Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

PPC και μπαταρία

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

PPC και μπαταρία

Δημοσίευσηαπό TEKOSTA » 29 Μάιος 2007, 13:01

Μου προξένησε μεγάλη εντύπωση η διαφορά σε αυτονομία που είχα με την αγορά της MUGEN 3000mA μπαταρίας σε σχέση με αυτήν της συσκευής Α701. Με βάση την αναγραφόμενη "χωρητικότητα τους" 1320 έναντι 3000mA, περίμενα η αυτονομία να διπλασιασθεί (και κάτι). Στην πραγματικότητα όμως, στις ίδιες συνθήκες και από τον ίδιο χρήστη, η αυτονομία σχεδόν εννεαπλασιάσθηκε! Και άντε, η αρχική μπαταρία είχε ήδη 7 μήνες ζωής, τόση όμως διαφορά;
Αυτό με έβαλε σε σκέψεις. Διαβάζοντας στο forum της MIO http://www.miousers.co.uk/ , διαπίστωσα ότι υπήρχε μεγάλη διάσταση απόψεων σχετικά με την αυτονομία στην συσκευή μας. Υποψιάστηκα λοιπόν, ότι κάτι πρέπει να συμβαίνει με τις συγκεκριμένες μπαταρίες. Φυσικά οι μπαταρίες δεν πρέπει να είναι της MIO αλλά μιας άλλης εταιρείας που συνεργάζονται. Και πιθανόν η εταιρεία αυτή να μην είναι και η καλύτερη στο είδος της.
Αποφάσισα λοιπόν, να αγοράσω και μία άλλη μπαταρία της MUGEN με χωρητικότητα 1500 mA παραπλήσια αυτής που συνοδευόταν απο την συσκευή. Τα αποτελέσματα, επιβεβαίωσαν τις σκέψεις μου. Καμία σχέση!
Απλά παραθέτω συγκριτικά την αυτονομία των τριών αυτών μπαταριών σε συνθήκες χρήσης του Destinator (άρα με ανοικτή την οθόνη) εν κινήσει:

Αρχική 1320 mA: 1 ώρα και 20 λεπτά
MUGEN 3000 mA: 9 ώρες και 30 λεπτά
MUGEN 1500 mA: 4 ώρες και 30 λεπτά

Αναφέρομαι στην MUGEN γιατί άν και είναι ομολογουμένως ακριβή, έτυχε να την προτιμήσω αλλά φαίνεται ότι είναι μια σοβαρή και αξιόπιστη εταιρεία. Προσωπικά μου έτυχε να ζητήσω ανταλλακτικό καπάκι γιατί αυτό που έχει (φασόν σε άλλη εταιρεία) είναι απαράδεκτο, και αυτοί μου έστειλαν τρία δωρεάν!!
Τέλος, η συγκεκριμένη μπαταρία των 1500 mA, είναι του ίδιου πάχους άρα δεν αυξάνει το πάχος και το βάρος της συσκευής, δίνοντας μια αξιόλογη αυτονομία στο PPC.

Επι τη ευκαιρεία:
Ένα εξαιρετικό άρθρο σχετικό με την αυτονομία μιας μπαταρίας, όπου περιγράφονται οι παράγοντες που συντελούν στην μείωση της αυτονομίας μιας μπαταρίας, λίγο πολύ γνωστά βέβαια στους μετέχοντες σε αυτό το forum αλλά συγκεντρωμένα μαζί, θα βρείτε εδώ: http://blogs.msdn.com/windowsmobile/arc ... 89069.aspx
Επίσης, ένα ενδιαφέρον άρθρο για την συντήρηση μιας μπαταρίας θα βρείτε εδώ:
http://www.mobileshop.org/usertech/batterycare.htm
Άβαταρ μέλους
TEKOSTA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 11 Μαρ 2007, 14:37
Τοποθεσία: Αργυρούπολη

Δημοσίευσηαπό gc60 » 01 Ιούλ 2007, 11:13

απο που την πηρες την συγκεκριμενη μπαταρια?
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

PPC και μπαταρία

Δημοσίευσηαπό TEKOSTA » 01 Ιούλ 2007, 11:36

Άβαταρ μέλους
TEKOSTA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 11 Μαρ 2007, 14:37
Τοποθεσία: Αργυρούπολη


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες