road (2-3 αγώνες), Ironteam. Με μείον έναν είμαστε στους 6. Που είναι το πρόβλημα; Πάλι γκρίνια αρχίσαμε;
Tetrakinisi
 

Δημοσίευσηαπό Pads » 22 Νοέμ 2004, 11:02

Πολύ σωστά.
Το σίγουρο είναι οτι στην ενημερωση των αγωνιζομένων θα πρεπει να αναφέρονται ακόμη και αυτοι οι άτυποι κανόνες του παιχνιδιού.


Συμφωνώ. Θα μπορούσε να αφιερώνεται μια σελίδα στο road book που να αναφέρει με αρκετά μεγάλα γράμματα κάποιους βασικούς κανόνες συμπεριφοράς.
Όσο για φαρδιά σημεία προσπέρασης πάντα υπάρχουν οπότε δεν νομίζω ότι χρέιάζεται να γίνει κάποια ειδική μελέτη στη διαδρομή για αυτό το λόγο.
Άβαταρ μέλους
Pads
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 14:22
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Νοέμ 2004, 11:35

Εκτιμώ ότι αρκετές απορίες θα λυθούν την Τετάρτη.
Μερικοί πάντως ήδη βιάζονται ! (Γενικά!)

Επαναλαμβάνω:
Οι κανονισμοί για την επόμενη χρόνια γράφονται και για την ενημέρωση σας αλλά και feedback, γίνεται και η συνάντηση.

Υπάρχουν υποχρεώσεις και αναλυτικές οδηγίες και διαδικασίες που υποχρεωτικά πρέπει να ακολουθήσουν οι οργανωτές πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τον αγώνα, οι οποίοι καλούνται να αποδείξουν πλέον ότι έχουν καταλάβει γιατί πράγμα μιλάμε και δεν το βλέπουν σαν παιχνίδι.

Ο κανονισμός θα «μοιάζει» ακόμα πιο πολύ στο http://www.fim.ch/en/default.asp?item=29#
και οι μοτο θα κάνουν «χρονομετρημένο» αγώνα ο οποίος θα είναι κανονικό Rally-Raid για τους κατέχοντες (σε ειδική τιμή) αγωνιστική άδεια.

Υπάρχει ένα θέμα με τα quad για το αν θα ανήκουν πλέον στα on-off ή θα έχουν δικιά τους κατηγορία. Θα υπάρχει και κατηγορία αρχαρίων με ΜΩΤ και άδεια παιδιάς για να μπορεί κάποιος να ξεκινήσει με μοτο στους αγώνες αυτούς.

Στα αυτοκίνητα τώρα ελάχιστες είναι οι αλλαγές ενώ υπάρχουν περαιτέρω διευκρινήσεις σχετικά με τις κατηγορίες, που ουσιαστικά δεν αλλάζουν, εκτός ίσως από τα SUV που υπάρχει σκέψη να ενοποιηθούν με τα 4Χ4 και να είναι στη διακριτική ευχέρεια του οργανωτή τα δέχεται ξεχωριστά αν θέλει.
Αν και στους αγώνες αυτούς, ένα σωστά στημένο SUV με αναρτήσεις, ελαστικά, απενεργοποίηση ABS κλπ θα έκαναν το ιδανικό, τελικά φαίνεται ότι δεν υπάρχουν αρκετοί που να … το είδαν αυτό.

Φυσικά ο σκοπός είναι να καταλήξουμε σε rally-raid και όχι σε αγώνες με χαμηλή ΜΩΤ που όπου τελικά ο νικητής βγαίνει από … κλήρωση.

Αυτό που σίγουρα μπορώ να πω είναι ότι η δυνατότητα συμμετοχής και σε αυτοκίνητα αλλά και σε μοτοσικλέτες, σε κατηγορίες απλές, θα υπάρχει πάντα έτσι ώστε να παίζει το σενάριο, την Κυριακή αγώνα, τη Δευτέρα με το κύπελλο στη δουλειά!

Οι αγώνες αυτοί έχουν πλέον αποκτήσει ταυτότητα, φίλους και … εχθρούς.
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tedos » 22 Νοέμ 2004, 13:18

superspy έγραψε:Οι αγώνες αυτοί έχουν πλέον αποκτήσει ταυτότητα, φίλους και … εχθρούς.


Aγωνες επιπεδου Ροδοπης μονον φιλους εχουν!! Το να "εχθρευεται" καποιος οργανωση και αγωνες τετοιου επιπεδου στην Ελλαδα ειναι αδιανοητο!!!
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Νοέμ 2004, 13:51

Αγώνες επιπέδου, προσπαθούμε μερικοί να κάνουμε, ώστε ο χώρος να ξεφύγει απο το τέλμα (ευπροσδεκτο για τους τροχούς μας).

Ο πρώτος αγώνας έχει ήδη ανακοινωθεί για τον Ιανουάριο.

Gentlemen start your engines!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tazmania » 22 Νοέμ 2004, 15:23

superspy έγραψε:...Φυσικά ο σκοπός είναι να καταλήξουμε σε rally-raid και όχι σε αγώνες με χαμηλή ΜΩΤ που όπου τελικά ο νικητής βγαίνει από … κλήρωση...


Ωραία μέχρι εδώ, αλλά εγώ θα θέσω κι άλλο ένα θέμα. Οκ, το 2005 τ' αυτοκίνητα δεν θα κάνουν Rally Raid αλλά Trail Ride, Αλλά το σκεπτικό είναι κάποια στιγμή να κάνουν και αυτά Rally Raid. Και ρωτώ, στην Ελλάδα υπάρχουν 10 περίπου αυτοκίνητα που τηρούν τις προδιαγραφές της ΕΛΠΑ κι δύο (νομίζω) που τηρούν τις προδιαγραφές της FIA (συγκεκριμένο του Δουκέρη και του Σγουρόπουλου). Από τους υπόλοιπους πόσοι είναι διατεθειμένοι να φτιάξουν τέτοια αυτοκίνητα;

Θα μου πείτε τώρα ότι βιάζομε, αλλά δεν νομίζω. Να γίνω ποιο συγκεκριμένος. Όπως ίσως μάθατε, στο Ολύμπιο δεν κατέβηκε κανένα 4Χ4 γιατί δεν μπορούσαμε να συμπληρώσουμε 6 συμμετοχές για να μετρήσει ο αγώνας στο έπαθλο. Γιατί αυτό ν' αλλάξει τώρα; Γιατί κάποιοι ν' αποφασίσουν να στήσουν αμάξια γι' αυτό τον λόγο αφού μέχρι τώρα δεν το έκαναν.

Για να μην παρεξηγηθώ, να πώ ότι μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά μήπως είμαστε πολύυυυ μακριά ακόμα;
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 22 Νοέμ 2004, 15:25

superspy έγραψε:Υπάρχει ένα θέμα με τα quad για το αν θα ανήκουν πλέον στα on-off ή θα έχουν δικιά τους κατηγορία.


Μας έχουν ριμάξει τα κύπελλα, για βάλτους σε παρακαλώ αλλού τους κύριους, ή να κόψουν το πιοτί πρίν τον αγώνα, γιατί δεν ξέρουν τι κάνουν.



Οι αγώνες αυτοί έχουν πλέον αποκτήσει ταυτότητα, φίλους και … εχθρούς.



Συμωνώ με τον Tedos , αγώνες σαν το 1st Challenge Off-road έχουν τουλάχιστον έναν εχθρό , η Ρούμελη και Ροδόπη έχει κάνει φίλους τους συμμετέχοντες. Για τον γΡάμμο πότε θα συζητήσουμε ?
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Νοέμ 2004, 15:34

tazmania έγραψε:....
Οκ, το 2005 τ' αυτοκίνητα δεν θα κάνουν Rally Raid αλλά Trail Ride, Αλλά το σκεπτικό είναι κάποια στιγμή να κάνουν και αυτά Rally Raid. Και ρωτώ, στην Ελλάδα υπάρχουν 10 περίπου αυτοκίνητα που τηρούν τις προδιαγραφές της ΕΛΠΑ κι δύο (νομίζω) που τηρούν τις προδιαγραφές της FIA (συγκεκριμένο του Δουκέρη και του Σγουρόπουλου). Από τους υπόλοιπους πόσοι είναι διατεθειμένοι να φτιάξουν τέτοια αυτοκίνητα;

Θα μου πείτε τώρα ότι βιάζομε, αλλά δεν νομίζω. Να γίνω ποιο συγκεκριμένος. Όπως ίσως μάθατε, στο Ολύμπιο δεν κατέβηκε κανένα 4Χ4 γιατί δεν μπορούσαμε να συμπληρώσουμε 6 συμμετοχές για να μετρήσει ο αγώνας στο έπαθλο. Γιατί αυτό ν' αλλάξει τώρα; Γιατί κάποιοι ν' αποφασίσουν να στήσουν αμάξια γι' αυτό τον λόγο αφού μέχρι τώρα δεν το έκαναν.

Για να μην παρεξηγηθώ, να πώ ότι μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά μήπως είμαστε πολύυυυ μακριά ακόμα;


superspy έγραψε:....Αυτό που σίγουρα μπορώ να πω είναι ότι η δυνατότητα συμμετοχής και σε αυτοκίνητα αλλά και σε μοτοσικλέτες, σε κατηγορίες απλές, θα υπάρχει πάντα έτσι ώστε να παίζει το σενάριο, την Κυριακή αγώνα, τη Δευτέρα με το κύπελλο στη δουλειά! ...


Να προσθέσω επίσης, ότι... αφου τα normal αυτοκίνητα δεν έχουν προδιαγραφές ασφαλείας, μπορούν να τρέχουν, αλλά με περιορισμό ΜΩΤ. Για τα "άλλα" τώρα.... ο καθένας επιλέγει που του αρέσει να τρέχει.

Το... καταλάβατε ή να κάνω και... κακά (σλόγκαν γνωστής διαφήμισης! )
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tazmania » 22 Νοέμ 2004, 15:40

superspy έγραψε:
tazmania έγραψε:...


superspy έγραψε:....Αυτό που σίγουρα μπορώ να πω είναι ότι η δυνατότητα συμμετοχής και σε αυτοκίνητα αλλά και σε μοτοσικλέτες, σε κατηγορίες απλές, θα υπάρχει πάντα έτσι ώστε να παίζει το σενάριο, την Κυριακή αγώνα, τη Δευτέρα με το κύπελλο στη δουλειά! ...


Να προσθέσω επίσης, ότι... αφου τα normal αυτοκίνητα δεν έχουν προδιαγραφές ασφαλείας, μπορούν να τρέχουν, αλλά με περιορισμό ΜΩΤ. Για τα "άλλα" τώρα.... ο καθένας επιλέγει που του αρέσει να τρέχει.

Το... καταλάβατε ή να κάνω και... κακά (σλόγκαν γνωστής διαφήμισης! )


:wink:

Το καταλάβαμε, μην βρομίσουμε κι όλας :oops: :oops:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 22 Νοέμ 2004, 20:05

superspy έγραψε:Ο πρώτος αγώνας έχει ήδη ανακοινωθεί για τον Ιανουάριο.

Gentlemen start your engines!


Eννοεις τον 24ωρο υποθετω (Ιχνηλατης-Εκαλη)....... :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό superspy » 23 Νοέμ 2004, 11:08

tedos έγραψε:
superspy έγραψε:Ο πρώτος αγώνας έχει ήδη ανακοινωθεί για τον Ιανουάριο.

Gentlemen start your engines!


Eννοεις τον 24ωρο υποθετω (Ιχνηλατης-Εκαλη)....... :D :D :D


Τον 24ώρο του Ιχνηλάτη
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Tetrakinisi » 23 Νοέμ 2004, 11:59

tazmania έγραψε:Και ρωτώ, στην Ελλάδα υπάρχουν 10 περίπου αυτοκίνητα που τηρούν τις προδιαγραφές της ΕΛΠΑ κι δύο (νομίζω) που τηρούν τις προδιαγραφές της FIA (συγκεκριμένο του Δουκέρη και του Σγουρόπουλου). Από τους υπόλοιπους πόσοι είναι διατεθειμένοι να φτιάξουν τέτοια αυτοκίνητα;


Γιώργο

πολύ θα θέλαμε να έχουμε και τη δική σας αποψη - των δέκα -πάνω στο θέμα. Καλό θα ήταν να βρεθείτε, να καταστρώσετε ένα πλάνο και να μας πείτε πώς μπορούμε να βοηθήσουμε. Να είστε σίγουροι ότι θα κάνουμε ότι μπορούμε.

Εκφράζοντας την προσωπική μου άποψη, πιστεύω ότι στα 24ωρα και στα Τrail Raid - Ride υπάρχει χώρος και για εσάς. Με κλειστές ειδικές και μεγαλύτερες μέσες! Τα έχουμε πει με τον Σπύρο το Δουκέρη αρκετές φορές. Βάλτε τις προδιαγραφές και θα δούμε πώς μπορούν να εφαρμοστούν.

Εϊναι σίγουρα δύσκολο να αντέξεις 10 και βάλε ώρες μέσα σε ένα αγωνιστικό, αλλά μήπως το διεθνές baja είναι καλύτερο; Εμείς στον Ιχνηλάτη είμαστε έτοιμοι να σας κάνουμε ξεχωριστή κατηγορία στο 24 Ώρες 4Χ4 2005. Εϊσαστε μέσα; Ελάτε να δοκιμάσουμε αν γίνεται.
Tetrakinisi
 

Δημοσίευσηαπό tazmania » 23 Νοέμ 2004, 12:31

Tetrakinisi έγραψε:
tazmania έγραψε:Και ρωτώ, στην Ελλάδα υπάρχουν 10 περίπου αυτοκίνητα που τηρούν τις προδιαγραφές της ΕΛΠΑ κι δύο (νομίζω) που τηρούν τις προδιαγραφές της FIA (συγκεκριμένο του Δουκέρη και του Σγουρόπουλου). Από τους υπόλοιπους πόσοι είναι διατεθειμένοι να φτιάξουν τέτοια αυτοκίνητα;


Γιώργο

πολύ θα θέλαμε να έχουμε και τη δική σας αποψη - των δέκα -πάνω στο θέμα. Καλό θα ήταν να βρεθείτε, να καταστρώσετε ένα πλάνο και να μας πείτε πώς μπορούμε να βοηθήσουμε. Να είστε σίγουροι ότι θα κάνουμε ότι μπορούμε.

Εκφράζοντας την προσωπική μου άποψη, πιστεύω ότι στα 24ωρα και στα Τrail Raid - Ride υπάρχει χώρος και για εσάς. Με κλειστές ειδικές και μεγαλύτερες μέσες! Τα έχουμε πει με τον Σπύρο το Δουκέρη αρκετές φορές. Βάλτε τις προδιαγραφές και θα δούμε πώς μπορούν να εφαρμοστούν.

Εϊναι σίγουρα δύσκολο να αντέξεις 10 και βάλε ώρες μέσα σε ένα αγωνιστικό, αλλά μήπως το διεθνές baja είναι καλύτερο; Εμείς στον Ιχνηλάτη είμαστε έτοιμοι να σας κάνουμε ξεχωριστή κατηγορία στο 24 Ώρες 4Χ4 2005. Εϊσαστε μέσα; Ελάτε να δοκιμάσουμε αν γίνεται.


Μπράβο ρε Γιάννη, έστω και η πρόθεση μετράει :D Ναι, να προσπαθήσουμε να μαζευτούμε και να τα πούμε, έχει ξαναγίνει.

Σπύρο, σαν παλιότερος και με το κύρος που σε διακρίνει τι λες;
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 23 Νοέμ 2004, 16:07

Gorgorofteros έγραψε:
superspy έγραψε:
Υπάρχει ένα θέμα με τα quad για το αν θα ανήκουν πλέον στα on-off ή θα έχουν δικιά τους κατηγορία.

Μας έχουν ριμάξει τα κύπελλα, για βάλτους σε παρακαλώ αλλού τους κύριους, ή να κόψουν το πιοτί πρίν τον αγώνα, γιατί δεν ξέρουν τι κάνουν.



Χιπ !!! ωπ !!! ωωωωωώπα !!!!!!!!! :roll: :roll: :roll:

Ποιος ήρθε :roll: :roll: χιπ ??????

Δεν σας … … … … καταβαίιινω κυριέ μου χιπ !!!!!! :? :? :? :?

Τι εννοείτε ???? χιπ !! τ’ιν τούτο ???? :shock: :shock: :roll: :x :shock: ??? αχά ???



Ηπηδης δηλαδη δεν μπουρουμε να σταθουμε στα ποδιαμ τι σιμενη διλαδιςς ?? χιπ ? επ ωπ, ωωωώπαααα !!!! :roll: :roll: :roll:

Ε ιντάξ δεν έχουμι 2 ρόδες αλλά και τι μαυτό ??? :shock: :shock:

Δεν σε νουώ καθόλ !!! :D :D :D

Α μπα σε καλόσ !!!!!!!!!!!!! τς τς τς :roll: :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 23 Νοέμ 2004, 16:22

TA ΓΡΟΥΝΙΑ ΕΙΝΙ ΔΩ ΕΝΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ !!!
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
TA ΓΡΟΥΝΙΑ ΕΙΝΙ ΔΩ ΕΝΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ !!!
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
TA ΓΡΟΥΝΙΑ ΕΙΝΙ ΔΩ ΕΝΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ !!!
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Q R T ! ! ! Q R T !!! Q RT !!!

Ι ΟΥΜΑΔΑ ΕΧ:

ΟΥΔΗΓΟΣ ΑΛΦΑΣ:
ΒΑΓΓΙΕΛΗΣ ΑΠΟΥ ΤΗΝ ΚΩ: 1oς ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΣΤΗ ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΙΣΤΙΚΗ :razz: :razz: :P :P

ΟΥΔΗΓΟΣ ΒΗΤΑΣ:
ΓΙΑΝΝΙΗΣ ΑΠ ΑΘΗΝΑ: 3oς ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΣΤΗ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗ (ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΑΡΜΑΝΑΝΤΣ) 8) 8) :razz: :razz:

ΟΥΔΗΓΟΣ ΓΑΜΑΣ:
ΑΛΕΚΟΥΣ ΑΠ ΑΘΗΝΑ: 6oς ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΣΤ’ ΜΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΟΥΜΩΣ Ε Ε Ε Ε Ε Ε!!!! ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΞΑΠΛΟΥΤΗ :oops: :roll:

ΚΑΙ ΟΥΔΗΓΟΣ ΤΕΤΑΡΤΟΥΣ:
ΝΕΟΥΣ ΣΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΙΝ ΟΥ ΣΤΑΥΡΑΚΑΣ 2.5ΜΕΤΡΑ ΠΑΛΟΥΚΑΡ !!! ΑΜΙ !!! 1oς ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΣΤΟ ΔΙΖΑΙΝΣ !!!!! ΑΧΑ !!!! :roll: :D :shock: :P :oops:
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 89 επισκέπτες