Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NAVIMATE EXTREME 420

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 05 Οκτ 2007, 10:41

Μου εκαναν επιδειξη, πολυ καλη εφαρμογη....

εγω ειμαι στη περιπτερο 15 stand 13,
Μιχαλης
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό sef » 05 Οκτ 2007, 11:33

Περνοντας απο το καταστημα της Αναβασης μου ελεγαν οτι το προγραμμα Navimate extreme δεν περιεχει ολους τους χωματοδρομους του Topo Navigator. Σε εμαιλ μου με την εταιρεια που φτιαχνει το Navimate extreme
μου αναφερουν οτι περιεχει ολους τους χωματοδρομους τουTopo Navigator.
Αντε τωρα να βγαλουμε ακρη...
Αν και πιστευω την δευτερη εκδοχη, οτι τους περιεχει ολους.
Και οτι τελος 10/07 θα κυκλοφορησει αναβάθμιση με ριζικές αλλαγές στα χαρτογραφικά δεδομένα του Navimate extreme.

Και φυσικα pda αν θελουμε να κανουμε κατι παραπανω...
Η ζώνη σώζει ζωές !!!
Άβαταρ μέλους
sef
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 18:26

Δημοσίευσηαπό donald » 11 Οκτ 2007, 08:18

Η αναβάθμιση που θα γίνει θα αφορά κυρίως την επέκταση της Εγνατίας οδού.
Η Ανάβαση τα λέει έτσι γιατί όποια αναβάθμιση στους χάρτες της θα την πληρώνεις και είναι άσχετο με τις αναβαθμίσεις του Navimate.
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nignis » 11 Οκτ 2007, 08:34

sef έγραψε:Περνοντας απο το καταστημα της Αναβασης μου ελεγαν οτι το προγραμμα Navimate extreme δεν περιεχει ολους τους χωματοδρομους του Topo Navigator. Σε εμαιλ μου με την εταιρεια που φτιαχνει το Navimate extreme
μου αναφερουν οτι περιεχει ολους τους χωματοδρομους τουTopo Navigator.
Αντε τωρα να βγαλουμε ακρη...
.


κανοντας μια άμεση σύγκριση για περιοχές της Β.Ελλάδας μεταξυ Navimate extreme και Topo Navigator δεν παρατήρησα διαφορές όσο αφορά τους δρόμους, ή για να το θέσω αλλιώς, δεν παρατήρησα αισθητές διαφορές για μέρη που έχω παέι και τα ξέρω. Φυσικο το Navimate δεν έχει το γεωγραφικό υπόβαθρο(ρέματα, μικρές γέφυρες, ξωκλήσια, ορυχεία, βρύσες, πηγές κτλ) του Topo Navigator, το οποίο αν έχει κάποιος την οικονομικη δυνατότητα, αξίζει να αγοράσει
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

