Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ζητώ βοήθεια για αγορά GPS!

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Ζητώ βοήθεια για αγορά GPS!

Δημοσίευσηαπό xth » 28 Απρ 2008, 22:55

Χριστός ανέστη σε όλους!
Είμαι ελαφρώς άσχετος στην τεχνολογία gps, αλλά θέλω να αγοράσω ένα, για χρήση off-road κυρίως, στην περιοχή Αν.Μακεδονίας. Κινούμαστε κυρίως με 4x4 και λιγότερο με τα πόδια.
Έχω ψιλοκαταλήξει μεταξύ Garmin 276 csx και Navimate extreme 420. Το πρώτο λόγω της συμβατότητας με το Toponavigator μου φαίνεται πιο δελεαστικό, αλλά δεν ξέρω πραγματικά αν το "πακέτο" αυτό (650 + 220 ευρώ) αξίζει τα λεφτά του ή αν καλύπτομαι και με το Navimate extreme 420 για την περιοχή που κινούμαι (που ξέρω ότι υστερεί σε χαρτογράφηση ούτως ή άλλως...).
Περιμένω τη βοήθεια σας και τις προτάσεις σας! Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :?
Άβαταρ μέλους
xth
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 14 Δεκ 2007, 08:19
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ

Ζητώ βοήθεια για αγορά GPS!

Δημοσίευσηαπό xtrail » 29 Απρ 2008, 11:29

Νομίζω πως η λύση garmin με το toponav ειναι καλυτερη καθώς το Navimate extreme απ' όσο ξέρω δεν αναπτύχθηκε από την ίδια εταιρία απλά η ανάβαση έδωσε τα χαρτογραφικά υπόβαθρα.
Για την περιοχή τα πράγματα είναι όπως τα λες, αν και υπάρχουν αρκετά στοιχεία (ίσως δεν είναι χαρτογραφημένα αλλά περασμένα από υπόβαθρα της ΓΥΣ)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xth » 29 Απρ 2008, 20:50

Τελικά κατέληξα σε Garmin λόγω Toponavigator και υποστήριξης από Ανάβαση (μονοπώλιο γαρ! τι να κάνουμε;)...
Αλλά προέκυψε άλλο ένα δίλημμα μεταξύ του 276 c και του gpsmap 60 csx.
Το ερώτημα μου είναι όσον αφορά στις διαφορές μεταξύ τους στην οθόνη και στη πλοήγηση. Ας πούμε για το 276 διαβασα ότι υπάρχει πρόβλημα με τα χρώματα των δρόμων (ισχύει ακόμη;). Η οθόνη του 60 είναι ικανοποιητική σαν μέγεθος;
Άντε ρε παιδιά βοηθήστε με να ξεστραβωθώ, γιατί έχω χάσει λιγάκι τη μπάλα (οεο!). :?
Άβαταρ μέλους
xth
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 14 Δεκ 2007, 08:19
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ

Δημοσίευσηαπό russo » 29 Απρ 2008, 23:34

Το Toponavigator καλή και μοναδική λύση για off, το 60 csx για πεζοπορία το καλύτερο, οπότε αν θες να συνδιάσεις και τα δύο (πεζοπορία/αυτο) πάρτο.
Τόσο το 60 csx όσο και το 276 c δεν θα σε ικανοποιήσουν για το αυτοκίνητο.
Πρίν πληρώσης κάποιο από τα δύο, μελέτησε τη λύση laptop + 7"/8" οθόνη ή carpc για να κάνεις δουλειά. :wink:
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό xtrail » 30 Απρ 2008, 08:40

Γιώργο, η λύση laptop + οθόνη (να φανταστώ touchscreen) ειναι καλή για εκτός δρόμου, από άποψη αντοχής σκληρού δισκου πχ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vagelis » 30 Απρ 2008, 09:38

xtrail έγραψε:Γιώργο, η λύση laptop + οθόνη (να φανταστώ touchscreen) ειναι καλή για εκτός δρόμου, από άποψη αντοχής σκληρού δισκου πχ?

Eχω λαπ τοπ 3 χρονια το οποιο εχει τραβηξει τα πανδυνα μεσα στο χρεπι,κανενα προβλημα με τον δισκο.Για οθονη θα συνιστουσα απλη και οχι τατσ σκρην διοτι δεν βολευει,εγω χρησιμοποιω ποντικι με μπιλια και σωθηκα με το συστημα τατσ σκρην επρεπε να σταματησω να κεντραρω με το πενακι κλπ,διοτι με τα τρανταγματα ηταν αδυνατον να πετυχω το συμβολο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό xth » 30 Απρ 2008, 19:59

Παιδιά, κατ' αρχάς ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
Κατά δεύτερον, να πω ότι πάντα έχω συνοδηγό στις βόλτες, που θα μπορεί να χειρίζεται το GPS. Αυτό το αναφέρω γιατί από ότι κατάλαβα το πλεονέκτημα του laptop για το αυτοκίνητο είναι το μέγεθος της οθόνης (κατάλαβα καλά, russo?). Ή υπάρχουν και άλλα πλεονεκτήματα τα οποία δεν γνωρίζω?
Δηλαδή θα είμαι καλυμμένος με ένα laptop και το Toponavigator ? Το laptop με gps mouse ισοδυναμεί με κανονική συσκευή gps ή θα πρέπει ούτως ή άλλως να αγοράσω και gps μαζί?
HELP!!! :banghead:
Άβαταρ μέλους
xth
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 14 Δεκ 2007, 08:19
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ

Δημοσίευσηαπό russo » 30 Απρ 2008, 22:31

xtrail έγραψε:Γιώργο, η λύση laptop + οθόνη (να φανταστώ touchscreen) ειναι καλή για εκτός δρόμου, από άποψη αντοχής σκληρού δισκου πχ?


Δεν έχει παρουσιάσει 2+ χρόνια κανένα πρόβλημα και δουλέυει μόνος χωρίς έξτρα οθόνη (όρθιος στο ταμπλό, δεμένος με χταπόδι) και πολλές φορές 8ωρα/10ωρα.
Μόνο η πρίζα του μετασχηματιστή βγαίνει με τα ντάπα ντούπα και σφυράει ότι τελειώνη η μπαταρία και το παίρνω είδηση.

Αλλά και ο δίσκος να καταστραφή είναι πλέον μικρό το κόστος των δίσκων. :wink:
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό russo » 30 Απρ 2008, 23:11

xth έγραψε:Παιδιά, κατ' αρχάς ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
Κατά δεύτερον, να πω ότι πάντα έχω συνοδηγό στις βόλτες, που θα μπορεί να χειρίζεται το GPS. Αυτό το αναφέρω γιατί από ότι κατάλαβα το πλεονέκτημα του laptop για το αυτοκίνητο είναι το μέγεθος της οθόνης (κατάλαβα καλά, russo?). Ή υπάρχουν και άλλα πλεονεκτήματα τα οποία δεν γνωρίζω?
Δηλαδή θα είμαι καλυμμένος με ένα laptop και το Toponavigator ? Το laptop με gps mouse ισοδυναμεί με κανονική συσκευή gps ή θα πρέπει ούτως ή άλλως να αγοράσω και gps μαζί?
HELP!!! :banghead:


Το μέγεθος της οθόνης είναι βασικότατο στοιχείο.
Το laptop έχει και πολλές άλλες χρήσης εκτός από πλοήγηση και αν δεν έχεις ήδη (οπότε γλιτώνης κόστος) θα τον χρησιμοποιήσης και σαν pc παντού.
Συν ότι θα μπορείς να χρησιμοποιείς το Topo στις εκδρομές, Destinator στις πόλεις, και GoogleEarth όπου δεν έχει κανείς χαρτογράφος δρόμους. :wink:
Δεν χρειάζεται να αγοράσεις και gps plotter, απλά ένα δέκτη/κεραία gps (από 40 ευρό ξεκινάνε).
Η έξτρα οθόνη βολεύει από θέμα μεγέθους στο ταμπλό, αλλιώς και μόνος του κάνει.

Προσωπικά έχω και το 60 cs, 4+ χρόνια αλλά στο αμάξι δεν το αντέχω, λόγο μεγέθους οθόνης.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες