Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

επιλογή GPS+χάρτες=μια δύσκολη εξίσωση??

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

επιλογή GPS+χάρτες=μια δύσκολη εξίσωση??

Δημοσίευσηαπό nignis » 06 Μάιος 2007, 12:03

Ως εμπειρότεροι στο GPS, θα ήθελα τα φώτα σας…

Σκέφτομαι την αγορά ενός μηχανήματος, μέχρι 500- 550 ευρώ.

Θα ήθελα να είναι ένα καθαρό GPS και όχι τίποτα PDA, καθώς η χρήση θα είναι για βουνά και εκδρομές(υγρασία σκόνες κτλ), απλή πλοήγηση στην πόλη (του στυλ που είναι αυτός ο δρόμος και πως θα πάω στο περίπου…) και ίσως και για mountain bike για λίγο αργότερα

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

έχει κάποιος από εσάς στην κατοχή του GPS της Garmin ή Magellan, και να ναι οι χάρτες τι αξίζουν??

Σίγουρα δε θα είναι όπως της ανάβασης για off road και όπως το destinator για τις πόλεις, αλλά υπάρχει έστω μια επαρκής κάλυψη-λεπτομέρεια??

Υπάρχουν χάρτες πόλεων, και ναι ποιοι??

Υπάρχουν βασικοί (μα τελείως βασικοί) χωματόδρομοι???

Κάτι άλλο που να έχουν άξιο αναφοράς??

Κριτήριο μου για το ποια εταιρία θα επιλέξω είναι ποια θα έχει τους καλύτερους χάρτες για τη χρήση που θέλω, καθώς και οι δυο εταιρίες πιστεύω έχουν καλά μηχανήματα.

Προτάσεις, εμπειρίες σας δεκτές και απαραίτητες!!!

ΥΓ: κατι είχε ακουστεί για χάρτες της road για Magellan. Τι έγινε τελικά, κανένα νέο ?? Ρώτησα στο κατάστημα της road στη Θεσσαλονίκη, αλλά η κοπελίτσα μου φάνηκε λίγο άσχετη με το θέμα.

Και τέλος, για να περαστούν οι χάρτες της ανάβασης σε Garmin, πρέπει να το στείλω Αθήνα?? Για τι κόστος μιλάμε?
Δε γίνεται να αγοράσω το cd και να κάνω μόνος μου τη δουλειά?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων…
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό macedonas » 06 Μάιος 2007, 23:35

Καλα ρε δε ντρέπεσε λίγο?
Έχεις τον προφέσορα κοντά σου (xtrail) και ψάχνεις αλλού για πληροφορίες :lol: :lol: :lol:
Για κανόνισε για κανένα μπυροτζιπισεμινάριο να έρθουμε και εμείς να μάθουμε 5 πράγματα :wink:
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Μάιος 2007, 08:35

Νίκο θα σε παραπέμψω στις απαντήσεις που δώσαμε κι αλλού
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-6713.html
Αποψη μου από την στιγμή που δεν θέλεις pda μόνοδρομος είναι ένα αυτονομο gps και καλύτερα της garmin.
Σε αυτό θα έχεις τη δυνατότητα να φορτώσεις χάρτη της Ανάβαση (νομίζω όπως το είπες πρέπει να στείλεις το gps...πάρτους ένα τηλέφωνο)
Για χάρτη της road έχει αναφερθεί παλιότερα ότι θα έβγαζε ηλεκτρονικό χάρτη αλλά ακόμα τίποτα και δεν νομίζω να το κάνει, όχι σύντομα τουλάχιστον.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nignis » 07 Μάιος 2007, 10:38

ολα καλα Αλέξανδρε, αλλα απάντηση για την λεπτομέρεια αστικού περιβάλλοντος που έχει ένας χάρτης της Garmin ή Magellan δεν μπορω να βρω πουθενα. εχω ήδη πάει αρκετα πίσω στα θέματα της ενοτητας και είδα παρα π. λιγα πράγματα...

οποιος έχει κανενα τετοια μηχαν ας δωσει μαι απάντηση, please, ειμαι απελπισμένος...

στο μεταξυ παιζει και ένα ταξιδάκι Λονδινο και θα είναι κρίμα να βρω εκεί καλύτερες τιμές, αλλα να μην παρω κατι γιατι δε θα έχω αποφασίσει ακομα τη συσκευη......
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Μάιος 2007, 14:19

Αν εννοείς πόση λεπτομέρεια έχει για δρόμους εντός πόλης ναι έχει (άσε που μπορείς να τους βρεις και από του Peter ίσως και αναλυτικότερα)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: επιλογή GPS+χάρτες=μια δύσκολη εξίσωση??

Δημοσίευσηαπό Joker » 07 Μάιος 2007, 16:42

nignis έγραψε:Θα ήθελα να είναι ένα καθαρό GPS και όχι τίποτα PDA, καθώς η χρήση θα είναι για βουνά και εκδρομές(υγρασία σκόνες κτλ), απλή πλοήγηση στην πόλη (του στυλ που είναι αυτός ο δρόμος και πως θα πάω στο περίπου…) και ίσως και για mountain bike για λίγο αργότερα


ενα απο αυτα θα ελεγα να διαλεξεις.
για να εχεις και χαρτες, γιατι για magellan θα ψαχνεις χαρτες στα ονειρα σου.

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID ... cale=en_US
https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID ... cale=en_US
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες

cron