PROSOXI GIA TIN AGORA TOY NAVIMATE 420 XTREME TZIFOS

Δημοσίευσηαπό vaggelis.crv » 13 Οκτ 2007, 00:03

gia sas paidia einai i proti fora poy poy grafo edo sto forum eimai neos xristis.exo to namimate420 xtreme aPo ton aygoysto toy07 kai gia na eimai ilikrinis apo to mono poy eimai efxaristimenos einai apo to ameso service toys...mesa stin compucon iparxoyn texniki poy soy dinoyn ilikrineis apantiseis xoris ipekfiges...kai ameso service kata ta alla klafta xaralampe.to mixanima to agorasa telios tixea xoris na kano kamia erevna moy arese i megali toy othoni kai apo to katastima poy to pira eixane mavra mesanixta moy eipane oti mporoysa na valo oti xarti thelo alla afto einai oneiro therinis niktos.........i timi poy to pira 400 euro kai me afta ta xrimata tha mporoysa na paro poli poio kalitero mixanima kai me poli poio kaliteri kalipsi se ola...vriskomoyn epano se gefira kai moy elege stripse aristera POY NA PAO MORI .NA KREMOTSAKISTO KATO........xorista gia diadromi 700 metron gia ton theo re paidia ekana 4,5 xiliometra giro giro gia na me paei ston proOrismo moy.......kai etsi eirthe to telos......to evala sto ntoylapaki toy aytokinitoy kai pira ena mio me destinator to opoio to pernas oti theleis kai opos to theleis.....ipopsin moy eipane apo tin compucon oti sto telos oktomvrioy tha kikloforisi neos xartis me 320 polis kai me 300000000000000 polis na einai ama eixei 10 dromoys apo tin kathe mia axristo einai.pantos opoios epeimenei gia afto to mixanima to exo kainoyrgio kai agratzoynisto as moy dosei 300 euro na to parei na minei efxaristimenos toylaxiston apo tin timi giati apo to mixanima apokleiete....

filika

vaggelis.crv oreokastro
Άβαταρ μέλους
vaggelis.crv
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Οκτ 2007, 23:34
Τοποθεσία: thessaloniki oreokastro

PROSOXI GIA TIN AGORA TOY NAVIMATE 420 XTREME TZIFOS

Δημοσίευσηαπό xtrail » 13 Οκτ 2007, 09:02

Βαγγέλη καταρχήν καλως όρισες. Θα σε παρακαλούσα να γράφεις ελληνικά. Για το μηχάνημα δυστυχώς τα μόνα θετικά του ειναι η μεγάλη οθόνη, η δυνατότητα να παίξει βίντεο και οι χάρτες από compucon που όμως δεν κάνουν για πλοήγηση σε πόλη. Δυστυχώς λόγω λειτουργικού δεν μπορεί να πάρει το destinator ή άλλο πρόγραμμα. Για διαδρομές εκτός πόλεων έχω ακούσει πως είναι κορυφαίο. Νομίζω πως απευθείνεται περισσότερο σε κάποιον που δεν θέλει να μπλέκει με επιπλέον προγράμματα, αλλά δυστυχώς οι δυνατότητες εντός πόλεων το κάνουν δυσχρηστο.
Αν θέλεις να το πουλήσεις βάλε σε παρακαλώ πποστ στις αγγελίες.
Βλέπω πως είσαι Θεσσαλονίκη. Πέρνα και από τις ενότητες Β. Ελλάδας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό russo » 13 Οκτ 2007, 17:47

Βαγγέλη θα σου πρότεινα κάποιες λύσεις, εν σχέσει με το βαρύγδουπο "namimate 420 xtreme tzifos"

1) Αν το πουλήσης, πούλα και το crv, γιατί για να πας μέχρι την πλατεία Αριστοτέλους δεν χρειάζεται. (δημιουργής πρόβλημα στην πλατεία/πόλη/κράτος/γη/τσέπη σου).

2) Αν κρατήσεις το crv και υπολογίζεις να το χρησιμοποιήσεις στο φυσικό του χώρο (π.χ. να πας και εκδρομή μέχρι το Φρακτό) τότε έχει δύο επιλογές: α) να κρατήσης το namimate 420 xtreme. β) να βρεις προγράμματα και χάρτες για το μίο, για να πας.

Υ.Γ. Απλά αγόρασες λάθος μηχάνημα/πρόγραμμα/χάρτες για άλλη χρήση.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 13 Οκτ 2007, 20:42

Το αγόρασα πριν 1 εβδομάδα. Έχει το Ver3 λογισμικό. Το παλαιότερο έχω ακούσει ότι έχει πολλά προβλήματα.

Εμένα μου κόλλησε μια φορά στο δρόμο και άλλη μια στο σπίτι ενώ έπαιζα για να το μάθω. Στην ΠΑΘΕ δεν είχε τη νέα χάραξη στο πέταλο του Μαλιακού.

Αρκετές φορές σε βάζει να κάνεις ΠΑΡΑΝΟΜΗ αναστροφή και αυτό σου δημιουργεί τελικά ανασφάλεια σε κάθε στροφή.

Το επέλεξα ξέροντας ότι το destinator είναι πιο πλήρες στην πλοήγηση. Εκτός δεν το πήγα ακόμα αλλά ελπίζω η ΑΝΑΒΑΣΗ να κάνει το θαύμα της.

Σαν ιδέα εαν η Compucon είχε καλή πλοήγηση θα ήταν τέλειο. Ας ελπίσουμε να υπάρξουν άμεσα ενημερωσεις και βελτώσεις. Γενικά δεν μετάνιωσα ακόμη αφού με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το off κομμάτι...
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό vaggelis.crv » 14 Οκτ 2007, 20:45

Russo καλά τα λες αλλά δεν έχεις δίκιο γιατί τα μηχανάκια αυτά δεν είναι μόνο για βουνό αλλά για πόλη περισσότερο και λιγότερο για εκτός δρόμου σκέψου να έκανες διανομές λόγω τις δουλειάς σου μέσα στην πόλη και να είχες βοηθό σου αυτό. άμα τελείωνες δουλειά να με τρυπήσεις την μύτη.Οσο για το crv ζει στο πραγματικό του περιβάλλον γιατί μάλλον δεν διάβασες που μένω. Όταν κάτω στην Αριστοτέλους βρέχει εδώ σε μένα έχει 30 πόντους χιόνι .Το κακό με το navimate είναι ότι βιαστήκανε να κυκλοφορήσουν στην αγορά κάτι το οποίο δεν αγγίζει σε μεγάλο ποσοστό τις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές που όλοι ξέρουμε ας ευχηθούμε να τα πάνε καλυτέρα στο μέλλον για να βγούνε από τα ντουλαπάκια.

Φιλικά

Vaggelis.crv oreokastro[/img]
Άβαταρ μέλους
vaggelis.crv
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Οκτ 2007, 23:34
Τοποθεσία: thessaloniki oreokastro

Δημοσίευσηαπό russo » 15 Οκτ 2007, 01:26

Βαγγέλη δεν τίθεται θέμα δίκιου ή άδικου, τις απόψεις/γνώμες/εμπειρίες μας συζητάμε στο συγκεκριμένο φόρουμ και φυσικά φιλικά.
Τα "μηχανάκια" (όπως τα ονομάζεις) είναι για πολλές χρήσεις και γι' αυτό υπάρχει ποικιλία.
Στη συγκεκριμένη συζήτηση το θέμα μας είναι ποιά κάνουν για αποδράσεις στη φύση, κατά πόσο τα καταφέρνουν σε αυτόν το τομέα, αν αξίζουν το κόστος αγοράς τους, οι ευκολίες/προβλήματα τους και προτάσεις για καλύτερη χρήση τους ή αντίστοιχες λύσεις.
Τα κατάλληλα για διανομή στη πόλη αφορούν άλλη συζήτηση. (π.χ. το transporter είναι καλύτερο για διανομές από το crv, αλλά για διαφορετική χρήση το καθένα)

Υ.Γ. Διάβασα που μένεις και γι' αυτό αναφέρθηκα μεταξύ πλατείας Αριστοτέλους και Φρακτού, αν και βρήσκω λίγο υπερβολικό το "όταν κάτω βρέχει εδώ έχει 30 πόντους χιόνι", 3 χλμ. από την Τούμπα και 200 μ. υψόμετρο.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό nignis » 15 Οκτ 2007, 09:11

παιδια καλημέρα!
χωρις να θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα του φίλου Βαγγέλη, θα ήθελα να σας παω και για τις δικές μου εμπειρίες συμβίωσης με το navimate...

1ον: Ναι, δεν έχει το πέταλο του Μαλιακού ή τη νέα χάραξη της εγαντίας έξω απο τα Γρεβενά γιατί δεν έχει ενημερωθει ο χάρτης απο τον Ιούνιο. Υπομονη και θα βγει σύντομα η νέα έκδοση.

2ον: το μηχανακι κολάει καμμια φορά, ειδικά αν το ζορίζεις με εφαρμογές αναπαραγωγής βιντεο. Αλλά σε τι πραγματικά χρειάζεται να βλεπεις βιντεο ενω οδηγείς?

3ον: μέσα στην πόλη ποτέ δεν μου έλεγε να κάνω παρόνομη αναστροφή! το μόνο λάθος που εχω εντοπίσει είναι οτι μου είπε να στρίψω απο Παπαναστασίου στη Μαρτίου ή απο Παπαναστασίου στην Μπότσαρη, ενώ απογορεύεται(ήμουν στο ρεύμα προς κέντρο).
Εχω ήδη στείλει e-mail στην εταιρία με 1-2 τέτοιου είδους λαθη. Κατά τα άλλα μπορώ να πω πως έχει μέχρι και το πιο απίθανο στενακι, τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη που το έχω δοκιμάσει εντατικά

4ον: στο βουνό με έχει βοηθήσει πολλές φορές να μην χαθώ καθώς έχει μεχρι και το 80% των χωματόδρομων(μικρών και μεγάλων). επίσης κάνει φωνητική καθοδήγη και στο βουνό(το μοναδικό, διορθωστε αν κάνω λάθος...), ενώ μπορείς και να κανεις και καταγραφή της διαδρομής. Αν χαθείς, απλά ακολουθείς μια πράσινη γραμμή(δλ την καταγραφη σου...) στην οθόνη του GPS.

5ον: για τις οδηγίες πλοήγησης που αναφέρεις, έχεις σκεφτεί οτι μπορει να βρισκόσουν στον πάτο ενός ρέματος και να μην ειχε καλό σημα η κεραία του GPS?εξ ου και οι λάθος οδηγίες...
Εγω την πάτησα ετσι μέσα στην Τρίπολη, μέσα σε κατι στενακια που χωρούσα δεν χωρούσα να περάσω.

Εδω η λύση είναι εξωτερική κεραία.

6ον: το οτι σε κάνει κύκλους, έχεις δει τις επιλογές πλοήγησης?(συντομότερη χιλομετρική, διαδρομή, πλοήγηση με τον ελάχιστο χρόνο, χρήση χωματοδρομων κτλ). εγώ μεχρι να μάθω τη λογικη του, μου πήρε αρκετο καιρό. Το "κόλπο" είναι να το χρησιμοποιήσεις σε γνωστές σου διαδρομές, να δεις που σε πάει και μετά να κατανοήσεις με ποιο τρόπο κανει πλοήγηση

τέλος να συμφωνήσω οτι υπάρχουν καλύτερα και φθηνότερα μηχανάκια, αλλά προυποθέτουν να παίξεις μαζί τους, να αφιερώσεις χρόνο για να ψάξεις στο internet, να μάθεις το ozi. απλά το navimate είναι ένας συμβιβασμός προς τα παραπάνω με μεγάλη οθόνη :D

ΥΓ Εφόσον είσαι απο Θεσσαλονικη, θα χαρούμε να σε δούμε και σε κάποια εκδρομή ή συγκέντρωσή μας!
για κάθε απορία στη διαθεση σου :D
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 20 Οκτ 2007, 08:31

nignis έγραψε:1ον: Ναι, δεν έχει το πέταλο του Μαλιακού ή τη νέα χάραξη της εγαντίας έξω απο τα Γρεβενά γιατί δεν έχει ενημερωθει ο χάρτης απο τον Ιούνιο. Υπομονη και θα βγει σύντομα η νέα έκδοση.

Σωστό! Ειδικά η ΠΑΘΕ είναι ακόμα υπο κατασκευή...

2ον: το μηχανακι κολάει καμμια φορά, ειδικά αν το ζορίζεις με εφαρμογές αναπαραγωγής βιντεο. Αλλά σε τι πραγματικά χρειάζεται να βλεπεις βιντεο ενω οδηγείς?


Ποτέ δεν έγινε τέτοια χρήση. Απλά κόλλησε.

3ον: μέσα στην πόλη ποτέ δεν μου έλεγε να κάνω παρόνομη αναστροφή!

Εμένα μου το κάνει σε επανυπολογισμό διαδρομής όπου ντε και καλά θέλει να κάνεις αναστροφή για να πας απ'όπου θέλει αυτό. Αντί να σου πεί λοιπόν ότι πρέπι να στρίψεις νόμιμα απο κάπου και να γυρίσεις πίσω, επιμένει σε αναστροφή.


τέλος να συμφωνήσω οτι υπάρχουν καλύτερα και φθηνότερα μηχανάκια, αλλά προυποθέτουν να παίξεις μαζί τους, να αφιερώσεις χρόνο για να ψάξεις στο internet, να μάθεις το ozi. απλά το navimate είναι ένας συμβιβασμός προς τα παραπάνω με μεγάλη οθόνη :D

Σωστό!
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό macedonas » 31 Δεκ 2007, 10:37

Χάρτες Ευρώπης υπάρχει δυνατότητα να πάρει το συγκεκριμένο μηχανάκι ?
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό ZooL » 01 Ιαν 2008, 20:58

Προσφάtως πήρα το Navimate Xtreme για το pda μου - είναι το ίδιο software που έχουν και τα Navimate 420/720. Το πήρα κυρίως για χρήση εκτός δρόμου - για εντός έχω έτσι κι αλλιώς το δοκιμασμένο Destinator.

Ως προς τους χωματόδρομους λοιπόν, όντως κάνει καλή δουλειά, όπως έγραψε κι ο nignis παραπάνω.

Μέσα στην πόλη όμως, τις λίγες φορές που το χρησιμοποίησα για να το δοκιμάσω με ταλαιπώρησε - και δεν ήταν θέμα εξοικείωσης ή "συντονισμού" με την όποια λογική του.
Τα βασικά προβλήματα που εντόπισα έχουν να κάνουν με το routing (που σε κάποιες περιπτώσεις είναι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου), αλλά και με το γεγονός ότι τις εξόδους στους ανισόπεδους κόμβους τις υποδείκνυε ως αριστερές στροφές - μέχρι και στην Κηφισίας κατάφερε να με μπερδέψει την πρώτη φορά, κι ας την ανεβοκατεβαίνω 20 χρόνια...

Στα θετικά του να αναφέρω το εύχρηστο και αποτελεσματικό interface που δίνει αίσθηση αμεσότητας (καμία σχέση με τον "δεινόσαυρο" Destinator).

Συνολικά πάντως, θα έλεγα πως πρέπει να αποτελεί μια πολύ συνειδητοποιημένη επιλογή, εφόσον η προτεραιότητα είναι οι χωμάτινες διαδρομές.

Καλή Χρονιά!

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό nignis » 02 Ιαν 2008, 09:47

ας ελπισουμε οτι στην επομενη εκδοση θα εχουν διορθωθει αυτες οι χαζές ατέλειες με τους ανισσοπεδους κομβους. Κατι ανάλογο μου κανει και εμενα σε εξοδους - εισοδους στον περιφεριακο της Θεσσαλονικης!

αλήθεια, ξερει κανεις ποτε θα ερθει αυτη η πολυπόθητη επομενη αναβάθμιση?στα μεσα Νοεμβριου που ειχα ρωτησει μου ειχαν πει οτι ειναι θεμα ημερών!Μπήκαμε και στο 2008 και ακομα περιμενουμε!

Οι κυριοι της compucon μας ακούν?
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες