Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ποιο?

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Ποιο?

Δημοσίευσηαπό rsp » 21 Μαρ 2007, 01:47

Προσπαθω να καταληξω εδω και καιρο στο ποιο gps να παρω. Το θελω για χρηση εντουρο με το ΚΤΜ, Κυνιγη με το τζιπ και σε ταξειδια με το αυτοκινητο και με το ΚΤΜ φυσικα..Σκεφτομουν το Zumo αλλα δεν περνει τους χαρτες τις αναβασης και αρα περιοριζει πολυ τις επιλογες μου..Μετα απο σκεψη καταληγω προς το Garmin 276..Θα ηθελα τη γνωμη σας!

ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
rsp
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 01:02

Δημοσίευσηαπό cuspid » 21 Μαρ 2007, 11:16

Το έχω σχεδόν έναν χρόνο. Κανένα πρόβλημα, είναι άψογο.
Τα κάνει όλα και είναι πολύ ανθεκτικό σε νερό και κραδασμούς.

Αν δεν σε ενδιαφέρει να έχει "μπλέ δόντια", να σου λέει με αισθησιακή φωνή που θα στρίψεις, να σου δείχνει που είναι η οδός που ψάχνεις (ξέρεις, εκείνη την καφετέρια που δούλευε αυτή η νοστιμούλα bar woman), να ψήνει καφέ κ.τ.λ., αλλά ζητάς ένα αξιόπιστο μηχάνημα πλοήγησης που θα αντέξει πάνω σε οποιοδήποτε όχημα ξηράς ή θάλασσας - ε, τότε πάρτο!
:twisted:
Για το μηχανάκι, η βάση της TOURATECH μονόδρομος, ειδικά αν σκέφτεσαι να ταξιδέψεις στο χώμα.
Πάντως βγαίνει κάποια καινούργια - βελτιωμένη έκδοση (μπορεί και να έχει κυκλοφορήσει, τσέκαρέ το!). 8)
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Δημοσίευσηαπό Nik0s » 21 Μαρ 2007, 12:17

O RSP ειμαι, μηπως εννοεις το 278??

εχει ακουσει κανεις κατι γι αυτο ?

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

Δηλαδη θυματε που ειναι εκεινο το γκομενακι και πως να μην το μαθει η γυναικα μου? :twisted:
Άβαταρ μέλους
Nik0s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 08 Μάιος 2006, 23:08
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Nik0s » 21 Μαρ 2007, 12:19

Το τηλεφωνο της Μακαν κανεις?
Άβαταρ μέλους
Nik0s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 08 Μάιος 2006, 23:08
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό cuspid » 21 Μαρ 2007, 12:35

Nik0s έγραψε:O RSP ειμαι, μηπως εννοεις το 278??

εχει ακουσει κανεις κατι γι αυτο ?

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

Δηλαδη θυματε που ειναι εκεινο το γκομενακι και πως να μην το μαθει η γυναικα μου? :twisted:


Ναι, αυτό εννοώ.
Δεν γνωρίζω ακριβώς τις διαφορές του από το 276, αλλά όταν τις είχα διαβάσει.... δεν μου είχαν κάνει εντύπωση, οπότε δεν πρέπει να είναι σημαντικές.

Α, και μην τρελαίνεσαι με τους χάρτες, η γνώμη μου είναι ότι το GPS είναι βοήθημα πλοήγησης και δεν μπορεί να αντικαταστήσει έναν καλό χάρτη.
Ακόμα και τον καλύτερο χάρτη να έχεις φορτωμένο, σε μια τόσο μικρή οθόνη δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις χωρίς συμβιβασμούς.
Στο βουνό προσωπικά πάντα έχω μαζί μου και τους αντίστοιχους χάρτες.

Στην «Ανάβαση» θα βρεις αρκετούς χάρτες πάντως.

8) MAKAN 2105247675
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Δημοσίευσηαπό Nik0s » 21 Μαρ 2007, 12:42

Απο οτι εμαθα, οι διαφορες ειναι το 278 εχει φορτωμενο το euro9 που ειναι πιο αναλυτικος απο τον euro 8 που εχει το 276 και οτι εχει δυνατοτητα μεγαλυτερης επεκτασης της μνημης. Κατα τα αλλα ειναι μαλλον ιδια, αλλα αφου εχουν την ιδια τιμη, μου φαινεται λογικο να παρω το νεο μοντελο!

Το 276 τι αποκλιση εχει στο σημα του γενικα?

Δεν διαφωνουμε για τη χρηση τους αλλα το 60cs με εχει σωσει στο βουνο...
Άβαταρ μέλους
Nik0s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 08 Μάιος 2006, 23:08
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό cuspid » 21 Μαρ 2007, 12:58

Nik0s έγραψε:Απο οτι εμαθα, οι διαφορες ειναι το 278 εχει φορτωμενο το euro9 που ειναι πιο αναλυτικος απο τον euro 8 που εχει το 276 και οτι εχει δυνατοτητα μεγαλυτερης επεκτασης της μνημης. Κατα τα αλλα ειναι μαλλον ιδια, αλλα αφου εχουν την ιδια τιμη, μου φαινεται λογικο να παρω το νεο μοντελο!

Το 276 τι αποκλιση εχει στο σημα του γενικα?

Δεν διαφωνουμε για τη χρηση τους αλλα το 60cs με εχει σωσει στο βουνο...


Η απόκλιση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, που δεν έχουν σχέση μόνο με την μονάδα που χρησιμοποιείς (εξωτερικοί παράγοντες).

Το 276 πάντως δεν έχει καμία σχέση με το 60 σε ταχύτητα επεξεργασίας και μνήμη.
Φυσικά και να πάρεις το νέο μοντέλο! 8)
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Δημοσίευσηαπό Nik0s » 21 Μαρ 2007, 13:13

Το ξερω οτι η αποκλιση εξαρταται απο πολλους παραγοντες αλλα ελπιζω οτι το 278 θα εχει βελτιωθει στο συνολο! To 178c που εχω για την βαρκα ειναι πολυ καλο, πολυ πιο γρηγορο και με μικροτερη αποκλιση απο το 60cs. Μαλλον θα το παρω απο τη Μακαν που δινει ενα ωραιο πακετο με βαση μηχανης, βαση αυτοκινητου και τα απαραιτητα εξεσουαρ συνδεσης και για τα δυο οχηματα! Στην τιμη των 1150 συν το ανταπτορακη για ρευμα στο ΚΤΜ ειναι ακριβο αλλα νομιζω αξιζει..!
Άβαταρ μέλους
Nik0s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 08 Μάιος 2006, 23:08
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό rsp » 21 Μαρ 2007, 17:32

Τελικα οπως ειπα και εκανα, ειμαι ο ευτηχης κατοχος ενος 278..Το πηρα με το πακετακι που περιλαμβανει τα παντα, απο την παντοτε καταπληκτικη Μακαν!!

Μεγαλο ευχαριστω που απαντησατε στις ερωτησεις μου και στη καλη κυρια που μεανεχτηκε τοση ωρα στη Μακαν!
Άβαταρ μέλους
rsp
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 01:02


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες

cron