Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Raid Ροδόπης 2004 - Στην ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΕΙΑ!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό IKE » 19 Οκτ 2004, 10:55

3) Σνομπισμός Βρεταννικού τύπου ,(έλα μωρέ τώρα , με αυτούς τους Μα...ες θα τρέχω εγώ) .


Μάλλον ο σνοπμπισμός αυτός είναι ελληνικού τύπου :roll:
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό epital » 19 Οκτ 2004, 23:26

Σπύρο δεν μπορώ να σου στείλω τη συμμετοχή μου!Για ρίξε μια ματιά στο φάξ σου!
Άβαταρ μέλους
epital
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 23:07
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Οκτ 2004, 08:46

epital έγραψε:Σπύρο δεν μπορώ να σου στείλω τη συμμετοχή μου!Για ρίξε μια ματιά στο φάξ σου!


Έχεις δίκιο.... πρέπει να είναι εντάξει τώρα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό alp » 20 Οκτ 2004, 12:47

Gorgorofteros έγραψε: σκέψου οτι είμασταν περίπου 40 μοτοσυκλέτες μόνο !!!, όταν μόνο η ΚΤΜ κάθε χρόνο πουλάει μισή χιλιάδα , χώρια Husaberg, Husqvarna, XR, DR, KLX, κ.λ.π. , και απείχαμε μόλις 200 χλμ. απο Αθήνα .

Τελικά πιστεύω ότι τρία πράγαματα συμβαίνουν
1) Μέλη διοραγνωτριών λεσχών σιχαίνονται τους άλλους διοργανωτές.
2) Ανομολόγητος φόβος για κάτι το καινούργιο .
3) Σνομπισμός Βρεταννικού τύπου ,(έλα μωρέ τώρα , με αυτούς τους Μα...ες θα τρέχω εγώ) .


Φίλε Γοργορόφτερε, σκέφτηκες ότι μπορεί να υπάρχει και μία τέταρτη κατηγορία?

Αυτοί που πιστεύουν πως 40 μηχανάκια + quads + suv + 4X4 + φορτηγά να τρέχουν την ίδια μέρα στην ίδια περιοχή δεν αποτελεί την καλύτερη έκφραση για επιστροφή στη φύση ?

Μπορεί για κάποιους ο συναγωνισμός ή οι μεγάλες παρέες, clubs κλπ να αποτελούν λύση ή επιθυμία για να εκδράμουν πέρα από τα όρια της πόλης ή του χωριού τους, αλλά μπορεί για κάποιους άλλους η λύση ή επιθυμία τους να είναι να το κάνουν λίγο πιο ήσυχα. Λίγο πιο μαζεμένα βρε παιδί μου...

Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι ενισχύοντας το Ελληνικότατο "εμείς είμαστε οι σωστοί και όλοι οι άλλοι είναι μ@λ@κες, κότες κλπ "

Και σίγουρα στα τόσα πολλά χωματερά που έχουν πουληθεί, υπάρχουν και αυτοί που τα παίρνουν για τις καφετέριες, αλλά υπάρχουν και πολλοί (περισσότεροι) άλλοι.

...
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 20 Οκτ 2004, 13:33

Φίλε Alp,
μετά απο 10 χρόνια περιήγησεις στην Ελληνική και οχι μόνο ύπαιθρο και αφού πιστεύω οτι γνώρισα αρκετά μέρη στην Ελληνική επικράτεια, ένιωσα κάποια στιγμή ότι δεν υπήρχε κάτι άλλο για να δώ, μέχρι που μπλέχτηκα με αυτό που ασχολούμαι αυτην την στιγμή, δηλαδή με αυτό το είδος των αγώνων που φτού κι απο την αρχή γνωρίζω καινούργια μέρη και ανθρώπους, οτι ακριβώς δηλαδή πρεσβεύει ο τουρισμός με μηχανοκίνητο μέσο.

Θα σε έβρισκα απόλυτα σωστό μόνο αν έχεις περάσει και απο τα δυο στάδια και επέλεξες να μείνης στο ένα.
Εγω προσωπικά αφου έκανα ταξίδια 10 χρόνια επέλεξα σαν φυσική συνέχεια τα ταξίδια με roadbook και υπέροχους συναγωνιστές-συναθλητές.

Αν και έκανα φιλότιμες προσπάθειες με την ομάδα μου να ταξιδέψουμε σε νέα μέρη, εν τούτοις μετά απο καιρό σπάνια το καταφέρναμε.

Αν δεν έχεις γνωρίσει τα ταξίδια με roadbook έλα και θα μαγευτείς, να είσαι σίγουρος ότι θα περάσεις απο μέρη που ούτε οι ντόπιοι δεν ξέρουν.

Οσο για τον κίνδυνο απο τους άλλους συναθλητές, ούτε να το φαντάζεσαι, παρότι αρχικά δείχνουμαι διαφορετικοί, τελικά έχουμε την ιδια τρέλλα, την επαφή με την φύση.

Δεδομένου ότι ο εκάστοτε διοργανωτής προσπαθεί να περάσει το ασκέρι του απο μέρη καινούργια, αυτό απο μόνο του είναι η βάση για να γνωρίσεις διαφορετικά μέρη.

Ολα τα παραπάνω δεν ισχύουν αν θέλεις να πηγαίνεις πάρα πολύ αργά στην φύση, αλλά έτσι δεν θα φτάσεις ποτέ πουθενά, παρά μόνο στίς γύρω περιοχές, οπότε και πάλι τότε δεν ταξιδεύεις αλλά γυροφέρνεις .

Αν μαντεύω σωστά πρέπει να έχεις BETA ALP, μοτοσυκλέτα που είναι ικανή να σε βοηθήσει να ψαχτείς σε μονοπάτια, πόσο ψάξιμο μπορείς να κάνεις όμως μόνος σου ?.

Στην πράξη ο αγώνας είναι κάτι συλλογικό, και δεν διεξάγεται με υψηλές ταχύτητες .

Αν δεν έχεις μετάσχει ποτέ σε κάτι παρόμοιο , έλα στην Δράμα προλαβαίνεις να δηλώσεις ,αα.... και κάτι τελευταίο , επι 10 χρόνια ταξιδεύω και στην Ρούμελη , κατάγομαι απο την Ρούμελη, κάποια φεγγάρια την είδα ορειβάτης και έχω και κάποιες περιπλανήσεις στο Ε4 (με το alp αν δεν έχεις πάει σε παίρνει άνετα) της Ρούμελης , ε λοιπόν στον αγώνα της Ρούμελης είδα καινούργια μέρη .!!!

Τέλος (επιτέλους) όπως θα είδες δεν έχω κατηγορήσει κανέναν ως μα...κα, επειδή δεν συμμερίζεται τις απόψεις μου.

Τέλος 2 (εδω κολλάει το επιτέλους) σήμερα πίνουμε καφέ στα GOODYS (κάπελα χάθηκε ενα άλλο μαγαζί, πιο κουλτουρέ και πιο κυριλέ), αμα έχεις όρεξη ελα να τα πούμε απο κοντά .

ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η 6Η ΝΟΕΜΒΡΗ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ, ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Οκτ 2004, 13:52

Σήμερα στα Goody's σας έχω εκπληξη (θα γελάν και τα μουστάκια σας, μπορρώ μονο να πώ ότι έχει σχέσει με το road book!)....

Αλλά θα έρθω αργούτσικα (θα έρθει ο Γιώργος απο την ΛΕΜΟ Καλαμάτας για να του δώσω το πρόγραμμα να κάνει το road book) μάλλον μετά τις 20:00!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tedos » 20 Οκτ 2004, 13:52

Gorgorofteros έγραψε:Τέλος 2 (εδω κολλάει το επιτέλους) σήμερα πίνουμε καφέ στα GOODYS (κάπελα χάθηκε ενα άλλο μαγαζί, πιο κουλτουρέ και πιο κυριλέ), αμα έχεις όρεξη ελα να τα πούμε απο κοντά .

.


Aμα η αρχοντομουτσουναρα σας απαιτει πιο κυριλε και κουλτουρε μαγαζια παρακαλω δοκιμαστε στα "Μαχαιρωματα" του εκλεκτου κυριου Blackchris :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 20 Οκτ 2004, 13:56

Εμείς τα παιδιά της μέρας, έχουμε άραγε θέση εκεί μέσα ?
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 20 Οκτ 2004, 14:20

Gorgorofteros έγραψε:Εμείς τα παιδιά της μέρας, έχουμε άραγε θέση εκεί μέσα ?


Εκεί μέσα υπάρχει μια θέση για όλους μας, απλά σηκώνεις την "αλλοδαπή" και κάθεσαι. Τώρα για το που θα κάτσει η "αλλοδαπή" βρες το μόνος σου :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 20 Οκτ 2004, 14:34

Το βρήκα....το βρήκα.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 20 Οκτ 2004, 14:56

Διάβαζα και διάβαζα όλα αυτά που γράφτηκαν από τον alp και την απάντηση
του gorgorofterou και σκεφτόμουν τις 2 διαφορετικές απόψεις.

Ξέρω ότι κανείς δεν μου ζήτησε τον λόγο και να μην πετάγομαι χα χα !! αλλά και εγώ άλλο ήθελα να πώ !!

Εκεί που τα διάβαζα και σκεφτόμουν το ένα και το άλλο να σου πετάγεται στην κουβέντα

μια ΑΛΛΟΔΑΠΗ ένα σήκω – κάτσε και το μαγαζί τα ΜΑΧΑΙΡΩΜΑΤΑ ? ? ? ? ? :roll: :roll: :roll:

Ε ε ε ε ε ε μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε λίγο τι εστί : αλλοδαπή, σήκω – κάτσε – μαχαιρώματα ???????????
:roll: :roll: :roll: :evil: :evil: :evil: :evil: :roll: :roll: :roll: :roll:
Ενδιαφέρον μου ακούγεται !!!!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό alp » 20 Οκτ 2004, 16:09

Φίλε Γοργορόφτερε,

1 . "μετά απο 10 χρόνια περιήγησεις στην Ελληνική και οχι μόνο ύπαιθρο και αφού πιστεύω οτι γνώρισα αρκετά μέρη στην Ελληνική επικράτεια, ένιωσα κάποια στιγμή ότι δεν υπήρχε κάτι άλλο για να δώ, μέχρι που μπλέχτηκα με αυτό που ασχολούμαι αυτην την στιγμή, δηλαδή με αυτό το είδος των αγώνων που φτού κι απο την αρχή γνωρίζω καινούργια μέρη και ανθρώπους, οτι ακριβώς δηλαδή πρεσβεύει ο τουρισμός με μηχανοκίνητο μέσο."

Είναι καθαρά προσωπική επιλογή του καθενός μας το πόσο πολύ εξαντλούμε τα μέρη που επισκεπτόμαστε, άλλος νιώθει άνετα με μία απλή περατζάδα από κάπου, άλλος πάλι θέλει να δεί όλα τα γιοφύρια και όλα τα καταρακτάκια...

2. "Θα σε έβρισκα απόλυτα σωστό μόνο αν έχεις περάσει και απο τα δυο στάδια και επέλεξες να μείνης στο ένα.
Εγω προσωπικά αφου έκανα ταξίδια 10 χρόνια επέλεξα σαν φυσική συνέχεια τα ταξίδια με roadbook και υπέροχους συναγωνιστές-συναθλητές."

Η επιλογή μου έχει να κάνει με την συγκέντρωση τόσο πολλών ανθρώπων που θέλουν να βιώσουν την ίδια εμπειρία και όχι με τον τρόπο που αυτή βιώνεται, δεν έχω κανένα πρόβλημα με το Δρομοβιβλίο.
Και με αυτή τη λογική, ναι, έχω περάσει και από τα δύο στάδια.


3. "Αν και έκανα φιλότιμες προσπάθειες με την ομάδα μου να ταξιδέψουμε σε νέα μέρη, εν τούτοις μετά απο καιρό σπάνια το καταφέρναμε."

Αυτό πρέπει να το ερευνήσεις με την ομάδα σου.
Αν δεν θέλουν νέα μέρη, τότε ποιος ο λόγος για νέες εκδρομές ?


4. "Αν δεν έχεις γνωρίσει τα ταξίδια με roadbook έλα και θα μαγευτείς, να είσαι σίγουρος ότι θα περάσεις απο μέρη που ούτε οι ντόπιοι δεν ξέρουν.
Οσο για τον κίνδυνο απο τους άλλους συναθλητές, ούτε να το φαντάζεσαι, παρότι αρχικά δείχνουμαι διαφορετικοί, τελικά έχουμε την ιδια τρέλλα, την επαφή με την φύση."

Όπως προείπα, προτιμώ να ψάχνομαι μόνος ή με λίγους φίλους και όχι με μεγάλες ομάδες (χωρίς να κατηγορώ φυσικά όσους προτιμούν τις μεγάλες ομάδες). Τα νέα μέρη τα βρίσκεις όπως και αν πας αν το θέλεις.

5. "Δεδομένου ότι ο εκάστοτε διοργανωτής προσπαθεί να περάσει το ασκέρι του απο μέρη καινούργια, αυτό απο μόνο του είναι η βάση για να γνωρίσεις διαφορετικά μέρη."

Όπως το 4

6. "Ολα τα παραπάνω δεν ισχύουν αν θέλεις να πηγαίνεις πάρα πολύ αργά στην φύση, αλλά έτσι δεν θα φτάσεις ποτέ πουθενά, παρά μόνο στίς γύρω περιοχές, οπότε και πάλι τότε δεν ταξιδεύεις αλλά γυροφέρνεις ."

Το αργά ή γρήγορα το θεωρώ πολύ - μα πολύ - σχετικό όρο, μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ?

7."Αν μαντεύω σωστά πρέπει να έχεις BETA ALP, μοτοσυκλέτα που είναι ικανή να σε βοηθήσει να ψαχτείς σε μονοπάτια, πόσο ψάξιμο μπορείς να κάνεις όμως μόνος σου ?. "

Δεν μαντεύεις σωστά (δυστυχώς μάλλον για μένα αν κρίνω από τις δυνατότητες του ΒΕΤΑ

8. "Στην πράξη ο αγώνας είναι κάτι συλλογικό, και δεν διεξάγεται με υψηλές ταχύτητες ."

ΟΚ, αλλά αδιάφορο

9. "Αν δεν έχεις μετάσχει ποτέ σε κάτι παρόμοιο , έλα στην Δράμα προλαβαίνεις να δηλώσεις ,αα.... και κάτι τελευταίο , επι 10 χρόνια ταξιδεύω και στην Ρούμελη , κατάγομαι απο την Ρούμελη, κάποια φεγγάρια την είδα ορειβάτης και έχω και κάποιες περιπλανήσεις στο Ε4 (με το alp αν δεν έχεις πάει σε παίρνει άνετα) της Ρούμελης , ε λοιπόν στον αγώνα της Ρούμελης είδα καινούργια μέρη .!!! "

Πολύ καλή σας διασκέδαση και το εννοώ, με καμία ειρωνία..

10. "Τέλος (επιτέλους) όπως θα είδες δεν έχω κατηγορήσει κανέναν ως μα...κα, επειδή δεν συμμερίζεται τις απόψεις μου."

ΟΚ, δεν είπα ότι έχεις

11. "Τέλος 2 (εδω κολλάει το επιτέλους) σήμερα πίνουμε καφέ στα GOODYS (κάπελα χάθηκε ενα άλλο μαγαζί, πιο κουλτουρέ και πιο κυριλέ), αμα έχεις όρεξη ελα να τα πούμε απο κοντά . "

Ευχαριστώ για την πρόσκληση φίλε

Με καλή, φιλική και καθόλου, μα καθόλου ειρωνική διάθεση...
ο κάθε άνθρωπος κάνει διαφορετικές επιλογές, εσένα (λέω τώρα) σου αρέσει η καρυδόπιτα, εμένα μου αρέσει ο μπακλαβάς... :wink:
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό tazmania » 20 Οκτ 2004, 22:05

Φίλε Αλέξανδρε, ρίξε μια ματιά στα "Μαχαιρώματα" και θα καταλάβεις :twisted: :twisted: :twisted:

Εκεί θα βρεις ότι ψάχνεις :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 21 Οκτ 2004, 07:22

Φίλε Alp,
εφ' όσον όπως λές πέρασες και απο τα δύο στάδια και επέλεξες να μείνης μόνο στο ένα, τότε ΕΧΕΙΣ δίκιο , υπάρχει και τέταρτη κατηγορία .

Εγω πάντως και η παρέα μου θα μείνουμε ταυτόχρονα θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος και στα δυο στάδια.

Θα τα πούμε σύντομα σε κάποιο κορφοβούνι .

Οσο για τις καρυδόπιτες και τους μπακλαβάδες τα τσακίζω όλα .
Μάρτυς μου ο κάπελας στα μαχαιρώματα .
Alexandre όποτε περάσεις απο κεί πιάσε τοίχο.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

καρυδοπιτα

Δημοσίευσηαπό alp » 21 Οκτ 2004, 07:59

Gorgorofteros έγραψε:Οσο για τις καρυδόπιτες και τους μπακλαβάδες τα τσακίζω όλα


Το ξέρω φίλε μου, το ξέρω.... :lol:
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες