Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΔΙΑΣΩΣΗΣ

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

GPS ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΔΙΑΣΩΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 20 Ιουν 2007, 00:03

Ζητάμε τη βοήθεια των ειδικών
Η Ελληνική ομάδα διάσωσης παράρτημα Κω ζητάει να μάθει ποια είναι καλά GPS για ανάγκες διάσωσης
Βασικό είναι να μπορείς να πληκτρολογήσεις το στίγμα που θες να πας.
Επίσης θέλουμε τη γενικότερη γνώμη σας και αν ξέρετε τιμές και προμηθευτές
Να πάρουμε καινούργια η μεταχειρισμένα?
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 20 Ιουν 2007, 08:04

Βασικα θα πρεπει να χρησιμοποιησετε κανα δυο διαφορετικα και να δειτε τι σας αρεσει. Υπαρχουν δυο κατηγοριες: οι αφιερωμενες συσκευες (αποκλειστικα GPS και τπτ αλλο) και τα PDAs (υπολογιστες χειρος με ενσωματωμενο GPS).

Στην πρωτη κατηγορια (των αφιερωμενων GPS) θα βρεις πολλες συσκευες, θα μπορουσαμε να πουμε, ειδικες για τη δουλεια που τις θες: με ή χωρις υποστηριξη χαρτη, αδιαβροχες, ανθεκτικοτατες σε χτυπηματα, με καλη χρηση μπαταριας για μεγαλη αυτονομια (15+ ωρες), ακομα-ακομα και με ειδικοτερα χαρακτηριστικα οπως ασυρματο για επικοινωνια, οχι μονο φωνης αλλα και στιγματος (στελνει ασυρματικα το ενα στο αλλο το στιγμα του). Το μειονεκτημα ειναι πως οι χαρτες που δουλευουν με αυτες τις συσκευες ειναι ειδικα φτιαγμενοι, διανυσματικοι (γραμμες δλδ και οχι ζωγραφιες) και δεν ξερω κατα ποσο υπαρχει κατι για την Κω.

Στη δευτερη κατηγορια, παλι θα βρεις πολλες συσκευες, που ομως δεν ειναι ακριβως για τη δουλεια που τις θες: ειναι λεπτεπιλεπτες, δεν ειναι αδιαβροχες ουτε κατα διανοια, δεν εχουν μεγαλη αυτονομια (2-3 ωρες max) , καμμια ανθεκτικοτητα κλπ. Εχουν ομως ενα μεγαλο πλεονεκτημα, χρησιμοποιουνε διαφορα προγραμματα καθοτι ειναι υπολογιστες, και αναμεσα στα διαφορα αυτα προγραμματα υπαρχουν και μερικα που ειναι πολυ καλα (OziExplorer, Pathaway) και στα οποια μπορεις (με λιγο δουλεια, αλλα γινεται) να περασεις καποιον χαρτη της Κω (ποια ειναι η γενικη? παντα μπερδευομαι!) και να κανεις τη δουλεια σου.

Επειδη ειμαι κι εγω μελος της αντιστοιχης ομαδας στα Γιαννενα και καταλαβαινω τις αναγκες, θα σου ελεγα να δεις μονο συσκευες της πρωτης κατηγοριας. Ρωτας και την εταιρια "Αναβαση" που φτιαχνει χαρτες, αν εχει κατι για την Κω, και προχωρας. Θα μπορουσες να κανεις ανετα τη δουλεια σου και με απλες συσκευες, που δεν υποστηριζουν χαρτη και ειναι, προφανως, φθηνοτερες. Εχοντας μαζι σου εναν χαρτινο χαρτη με συντεταγμενες, βρισκεις ευκολα και γρηγορα που εισαι και κανονιζεις προς τα που θελεις να πας. Αυτα στην περιπτωση που δεν υπαρχει χαρτης για την Κω.

Απο την αλλη, παιρνεις τωρα ενα GPS με χαρτη, περνας τον χαρτη του Peter που εχει καποια πληροφορια για την Κω, και περιμενεις (ή τον βοηθας, ακομα καλυτερο) ποτε θα βγαλει ενημερωση για το νησι σου.

Μετα τα λογια, οι προτασεις μου:

Garmin Rino 520HCx
με ασυρματο, αλλα μπορει να μην το βρεις στην Ελλαδα διοτι δεν ειναι νομιμες οι συχνοτητες που εκπεμπει (αλλα ως γνωστον για περιπτωσεις εκτακτων αναγκων αιρονται ολες οι απαγορευσεις)

Garmin GPSMap 60Cx

Garmin eTrex Legend® HCx
προσεξε το Η, υποδηλωνει δεκτη με μεγαλη ευαισθησια (για να πιανει κατω απο τα δεντρα κλπ)

Ξεκινα να ψαχνεις και να διαβαζεις και για αποριες παλι εδω :D

καλημερα σας!
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό russo » 21 Ιουν 2007, 04:08

Κατ' αρχάς ένα μπράβο για τον εθελοντισμό και άλλο ένα για τα ιμέιλ παρότρυνσης.

Επί του θέματος ως χομπίστας/χρήστης, όχι ειδικός να σου πω τη γνώμη μου.
Οι συσκευές gps λίγο πολύ σχεδόν όλες οι φορητές θα σε καλύψουν, οι εξειδικευμένες για σκληρή χρήση, όπως π.χ. το Garmin 60 έχει όλες τις προδιαγραφές για αυτό το έργο, αλλά όπως και οι υπόλοιπες δεν έχει δεν έχει την απαιτούμενη χαρτογραφική κάλυψη.

Από μια ματιά που έριξα, δυστυχώς η Κως (όπως και αρκετές περιοχές της Ελλάδος) χαρτογραφικά έχει απλά μια τουριστική οδική κάλυψη.

Το να βάλεις το στίγμα και κάνεις κύκλους ή να ψάχνεις από που θα πας, σίγουρα δεν έναι η καλύτερη χρονικά βοήθεια που μπορείς να προσφέρης. (θεωρώ ότι ο χρόνος είναι από τα βασικότερα για να προσφέρεις στην/ον ατυχούντα)

Οπότε μια βασική κίνηση (γνώμη μου) είναι να χαρτογραφήσετε το νησί σας !
Ευτυχώς δεν είναι δύσκολο, έχει και τα υπέρ :)
α) Θα μάθετε πλήρως το νησί σας + θα παρέχεται πληροφόριση σε ντόπιους και επισκέπτες.
β) Είναι σχετικά μικρή περιοχή προς χαρτογράφηση. (κάπου στα 1.000 χλμ σας κόβω πάνω κάτω, κουράγιο)
γ) 'Εχει καλή κάλυψη και γεωαναφορά από Google Earth στο 80% του νησιού.
δ) Θα γίνεται εξπέρ στη χρήση gps και χαρτογραφικών προγραμάτων.
ε) Πιστεύω ότι θα έχεται βοήθεια/υποστίρηξη εξειδικευμένων χαρτογράφων, όπως π.χ. της Ανάβασης.

Υ.Γ. Για αναλυτικότερη συζήσηση περί του θέματος ή τηλεφωνικώς ή άμα βρεθείς από Αθήνα, κερνάω να τα πούμε, γιατί εμένα προς Κω δυστυχώς πολύ δύσκολα με βλέπω.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

ssss

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 21 Ιουν 2007, 06:25

Αθήνα ? Με 45 βαθμούς????
Εσύ γιατί να μην έρθεις κάτω να μας δείξεις πως χαρτογραφούν>??
Δε θες διακοπές? :P :P :P
Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις
Βοηθήσατε
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Re: ssss

Δημοσίευσηαπό russo » 22 Ιουν 2007, 02:07

kos4wd έγραψε:Αθήνα ? Με 45 βαθμούς????


'Αμα ανέβης για καμιά δουλειά, όχι για φούρνο, + του ότι μέχρι να ανοίξουν τα σχολεία είμαι μετακομισμένος στο Σούνιο, οπότε το κέρασμα και η συζήτηση μετά του πλωμαρίου θα είναι δίπλα στο κύμα. :wink:

kos4wd έγραψε:Εσύ γιατί να μην έρθεις κάτω να μας δείξεις πως χαρτογραφούν>??


Γιατί είμαι (όπως προανέφερα) ένας απλός χρήστης/χομπίστας, εκτός από κάποια τρακς δεν έχω τη δυνατότητα/γνώσεις για παραγωγή χάρτη.

kos4wd έγραψε:Δε θες διακοπές? :P :P :P


Ξέρεις κάποιον που δεν θέλει ? αλλά τολμάω να απαιτήσω από τη Ρούσσενα καλοκαιρινές διακοπές ?
'Ασε που σε διακοπές θα χαρτογραφήσουμε τα ουζερί/μπαρ/ταβέρνες/παραλίες και ............. :roll:

Υ.Γ. Αν αποφασίσει η Ανάβαση να βγάλει χάρτη για το νησί, όπως διάβασα σε άλλο φόρουμ που σου συνέστησε υπομονή (πιστεύω λόγω χρόνου/κόστους για την αποτύπωση), θα συνησφέρω το κατά δύναμην για την πληρότητα του οδικού δικτύου.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Re: ssss

Δημοσίευσηαπό russo » 28 Νοέμ 2008, 03:10

Από όσο είδα στην πρόσφατη έκδοση του TopoNavigatore 3.8.0, πάνω από τα 3/4 του νησιού (από Αγ. Στέφανο και ανατολικά) η οδική κάλυψη είναι σχεδόν πλήρης πλέον. :)

Με λίγη υπομονή και το υπόλοιπο φαντάζομαι. :wink:
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες