Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Raid Ροδόπης 2004 - Στην ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΕΙΑ!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό tedos » 24 Οκτ 2004, 07:09

tedos έγραψε:Επεστρεψα σημερα μετα απο 4 ημερες ταξιδι στην Κομοτηνη για επαγγελματικους λογους......ειχα την ευκαιρια (αν και οχι το καταλληλο οχημα :cry: :cry: ) να ριξω μια ματια στον ορεινο ογκο της Ροδοπης!!!

Μιλαμε για απιστευτη φυση και οσοι μπορειτε να συμμετεχετε σε αυτην την περιπετεια να το κανετε. Κυνηγι φαινεται να υπαρχει αφθονο αν και δεν ειμαι λατρης του σπορ (ειδα φασιανο να περπαταει 7 το απογευμα και να πεταει μολις πλησιασα σε κεντρικο επαρχιακο δρομο :shock: :shock: :shock: :shock: ) Δυστυχως δεν ειχα την ευκαιρια να παω στη Δραμα παντως αν συνεχισει να βρεχει ετσι ετοιμαστειτε για λασπη μεχρι τα φρυδια :D :D :D :D :D :D


Λασπη θα εχει.....πιστεψτε με :D :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό SeNNinhA » 24 Οκτ 2004, 09:53

Για πείτε μας και κάτι.

Με βάση τις συμμετοχές εως τώρα, πως διαμορφώνονται οι κατηγορίες στις μηχανές (αλλά και στα αυτοκίνητα μάλλον) έτσι για να έχουμε μια πρώτη ιδέα των γκρούπ.
Άβαταρ μέλους
SeNNinhA
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 06 Δεκ 2003, 23:05
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό SeNNinhA » 24 Οκτ 2004, 09:56

Και μια ακόμη ερώτηξη

Επειδή δεν έχω ακόμη κανονίσει το μεταφορικό μου μέσο για Δραμα, υπάρχει καμία ελεύθερη θέση διαθέσιμη σε όποιον ανεβαίνει προς τα πάνω?
Άβαταρ μέλους
SeNNinhA
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 06 Δεκ 2003, 23:05
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 24 Οκτ 2004, 18:01

SeNNinhA έγραψε:Και μια ακόμη ερώτηξη

Επειδή δεν έχω ακόμη κανονίσει το μεταφορικό μου μέσο για Δραμα, υπάρχει καμία ελεύθερη θέση διαθέσιμη σε όποιον ανεβαίνει προς τα πάνω?


Οσο πλησιαζουν οι μερες πιστευω οτι ολο και καποια ελευθερη θεση θα βρεθει στα 4χ4 που ανεβαινουν οδικως.....
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό georgek » 24 Οκτ 2004, 18:29

Μετά από περιήγηση στα μέρη που θα διεξαχθεί ο αγώνας έχω να σας πω τα εξής: Γενικά η διαδρομή δεν θα έχει σκόνη ακόμη και αν δεν βρέξει μέχρι τότε. Όπως λέει και ο Pino έχει σημεία που δεν τα βλέπει ο ήλιος και έχουν πολλή λάσπη. Επίσης σε πολλά σημεία τρέχουν νερά.
Εγώ με λάστιχα BFG Α/Τ χρειάστηκα να βάλω εργάτη για να ανέβω μια ανηφόρα με λάσπη μετά από πέρασμα σε ποτάμι.
Αρα νομίζω ότι η χρήση ελαστικών Μ/Τ επιβάλλεται. Δεν χρειάζονται στο μεγαλύτερο μέρος αλλά εκεί που θα χρειαστούν δεν γίνεται αλλιώς.

Σπύρο προσοχή!! Οταν οδηγάμε κοιτάζουμε μπροστά. Οχι τίποτα άλλο αλλά θα μου χάλαγες και το χρώμα από τον μεταλλικό προφυλακτήρα μου σήμερα :lol: :lol:
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό tedos » 24 Οκτ 2004, 18:33

georgek έγραψε:Μετά από περιήγηση στα μέρη που θα διεξαχθεί ο αγώνας έχω να σας πω τα εξής: Γενικά η διαδρομή δεν θα έχει σκόνη ακόμη και αν δεν βρέξει μέχρι τότε. Όπως λέει και ο Pino έχει σημεία που δεν τα βλέπει ο ήλιος και έχουν πολλή λάσπη. Επίσης σε πολλά σημεία τρέχουν νερά.
Εγώ με λάστιχα BFG Α/Τ χρειάστηκα να βάλω εργάτη για να ανέβω μια ανηφόρα με λάσπη μετά από πέρασμα σε ποτάμι.
Αρα νομίζω ότι η χρήση ελαστικών Μ/Τ επιβάλλεται. Δεν χρειάζονται στο μεγαλύτερο μέρος αλλά εκεί που θα χρειαστούν δεν γίνεται αλλιώς.

Σπύρο προσοχή!! Οταν οδηγάμε κοιτάζουμε μπροστά. Οχι τίποτα άλλο αλλά θα μου χάλαγες και το χρώμα από τον μεταλλικό προφυλακτήρα μου σήμερα :lol: :lol:


Ερωτησουλα.....ειχες προβλημα με τους προβολεις στην οροφη??(με τα κλαδια εννοω). Τους εχω και εγω στην οροφη αν και ο σπυρος μου ειπε οτι τα κλαδια απο πανω ειναι μαλακα και μαλλον δεν θα σπασουμε τιποτα.....
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό georgek » 24 Οκτ 2004, 18:43

Σήμερα τους είχα βγάλει γιατί δεν τους χρειαζόμουν και κάνουν θόρυβο αλλά πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Οντως τα κλαδιά είναι μαλακά. Εμένα βρήκε η κεραία μερικές φορές και δεν έπαθε τίποτα. Βέβαια μετά τη μάζεψα για ...λόγους ασφαλείας!
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό alexandros » 25 Οκτ 2004, 07:08

SeNNinhA
Και μια ακόμη ερώτηξη
Επειδή δεν έχω ακόμη κανονίσει το μεταφορικό μου μέσο για Δραμα, υπάρχει καμία ελεύθερη θέση διαθέσιμη σε όποιον ανεβαίνει προς τα πάνω?


Φίλε SeNNinhA κραταμε επαφη γενικα για το ολο και κατι παιζει !!!!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Οκτ 2004, 10:14

Παρασκευή + Σάββατο έκανα το πρώτο & δεύτερο σκέλος.
Το πρώτο σκέλος τελικά «έκλεισε» περίπου στα 340 χλμ.
Σε γενικές γραμμές είναι εύκολο μια και κινείται από κεντρικούς δασικούς και δεν θα έχετε πρόβλημα να το κάνετε όλο μέρα. Μοναδικό σημείο μικρής δυσκολίας το «σφικτό» κατηφορικό περίπου 1,5 χλμ προς το Στραβόρεμα με νεροφαγώματα και γλιστερή άμμο.

Τη δεύτερη μέρα (270 χλμ) τα πράγματα αλλάζουν ουσιαστικά, με πιο δύσκολη διαδρομή αλλά και πολύ πιο όμορφη, ενώ θα χρειαστείτε περίπου τον ίδιο χρόνο με την πρώτη.
Εδώ κυριαρχούν τα ΠΟΛΛΑ νεροφαγώματα, μεγάλες νερολακούβες και αρκετά κατηφορικά μέτριας δυσκολίας. Σε γενικές γραμμές, όσοι δεν αντιμετωπίσουν πρόβλημα στο Στραβόρεμα την πρώτη μέρα δεν θα έχουν πρόβλημα τη δεύτερη.

Σε περίπτωση που δε βρέχει, θα υπάρχει αρκετή έως πολύ σκόνη την πρώτη μέρα, ενώ η δεύτερη, δεδομένου και της στενότητας της διαδρομής δεν θα υπάρχει πρόβλημα.


Α. Georgek δεν έκανα τη διαδρομή την Κυριακή, είχα επιστρέψει ήδη και ήμουν στο … Λουτράκι για…. μπάνιο (καταπληκτική θάλασσα και ησυχία!) Μάλλον κάποιος άλλος θα σε έβαλε στο μάτι!

Β. Φήμες λένε ότι όποτε κάνω τη διαδρομή και βρέχει, την ημέρα του αγώνα είναι τα πάντα στεγνά….. Αν ισχύσει αυτό και τώρα, το επόμενο Raid θα το κάνουμε σε κάποια περιοχή του ισημερινού την περίοδο των μουσώνων!

Γ. O PINO προσπαθεί με απαλό τρόπο να δικαιολογήσει την έλλειψη βορείων συμμετοχών….

Δ. Λάσπη αυτές τις ημέρες, έχει ΜΟΝΟ στα ΣΚΕΠΑΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ, τη δεύτερη μέρα αυτά είναι αρκετά.

Ε. Senninha, αύτη τη στιγμή, στην κατηγορία σου (Μεγάλα ΟΝ-OFF) είσαστε τέσσερις!


Οι συμμετοχές «κλείνουν» αυτή την Παρασκευή 29 Οκτωβρίου!
Επίσης την Τετάρτη, αν δεν υπάρχει αντίρρηση, μπορούμε να συναντηθούμε στο γνωστό σημείο 19:30, Goody’s Αγ. Στεφάνου, για την τελική ενημέρωση των συμμετοχών από Αθήνα.
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tedos » 25 Οκτ 2004, 13:36

superspy έγραψε:
[Επίσης την Τετάρτη, αν δεν υπάρχει αντίρρηση, μπορούμε να συναντηθούμε στο γνωστό σημείο 19:30, Goody’s Αγ. Στεφάνου, για την τελική ενημέρωση των συμμετοχών από Αθήνα.


Ισως πολλοι φυγουν για τετραημερο.....μηπως να γινει την επομενη Δευτερα, Τριτη??
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό discoman » 25 Οκτ 2004, 20:20

Αν μαθω να οδηγω αγωνιστικα μπορει να ερθω καιγω καποια στιγμη :twisted: :twisted: :twisted: Τωρα προπονουμε για αλλες σχολες :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό tazmania » 25 Οκτ 2004, 21:42

Μια συμμετοχή μείων :cry: Το Ολύμπιο με καλεί :D Όποιος ενδιαφέρετε να χρησιμοποιήσει την συμμετοχή μου ας επικοινωνήσει... (6945415532)...

ΥΓ Ελπίζω να μην αναβληθεί το Ολύμπιο
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 26 Οκτ 2004, 07:07

tazmania έγραψε:Μια συμμετοχή μείων :cry: Το Ολύμπιο με καλεί :D Όποιος ενδιαφέρετε να χρησιμοποιήσει την συμμετοχή μου ας επικοινωνήσει... (6945415532)...

ΥΓ Ελπίζω να μην αναβληθεί το Ολύμπιο


Γιωργο θα μας λειψεις.....Αλλα αφου το αποφασισες καλη επιτυχια :D :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό alexandros » 26 Οκτ 2004, 16:29

Εντάξει για την Τετάρτη το απόγευμα !!!!!!!!!!!

Θα έρθει όλη η γουρουνοφυλή, μαζί της και ο Βαγγέλης από την Κώ
(κώτας ή κώτης ????? :evil: ???? πως λέγονται αυτοί από την Κώ ?? Δεν ξέρω ρε γαμώτο μου φφφφουυυυ :D :D )

θα πωρωθούμε λιγάκι τελευταία στιγμή !!

ελπίζω … … … … να έχει λίγο λάσπη επάνω … … … λίγο, όχι πολύ !!

superspy :roll: ακούς για την λάσπη :D ???
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό tedos » 26 Οκτ 2004, 16:37

alexandros έγραψε:Θα έρθει όλη η γουρουνοφυλή, μαζί της και ο Βαγγέλης από την Κώ
(κώτας ή κώτης ????? :evil: ???? πως λέγονται αυτοί από την Κώ ?? Δεν ξέρω ρε γαμώτο μου φφφφουυυυ :D :D )



Κωττες???? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: Πλακα κανω ε!!!!!
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες