Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Trail Ride απο το 0300 στις 30/1/2005

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό pavlox » 04 Ιαν 2005, 18:22

tedos έγραψε:Δεν συμφωνω. Η προσεγγιση του Mytilini δειχνει οτι δεν μας ξερει καν, ιδιαιτερα, οταν αναφερεται σε ονοματα (Εκτος αν ο φιλος Pavlox συμμετεχει σε αγωνες και δεν τον εχω δει! Παυλο χρησιμοποιω το παραδειγμα για να δειξω ποσο δεν μας ξερει, καμμια μομφη σε σενα φιλε)



ΞΕΧΝΑΣ ΤΑ 44 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΑΓΩΝΕΣ ????Και τα 228 μου κύππελα και κούπες ?...και φύτζανάκια ???
....ααααα...ΓεροTedo.....μάλλον ξεχνάς !!!! τα αυτόγραφα που σου έδινα τόσα χρόνια !!!!
Δέν πειράζει....γιαυτό και γω...σε κάθε αγώνα προσπαθώ (μαζί με τον xontros πάντα) να χαράζω νέες διαδρομές ..πέρα απο τα όρια τών νομών... :P

Pavlox- Xontros...Μία νέα διάσταση στήν πλοήγηση.....

ΥΓ...Παρακαλώ τούς διοργανωτές να αλλάξουν το ονομα τής ομάδας μας σε "Petatogps Team"
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό 747 » 04 Ιαν 2005, 18:45

Θα ήθελα να υπενθυμίσω οτι τα προηγούμενα trail rides (π.χ. Ξυλόκαστρο, Ναύπλιο) ήταν τα πλέον ενδεδειγμένα για SUV. SO WHAT? Μήπως δεν το ευχαριστήθηκαν οι κάτοχοι 4Χ4?????
Ηρεμία, κέφι και συμμετοχή!!! Παιχνίδια για όλους είναι.

Και προσοχή στο μέλι......κολλάει και αφήνει σημάδια....... :twisted:
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό doc » 04 Ιαν 2005, 18:55

:D
Επειδή πολλά ακούγονται και λέγονται για την δυσκολία και την οργάνωση των Trail Rides και ειδικά του 0300, -κι αναφέρομαι ειδικά στον φίλο μου τον mytilini- καλό είναι να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα και από την δική μας πλευρά ως οργανωτές (off road team του 0300) που "τρομάζουν" πολλούς, κάνοντας συγχρόνως άλλους να γελάνε...
Κατ' αρχήν οι δυνατότητές μας σε τέτοιου είδους διοργανώσεις αλλά και αγώνες είναι δεδομένη και αναμφισβήτητη, με αποκορύφωμα 4 διοργανώσεις Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Βλέπετε, αυτή είναι η κύρια ενασχόλησή μας, το κάνουμε από μεράκι και αγάπη και πoτέ δεν δεχτήκαμε εκπτώσεις όσον αφορά την ασφάλεια και την οργάνωση.
Η χρόνια εμμονή μας για την παραμονή των Trail Ride σε ερασιτεχνικό - φιλικό - παιχνίδι έχει να κάνει με το καλό κλίμα της παρέας και της αλληλεγγύης, που ευθύς θα χαθεί αν χαρακτηριστεί επίσημα αγώνας και όλοι τρέχουν για την νίκη. Όσο πιο χαμηλά κρατιέται το πρεστίζ της διοργάνωσης (και πάλι τονίζω όχι εις βάρος της σωστής οργάνωσης!) τόσο περισσότερα χαμόγελα υπάρχουν στην εκκίνηση, τόσο περισσότεροι ερασιτέχνες έρχονται και τόσο λιγότερες παρεξηγήσεις υπάρχουν στο τέλος. Για τους πιο μυημένους υπάρχουν και οι πίστες και οι αγώνες enduro.
Η προσπάθεια αναβάθμισης που ξεκινάμε, δεν το κρύβω ότι έγινε μετά από πάρα πολλή σκέψη! Καλή ιδέα η συνύπαρξη των 4Χ4 με τις μοτοσυκλέτες, αλλά και οι απαιτήσεις αυξάνονται και πολύ φοβάμαι εις βάρος κάποιων άλλων πραγμάτων. Θα το δοκιμάσουμε αλλά σίγουρα χρειάζεται θετική σκέψη, λιγότερη γκρίνια, περισσότερες παραχωρήσεις, καλύτερη μηχανοργάνωση...
Η φύση του Έλληνα είναι γκρινιάρα και συχνά δεν εκτιμά αυτά που του προσφέρονται. Ειδικά κάποιοι που περιμένουν με μηδαμινό κόστος να αγοράσουν χρυσάφι... Κακά τα ψέμματα, πολλά πράγματα έχουν να κάνουν με το κόστος, κάτι το οποίο προσπαθούμε με νύχια και με δόντια να κρατήσουμε χαμηλά. Μέχρι σήμερα δεν έχει βγει πεντάρα...
Πάμε τώρα στην δυσκολία της διαδρομής!
H δυσκολία της κάθε διαδρομής έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες:
1ον Με τον καιρό! Αν δεν βρέξει παραπονιόμαστε για τη σκόνη και για την υπερβολική ευκολία της διαδρομής. Αν βρέξει παραπονιόμαστε για τη λάσπη και για την δυσκολία της! Για τα "καθαρόαιμα" τα πράγματα είναι εύκολα, για τα on-off και τα SUV είναι δύσκολα και ακριβά στις βλάβες. Έτσι είναι! Τι να κάνουμε? Προσπαθούμε να τους βολέψουμε όλους και να είναι όλοι ευχαριστημένοι. ΚΑΙ φτηνά, ΚΑΙ καλά, ΚΑΙ χωρίς βλάβες, ΚΑΙ όλοι πρώτοι, ΚΑΙ εύκολα, ΚΑΙ δύσκολα... Ε! Απλά δεν γίνεται!
2ον Με τις δυνατότητες του οδηγού. Άλλο οδήγηση, άλλο πλοήγηση. Υπάρχουν γρήγοροι και καλοί οδηγοί που δεν ξέρουν τι θα πει χάρτης και roadbook και χάνονται σε κάθε διασταύρωση. Υπάρχουν "σαύρες" και "κουλοί" που "αργά βαδίζω - ζωή κερδίζω" φτάνουν πρώτοι γιατί δεν χάνονται. Και εκεί είναι η μαγκιά, η διαφορετικότητα και η μαγία των RRR (Rallies, Raids, Rides).
Παράλληλα, ένας ικανός οδηγός και με SUV που διαθέτει λάστιχα λάσπης δεν θα δυσκολευτεί, θα ξέρει πως να το φιλάξει και που τον παίρνει να ρισκάρει.
3ον Συχνά αναφέρουμε πότε ένα Ride είναι γενικά εύκολο και πότε δύσκολο. Πρέπει να υπάρχουν τα πάντα. Ε! αυτό εύκολο δεν θα είναι, κακά τα ψέμματα, σκόνη δεν περιμένουμε, μάλλον βροχές και ο καθένας ας κάνει το κουμάντο του. Τα εύκολα το καλοκαίρι! Αλλά ας μην κινδυνολογούμε κι όλας κύριε mytilini, είναι στο χέρι του κάθε οδηγού το αν θα χτυπήσει ή κάνει ζημιές. Άλλωστε με το μηχανοκίνητο ασχολούμαστε - που ξέρουμε ότι είναι ακριβό σπορ, όχι με πλέξιμο. Όσον αφορά τους γερανούς, ποτέ δεν τους χρειαστήκαμε, όλους τόσα χρόνια καταφέραμε και τους κουβαλήσαμε όταν έμειναν από μηχανικές βλάβες, ενώ για ασθενοφόρο ούτε λόγος! Που τα είδες εσύ τα ατυχήματα στην Πάρνηθα του '99? Το μόνο ατύχημα ήταν μηδαμινό, και προήλθε από αναβάτη χωρίς roadbook, εκτός της δικής μας διοργάνωσης, έμπειρο αγωνιζόμενο (Κατσάφαρος) που έκανε προπόνηση. Παρόλα αυτά, εμείς τον φροντίσαμε, αυτόν και την μοτοσυκλέτα του, όπως και σε όλες τις άλλες - ελάχιστες περιπτώσεις. Για αυτό λοιπόν δεν θέλω να ακούσω κουβέντα!
Όσον αφορά την ασφάλιση των δικών μας T.R.: Η αστική ευθύνη για υλικές ζημιές προς τρίτους βαρύνει ξεκάθαρα τον συμμετέχοντα - αγωνιζόμενο και αυτό το ξεκαθαρίζουμε. Για αυτό και ΔΕΝ δεχόμαστε ανασφάλιστα αυτοκίνητα, τα οποία μπορεί και να προκαλέσουν μεγάλη ζημιά. Σε περίπτωση ατυχήματος σωματικής βλάβης, υπάρχη στοιχειώδης ασφαλιστική και νοσοκομειακή περίθαλψη από την ασφαλιστική της ΕΛΠΑ και ημερίσια αποζημίωση για όσους έχουν εισοδήματα και καταθέτουν φορολογική δήλωση.
Τέλος, επειδή δεν έχουν καθιερωθεί τέτοιου είδους συμβιώσεις δίτροχων και τετράτροχων εν Ελλάδι, και είναι δύσκολο (όχι όμως ακατόρθωτο) να υπάρξει εννιαίο πλαίσιο κανονισμών, αυτοί βρίσκονται στην διακριτική ευχέρια του διοργανωτή και είναι φυσικό να αλλάζουν συχνά. Εκεί είναι και η διαφωνία μου με τον superspy που τα θέλει όλα τυπολατρικώς τέλεια - και καλά κάνει. Κάτι τέτοιο όμως κοστίζει, υποδομή δεν υπάρχει, χορηγοί λίγοι, συμμετοχές ακόμη λιγότερες, με απογοητευτικό αποκορύφωμα την εις διπλούν ματαίωση της περίφημης ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ.
Αγάλι αγάλι λέει μια παροιμία και έχει δίκιο. Και πάνω από όλα καλή διάθεση από όλες τις μεριές, κατανόηση της ανάγκης συνύπαρξης και όχι φαγωμάρα ιδίως από την τετράτροχη πλευρά που συχνά βλέπει την μοτοσυκλέτα ως πάρεργο.
Φίλοι είμαστε, όχι εχθροί, και πόσο μάλλον με ίδια ενδιαφέροντα.
Εμείς πάντως ως διοργανωτές (και εγώ κι ο Σπύρος ο Κατσιμαλής) απλώς θέλουμε να προχωρήσει σωστά, προς το καλύτερο ο θεσμός και τέτοιους είδους εκδηλώσεις. Να είστε ότι θα προτιμούσαμε να συμμετέχουμε και να τρέχουμε, αλλά ποιος θα τα στήσει?

Καλά νωτισμένα χώματα για το 2005

Δημήτρης DOC Αθανασουλόπουλος
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό tedos » 04 Ιαν 2005, 18:59

Δέν πειράζει....γιαυτό και γω...σε κάθε αγώνα προσπαθώ (μαζί με τον xontros πάντα) να χαράζω νέες διαδρομές ..πέρα απο τα όρια τών νομών...

Και επαρχιων θα ελεγα.... :D :D :D

ΥΓ...Παρακαλώ τούς διοργανωτές να αλλάξουν το ονομα τής ομάδας μας σε "Petatogps Team"


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Μιχαλη- Παυλο παντα ναμαστε καλα και να περναμε ετσι καλα :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tedos » 04 Ιαν 2005, 19:12

Berg έγραψε:Δύο χρόνια μετά έτρεξα το πρώτο μου Trail Ride, οργάνωση ΣΥΜΟΦΕ, με YAMAHA DT200, και μάλιστα πήγα καλά γιατί ήταν εύκολη διαδρομή και δεν χάθηκα. Δεν θυμάμαι τίποτα άλλο από αυτό. :?:

:


Απο τα τεστ εποχης DT200R

Motosport (Παπανδρεου) Μοτο (το καλο με το Heavy Metal πουλι εεε BERG??)

To μηχανακι ειναι τοσο καλο (το DTR εεεε) που με ενα ζευγαρι λαστιχα τρεχει σε αγωνα enduro!!! Φονεας Γιγαντων


Ρε τι μας θυμησες τωρα..... :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tedos » 04 Ιαν 2005, 19:30

Συνφορουμιστα Doc νομιζω μας εχεις καλυψει. Αρκετα 4χ4, απ οτι φαινεται, θα παρευρεθουν και ευχαριστουμε για την φιλοξενια :D :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 05 Ιαν 2005, 16:09

Berg έγραψε:Προς όλους τους ΝΕΟΥΣ στο χώρο.

Πριν 17 χρόνια αγόρασα την πρώτη μου μηχανή, YAMAHA XT250. :oops:

Δύο χρόνια μετά έτρεξα το πρώτο μου Trail Ride, οργάνωση ΣΥΜΟΦΕ, με YAMAHA DT200, και μάλιστα πήγα καλά γιατί ήταν εύκολη διαδρομή και δεν χάθηκα. Δεν θυμάμαι τίποτα άλλο από αυτό. :?:

Αμέσως μετά έτρεξα τον πρώτο μου αγώνα Enduro όπου τα είδα όλα!!!!!!!!! :P :P :P

17 χρόνια μετά, με 46 χρόνια στην πλάτη μου, έχω HUSABERG FE550, συμμετέχω στο πρωτάθλημα enduro, (κατηγορία βετεράνων), και πάλι σε όλους τους αγώνες Trail Ride για ένα και μοναδικό λόγο.

Γιατί συνδιάζουν πλέον την διασκέδαση με την περιπέτεια. Αυτό ακριβώς που ζητούσα 17 χρόνια πριν. :razz: :razz: :razz:


Τι μου θυμισες τωρα :wink: :wink: :wink: αληθεια εκεινος ο σατανας το DT τι εγινε???
το ΚΤΜ το εχει ακομα ο "Κυνηγος " :P :P :P

Αν και δεν ετρεχα με μηχανη αλλα με την καμερα στην πλατη θυμαμαι τα φοβερα scramble που γινονταν τοτε με φοβερες συμμετοχες και απιστευτο κεφι απο τα καμπινγκ μεχρι τις ταβερνες. Εγω ενα εχω να πω, ολοι απο καπου ξεκινανε κανεις δεν γεννιεται με τιμονι στα χερια. Η προσωπικη μου εμπειρια μου λεει πως και ο νεος και ο παλιος μπορουν να περασουν ωραια και να μοιραστουν γνωσεις και εμπειριες. Δοκιμαστε το :!: :!: :P :P
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Ιαν 2005, 16:32

finrond έγραψε:Εντάξει, κι εγώ έχω στείλει την δήλωση συμμετοχής από τη Δευτέρα και ακόμα δεν είμαι στη λίστα, αλλά δεν αγχώνομαι. Έχω όμως επιβεβαιώσει τηλεφωνικώς ότι την έχουν λάβει. Καλό θα ήταν να κάνεις κι εσύ το ίδιο.


H τελευταία λίστα με τα στοιχεία που μου έστειλε το 0300 μόλις τώρα (16:15) ανέβηκε....
Αν δεν είστε μέσα στη λίστα.... επικοινωνήστε....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tazmania » 05 Ιαν 2005, 16:33

Οι συμμετοχές ανεβαίνουν, ο ανταγωνισμός αυξάνεται :D :D :D

Πολλές συμμετοχές, από τα Trial :D

Λες να ξέρουν κάτι για την διαδρομή που δεν ξέρουμε εμείς :twisted: :twisted: :twisted:
Χιούμορ :D
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Tetrakinisi » 05 Ιαν 2005, 16:45

Αλλάξτε την συμμετοχή μας σε ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ ΤΕΑΜ σας παρακαλώ, γιατί ο χαζούλης που συμπλήρωσε την φόρμα (δηλαδή εγώ) δεν είδε το cell που έλεγε ομάδα και δεν το συμπλήρωσε!!!

ΥΓ. Παρόλη την εμπλοκή μου με την οργάνωση είμαι ένας απο τους πιό ασυνεπείς και πιό γκρινιάρηδες αγωνιζόμενους!!!
Tetrakinisi
 

Δημοσίευσηαπό Tetrakinisi » 05 Ιαν 2005, 16:54

tazmania έγραψε:Οι συμμετοχές ανεβαίνουν, ο ανταγωνισμός αυξάνεται :D :D :D

Πολλές συμμετοχές, από τα Trial :D

Λες να ξέρουν κάτι για την διαδρομή που δεν ξέρουμε εμείς :twisted: :twisted: :twisted:
Χιούμορ :D


Γιώργο

έμαθα πως κάποιοι ανοίγουν τρύπες με ποτηροτρύπανα στο πάτωμα για να μην εγκλωβίζεται η λάσπη μέσα στην καμπίνα!!!

Που είναι ο αναπνευστήρααααααααααααααας μουυυυυυυυυυυυυυυυ?

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ...
Tetrakinisi
 

Δημοσίευσηαπό tazmania » 05 Ιαν 2005, 17:02

Tetrakinisi έγραψε:Αλλάξτε την συμμετοχή μας σε ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ ΤΕΑΜ σας παρακαλώ, γιατί ο χαζούλης που συμπλήρωσε την φόρμα (δηλαδή εγώ) δεν είδε το cell που έλεγε ομάδα και δεν το συμπλήρωσε!!!

ΥΓ. Παρόλη την εμπλοκή μου με την οργάνωση είμαι ένας απο τους πιό ασυνεπείς και πιό γκρινιάρηδες αγωνιζόμενους!!!


Το καταλάβαμε ... :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 05 Ιαν 2005, 17:03

Tetrakinisi έγραψε:
tazmania έγραψε:...


Γιώργο

έμαθα πως κάποιοι ανοίγουν τρύπες με ποτηροτρύπανα στο πάτωμα για να μην εγκλωβίζεται η λάσπη μέσα στην καμπίνα!!!

Που είναι ο αναπνευστήρααααααααααααααας μουυυυυυυυυυυυυυυυ?

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ...


Άσε που θα έχουν και πλεονέκτημα λόγο μειωμένου βάρους :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nec-r » 05 Ιαν 2005, 19:04

Oι μοτο θα ξεκινούν μία -μια ή δυο -δυο ?
Ανα λεπτό ?
Τα αυτοκίνητα και αυτα ανα λεπτό ?
Θα υπαρχει χρονική αποσταση μεταξύ μοτό και αυτοκινήτων >
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Ιαν 2005, 20:15

NEC-R έγραψε:Oι μοτο θα ξεκινούν μία -μια ή δυο -δυο ?
Ανα λεπτό ?
Τα αυτοκίνητα και αυτα ανα λεπτό ?
Θα υπαρχει χρονική αποσταση μεταξύ μοτό και αυτοκινήτων >


Η σειρά εκκίνησης θα ανακοινωθεί το πρωϊ της Κυριακής.

Φυσικά θα υπάρχει κενό μεταξύ μοτο και 4X4.

To Σάββατο το μεσημέρι θα ανακοινωθούν σημεία για τους θεατές (Αν προλάβω - ΑΝ - Θα φτίαξω και ένα road book για αυτό το λόγο για ένα απο τα θεαματικότερα σημεία. :twisted: )
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης