Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GARMIN IQ 3600 !

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

GARMIN IQ 3600 !

Δημοσίευσηαπό maverickman » 16 Απρ 2004, 16:35

Κάτοχος ολοκαίνουργιου IQ εχω κολησει στο εξης : βαζω ενα waypoint ολα καλα.Πως βάζεις όμως ενα δευτερο στην ιδια διαδρομη? :banging:
Τελευταία επεξεργασία από maverickman και 04 Φεβ 2008, 16:19, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: GARMIN IQ 3600

Δημοσίευσηαπό dista » 16 Απρ 2004, 20:28

maverickman έγραψε:Κάτοχος ολοκαίνουργιου IQ εχω κολησει στο εξης : βαζω ενα waypoint ολα καλα.Πως βάζεις όμως ενα δευτερο στην ιδια διαδρομη? :banging:


Για να καταλάβω, εννοείς να φτιάξεις ένα route απο ήδη καταχωρημένα waypoints :?: .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 16 Απρ 2004, 20:49

Ακριβως!!!! εχω πεντε δεκα σημεια στον χαρτη και προσπαθω να τα συμπεριλαβω.βαζω το πρωτο οπως ακριβως περιγραφει το ενχειριδιο μετα πρεπει να παω στο QueRoutes οπυ να βρω το εικονειδιο editVias αμ δε δεν υπαρχει μηπως ξερει κανεις τιποτε?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό dista » 16 Απρ 2004, 21:24

Έχεις κάνει το Route active :?:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 16 Απρ 2004, 21:54

dista έγραψε:Έχεις κάνει το Route active :?:


:shock: :shock: :shock: :shock: :? :? :? :? Γιατι ρε distoyli που εισαι τοσο καλο παιδι και τοσο σε αγαπαω ανοιγεις τετοιες κουβεντες και δεν καταλαβαινω τιποτα και τρελλαινομαι..... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό maverickman » 17 Απρ 2004, 05:34

dista έγραψε:Έχεις κάνει το Route active :?:

επιλεγω σημειο
κaνω route to
κανει το calculation ολα καλα
παω ξανα QueRoutes απο το εικονειδιο διπλα στο homme tap sto SavedRoutes κανω ταπ στο save active γραφω ενα ονομα ταπ στο done κα με επιστρεφει στον χαρτη
Τωρα κανονικα συμφωνα με τις οδηγιες θα επρεπε να εαν πατησω QueRoutew να μου εμφανιζει ενα εικονειδιο EditVias αλλα που αυτο τον χαλβα του... :twisted:
Μαλλον μια σημαντικη παρατηρηση.
οταν παω ξανα στο QueRoutes και κανω ταπ στο savedroutes κανοντας ταπ επανω στην διαδρομη που αποθηκευσα πριν, στα στοιχεια της,( αποσταση χρονος σημεια) ολα ειναι μηδενικα

Γιατρε μου τι συμβαινει θα πονεσω?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό dista » 17 Απρ 2004, 08:20

Κατ'αρχήν να σου διευκρινίσω ότι δεν έχω δουλέψει ποτέ το IQ και ότι ξέρω είναι απο το manual και απο άλλα μηχανάκια :oops: . Το μεσημέρι όμως μπορώ να βρω ένα γνωστό που έχει IQ και το ξέρει καλά και θα μάθω λεπτομέριες οπότε θα σου πω.
Μέχρι τότε, όταν κάνεις "Route To" σου βγάζει το "Calculating Route" graphic και μετά επιστρέφει στο "Satellite Graphic" ? γιατί απ'ότι κατάλαβα μόνο τότε γίνεται active το route. Αν όχι, ίσως φταίει το waypoint ή ο χάρτης που χρησιμοποιείς, δοκίμασε με κάποιο χάρτη της Garmin να κάνεις μια δοκιμή με ένα item απο το χάρτη για να δείς αν δουλεύει.
Ελπίζω το απόγευμα να ξέρω περισσότερα :roll:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 17 Απρ 2004, 22:29

dista έγραψε:Κατ'αρχήν να σου διευκρινίσω ότι δεν έχω δουλέψει ποτέ το IQ και ότι ξέρω είναι απο το manual και απο άλλα μηχανάκια :oops: . Το μεσημέρι όμως μπορώ να βρω ένα γνωστό που έχει IQ και το ξέρει καλά και θα μάθω λεπτομέριες οπότε θα σου πω.
Μέχρι τότε, όταν κάνεις "Route To" σου βγάζει το "Calculating Route" graphic και μετά επιστρέφει στο "Satellite Graphic" ? γιατί απ'ότι κατάλαβα μόνο τότε γίνεται active το route. Αν όχι, ίσως φταίει το waypoint ή ο χάρτης που χρησιμοποιείς, δοκίμασε με κάποιο χάρτη της Garmin να κάνεις μια δοκιμή με ένα item απο το χάρτη για να δείς αν δουλεύει.
Ελπίζω το απόγευμα να ξέρω περισσότερα :roll:


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ DISTA περιμενω τα φωτα σου.Χαρτη χρησημοποιω της αναβασης που παρεπιπτοντως ειναι αφανταστα ακριβης στην πρωτη του σημερινη γενικη δοκιμη με 350 περιπου km μικτα on και off και συμπτωση σε ποσοστο πανω απο 80%
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό dista » 26 Απρ 2004, 08:53

Φίλε maverickman συγνώμη για τη καθυστέριση και για να μη ξαναγράφω τους λόγους δές την απάντηση στο φίλο russo.
Για το θέμα μας τώρα. Προς το παρόν δεν έχω βρεί άκρη αλλά έχω ήδη στα χέρια μου ένα IQ και ελπίζω τις επόμενες μέρες να τη βρώ. Στο μεταξύ μπορείς να δοκιμάσεις ένα καλό πρόγραμμα για IQ που υποστιρίζει και χάρτες σε μορφή εικόνας (σαν αυτούς που δίνει η Ανάβαση σε CD), πλοήγηση κλπ. Είναι το PathAway (στο Pathaway.com) και υπάρχει demo για δοκιμή. Για λίγο που το είδα φαίνετε πολύ καλό.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 29 Απρ 2004, 22:33

Μέχρι στιγμής δεν κατάφερα και πολλά με το Route αν και δεν πάλεψα αρκετά λόγω χρόνου. Πάντως τα προγραματάκια που δίνει η Garmin με το IQ δείχνουν πολύ παιδικά και δύσχρηστα. Απο την άλλη το Pathaway δίχνει αρκετά καλό αν και δεν υποστιρίζει αρχεία vector (αν τα χρειάζεσαι). Με τους χάρτες εικόνες της Ανάβασης δίχνει να τα πηγαίνει καλά. Θα δοκιμαστεί σκληρά με χάρτες το ΣΚ στις 24 ΩΡΕΣ και θα δούμε.
Άκουσα και για απευθείας υποστήριξη του Pathaway σε χάρτες απο την Ανάβαση, έτοιμους καλιμπραρισμένους για να φορτώνονται απευθείας στο IQ. Ίσως και σε φορματ για Fugami :D :D :D
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 05 Οκτ 2004, 11:34

ΑΠΟΡΙΑ

Παρατήργσα το εξής: Οταν αποθηκευσω το LOG σαν track ta σημεια που βρισκει το mapsource ειναι λιγοτερα απο οσα βρισκει sto active log.

a ειναι αληθεια?
b ποσα σημεια μπορει να αποθηκευσει το active log γιατι ψαχνωντας στο υπερπληρες :? βιβλιο κατασκευαστη δεν βρηκα απαντηση.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό dista » 11 Οκτ 2004, 00:58

Φίλε Maverickman δε σε ξέχασα, απλά έλειπα ταξίδι και απο το κωλοξενοδοχείο που έμενα δεν μπορούσα να μπω με τίποτα. Δυστηχώς αύριο φεύγω πάλι για μερικές μέρες (σε λίγο καιρό θα ανέβω και στα μέρη σου και ίσως πιούμε κανά καφέ και τα πούμε και απο κοντά :D ).
Για την ερώτηση σου τώρα. Το active log καταγράφει μέχρι 5000 σημεία τα οποία όταν τα σώνεις τα απλουστεύει σε μόλις 500 (αυτό είναι απο τη Garmin "Tracks: 32, with 500 points per saved track and a maximum of 5,000 active track points").
Κουφό αφού μπορείς με μια κάρτα να έχεις όσο χώρο χρειάζεσαι, αλλά η Garmin κάνει αρκετά τέτοια :evil:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 13 Οκτ 2004, 18:34

dista έγραψε:Φίλε Maverickman δε σε ξέχασα, απλά έλειπα ταξίδι και απο το κωλοξενοδοχείο που έμενα δεν μπορούσα να μπω με τίποτα. Δυστηχώς αύριο φεύγω πάλι για μερικές μέρες (σε λίγο καιρό θα ανέβω και στα μέρη σου και ίσως πιούμε κανά καφέ και τα πούμε και απο κοντά :D ).
Για την ερώτηση σου τώρα. Το active log καταγράφει μέχρι 5000 σημεία τα οποία όταν τα σώνεις τα απλουστεύει σε μόλις 500 (αυτό είναι απο τη Garmin "Tracks: 32, with 500 points per saved track and a maximum of 5,000 active track points").
Κουφό αφού μπορείς με μια κάρτα να έχεις όσο χώρο χρειάζεσαι, αλλά η Garmin κάνει αρκετά τέτοια :evil:


θα χαρω να σε δω στα μερη μου.

Συνεπως εαν το active log ειναι καποιο αρχειο μπορω να το αντιγραφω σε καποιο σημειο της καρτας και στην συνεχεια να το σβηνω προκειμενου να δημιουργω ενα καινουργιο με την μονη διαφορα πως θα μπορω με copy paste να κατεβασω στο pc με περισοτερη λεπτομερια το log της διαδρομης μου :wink: σωστος? θα προσπαθησω να το κανω σημερα μιας και ακομα δουλευω αλλα κοντα τωρα θα την κανω ισως μπορεσω να ποσταρω και το αποτελεσμα της προσπαθειας.Τα λεμε... :onfire:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 17 Οκτ 2004, 21:59

maverickman έγραψε:
dista έγραψε:Φίλε Maverickman δε σε ξέχασα, απλά έλειπα ταξίδι και απο το κωλοξενοδοχείο που έμενα δεν μπορούσα να μπω με τίποτα. Δυστηχώς αύριο φεύγω πάλι για μερικές μέρες (σε λίγο καιρό θα ανέβω και στα μέρη σου και ίσως πιούμε κανά καφέ και τα πούμε και απο κοντά :D ).
Για την ερώτηση σου τώρα. Το active log καταγράφει μέχρι 5000 σημεία τα οποία όταν τα σώνεις τα απλουστεύει σε μόλις 500 (αυτό είναι απο τη Garmin "Tracks: 32, with 500 points per saved track and a maximum of 5,000 active track points").
Κουφό αφού μπορείς με μια κάρτα να έχεις όσο χώρο χρειάζεσαι, αλλά η Garmin κάνει αρκετά τέτοια :evil:


θα χαρω να σε δω στα μερη μου.

Συνεπως εαν το active log ειναι καποιο αρχειο μπορω να το αντιγραφω σε καποιο σημειο της καρτας και στην συνεχεια να το σβηνω προκειμενου να δημιουργω ενα καινουργιο με την μονη διαφορα πως θα μπορω με copy paste να κατεβασω στο pc με περισοτερη λεπτομερια το log της διαδρομης μου :wink: σωστος? θα προσπαθησω να το κανω σημερα μιας και ακομα δουλευω αλλα κοντα τωρα θα την κανω ισως μπορεσω να ποσταρω και το αποτελεσμα της προσπαθειας.Τα λεμε... :onfire:


δυστυχως δεν καταφερα τιποτε.Εαν μπορει καοιος να βοηθησει τηνκατασταση πληροφοροντας με "ποιο ειναι" το αρχειο στο οποιο αποθηκευεται το active log θα το εκτιμουσα αφανταστα.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό dista » 27 Οκτ 2004, 10:04

Για το Active log το κοίταξα λίγο (είμαι πνιγμένος στη δουλειά το τελευταίο καιρό) αλλά δεν κατάφερα ακόμα να βρω το αρχείο (υποψιάζομαι ότι είναι κάπου κρυμμένο :evil: ). Προς το παρόν η μόνη λύση είναι το κατέβασμα στο PC με το TrackConduit της Garmin σε συνδυασμό με το MapSource πριν γεμίσει ή το κάνεις save.
Επίσης να ξέρεις ότι από τη στιγμή που έχεις ενεργοποιήσει τη καταγραφή αυτή συνεχίζει και στο παρασκήνιο όταν τρέχεις άλλο πρόγραμμα (κάτι που δεν κάνει το Pathaway και που πολύ θα με διευκόλυνε :evil: ).
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 33 επισκέπτες