Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγώνας Raid 4,5,6 Νοεμβρίου 2005 (Παλαιά συζήτηση)

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Re: Συντελεστές...

Δημοσίευσηαπό forester » 23 Σεπ 2005, 23:52

tazmania έγραψε:
doc έγραψε:
Berg έγραψε:
aapo έγραψε:Γιώργο ο συντελεστής θα είναι 3. Η διαδρομή όλοκληρώθηκε καθώς και το RB . Μαζί με τον doc περάσαμε δυο ολόκληρες μέρες στα καθίσματα του LR και το συνολικό μήκος της διαδρομής είναι 480 χλμ. Σε βεβαιώνω πάντως οτι θα περάσετε καλά. Αν δε έχει βρέξει θα τα δείτε όλα. Η διαδρομή θα ελεγθή άλλες δύο φορές μία από τον doc με μηχανή και άλλη μια από αυτοκίνητο για αποφυγή λαθών.αα


ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!!!

ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ :?: :?: :P :P :P

Τι λες ρε κ@λόγερα? Θες να μου το παίξεις και τζόβενο??? Λοιπόν τα Husaberg κάνουν δύο κύκλους την μέρα!!!

Για τα Trail Ride - Rally Raid ο συντελεστής θα είναι δύο. Όποιος εγκαταλήψει την πρώτη μέρα θα έχει δικαίωμα να ξεκινήσει την δεύτερη, παίρνοντας βέβαια λιγότερους βαθμούς.


Κάτι σαν το WRC δηλαδή :lol: :lol:




:shock: super rally!!!! :P :P :wink:
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Re: Συντελεστές...

Δημοσίευσηαπό Berg » 30 Σεπ 2005, 08:37

forester έγραψε: :shock: super rally!!!! :P :P :wink:


Και τότε γιατί ο Tedos ψάχνει για συνοδηγό :?: :?: Γιατί του την κοπάνησες :twisted: :twisted: :twisted:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συντελεστές...

Δημοσίευσηαπό alexandros » 30 Σεπ 2005, 09:45

οι συμμετοχές που είναι ??

πότε ξεκινάμε ?

που πάμε ?

αργεί ακόμα ο Νοέμβρης ??
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό Berg » 04 Οκτ 2005, 08:57

Πολλή ηρεμία βλέπω στο Forum :!: :!: :!: :!: :!:

Τι έγινε όλοι το έριξαν σε μυστική προετοιμασία?? :oops: :oops:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό aapo » 04 Οκτ 2005, 15:59

Η διαδρομή ολοκληρώθηκε και σήμερα εκανε τον ελεγχο του RB ο Doc με μηχανη θα έχετε νεα πολύ σύντομα. αα
aapo
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 14 Οκτ 2003, 17:05
Τοποθεσία: Αγιος Στέφανος

Δημοσίευσηαπό tedos » 04 Οκτ 2005, 19:32

Berg έγραψε:Πολλή ηρεμία βλέπω στο Forum :!: :!: :!: :!: :!:

Τι έγινε όλοι το έριξαν σε μυστική προετοιμασία?? :oops: :oops:


Για μυστικη προετοιμασια δεν ξερω :roll: :roll: :roll: εγω παντως συνοδηγο ψαχνω :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Re: Συντελεστές...

Δημοσίευσηαπό tedos » 04 Οκτ 2005, 19:38

alexandros έγραψε:οι συμμετοχές που είναι ??

πότε ξεκινάμε ?

που πάμε ?

αργεί ακόμα ο Νοέμβρης ??


Καλα εισαι σοβαρος??

Εδω δεν ειδαμε ακομα φωτο του προηγουμενου.....

Και θες συμμετοχες του επομενου??? :shocked!: :shocked!: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό doc » 05 Οκτ 2005, 21:40

Ένα έχω να σας πω!: Είστε πολύ τυχεροί! Είμαι πολύ άτυχος που δεν τρέχω... Έκανα όμως κάτι εντουράδες φτιάχνοντας το RB... Μόνο RB δεν έφτιαχνα! Τάπα! Ακούς Ψωφάκη? 53 Μέση ωριαία! Τώρα, αν λείπουν και καμιά 20αριά τουλίπες... δεν πειράζει ε;;;

Πρώτη μέρα: Διαδρομή ανοιχτή, 282 χιλιόμετρα, τα 70 συνδετική άσφαλτος. Υψόμετρο λογικό, θα κάνει κρύο αλλά μέσα στο δάσος θα κόβει... Η πέτρα ελάχιστη, το τέλειο χώμα αρκετό, το κανονικό χώμα κανόνας. Αν βρέξει η γλίστρα θα πάει σύννεφο, η λάσπη όμως δεν θα προβληματίσει πολύ. (άντε να μπει κανάς εργάτης...). Το μέρος γενικά κρατάει υγρασία και η σκόνη θα είναι ελάχιστη. Η δυσκολία δεν θα φτάνει αυτή των Ψαχνών, αλλά τα πολλά χιλιόμετρα είναι κούραση...
Ανεφοδιασμός θα υπάρχει συχνά αλλά απαιτείται αυτονομία 110 χλμ. Εξαιρέσεις συζητιούνται. Το πολύ πολύ να κουβαλήσουμε σε ΣΕΔ μπιτονάκια για μοτοσυκλέτες.
Το πρώτο κομμάτι (και ειδική) της διαδρομής καταλήγει στο Καρπενήσι στα 175 χλμ. Μετά ακολουθεί το δεύτερο, πιο δασικό, πιο δροσερό, πιο μικρό με χαλαρή ασφάλτινη επιστροφή. ΜΩΤ για το πρώτο κομμάτι την βλέπω γύρω στα 46 km/h στα 2T, 41 στα 4Χ4. Στο δεύτερο θα μειωθεί ώστε να είναι εφικτή στο μεγαλύτερο ποσοστό οδηγών. 43 στα 2Τ και 38 στα 4Χ4.
Άρα διάρκεια από 6:30 έως 7:30 ώρες για τους καλούς, μέχρι 10 για τους τελευταίους.
Εκκίνηση 7 το πρωί ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ! Τα φώτα θα είναι υποχρεωτικά στις μοτοσυκλέτες και θα ελεγχθούν και στα ΣΕΧ. Και μιλάμε για φώτα, όχι καντήλια! Σε υπερβολική καθυστέρηση θα ειδοποιείται ο αναβάτης ή το πλήρωμα ώστε να βγαίνει από την διαδρομή με προκαθορισμένη ποινή, και να πηγαίνει στον τερματισμό ώστε να μην ξενυχτήσει κανείς με τα… ζώα… Κι αν είναι ελάφια… έχει καλώς! Αν είναι όμως λύκοι? Τι γίνεται.
Τα όρια καθυστέρησης θα ανακοινωθούν πιο συγκεκριμένα.

Την 2η μέρα θα έχουν δικαίωμα να επανεκκινήσουν ΟΛΟΙ! Εκκίνηση 5 το πρωί! Αν θέλετε ξεκινάμε και 7… Το συζητάμε… 208 χιλιόμετρα. Εύκολη διαδρομή απλή, μέχρι την εκκίνηση της ειδικής. Η διαδρομή πάνω στην Όθρυς πιο εύκολη, πιο στεγνή, πιο γρήγορη. Τα μέρη λιγότερο πυκνά, μπόλικη πέτρα σε λίγα μόνο σημεία. Όσο πιο υγρά, τόσο πιο καλά. Πιθανή σκόνη αν έχει ξηρασία. Μα ξηρασία Νοέμβριο μήνα??? Το κρύο θα είναι πιο έντονο, αφού τα ορεινά περάσματα είναι έρμαια του αέρα.
Στο δεύτερο κομμάτι ειδικά…
Θα πήξει το μάτι σας στην αγελάδα! Τόσες αγελάδες ούτε στην Ολλανδία δεν έχω δει! (Μήπως επειδή δεν έχω πάει?) Προσοχή στις μετωπικές με τη… Milka, γιατί θα γίνετε… άσπρη σοκολάτα! Στην Ανάβρα έχει αδέσποτα γουρούνια! Της κακομοίρας γίνεται! Αυτά τουλάχιστον είναι πιο μικρά, και σε ενδεχόμενη μετωπική μπορεί να γλιτώσει ο οδηγός και να σκάσει το γουρούνι. Θα υπάρχει σκούπα να τα φορτώνει για να τα ψήσουμε στον τερματισμό… Για bonus ο «κυνηγός» θα γλιτώσει με μηδενικούς βαθμούς ποινής στην ειδική (αν την βγάλει καθαρή…).
Ελάχιστη αυτονομία 110 και πάλι. Βγαίνουν άνετα. Το WR 450 και ΚΤΜ ΕΧC 450 στα 110 είχαν κάψει 7 λίτρα, με το ΚΤΜ να μπαίνει μόλις βενζίνη λόγο μικρότερου ρεζερβουάρ (9lt αντί 10lt το WR).
Χαλαρή επιστροφή με τα τελευταία 25 χλμ ασφάλτινα και πάλι…
ΜΩΤ? Τάπα! 50 στα 2Τ, 44 στα 4Χ4 και προσοχή στις προπορείες!
Διάρκεια από 4:30 έως 7:30 ώρες οι τελευταίοι. Απονομή νωρίς το απόγευμα, να πάμε και σπίτια μας σαν άνθρωποι…
Βαθμολογία: Με την άθροιση των ποινών του διημέρου βγαίνουν οι νικητές. Ο 1ος παίρνει 50 βαθμούς, ο 2ος 40, ο 3ος 32, 4ος 26, 5ος 22, 6ος 20 και ανά 2 οι επόμενοι…
Οι τερματίσαντες μόνο την μία ημέρα (θεωρούνται τερματίσαντες και την άλλη, αλλά με συγκεκριμένη ποινή χρόνου) ακολουθούν στην κατάταξη, λαμβάνοντας υπ’ όψιν τους βαθμούς των υπόλοιπων ειδικών + της ποινής.
Απορίες και ερωτήσεις κατατίθενται αλλά θα σκεφτώ πολύ αν θα απαντήσω… Βλέπετε θα λείπω στις Σέρρες! Έχει Παγκόσμιο Εντούρο και έχω δουλειά…
Για βάλτε φιτιλιές, ανάψτε φωτιές, να πάρει μπροστά το φόρουμ, και όταν έρθω πίσω θα ανεβάσω τις φωτογραφίες!

YΓ1. Κλαδιά και γδαρσίματα δεν υπάρχουν
ΥΓ2. Εξεζητημένες δυσκολίες δεν υπάρχουν. Για τα SUV μια χαρά είναι...

Το σίγουρο είναι ότι θα είναι ένα χορταστικό διήμερο, με διαδρομές μούρλια, RB ΧΩΡΙΣ ΛΑΘΗ, λάσπη, γκάζια, ήρθε ο χειμώνας ρε!!!!

Καλά χώματα!

Α! του χρόνου θα τρέξω στο πρωτάθλημα Rally Raid. Μήπως ξέρετε ποιος θα τα οργανώσει??? Χα, χα! Alex ετοιμάσου να σε πατήσω!

DOC
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό epital » 05 Οκτ 2005, 22:41

Δέν είναι πίκρα,να ξεκινάς στίς 5.00 το πρωί την δεύτερη μέρα,και μέχρι τίς
7.00 που ξημερώνει να προσπαθείς να βγάλεις 100 χλμ. διαδρομής στο
σκοτάδι??Ασε που χάνεις και το τοπίο!(Λέμε τώρα!)

Αφού ο ιδανικός είναι 4.5 ώρες για τους πρώτους,τι 9.30,τι 11.30
ο τερματισμός!

Νομίζω ,για τίς μοτό,καλύτερα στίς 7.00 την δεύτερη μέρα.
η επόμενη μέρα
.....θα είναι νύχτα
Άβαταρ μέλους
epital
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 23:07
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ

Δημοσίευσηαπό alexandros » 06 Οκτ 2005, 07:37

λοιπόν έχετε τρελαθεί τελείως μου φαίνεται !!!!!!!!

εκκίνηση Κυριακής στις 05:00 - τέλος !!

doc αν χτυπήσω γουρούνι με το γουρούνι παίρνω bonus ?? μα θα είναι ομόσταυλος μου !!!

τι είπες για την πρώτη μέρα ????? φλαταδούρες ??? 46 ?????? μου τρέχουν τα σάλια !!!

προβλέπω μάχη με εκείνους τους 4 φίλους που με πετροβόλησαν στα Ψαχνά, θα δείτε τα οπίσθια του ραπτορα ρεεεεεεε !!

τι είπες για του χρόνου ??? ναι καλά, να κάτσεις εκεί που είσαι να τα οργανώνεις τέλεια όπως κάνεις ΚΑΘΕ φορά και να τα ξεχάσεις αυτά που ξέρεις !!

Ααα ! αυτή τη φορά η Q.R.T. θα είναι full power με KFX 400, RAPTOR 660 ΤΕΜΑΧΙΑ 2 ΚΑΙ KODIAK 450 κύριοι να ετοιμάζεστε !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό epital » 06 Οκτ 2005, 15:37

Εχει δίκιο ο Αλέξανδρος! (Δηλαδή εγώ).

........Στις 7!!
η επόμενη μέρα
.....θα είναι νύχτα
Άβαταρ μέλους
epital
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 23:07
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ

Δημοσίευσηαπό alexandros » 06 Οκτ 2005, 15:49

epital έγραψε:Εχει δίκιο ο Αλέξανδρος! (Δηλαδή εγώ).

........Στις 7!!


χα χα !!! γειά σου ρε συνονόματε !!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό tedos » 06 Οκτ 2005, 16:02

alexandros έγραψε:εκκίνηση Κυριακής στις 05:00 - τέλος !!





Aκουγεται μια χαρα για τα τετρακινητα. Αλλωστε μην ξεχναμε και το μακρυ δρομο της επιστροφης.
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό sacram » 06 Οκτ 2005, 16:46

doc έγραψε:Ανεφοδιασμός θα υπάρχει συχνά αλλά απαιτείται αυτονομία 110 χλμ. Εξαιρέσεις συζητιούνται. Το πολύ πολύ να κουβαλήσουμε σε ΣΕΔ μπιτονάκια για μοτοσυκλέτες


Οπωσδήποτε μπιτονάκια στα ΣΕΔ!!!
Εξάλλου τα 110 χλμ σε αγώνα TRR....σχετικά είναι. Λάθος γίνεται εύκολα(σχεδόν από όλους...) και τότε τα χλμ αυξάνονται.
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό panmal » 06 Οκτ 2005, 16:56

tedos έγραψε:
alexandros έγραψε:εκκίνηση Κυριακής στις 05:00 - τέλος !!





Aκουγεται μια χαρα για τα τετρακινητα. Αλλωστε μην ξεχναμε και το μακρυ δρομο της επιστροφης.


Εγώ πάλι ψηφίζω 07:00, γιατί καλή η αδρεναλίνη και σίγουρα ζήτω η τρέλα και τα μυαλά στα κάγκελα :evil: ... αλλά ρε παιδιά να μη δούμε και τη διαδρομή (όπως πολύ σωστά έθεσε ο φίλος epital); Δεν ξέρω για σας, αλλά για μένα έναι ένα πολύ σημαντικό κίνητρο συμμετοχής.
Να χάσω εκατό χιλιόμετρα ομορφιάς για να φτάσω δυο ώρες νωρίτερα στην Αθήνα :bang: :banging: ;

ΟΥΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!!!
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες