Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS & Χάρτες

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό russo » 17 Δεκ 2004, 23:58

georgek έγραψε:Αυτούς τους χάρτες τους έχουμε σε ηλεκτρονική μορφή σκαναρισμένους. Ζήτα από τον ακατονόμαστο να σου φτιάξει ένα CD.


:?: 1) Ποιός είναι ο ακατονόμαστος; 2) Ανοίγουν και με topoview;
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 20 Δεκ 2004, 01:22

russo έγραψε:
georgek έγραψε:Αυτούς τους χάρτες τους έχουμε σε ηλεκτρονική μορφή σκαναρισμένους. Ζήτα από τον ακατονόμαστο να σου φτιάξει ένα CD.


:?: 1) Ποιός είναι ο ακατονόμαστος; 2) Ανοίγουν και με topoview;


Κι εγω θα ενδιαφερομουν για τετοιους χαρτες. Εχω εδω και καιρο που παιζω με το Ozi σε λαπτοπ (εδω η συνοδηγος δινει ρεστα με παρατηρησεις του τυπου "μωρο μου, σε 50 μετρα δειχνει ασφαλτο... φτου γμτ..." :P ) με πολυ καλα αποτελεσματα και εξαιρετικη ακριβεια. Αν δεν στενοχωριεται ο/η συνοδηγος, λαπτοπ, τζιπιες και σκαναρισμενοι χαρτες ειναι ο καλυτερος συνδυασμος!
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 20 Δεκ 2004, 14:10

vayero4_4 έγραψε:... παιζω με το Ozi σε λαπτοπ (εδω η συνοδηγος δινει ρεστα με παρατηρησεις του τυπου "μωρο μου, σε 50 μετρα δειχνει ασφαλτο... φτου γμτ..." :P ) με πολυ καλα αποτελεσματα και εξαιρετικη ακριβεια. Αν δεν στενοχωριεται ο/η συνοδηγος, λαπτοπ, τζιπιες και σκαναρισμενοι χαρτες ειναι ο καλυτερος συνδυασμος!

:hello1: \:D/ :salute:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 17 Ιαν 2005, 12:03

georgek έγραψε:... Αυτούς τους χάρτες (του ΕΟΤ) τους έχουμε σε ηλεκτρονική μορφή σκαναρισμένους ...

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Από μια πρώτη μελέτη που έκανα στο φύλλο "Φαλακρό"και οι δύο κάνναβοι (grid) του χάρτη, που είναι σε μέτρα και σε μοίρες στο ΕΓΣΑ '87, είναι λάθος :!:

Παρατηρείται παράλληλη μετατόπιση της τάξεως των 500 :!: μέτρων σε διαφορετική κατεύθυνση κάθε φορά :?

Το καλό είναι ότι η γεωμετρία των δεδομένων είναι εντάξει :P

Για όποιον ενδιαφέρεται να ελέγξει τον χάρτη του Φαλακρού με σωστό κάνναβο σε ΕΓΣΑ '87, μπορεί να ρίξει μια ματιά στο gallery :wink:

Ακόμα δεν έχω ελέγξει τα υπόλοιπα φύλλα αλλά μάλλον θα έχουν και αυτά πρόβλημα, οπότε προσοχή μην χαθείτε :wink:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ttsog » 18 Ιαν 2005, 16:03

Καλησπέρα και από εμένα νέο μέλος στην παρέα!

Έχω μία ερώτηση και συγχωρήστε με αν έχει ήδη απαντηθεί σε κάποιο άλλο post:
Η προηγούμενη έκδοση του SendMap (sendmap17) έχει μια επιλογή (sendmap -g) με την
οποία κατεβάζεις τον χάρτη από το GPS στο PC. Το πρόβλημα είναι ότι έχω φορτώσει χάρτη της
Ανάβασης και επειδή θέλω να πειραματιστώ και εγώ με την δημιουργία δικών μου χαρτών,
δεν μπορώ να πηγαίνω κάθε λίγο και λιγάκι στην Ανάβαση να μου φορτώνουν τον χάρτη (καλά, μην βαράτε, νέος ήμουν και τα 'σκασα ...). Επίσης το sendmap17 "παίζει" μόνο με serial καλώδιο και όχι με USB που έχω με το Garmin GPS MAP 60C. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Αξίζει να αγοράσω το serial καλώδιο για μια προσπάθεια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ.Γ. Τονίζω ότι θέλω να κατεβάσω τον χάρτη από το GPS για δική μου ευκολία και
όχι για άλλους πονηρούς σκοπούς ...
Υ.Γ.2 dista σε ποιό gallery αναφέρεσαι; Θέλω και εγώ !!!!
ttsog
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 31 Αύγ 2004, 09:04

Δημοσίευσηαπό japetus » 19 Ιαν 2005, 09:48

Εμμ αυτους τους χαρτες του ΕΟΤ τους εχει περασει καποιος σε CD :?: Ενδιαφέρεται κανεις για ανταλλαγή ? ;-)
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό dista » 21 Ιαν 2005, 11:24

ttsog έγραψε:Η προηγούμενη έκδοση του SendMap (sendmap17) έχει μια επιλογή (sendmap -g) με την
οποία κατεβάζεις τον χάρτη από το GPS στο PC. !!!!


Το -g δουλεύει μόνο αν έχεις φορτώσει το αρχείο με το sendmap με παράμετρο που επιτρέπει το upload, που φυσικά κανείς δεν χρησιμοποιεί για προφανείς λόγους :? . Άρα δεν μπορείς να πάρεις τους χάρτες της Ανάβασης :( .

ttsog έγραψε:..... (καλά, μην βαράτε, νέος ήμουν και τα 'σκασα ...). !!!!


Δεν κατάλαβα τι εννοείς :roll:

ttsog έγραψε:Υ.Γ.2 dista σε ποιό gallery αναφέρεσαι; Θέλω και εγώ !!!!


Πές μου που το αναφέρω για να σου εξηγήσω (γέρασα και δεν τα θυμάμαι πια όλα όσα έχω γράψει :oops: ).
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ttsog » 21 Ιαν 2005, 13:32

Χίλια συγγνώμη dista, αναφερόμουν σε ένα προηγούμενο post του Dr.Format :

Για όποιον ενδιαφέρεται να ελέγξει τον χάρτη του Φαλακρού με σωστό κάνναβο σε ΕΓΣΑ '87, μπορεί να ρίξει μια ματιά στο gallery :wink:


Αυτό το gallery εννοούσα !

Με το "μην βαράτε ..." εννοούσα ότι πλήρωσα 80 ευρώ για τον χάρτη της Ελλάδας, ενώ με λίγο πειραματισμό μπορεί ο καθένας να φτιάξει τον χάρτη της περιοχής που τον ενδιαφέρει. Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ο χάρτης είναι πολύ καλός και έχει καλή λεπτομέρεια, ειδικά στις περιοχές στις οποίες η "Ανάβαση" έχει εκδόσει και τυπωμένο χάρτη. Απλά νομίζω ότι είναι λίγο ακριβός. Και τώρα έτσι που τα κατάφερα, αφού δεν υπάρχει τρόπος να "κατέβει" ο χάρτης από το GPS, θα πρέπει να πηγαίνω εκεί να μου τον φορτώνουν όποτε τον κάνω "overwrite" !!!
ttsog
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 31 Αύγ 2004, 09:04

Δημοσίευσηαπό dista » 21 Ιαν 2005, 14:11

Καλό κουράγιο με τη κατασκευή των χαρτών σου.
Αφού έχεις την Ελλάδα της Ανάβασης φτιάχνε σε χάρτη μόνο τα συμπληρώματα που λείπουν, με κατηγορίες αντίστοιχες, κάνε τα img και όταν είσαι έτοιμος πήγαινε να σου τα βάλουν μαζί με την Ελλάδα σαν ξεχωριστούς χάρτες που θα μπορείς να επιλέγεις όποτε θέλεις να εμφανίζονται πάνω στο γενικό χάρτη.

Για τα 80 ευρώ που λες δε μου φαίνονται και πολλά για τους δρόμους και τους οικισμούς όλης της Ελλάδας (με όσες ελλείψεις υπάρχουν σε δευτερεύοντες χωματόδρομους) και με δύο αναβαθμίσεις στη τιμή. Μη ξεχνάς ότι όλα γίνονται από το 0, μιας και δεν υπάρχει στη χώρα μας καμιά αξιόπιστη ψηφιακή πληροφορία, καθώς και το πολύ μικρό (προς το παρόν τουλάχιστον) μέγεθος της αγοράς :(
Ακόμα πιστεύω πώς, τουλάχιστον εμείς που αξιοποιούμε αυτούς τους χάρτες πάνω στα βουνά, πρέπει να στηρίζουμε τέτοιες ιδιωτικές προσπάθειες για να έχουν συνέχεια και αξιοπιστία αφού το κράτος δεν ενδιαφέρεται και δεν ασχολείται. Εδώ, όπως λέει και ο αγαπητός Dr. F, μερικούς χάρτες πήγε και έβγαλε ο ΕΟΤ και έβαλε λάθος τους κάναβους :shock: να σε στείλουν δηλαδή αλλού γι'αλλού.
Τέλος πάντων, άποψή μου είναι :wink:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 21 Ιαν 2005, 14:46

Dr.Format έγραψε:...Ακόμα δεν έχω ελέγξει τα υπόλοιπα φύλλα αλλά μάλλον θα έχουν και αυτά πρόβλημα, οπότε προσοχή μην χαθείτε :wink:


Ενημέρωση για το θέμα των χαρτών Θράκης του ΕΟΤ και των προβλημάτων τους μπορείτε να βρείτε εδώ:

http://www.4x4ekdromes.gr/yuri_gps/EOT_maps.htm

Ενημερώστε και όσους δεν γνωρίζουν το πρόβλημα με τον κάναβο, για να μην χαθεί κάποιος "εκεί πάνω" :wink:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 21 Ιαν 2005, 14:51

Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ttsog » 24 Ιαν 2005, 09:53

Dr.Format ευχαριστώ για το link!

dista είχες δίκιο για τον χάρτη και την τιμή του και όντως τέτοιες προσπάθειες πρέπει να επιβραβεύονται και να προωθούνται. Και αυτό με την σειρά του θα φέρει και άλλες προσπάθειες και τον υγιή - πιστεύω - ανταγωνισμό, προς όφελός μας βέβαια :wink:

Καλή σας μέρα !
ttsog
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 31 Αύγ 2004, 09:04

Δημοσίευσηαπό xtrail » 24 Ιαν 2005, 12:12

Σχετικά με τους χάρτες έχω να κάνω τις εξής παρατηρησεις.
Αγόρασα το pathaway με τον χάρτη της Ελλάδας. Αυτό που με απογοήτευσε είναι η ποιότητα του χάρτη. Καταλαβαίνω πως σε τέτοια κλίμακα δεν μπορεί να περιμένει κανείς κάτι καλύτερο. Βλέποντας κι εναν χάρτη της Ευρυτανίας εκεί τα πράγματα ειναι καλύτερα. Το καλό ειναι πως είναι και καλιμπραρισμένοι οπότε δεν χρειάζεται να κανεις τίποτα, απλά τον ανοιγεις!
Έχοντας στην δοκιμή κι ενα gps Magellan με τον διανυσματικό χάρτη της Ελλάδας παρατήρησα πως είναι πολύ καλύτερος έχοντας χωματόδρομους που δεν υπάρχουν σε κανέναν χάρτη (τυπωμένο). Και μου κάνει εντύπωση πως δεν υπάρχει για Β. Ελλάδα τοσο υλικό όσο για άλλες νότιες περιοχές, ενώ φαίνεται πως έχει γίνει χαρτογράφηση.Γιατί άραγε? Ίσως το αγοραστικό κοινό ειναι μικρό??? Στην δοκιμή υπήρχε κι ενα Garmin 276C με χάρτη από Ανάβαση για όλη την Ελλάδα και για Γρεβενά και ενθουσιάστηκα και από τον χάρτη αλλά κι από το gps!!!Ότι πρέπει για αυτοκίνητο. To vista που υπήρχε είναι επίσης καλό αλλά περισσότερο για κάποιον που κάνει πεζοπορίες
Πάντως για όποιον σκέφτεται για χάρτη raster(εικόνα σκαναρισμένη και καλιμπραρισμένη) ή vector (διανύσματικός χάρτης) πρέπει να δει τι του αρέσει. Στην πρώτη περίπτωση βλέπει ότι και σε χαρτί (με τι ποιότητα όμως) ενώ στην άλλη γραμμές(διανύσματα) και τις βασικές πληροφορίες
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 24 Ιαν 2005, 16:30

xtrail έγραψε: Αγόρασα το pathaway με τον χάρτη της Ελλάδας. Αυτό που με απογοήτευσε είναι η ποιότητα του χάρτη. Καταλαβαίνω πως σε τέτοια κλίμακα δεν μπορεί να περιμένει κανείς κάτι καλύτερο.

:wink:
xtrail έγραψε: Βλέποντας κι εναν χάρτη της Ευρυτανίας εκεί τα πράγματα ειναι καλύτερα. Το καλό ειναι πως είναι και καλιμπραρισμένοι οπότε δεν χρειάζεται να κανεις τίποτα, απλά τον ανοιγεις!

Ξανά :wink:
xtrail έγραψε:Έχοντας στην δοκιμή κι ενα gps Magellan με τον διανυσματικό χάρτη της Ελλάδας παρατήρησα πως είναι πολύ καλύτερος έχοντας χωματόδρομους που δεν υπάρχουν σε κανέναν χάρτη (τυπωμένο).

Αυτό είναι το καλό με τα διανυσματικά :twisted: Εύκολα και απλά συμπληρώνεις ότι καινούργιο έχεις και το κυκλοφορείς άμεσα. Με τα raster πρέπει να ξαναστείσεις όλο το χάρτη σε κάποιο πρόγραμμα, που είναι δύσκολο και χρονοβόρο και συνήθως γίνεται όταν υπάρχουν πολλές ενημερώσεις :( .
xtrail έγραψε: Και μου κάνει εντύπωση πως δεν υπάρχει για Β. Ελλάδα τοσο υλικό όσο για άλλες νότιες περιοχές, ενώ φαίνεται πως έχει γίνει χαρτογράφηση.Γιατί άραγε? Ίσως το αγοραστικό κοινό ειναι μικρό???

Απ'ότι έχω καταλάβει δεν έχει σχέση με το αγοραστικό κοινό αλλά με την ...απόσταση και με την έλειψη των παιδιών της Ανάβασης απο έναν ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ συνεργάτη στη περιοχή :evil:
xtrail έγραψε: Στην δοκιμή υπήρχε κι ενα Garmin 276C με χάρτη από Ανάβαση για όλη την Ελλάδα και για Γρεβενά και ενθουσιάστηκα και από τον χάρτη αλλά κι από το gps!!!Ότι πρέπει για αυτοκίνητο.

Πράγματι είναι πολύ καλό. Θέλει προσοχή μόνο στο ότι, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν μπορείς να κατεβάσεις tracks και waypoints σε κανένα άλλο πρόγραμμα εκτός του mapsource λόγω ενός περίεργου νέου format των αρχείων. Πάντως αν έχεις το mapsource μπορείς μετά να τα κάνεις export σε txt και να τα βάλεις οπουδήποτε.
xtrail έγραψε:Πάντως για όποιον σκέφτεται για χάρτη raster(εικόνα σκαναρισμένη και καλιμπραρισμένη) ή vector (διανύσματικός χάρτης) πρέπει να δει τι του αρέσει. Στην πρώτη περίπτωση βλέπει ότι και σε χαρτί (με τι ποιότητα όμως) ενώ στην άλλη γραμμές(διανύσματα) και τις βασικές πληροφορίες

Σίγουρα τα raster είναι πολύ πιο κατανοητά και πιο ευχάριστα για όλους. Σε συνεργασία μάλιστα με συμπληρώματα απο vector είναι άπεχτα. Αυτό που θέλει προσοχή και ιδίως για χρήση σε αυτοκίνητο, είναι σε τι οθόνη τα βλέπεις. Γενικά οι οθόνες των PDA είναι πολύ μικρές και με μικρές αναλύσεις για να είναι ευχάριστες και εκεί παίζει σε τι ανάλυση και τι κλίμακα φτιάχνεις το χάρτη. Το δε ζούμ out & in χειροτερεύουν τα πράγματα. Τώρα τελευταία παίζω με ένα CarPc (μέγεθος μικρότερο απο μισό Α4 με 40GB σκληρό, κάρτα οθόνης, ήχου, μεγάφωνο, μικρόφωνο, touch pad, 2 USB κλπ :shock: ) με οθόνη 7'' touch. Καμιά σχέση με το iQue αλλά και καμιά σχέση με το laptop που έχει 15 wide μαύρη. Είσαι κάπου στη μέση αλλά με πολύ μεγάλη ευχρηστία. Ταυτόχρονα είχα και δοκίμαζα μια προέκδοση του TopoView που έχοντας διάφορους χάρτες της περιοχής σε διαφορετικές κλίμακες (εγώ είχα μέσα διάφορους χάρτες της Ανάβασης και τα 50ντάρια της ΓΥΣ) σου φορτώνει όπου βρεί τη μικρότερη κλίμακα αυτόματα ανάλογα και με το ζουμ που κάνεις. Πολύ λειτουργικό για τέτοια συστήματα. Του λείπει βέβαια κάτι ακόμα, γι'αυτούς που ψάχνονται πολύ, να μπορείς να κάνεις τον ένα χάρτη διαφανή ώστε να βλέπεις δύο ταυτόχρονα για να βλέπεις και τις διαφορές :shock:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό russo » 25 Ιαν 2005, 23:38

dista έγραψε:Του λείπει βέβαια κάτι ακόμα, γι'αυτούς που ψάχνονται πολύ, να μπορείς να κάνεις τον ένα χάρτη διαφανή ώστε να βλέπεις δύο ταυτόχρονα για να βλέπεις και τις διαφορές :shock:


Μέχρι την έκδοση που θα το κάνει το Topoview.
Αυτό μπορείς να το κάνεις στο fotoshop, αν ντε και καλά θέλεις να κάνεις άμμεση σύγκριση σε δύο/τρείς (όσους αντέχεις :D ) χάρτες.
Υ.Γ. Καλό κουράγιο.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες