Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συνάντηση για... κουβεντούλα για τα RALLY-RAID στην Ελλάδα!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 19 Νοέμ 2004, 13:04

pino έγραψε::D :D :D O Superspy μου απαγόρευσε
την συμμετοχή στα RAID του 2005 εάν δεν οργανώσω τουλάχιστον έναν αγώνα :D :D :D
Σας παρακαλώ βοηθήστε με, απειλήστε τον με ΑΠΟΧΗ!!



O.K. θα σε βοηθήσω φίλε μου.....

ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΓΡΑΜΜΟ, ΤΩΡΑΑΑΑ ...

Αλήθεια περιμένεις υποστήριξη απο ρεμάλια ??? :assshaking:
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 19 Νοέμ 2004, 13:20

pino έγραψε::D :D :D O Superspy μου απαγόρευσε
την συμμετοχή στα RAID του 2005 εάν δεν οργανώσω τουλάχιστον έναν αγώνα :D :D :D
Σας παρακαλώ βοηθήστε με, απειλήστε τον με ΑΠΟΧΗ!!
Ένας για όλους και όλοι για έναν


Ναι βεβαια ειμαστε ολοι μαζι και εσυ.....μονος σου :twisted: :twisted: :twisted:

Το κεφαλι μεσα και οργανωνε τη Ροδοπη 2005 γιατι δεν την βγαζεις καθαρη.... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Νοέμ 2004, 13:57

Το ραντεβού "έκλεισε" για τις 24/11 στις 19:00 στον ΑΝΘΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ, στο 28ο χιλιόμετρο Αθηνών-Λαμίας (μπαίνετε απο τον Αγ. Στέφανο στον παράλληλο και είναι δεξιά στο ύψος των διοδίων περίπου) http://www.anthoskifissias.gr/anthos.htm
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 19 Νοέμ 2004, 14:57

Μα πιο πολύ απ' όλα στην διεύθυνση του ΑΝΘΟΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ, ξεχώρισα την πολύχρωμη παιδική χαρά.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 19 Νοέμ 2004, 15:08

tedos έγραψε:Και να πω κατι που δεν εχω πει μεχρι σημερα και ειναι πραγματικα "ανατριχιαστικο" Ειδα στον Ταυγετο μοτο να καθυστερει και να μην ανοιγει με προθεση δρομο σε αυτοκινητο σε στενο κομματι για 2 χιλιομετρα (ημουν ακριβως πισω και η μοτο εκλεινε με προθεση τον δρομο επαναλαμβανω)


Δυστυχώς το θέμα της προσπέρασης παραμένει μία πονεμένη ιστορία. Και επειδή αυτοί οι αγώνες έχουν κάθε φορά αρκετούς νέους το φαινόμενο παρατηρείται έντονα. Δε σημαίνει φυσικά πως όλοι οι καινούργιοι δεν συμπεριφέρονται σωστά, ίσα ίσα βλέπω μάλλον το αντίθετο. Δυστυχώς όμως δεν χρειάζονται περισσότεροι από 2-3 οδηγοί με κακή νοοτροπία, για να χαλάσουν τον αγώνα και να σπάσουν τα νεύρα των υπολοίπων. Και όταν μάλιστα ο αγώνας είναι σχετικά μικρός (οπότε δε μπορεί κάποιος να μαζέψει εύκολα την όποια καθυστέρηση) τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα.

Γνώμη μου είναι πως οι διοργανωτές δεν έχουν δώσει αρκετό βάρος σε ένα θέμα που μπορεί να οδηγήσει σε εντάσεις μέχρι και σε ατύχημα. Παρόλο που το έχω αναφέρει σε 1-2 ενημερώσεις, ο Σπύρος το λέει μεν αλλά αρκετά "χαλαρά". Πρέπει να τονιστεί περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pino » 19 Νοέμ 2004, 16:44

jdelis έγραψε:Δυστυχώς το θέμα της προσπέρασης παραμένει μία πονεμένη ιστορία. Και επειδή αυτοί οι αγώνες έχουν κάθε φορά αρκετούς νέους το φαινόμενο παρατηρείται έντονα. Δε σημαίνει φυσικά πως όλοι οι καινούργιοι δεν συμπεριφέρονται σωστά, ίσα ίσα βλέπω μάλλον το αντίθετο. Δυστυχώς όμως δεν χρειάζονται περισσότεροι από 2-3 οδηγοί με κακή νοοτροπία, για να χαλάσουν τον αγώνα και να σπάσουν τα νεύρα των υπολοίπων. Και όταν μάλιστα ο αγώνας είναι σχετικά μικρός (οπότε δε μπορεί κάποιος να μαζέψει εύκολα την όποια καθυστέρηση) τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα.

Γνώμη μου είναι πως οι διοργανωτές δεν έχουν δώσει αρκετό βάρος σε ένα θέμα που μπορεί να οδηγήσει σε εντάσεις μέχρι και σε ατύχημα. Παρόλο που το έχω αναφέρει σε 1-2 ενημερώσεις, ο Σπύρος το λέει μεν αλλά αρκετά "χαλαρά". Πρέπει να τονιστεί περισσότερο.


Το θέμα έχει ήδη αντιμετωπιστεί στο ΠΠ (μετά από πολλά, πολλά χρόνια)με το SENTINEL SYSTEM ......Already tested on the two last Cross country rallies '02-'03, this system is a safety horn made to help car overtake bikes.Sentinel is compulsory for all the racing vehicles, bikes, cars and trucks.....

Κάθε όχημα έχει πομποδέκτη με ηχητικό/οπτικό σήμα σε περίπτωση προσπέρασης.
Ίσως το δούμε και στην Ελλάδα κάποτε :roll:
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό Tetrakinisi » 19 Νοέμ 2004, 18:10

Από την εμπειρία μου στην Ρούμελη: οι αναβάτες προσέχουν πάρα πολύ τα αυτοκίνητα που έρχονται πίσω τους! Πέρασα περισσότερες από 20 μοτοσικλέτες και έκαναν όλοι στην άκρη αμέσως.

Μην ξεχνάτε ότι προτιμούν να τους... "οδηγούμε" εμείς που έχουμε συνοδηγό!!!
Tetrakinisi
 

Δημοσίευσηαπό pino » 19 Νοέμ 2004, 20:09

tedos έγραψε:Ναι βεβαια ειμαστε ολοι μαζι και εσυ.....μονος σου :twisted: :twisted: :twisted:

Το κεφαλι μεσα και οργανωνε τη Ροδοπη 2005 γιατι δεν την βγαζεις καθαρη.... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Τώρα που το σκέφτομαι Terratrip έχεις, έμπειρο (και βάλε) χαρτογράφο/συνοδηγό έχεις, κέφι για βόλτες ατελείωτο, τί είναι να καταγράψεις 600 χιλιομετράκια σε road book;

Αγαπάς τα Raid; ΑΠΟΔΕΙΞΗ
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό tedos » 19 Νοέμ 2004, 20:22

pino έγραψε:
tedos έγραψε:Ναι βεβαια ειμαστε ολοι μαζι και εσυ.....μονος σου :twisted: :twisted: :twisted:

Το κεφαλι μεσα και οργανωνε τη Ροδοπη 2005 γιατι δεν την βγαζεις καθαρη.... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Τώρα που το σκέφτομαι Terratrip έχεις, έμπειρο (και βάλε) χαρτογράφο/συνοδηγό έχεις, κέφι για βόλτες ατελείωτο, τί είναι να καταγράψεις 600 χιλιομετράκια σε road book;

Αγαπάς τα Raid; ΑΠΟΔΕΙΞΗ


Αμαν την πατησαμε.....αντε τωρα να ξεμπλεξουμε....σας παρακαλω κυριε Pino ξανασκεφτειτε το.....θελω ΝΑ ΤΡΕΞΩ
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tazmania » 19 Νοέμ 2004, 21:57

chriska έγραψε:
tazmania έγραψε:
chriska έγραψε:... στο Ξυλόκαστρο με "καβάλησε" το τέρας του Σκαλτσά :lol:...


Καλτσά τον λένε τον άνθρωπο :wink:


Πράγματι απο τον καθρέπτη μου φαινόταν σαν μια τεράστια κάλτσα που ήθελε να με "φορέσει". :lol: :lol: :lol:
Που 200+ 'αλογα που 80+


Για την ακρίβεια 300- :!: Φήμες λένε για 280 :shock:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 19 Νοέμ 2004, 22:02

pino έγραψε:
tedos έγραψε:Ναι βεβαια ειμαστε ολοι μαζι και εσυ.....μονος σου :twisted: :twisted: :twisted:

Το κεφαλι μεσα και οργανωνε τη Ροδοπη 2005 γιατι δεν την βγαζεις καθαρη.... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Τώρα που το σκέφτομαι Terratrip έχεις, έμπειρο (και βάλε) χαρτογράφο/συνοδηγό έχεις, κέφι για βόλτες ατελείωτο, τί είναι να καταγράψεις 600 χιλιομετράκια σε road book;


Είναι δουλειά σου :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Χωρίς πλάκα τώρα, το γεγονός είναι ότι είναι πρόβλημα να είσαι οργανωτής, ειδικά όταν είσαι σε ηλικία που σε παίρνει και θες πραγματικά να τρέχεις.

Κουράγιο!
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 20 Νοέμ 2004, 01:03

pino έγραψε:
Το θέμα έχει ήδη αντιμετωπιστεί στο ΠΠ (μετά από πολλά, πολλά χρόνια)με το SENTINEL SYSTEM ......Already tested on the two last Cross country rallies '02-'03, this system is a safety horn made to help car overtake bikes.Sentinel is compulsory for all the racing vehicles, bikes, cars and trucks.....

Κάθε όχημα έχει πομποδέκτη με ηχητικό/οπτικό σήμα σε περίπτωση προσπέρασης.
Ίσως το δούμε και στην Ελλάδα κάποτε :roll:



Νομίζω το παραπάνω έχει νόημα σε συνθήκες με πολύ σκόνη οπου το προπορευόμενο όχημα απλώς δεν μπορεί να δεί αυτόν που ακολουθεί για να κάνει στην άκρη, στους ελληνικούς αγώνες το πρόβλημα (για ελάχιστους απο την δικιά μου πείρα τουλάχιστον) δεν είναι πως δεν σε βλέπουν αλλα πως δεν κάνουν στην άκρη.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό Pajo » 20 Νοέμ 2004, 04:26

Προς τους αρμόδιους:
Με εκεινο το προσχεδιο αγωνων του "Επάθλου Αντοχής 2005" που περιελάμβανε και 3 Raid τι έγινε?
Άβαταρ μέλους
Pajo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2004, 20:05

Δημοσίευσηαπό tedos » 20 Νοέμ 2004, 08:04

Pajo έγραψε:Προς τους αρμόδιους:
Με εκεινο το προσχεδιο αγωνων του "Επάθλου Αντοχής 2005" που περιελάμβανε και 3 Raid τι έγινε?


3 RAID 2 24ωρα και αλλα καλουδια :D :D :D Τι γινεται αληθεια?
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό aapo » 20 Νοέμ 2004, 10:45

Μήν βιάζεστε ολα είναι δρομολογημένα ΗΔΗ τά πρώτα 300 χιλιόμετρα τού 24 Ωρες 4χ4 εχουν βρεθεί. Οπως υπολογίζω θά υπερβούμαι τά 700χλμ. Επίσης ενα TRR βρίσκεται στό στάδιο σχεδίασης καί τό οποίο θά καλύπτει ολες τίς μέχρι τώρα επιθυμίες σας. αα
aapo
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 14 Οκτ 2003, 17:05
Τοποθεσία: Αγιος Στέφανος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες