Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ερώτηση για τύπο Συσκευής

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Ερώτηση για τύπο Συσκευής

Δημοσίευσηαπό Amateur » 30 Απρ 2007, 13:22

Αγαπητοί φίλοι,
είμαι στην διαδικασία αγοράς GPS και πραγματικά έχω μπερδευτεί....
Ενδεχομένως οι ερωτήσεις που κάνω να είναι πολύ γενικές και να έχουν εμμέσως καλυφθεί σε άλλο προηγούμενο θέμα και για αυτό ζητώ συγγνώμη.

Η χρήση που το θέλω είναι για διαδρομές με αυτοκίνητο στην πόλη (Αθήνα) με αντίστοιχο πρόγραμμα πλοήγησης αλλά και off-road διαδρομές εκτός Αθήνας στο βουνό. Συγχρόνως το θέλω για διαδρομές στο βουνό με τα πόδια ή ακόμη και με τα πέδιλα του ΣΚΙ (όχι ΣΚΙ σλάλομ – πίστας αλλά ΣΚΙ διασχίσεων)
Τώρα.... αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν τα GPS μόνο για αυτοκίνητο τα οποία μάλλον δεν μου κάνουν λόγω του ότι δεν μπορούν να μετακινηθούν αλλά από την άλλη έχω μπερδευτεί μεταξύ PDAs και αυτόνομων συσκευών GPS (βλέπε Garmin κλπ) μιας και έχουν διάφορες και πολλές φορές κοντινές τιμές.
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει στα εξής:
Ποια τα πλεονεκτήματα και ποια τα μειονεκτήματα του PDA και του GPS αντίστοιχα;
Θυσιάζω κάτι στην πόλη μην έχοντας αποκλειστικό GPS αυτοκινήτου;
Τι "παίζει" με τους χάρτες πλοήγησης και την συμβατότητα τους με συσκευές και μεταξύ τους;
Τι γίνεται με τις κεραίες και την τροφοδοσία; (εννοώ τι να το κάνεις ένα GPS φορητό εάν τελειώνει η μπαταρία σε 4 ώρες;;;)

1.000 ευχαριστώ,
ο μπερδεμένος...
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 30 Απρ 2007, 16:40

Μια αυτόνομη συσκευή gps (της εταιρίας που αναφερες) θα σε βοηθήσει πραγματικά στην χρήση στο βουνό. Στο αυτοκίνητο όμως αν θέλεις πλοήγηση το ξεχνάς. Το μόνο που μπορείς να φορτώνεις σε αυτές τις συσκευές και αν αυτές έχουν αυτή τη δυνατότητα, είναι χάρτες (διανυσματικούς μόνο). Για την αυτονομία που αναφέρεις απλά κουβαλάς μερικές μπαταρίες επιπλέον. Για την αντοχή, βρίσκεις και αδιαβροχα με περιβλημα που αντεχει σε χτυπήματα κλπ. Φυσικά κεραία και μηχάνημα είναι ένα κομμάτι. Μοντέλα δες σε garmin 60
Σε ένα pda μπορείς να έχεις το destinator για την πλοήγηση εντός πόλης και το oziexplorer (με raster χαρτες) για το βουνό. Για την αυτονομία...εκτος αυτοκινήτου έχεις όση αντέξει το pda..Εδώ μπορείς να έχεις μηχάνημα με ενσωματωμένη κεραία ή με ξεχωριστή κεραία...να έχεις υπόψη πως με την χρήση του gps η κατανάλωση αυξάνει και ο χρόνος που αναφέρουν για το μηχάνημα μειώνεται δραματικά..ισως μια εξτρα μπαταρία σου λύσει το πρόβλημα αλλά με περισσότερο κόστος...
για την αντοχή υπάρχουν κουτιά προστασία από χτυπήματα και μερικώς από βροχή.
Ξέρω πως θα πεις μα καλά δεν υπάρχει μια λύση που να με καλύπτει σε όλα...μάλλον δύσκολο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Amateur » 30 Απρ 2007, 18:01

Xtrail σε ευχαριστώ πολύ!
Βάση αυτών που ακούω μάλλον προσανατολίζομαι προς αυτόνομη συσκευή.
Όταν λες με συσκευή αυτόνομου Gps ξεχνάω την πλοήγηση στην πόλη εννοείς τις φωνητικές οδηγίες κλπ ή δεν υποστηρίζεται καθόλου σαν λειτουρία;
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Joker » 01 Μάιος 2007, 21:50

Amateur έγραψε:Xtrail σε ευχαριστώ πολύ!
Βάση αυτών που ακούω μάλλον προσανατολίζομαι προς αυτόνομη συσκευή.
Όταν λες με συσκευή αυτόνομου Gps ξεχνάω την πλοήγηση στην πόλη εννοείς τις φωνητικές οδηγίες κλπ ή δεν υποστηρίζεται καθόλου σαν λειτουρία;


μερικα garmin υποστηριζουν δρομολογηση, θα πρεπει ομως να υποστηριζει και
ο χαρτης δρομολογηση.
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό Amateur » 02 Μάιος 2007, 13:58

Ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγγνώμη μιας και μετά το post Μου ανακάλυψα ότι σας έχουν πρήξει και άλλοι στο παρελθόν με τα ίδια ερωτήματα... :oops:
Ευχαριστώ πάντως για την προθυμία απάντησης!
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 02 Μάιος 2007, 14:20

Μην ανησυχείς γι αυτό!! :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 02 Μάιος 2007, 22:13

xtrail έγραψε:Μην ανησυχείς γι αυτό!! :D



ναι ναι η χρεωση ερχετe με e mail.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό Amateur » 03 Μάιος 2007, 09:30

:D :D :D
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό 4litrakaidenftanoun » 04 Μάιος 2007, 17:48

Kαμμιά λύση σαν τα gps θαλάσσης που βλέπεις τη θέση σου πάνω στο χάρτη υπάρχει?
Άβαταρ μέλους
4litrakaidenftanoun
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 21 Μαρ 2006, 17:32

Δημοσίευσηαπό xtrail » 05 Μάιος 2007, 11:20

4litrakaidenftanoun έγραψε:Kαμμιά λύση σαν τα gps θαλάσσης που βλέπεις τη θέση σου πάνω στο χάρτη υπάρχει?

Όλα τα αυτονομα gps σου δείχνουν το στίγμα που είσαι. Όσα παίρνουν χάρτη ακόμα και απλοικό (μόνο περίγραμμα της χώρας) σου δείχνουν που είσαι. Απο εκεί και πέρα αν μπορείς να φορτώσεις χάρτες (όπως της Ανάβασης) θα έχεις περισσότερη λεπτομέρεια(χωματόδρομοι, υψομετρικές, χωριά) εφόσον και η εταιρία έχει κάνει χαρτογράφηση της περιοχής
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό 4litrakaidenftanoun » 12 Μάιος 2007, 11:43

xtrail έγραψε:
4litrakaidenftanoun έγραψε:Kαμμιά λύση σαν τα gps θαλάσσης που βλέπεις τη θέση σου πάνω στο χάρτη υπάρχει?

Όλα τα αυτονομα gps σου δείχνουν το στίγμα που είσαι. Όσα παίρνουν χάρτη ακόμα και απλοικό (μόνο περίγραμμα της χώρας) σου δείχνουν που είσαι. Απο εκεί και πέρα αν μπορείς να φορτώσεις χάρτες (όπως της Ανάβασης) θα έχεις περισσότερη λεπτομέρεια(χωματόδρομοι, υψομετρικές, χωριά) εφόσον και η εταιρία έχει κάνει χαρτογράφηση της περιοχής

Μια τελευταία ερώτηση και δεν σας ξαναζαλίζω.Εκτός από το στίγμα,σου δείχνει και το ίχνος της πορείας σου? :oops:
Άβαταρ μέλους
4litrakaidenftanoun
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 21 Μαρ 2006, 17:32

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 12 Μάιος 2007, 20:24

ναι.και εγω δεν ειμαι σαν τον xtrail,η απαντηση κοστιζει. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες