Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NAVIMATE EXTREME 420

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό donald » 25 Μάιος 2007, 12:41

Έχω το 420 και το χρησιμοποίησα για κάποιες εκδρομούλες. Νομίζω ότι είναι ικανοποιητικό στην πλοήγηση με άμεση εναλλαγή της πληροφόρησης σε ξαφνικές αλλαγές πορείας. Οι χάρτες θέλουν αλλαγή μόνο για τα κομμάτια της Εγνατίας οδού που είναι σε εξέλιξη. Η τελευταία ενημέρωση τους είναι τον Ιανουάριο του 2007.
Όσο αφορά την σχέση με τους χάρτες της Ανάβασης μπορούμε να μιλήσουμε μετά την 4η Ιουνίου γιατί πιο νωρίς δεν ξέρουμε για τιμή από λεγόμενα της εταιρίας.Πάντως στα απλά 420 μπορεί να μπουν οι χάρτες της Ανάβασης με κόστος μέχρι 100€(θα δούμε) και θα υπάρχει αναβάθμιση δωρεάν για ένα χρόνο, ενώ στους απλούς χάρτες της Geo που χρησιμοποιούνται τώρα η αναβάθμιση είναι δωρεάν για πάντα.
Για μας τους Θεσσαλονικείς η συγκεκριμένη επιλογή νομίζω είναι αρκετά συμφέρουσα γιατί η εταιρεία είναι κοντά μας για οποιαδήποτε χρειαστεί.
Το 420 έχει οθόνη 4 ιντσών και είναι αρκετά ευδιάκριτη καθώς δέχεται και σύνδεση με εξωτερική οθόνη λήψης αλλά και με dvd.Υπάρχει και με οθόνη 7 ιντσών (το 720) με τις ίδιες ακριβώς χρήσεις αλλά και προγράμματα.
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 25 Μάιος 2007, 21:49

Δηλαδη αν εγω ερθω Θεσσαλονικη που δεν γνωριζω και το βαλω να με παει σε μια οδο θα ανταπεξελθει?
Παντα ειναι ευχαριστες τετοιες κινησεις γιατι μεχρι τωρα το Destinator εχει κυριαρχησει.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό donald » 29 Μάιος 2007, 09:35

Και βέβαια θα σε καθοδηγήσει και μάλιστα με δύο τρόπους, έναν με την λιγότερη σε χλμ. διαδρομή και έναν με πιο γρήγορη διαδρομή.
Αλλά καλά έλα εσύ και θα σε καθοδηγήσω και εγώ. :P :wave:
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Nimo » 06 Ιουν 2007, 13:08

Ένα γεια και από μενα είμαι νέος χρήστης αλλά διαβάζω εδώ και καιρό το φόρουμ. Με αφορμή το ότι πήρα το νεο Navimate είπα να σας ενημερώσω για τις πρώτες μου εντυπώσεις.

Έχει βγεί το καινούριο Navimate 420 Xtreme. Στα Media Markt το έχουν στα 429 ευρώ. Εντάξει αυτό λέει πραγματικά. Νέο interface, άλλα χρώματα, νέους χάρτες, καλύτερη επαναδρομολόγηση. Καταγραφή διαδρομής σε μη χαρτογραφημένες περιοχές, αναζήτηση με βάση συντεταγμένες που μπαίνουν και manually από τον χρήστη. Γενικά πολύ καλό και άκρως ανταγωνιστικό...κυριολεκτικά όμως διαφοροποιείται από τα υπόλοιπα λογισμικά λόγω ανάβασης.
Άβαταρ μέλους
Nimo
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Ιουν 2007, 13:02

Δημοσίευσηαπό nignis » 06 Ιουν 2007, 15:10

Καλώς ήρθες Nimo!

Όλα καλά, αλλά με τις αναβαθμίσεις χαρτών τι παίζει?

Η αναβαση δίνει μόνο για 1 χρόνο?

Για πλοήγηση στην πόλη, είναι καλοί οι άλλοι χάρτες που δίνει??

Ερώτηση προς όλους:Λετε (θεωρητικά μιλάμε...)
να μπορούμε να βάλουμε και navigator κάποια ημέρα στο μηχανημα?
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό Nimo » 07 Ιουν 2007, 09:09

nignis έγραψε:Καλώς ήρθες Nimo!

Όλα καλά, αλλά με τις αναβαθμίσεις χαρτών τι παίζει?

Η αναβαση δίνει μόνο για 1 χρόνο?

Για πλοήγηση στην πόλη, είναι καλοί οι άλλοι χάρτες που δίνει??

Ερώτηση προς όλους:Λετε (θεωρητικά μιλάμε...)
να μπορούμε να βάλουμε και navigator κάποια ημέρα στο μηχανημα?



Από την Compucon μου είπανε ότι η νεα έκδοση που κυκλοφορεί ήδη έχει νέους χάρτες οδικού δικτύου. Γενικά η Xtreme εκδόσεις θα βρίσκονται σε όλες τις αλυσίδες (και στον Γερμανό) από την επόμενη εβδομάδα. Προς το παρόν μόνο στο Media Markt (από όπου πήγα και το πήρα).

Εγω που το δοκιμασα Θεσσαλονίκη είδα μεγάλη διαφορά στην αναδρομολόγηση..όσοι το γνωρίζουν θυμούνται τα προβλήματα. Γενικά πολυ γρήγορο και ωραία χρώματα. Αυτό όμως που πραγματικά μου άρεσε ήταν οι χωματόδρομοι..αν αντεχε το αυτοκίνητο μου θα είχα κάνει πραγματικά απίστευτες διαδρομές που δεν ήξερα ότι υπάρχουν καν!

α! μπορείς να κάνεις και αποθήκευση σημείου σε μη χαρτογραφημενο χώρο και μετα να πλοηγηθείς κιολας!
Άβαταρ μέλους
Nimo
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Ιουν 2007, 13:02

Δημοσίευσηαπό nignis » 07 Ιουν 2007, 23:58

akougetai endiaferon!!

tha perasw mia bolta na to dw apo deutera

kai h timh tou logikh, apo oso thumamai

Y.G: sorry gia ta ellhnika, den exw ellhnikes grammatoseires sto pc
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό nignis » 06 Ιούλ 2007, 15:32

Λοιπον είμαι και εγω εδώ και λίγες ένας ευτυχής κατοχος του NAVIMATE EXTREME 420!

το μηχανακι ειναι π.καλό, γρήγορο, αλλα νομίζω πως θελει και μια εξωτερική κεραία γιαιτί χάνει λίγο το σημα στα μικρά στενά.

menu και interface π.καλά, πλήρης δρομολόγηση για μεγάλα αστικά κεντρα και Κωμοπόλεις

οι χαρτες εχουν και χωματοδρομους αλλα ακόμα δεν το εχω δοκιμάσει σε αυτό το πεδίο για να σας πω εντυπωσεις....

Υπομονή 2 εβδομάδες που θα παμε ορεινη Ροδόπη και θα δουμε πως θα καταφερει

Μου άρεσε επίσης η δυνατότητα δρομολόγισης με αποφυγή/προτίμηση χωματόδρομων κτλ

Τέλος, για όποιον ενδιαφέρεται, το πήρα από το Πλαισιο 399 ευρώ, αντι για 421 ευρω που είχε στο mediamarkt :D (μιλάμε φυσικά για το EXTREME 420).

το μοντέλο 720 έιναι αυτό με την οθόνη των 7 ιντσών, αλλά δεν εχει χάρτες αναβαση
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό wolf1 » 06 Ιούλ 2007, 23:20

Σημερα πηρα και εγω το extreme 420 απο το Μειμαρη 420 με μια καρτα 512 και μια 1 gb....
για λιγο που το δωκιμασα και σε σιγκριση με το 276 που ειχα και με ενα qtek 2020i που ετρεχε το destinator.........
εχει ενα συνδιασμο και τον 2 παραπανω.....στην πλοηγηση ειναι κατα εμε καλυτερο και πιο γρηγορο απο το destinator...εχει περισοτερες μικρες και μεγαλες πολεις ...και καλυτερη ταχυτιτα εναλαγης πορειας....
οσο για χοματωδρομους......εδω στη δικια μου περιοχη εχει ολους τους <βατους> και μη δρομους....παρα πολλυ καλο... μπωρεις και να γραψεις μια διαδρομη και να την αποθυκευσης....ακωμα και αν δεν ειναι στο χαρτη...
μπωρεις να παιξεις με παρα πολλα χρωματα...τον καθε δρομο σου δινει την επιλωγη να τον <βλεπεις> οπως εσυ θελεις...
ευκολα το κανεις και mp3 και dvd.....
εγω συνδεσα ενα φοριτο dvd-mp3 και στο δρομο αν βαριεσε βλεπεις και κανενα εργο.. :lol: :lol: :lol: :lol:
γενικα ειναι πολλυ καλο για τα λεφτα του....
οσο για αναβαθμυση δεν ξερω αν ειναι για ενα χρονο η παραπανω....νωμιζω οτι δεν ειναι μονο για ενα χρονο.....
γενικα παντος για τα λεφτα του ειναι παρα πολλυ καλο
Άβαταρ μέλους
wolf1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2005, 23:52
Τοποθεσία: Καλαμπακα-Τρικαλων

Δημοσίευσηαπό russo » 09 Ιούλ 2007, 00:35

wolf1 έγραψε:Σημερα πηρα και εγω το extreme 420 απο το Μειμαρη 420 με μια καρτα 512 και μια 1 gb....


:o Κρίμα βιαστικός, από 11/7 έως 24/7 το βγάζουν προσφορά τα MAKRO,
με τιμή 199+ΦΠΑ= 236.81 ευρά (δεν ξέρω με τι κάρτα).

Καλές διαδρομές, τουλάχιστον.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό wolf1 » 09 Ιούλ 2007, 17:57

Δεν εχει χαρτη....οποτε + 110........
Άβαταρ μέλους
wolf1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2005, 23:52
Τοποθεσία: Καλαμπακα-Τρικαλων

Δημοσίευσηαπό russo » 10 Ιούλ 2007, 14:55

wolf1 έγραψε:Δεν εχει χαρτη....οποτε + 110........


Εαν το αγοράσει κάποιος, και δεν έχει χάρτη :shock: , να ζητήση από το Makro, να πληρώσει τα +110.

Στο φυλλάδιο που το διαφημίζει (Makro mail 15), η περιγραφή είνα:

NaviMate 420 Xtreme (Πόλη & Βουνό)
ΑIRIS
*Πλήρης χαρτογραφική κάλυψη Αττικής - Θεσσαλονίκης και 92 επιπλέον πόλεων (92% κάλυψη Ελλάδος)
* Πρόσβαση σε 32.000 σημεία ενδιαφέροντος και 12.000 οικισμούς καθώς και διαδρομές μέσα από χωματόδρομους.
* Φωνητική καθοδήγηση στα ελληνικά.
* Πληροφορίες στο www.navimate.gr

Y.Γ. 1)Το AIRIS :?: δεν ξέρω τι είναι είναι, αλλά από την περιγραφή δεν νοήται να μην έχει χάρτη.
Y.Γ. 2) Από περιγραφή που διάβασα από pentraks -mapforum:
xmmm η συσκευή είναι η airis T920A και βρήκα τελικα οτι εχει

Product Specifications:

Samsung 2440 300MHz processor
Colour TFT LCD 3,5, anti-glare
320x240 QVGA resolution, 65K colours
64MB Nand Flash ROM and 64MB SDRAM
GPS SiRF Star III 20 channel module
Highly sensitive internal GPS antenna
Built in loud speaker with 3,5mm external audio jack
SD card slot. All inputs use large buttons on touch screen
LED battery charge indicator
1200mAh rechargeable Lithium battery up to 4 hrs
Dimensions 112x78x24mm, mass 190g
Operating system: Microsoft Windows CE. Net 4.2
Warranty is 12 months (with 3 months on the battery)

not bad at all...
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό lion » 10 Ιούλ 2007, 16:43

russo έγραψε:
wolf1 έγραψε:Σημερα πηρα και εγω το extreme 420 απο το Μειμαρη 420 με μια καρτα 512 και μια 1 gb....


:o Κρίμα βιαστικός, από 11/7 έως 24/7 το βγάζουν προσφορά τα MAKRO,
με τιμή 199+ΦΠΑ= 236.81 ευρά (δεν ξέρω με τι κάρτα).

Καλές διαδρομές, τουλάχιστον.


Aπ'οτι λέει ο russo δεν ειναι τελικά η ίδια συσκευή. Έχουν τον ίδιο επεξεργαστή αλλά αυτό έχει οθόνη 3,5" και το δικό σου 4".
Μήπως δοκίμασες να βάλεις και το Ozi;
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό lion » 10 Ιούλ 2007, 16:49

donald έγραψε:Για μας τους Θεσσαλονικείς η συγκεκριμένη επιλογή νομίζω είναι αρκετά συμφέρουσα γιατί η εταιρεία είναι κοντά μας για οποιαδήποτε χρειαστεί.


.... Αλλά η Ανάβαση μακρυά μας....
Απ'οσο γνωρίζω (από το forum της Ανάβασης) οι καταγραφές στην Βόρεια Ελλάδα δεν είναι αρκετές.
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 10 Ιούλ 2007, 17:00

lion έγραψε:
donald έγραψε:Για μας τους Θεσσαλονικείς η συγκεκριμένη επιλογή νομίζω είναι αρκετά συμφέρουσα γιατί η εταιρεία είναι κοντά μας για οποιαδήποτε χρειαστεί.


.... Αλλά η Ανάβαση μακρυά μας....
Απ'οσο γνωρίζω (από το forum της Ανάβασης) οι καταγραφές στην Βόρεια Ελλάδα δεν είναι αρκετές.

Δεν αμφισβητω αυτα που λες αλλα το χειμωνα που ειχα παει Καστορια-Γραμμο οι χωματοδρομοι ηταν κατι παραπανω απο επαρκεις μεχρι επιπεδου καταγραφης της λεπτομερειας της Πελοποννησου.Μπορει ομως να ηταν και μεμονωμενο.
Αν δε το 420 εχει τη βαση δεδομενων του TopoNavigator τοτε θα ειναι οτι καλυτερο.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες

cron